El bileğinde ganglion (El bileğinde şişlik) Yazdır

EL BİLEĞİNDE GANGLİON (EL BİLEĞİNDE ŞİŞLİK)

Ganglion, el bileği eklem kapsulunden ya da tendon kılıfından kaynaklanan içi sıvı dolu kesedir. Ganglionun içindeki sıvı yoğun kıvamlıdır. El bileği ganglionları, tümöral yapılar değildir, vücudun diğer yerlerine yayılmazlar. Ganglionun içindeki sıvı, eklem ya da tendon kılıfındaki sıvı ile aynıdır.Zaman içinde sıvı jelatin kıvamının alır.

El bileğindeki şişlik ganglion dışında bir şey olabilir mi?

El bileği sırtındaki şişliklerin büyük kısmı ganglion olsa da bir ortopedi uzmanınca değerlendirilmesi gerekir. Bazen lipomlar, kemik çıkıntılıları ve diğer yumuşak doku kitleleri benzer görünüm verdiklerinden gerekli durumlarda ultrasonografi ve/veya MR tetkiki yapılabilir.

El bileği ganglionları neden olur?

El bileği ganglionlarının neden geliştiği kesin olarak bilinmemekle beraber; el bileklerine aşırı yüklenen, devamlı klavye kullanan sekreterler, yazılımcılar ve bankacılarda, müzisyenler ve örgü örenlerde sıktır. Eklemin ya da tendonun zayıf ya da zayıflamış kesiminden fıtıklaşarak keselenme şeklinde olduğu ve içinin sıvı dolduğuna inanılmaktadır.

El bileği ganglionları nasıl tedavi edilir?

El bileği ganglionları eğer ağrı yapıyorsa, ağrılı devrelerde antiemflamatuvar ilaçlar ve el bileği splintleri kullanılır. Bu tedavi ile ganglionda küçülme görülebilir. Bazen düşme ya da el bileğine direk gelen darbeler sonucunda kese patlayarak kaybolabilir. El bileği splinti yada ilaç tedavisine rağmen süren şikayetlerde ganglionun içindeki sıvı bir enjektörle çekilebilir. Bu durumda tekrarlama belli oranda görülür. Tüm bu tedavilere rağmen süregelen ve hastaların günlük yaşamlarını etkileyen ganglionlarda cerrahi tedavi uygulanır.

El bileği ganglionlarında cerrahi tedavi nasıl uygulanır?

El bileği ganglionları cerrahi tedavi ile çıkarılan hastalar, hastaneden aynı gün çıkarılabilir. Sıklıkla, kolun uyuşturulması şeklinde lokal anestezi ile yapılır. Cerrahide, kistin tendon ya da eklemden kaynaklandığı yer bulunur ve ganglion cerrahi olarak çıkarılır.

 

El Bileğinde Ganglion Videosu


 

