El bileğinde ganglion (El bileğinde şişlik) Yazdır

EL BİLEĞİNDE GANGLİON (EL BİLEĞİNDE ŞİŞLİK)

Ganglion, el bileği eklem kapsulunden ya da tendon kılıfından kaynaklanan içi sıvı dolu kesedir. Ganglionun içindeki sıvı yoğun kıvamlıdır. El bileği ganglionları, tümöral yapılar değildir, vücudun diğer yerlerine yayılmazlar. Ganglionun içindeki sıvı, eklem ya da tendon kılıfındaki sıvı ile aynıdır.Zaman içinde sıvı jelatin kıvamının alır.

El bileğindeki şişlik ganglion dışında bir şey olabilir mi?

El bileği sırtındaki şişliklerin büyük kısmı ganglion olsa da bir ortopedi uzmanınca değerlendirilmesi gerekir. Bazen lipomlar, kemik çıkıntılıları ve diğer yumuşak doku kitleleri benzer görünüm verdiklerinden gerekli durumlarda ultrasonografi ve/veya MR tetkiki yapılabilir.

El bileği ganglionları neden olur?

El bileği ganglionlarının neden geliştiği kesin olarak bilinmemekle beraber; el bileklerine aşırı yüklenen, devamlı klavye kullanan sekreterler, yazılımcılar ve bankacılarda, müzisyenler ve örgü örenlerde sıktır. Eklemin ya da tendonun zayıf ya da zayıflamış kesiminden fıtıklaşarak keselenme şeklinde olduğu ve içinin sıvı dolduğuna inanılmaktadır.

El bileği ganglionları nasıl tedavi edilir?

El bileği ganglionları eğer ağrı yapıyorsa, ağrılı devrelerde antiemflamatuvar ilaçlar ve el bileği splintleri kullanılır. Bu tedavi ile ganglionda küçülme görülebilir. Bazen düşme ya da el bileğine direk gelen darbeler sonucunda kese patlayarak kaybolabilir. El bileği splinti yada ilaç tedavisine rağmen süren şikayetlerde ganglionun içindeki sıvı bir enjektörle çekilebilir. Bu durumda tekrarlama belli oranda görülür. Tüm bu tedavilere rağmen süregelen ve hastaların günlük yaşamlarını etkileyen ganglionlarda cerrahi tedavi uygulanır.

El bileği ganglionlarında cerrahi tedavi nasıl uygulanır?

El bileği ganglionları cerrahi tedavi ile çıkarılan hastalar, hastaneden aynı gün çıkarılabilir. Sıklıkla, kolun uyuşturulması şeklinde lokal anestezi ile yapılır. Cerrahide, kistin tendon ya da eklemden kaynaklandığı yer bulunur ve ganglion cerrahi olarak çıkarılır.

 

 

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

El Bileğinde Ganglion Videosu


 

Anahtar Kelimeler: ortopedi, ortopedi doktoru, ganglion, artroskopi

Sorun Cevaplayalım (608) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • ozdemirtuna  - Kesik sonrası şişlik
  Merhaba doktor bey. Benim sağ el bileğimin iç tarafı 2 ay önce cam kırılması sonucu kesildi. 3 4 tane toplar damarım kesildiğini söylediler. Sinirlerde ve atardamarlarda problem yokmuş. Zaten elimi kullanabiliyorum. Fakat bileğin tam ortasından geçen kıkırdak mı damar mı tam bilemiyorum, orası şiş duruyor. Bileğin elle birleştiği noktadan kesiğe kadar şiş, kesikten sonrası normal duruyor. Ağrı yapmıyor ancak bileğimi geriye doğru sınıra doğru zorladığımda hafif bir ağrı duyuyorum. Şişlik bayağı bir sert duruyor. Bu normal mi ? Bir de iz için scarex kullanıyorum, sizin bir tavsiyeniz var mı? Şimdiden çok teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  kesiye bağlı oluşan fibrotik iyileşme dokusu başlangıçta sert olup zaman içinde azalma gösterebilir. Bölgeye masaj yapmanız da önerilebilir.
 • husnu61  - mrb hocam
  el bileğimin üstüne birkaç kez düştüm bunun sonunda şiş oluştu doktor emar verdi emar sonucuna göre zamanla düzelir dedi 2 3 aydır düzelmedi.emarda şunu yazıyor: ekstensor diitorum tendon kılıfları çevresinde izlenen artmış sıvı intensitesi tenosinoviti düşündürmüştür.ne yapmamı önerirsiniz hocam trabzondan saygı ve selamlarımla.
 • DrSerefAktas
  şikayetlerin sürmesi durumunda mr görüntüleri incelenerek lokal enjeksiyon yada cerrahi tedavi planlanabilir.
 • fatozt  - Ganglion Kisti
  merhaba ben makine mühendisliği öğrencisiyim el bileğimde şişlik ve ağrılar oluşmuş doktara gittiğimde ganglion kisti demişti sadece bakarak bu ara ara geçmekte ya da fazlalaşmakta özellikle fare ve dokunmatik telefon kullanma sıklığıyla bunun artmakta olduğunu düşünüyorum etkiler mi sizce de ? derslerde çizimlemiz oluyor ve bunları yaparken oldukça ağrıyor ve çizimlere devam ettikçe büyüyor bunun büyümesi daha da büyük sorun açar mı ne yapmalıyım teşekkürler
 • DrSerefAktas
  ilk etata el bileği statik splinti kullanmanız şikayetlerinizi azaltabilir. Ancak şikayetler sürerse cerrahi çıkarılması gerekebilir.
 • Kartal75  - GANGLİON AMELİYATI
  Merhaba Hocam..Benim bileğimde şişlik vardı 10 gün önce doktora gittiğimde ultrason tanısı ile 10x9 mm ganglion kisti olduğu ve alınması gerektiği söylendi ve ertesi günü ameliyatla aldı.Ancak ameliyat 2,5-3 saat sürdü,ameliyat esnasında dr.bey istemeyerek damarın kesildiğini bununda kistin çok kötü durumda olduğundan kaynaklandığını söyledi..Hocam yaklaşık 10 gün oldu,1 hafta antibiyotik ve ağrı kesici kullandım..ama şimdi kestim ilaçları..elimde çok fazla ağrı oluyor ve şişlik oluştu..bu durum normalmi bu ağrı ve şişlik için krem kullanabilirmiyim.. buradaki iki dmarın yakılması kangrene sebep olurmu?
 • DrSerefAktas
  damar kesilmelerinde ana damar olmadığı sürece dolaşım ile ilgili bir sorun beklenmeyebilir. Ancak büyük damar kesilerinde damarın onarılması gerekebilmektedir. Operasyon sonrası erken dönemde şişlik olabilir. Ancak bahsettiğiniz durum nedeni ile muayene ve takibinizin yapılarak tedavinizin planlanması önerilir. Doktorunuza başvurabileceğiniz gibi tarafımızdan değerlendirilmek isteğindeyseniz iletişim numaralarımızı arayarak randevü alabilirsiniz.
 • sempatik003
  merhaba doktor bey bensağ el bilek ağrısı ile doktora gittim. sağ el bileğimden çektirmiş olduğum mr sonucuna göre;Sağ el bilek kemik yapılar sinyali normaldir.Fleksör ve ekstensör tendinöz yapılar bütünlükleri normaldir.Ancak el bilek dorsali ulnar taraf fleksör tendinöz yapılar etrafında minimal sıvı değerleri lehine T1 A düşük T2 A yüksek sinyali peritendinöz intensite değişiklikleri izlenmektedir.yine orta hatta el bilek dorsali cilt altında T1 VE T2 ağırlıklı serilerde yüksek sinyali 7mm çapta ve 3 mm kalınlıkta nodüler lezyon dikkati çekmekte olup lipom olasılıdır.El bilek eklem yüzeylerde efüzyon bulgusu saptanmadı.