Anahtar Kelimeler: ortopedi, ortopedi doktoru, ganglion, artroskopi

Sorun Cevaplayalım (572) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • elfn
  Hocam merhaba ben 2 hafta o ce bilegimin ustune dustum ve doktora gittigimizde catlak ve kirik oldugunu 4 hafta sonra gelmem gerektigini soyledi. Bense bugün yani tam 17. Gunde alci mi cikarttim. Bilwgimde cok hafif bir agri var. Il disunda oldugum icin bacakların yanına gelirken cikarttim. Sizce cok buyuk bir sorun olur mu
 • DrSerefAktas
  olabilir son durumunuzu bir ortopedi uzmanına kontrol ettirmeniz önerilir.
 • faziz
  Hocam merhaba,benim sağ elimin bileğin üstünde vardı şişlik.oda bır ay önce elimi havluya sılerken ters hareket sonucu el bıleğimde bır yanıma hissetmiştim ve hemden bileğimin üstünde sıstlık oluşmuştu.hastaneye ortapedı doktoruna gıttıgımde ganglıon kıstı oluşmuş ameliyat dedı.benım moralım tabı amelıyat duyunca baya BI bozuldu.sonra başka bır doktora gıttım durumu anlattım ver elçini bakayım dedı ve şişlğin olduğu bölgeye sertte bastırdı.ve sıstlık kayboldu.elimi bandajla sardı ve elimi 15-20 gün kullanmamam gerektiğini soyledı tekrar o bölgede bır aktıvıte olmaması ıcın.pekı 20 gün sonra elimi nasıl kullanmalıyım yada muhafaza etmelıyımkı bırdaha ganglıon kıstın oluşmaması ıcın yardımlarınız ıcın sımdıdem teşekkür edlerim.saygılarımla
 • DrSerefAktas
  gonglion kstiniz yeniden oluşabilir de oluşmayabilir de . Ancak bahsettiğiniz şekilde yeniden oluşma olasılığı yüksektir. Eğer tekrarlama gösterirse cerrahi tedavi gündeme gelebilir.
 • Tolga  - GANGLİON AMELİYATİ
  Hocam merhabalar ben 1 hafta once ganglion ameliyati oldum kistin icerde yassi sekilde yayildigi soylendi doktorum tarafimdan ameliyatim yaklasik 1 saate yakin surdu suan atel bileklik var parmaklarimi oynatabiliyorum ama bas parmagimi oynattigimda agrim oluyor ve parmaklarim sis sizce bu durum normalmi??
 • DrSerefAktas
  erken dönemde ağrı olabilmektedir.
 • melike  - kist
  merhaba hocam bende de kist var işaret parmağımın avuçla tam birleştiği noktada gittikçe büyüyor taş gibi sert ve ağrılı amekliyatla alacaklar fakat dikiş atar mılar? ;)
 • DrSerefAktas
  elbette.
 • mevsim
  Hocam benimde elinin üst bölgesinde ceviz büyüklüğünde bir şişlik var 3-4 sene önce bu bileşimi oynatamıyordum bir süre sonra ağrısı geçti ama zamanla bir kitle oluştu önemsiz diye doktora gitmeyi düşünmedim.Ama benimki arkadaşların dediği gibi yumuşak bir kitle değil sanki kemikleşmiş bazı hareketleri yapmakta çok zorlanıyorum özellikle bileğimi parmaklarımın üstüne basamıyorum...lütfen biraz ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  muayene vetetkikle tanı koyulabilir.
 • nur erkan  - doktor bey
  Benim sağ el bileğimin hemen üstünde bu hastalıktan çıktı ve doktor bey bana bunu küçük bir operasyonla alabileceğini söyledi fakat ben biraz çekiniyorum ve hastaneye gitmiyorum ameliyat yapılırken istenirse vücut tamamiyle uyutulabilir mi bir sakınca olur mu? Aynı zamanda benim bileğimin üstündeki şişliğin ölüçüleri 8x5,5 büyüklüğünde bunu nasıl bir yöntem ile alırlar bu konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  açık cerrahi ile alınacak olup genel anestezi de uygulanabilir.
 • Mehtap
  Merhaba hocam bilegimdeki agri nedeniyle ortopedi uzmanina bas vurdum yapilan muayene ve röndgen sonuclarina göre bilegimin kemiginin birinin ötekinden uzun oldugu ortaya cikti.Ameliyatin tehlikeli oldugu söylendi bu konu hakkinda bilgi verirseniz cok memnun olurum simdiden tesekkürler.
 • DrSerefAktas
  kısa olan kemiğinizie bağlı bilekte açılanma ve-veya instabilite olup olmamasına göre tedavi planlanır.
 • kemer
  mrb. hocam ben att yim.benimde sol bilegimde kist var ve her büyüdügünde kendim enjerkörle çekiyorum.hiç bir ağrı sızı yapmıyor ama cok büyüdüğü için çekiyorum içideki sıvıyı.enjektörle cektikten sonra 2 gün bilegimde ağrı oluyor bende bandaj kullanıyorum dinlenince o ağrı o şişlik inmiş oluyor zaten ama 1 ay sonra tekrar büyüyor.ne önerirsiniz hocam bana
 • DrSerefAktas
  bu kadar sık oluyor ise cerrahi tedaviden fayda görmeniz beklenir
 • Belkis ileri  - Bilekde ki şişme
  Sol bileğimin eklem kemiği nin sağ tarafında şişlik var ve ağrısız bilye büyüklüğünde sizce tümürel kötü bir sonucu varmı lütfen yardımcı olun ; (
 • DrSerefAktas  - el bileğinde şişlik
  yapılacak muayene ve ultrsonografi ile tanı koyulabilir
 • büşra
  El bileğim şişti ve hafif morluk var acıyor sizce ne olabilir
 • DrSerefAktas
  morluk genellikle kanamayı göstermektedir. Bir ortopedi doktoruna başvurmanız en doğrusu olacaktır.
 • busra
  sag ellim bilegimin altinda nohut büyüklüğünde bir siskinlik cikmis ve bazen is yaptigimda agri yapıyor ve de elledigimde agrı yapıyor ne yapmalıyım
 • DrSerefAktas
  Şikayetleriniz hala sürüyorsa bir ortopedi uzmanına muayene olmanızı öneririm.
 • fatma  - bilek iç kısmında ceviz büyüklüğünde şişlik
  merhaba, bilek iç kısmımda ceviz büyüklüğünde yumuşak bir şişlik var ağrı yok ancak uyuşma karıncalanma ve iğne batması gibi durumlar söz konusu üst tarafta da damarlarda sertlik fark ediyorum ne yapmalıyım önemli bir durum varmıdır yardımlarınızı rica ederim.
 • DrSerefAktas
  mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurmanınız önerilir.
 • rabia  - bilekte kitle
  merhaba hocam, kızım 16 yaşında bileğinde misketten büyük bir kitle var. aynı kitle olan kolu doğuştan sinir damarları yapışık tam açılmıyo kitle bu yüzden oluşmuş olabilirmi? kendiliğinden kaybolma ihtimali varmı ? hangi tedaviler uygulanır?
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiki gerekli olacaktır.
 • İsmail Arikel  - Merhabalar
  :angry-red: Bundan yaklaşık 3 sene once parkta bileğimi demire carptum sımdı uzerınde yumşak bez var ama agrımıyor aşırı yuk kaldırdıgımda agrıyor ney yapmam lazım yardımcı olun.
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • sevgi karaca
  meraba hocam benim el bleğimde uzun süren ağrı acımadan sonra şişlik oluştu şişme olunca ağrım geçtisize sorum bu şişlik elim sıkışınca patladı yada dağıldı romatizmanın vücuda dağılacağını söylüyorlar bu doğrumu şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  böyle bir durumdan bahsetmek pek olası değildir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!