 • DrSerefAktas
  elbileğinizde olası şişliğin lipom olabileceği belirtilmiş kesin tanı kitlenin çıkarılması ile koyulabilir.
 • numanulu
  2 sene önce bileğimde bi ağrı oluştu zamanla mercimek kadar şişti el bileğim zaman ilerledikçe daha çok büyüdü ama herangi bi ağrı yapmıyor tedavisi nedir ?
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetikle önce tanı koyulmalıdır.
 • svcnysl  - bilekte kist
  merhaba doktor bey benım sağ bileğimde 12mm ganhlıon kist var doktora gttım kolluk verdi ilaç ve krem verdı ancak yıne cok ağrım var baska bi tedavi yöntemi varmıdır şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas  - ganglion tedavisi
  şikayetlerin sürdüğü olgularda cerrahi olarak çıkarılabilir.
 • bayanciileek  - niçinnn
  :angry: merhaba doktor bey ben 1,2 yıl önce amaliyat oldum ganllion kisti için başka hiç bir srun yoktu fakat bu aralar bir şişlik çıkıyor kemik olduğunu fark ediyorum sert ve arada kayboluyor vede bileğimi tam olarak bükemiyorum doktora gittiğimde ise liflerini incitmişssin diyor bakmadan geri yolluyor sizcede öyle midir ?
 • DrSerefAktas  - gangliyon
  Muhtemelen gnglion tekrarlaması şikayetiniz mevcut. Şişlik anında yapılacak muayene ve ultrasonografi yada mr ile tanı koyulabilir.
 • smyyebru
  Merhaba hocam bnm sağ bileğimde ganglion kisti var 7 senede beri sağ bileğimde mevcut. İlk senelerde bileğimin üzerine metal para koydum ve sargı ile sardım kayboldu ama tekrar çıktı. Tekrar çıkınca para da saramadım çünkü çok ağrı yaptı ve halada yapıyo cerrahi yöntem ile aldırsam estetik yaparlar dimi elimin üzerinde iz kalır diye korkuyorum bana yardımcı olurmusunuz. :-)
 • DrSerefAktas
  cerrahi olarak çıkarılan bölgede ameliyata bağlı bir cerrahi iz beklenmektedir.
 • Ilgi  - Ganglion kisti
  Merhaba, benim sol el bileğimin iç kısmında atardamarın üstünde ganglion kisti teşhis edildi. Ameliyat olabileceğim söylendi. Ancak burdan da okuduğum gibi alternatif çözümler yapılabileceğini öğrendim. Hiçbir tedavi yolu denemeden ameliyat olmak istemiyorum. İlaç tedavisi uygulayabilir miyim? Hangi ilaçlarla yapılıyor? Ameliyat olmazsam atardamarın üstünde olmasından dolayı bir sorun yaratır mı? Ilginiz için teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  atel ve antiemflamatuvar tedavi, istirahat ilk etapta denenebilir.
 • sanm
  merhaba hocam. annemin elinde bir şişlik vardı ve ağrı yapıyorodu doktora gittik ganglion kist olduğunu söyledi ameliyat dedi bizde kabul ettik ameliyat oldu 3 ay önce şimdi yine aynı yerde bu sefer sıvı toplanmış çok ağrısı var eli uyuşuyor onuda şırıngayla alıcaklarmış bu sürekli böyle tekrarlayacak mı? başka hastalığa yol açar mı? bu hastalık nasıl geçer sürekli ameliyat mı olacak yardımcı olabilir misiniz? teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  Tekrarlama oranı aslında %5-10 civarınmdadır.
 • yasemin  - el bileginde kırs
  el bilegim cok agrıyor hareketlerde zorluk cekıyrum kırs varmıs.ama amelıyat olmak ıstemıyrum.baska bır yolla gecırme sansımız yokmu lutfen yardım edın. :(
 • DrSerefAktas
  Mevcut yaralanmanıza göre. Cerradi dışı tedavi seçenekleri olabilir.
 • aayyssee  - kist
  hocam 4 yıldır falan kolumda gangliom kisti var doktora gittim hiçbir tetkit yapmadan ameliyat dedi yanaşmadım bir ara kayboldu tekrar cıktı bu aralar kist sanki sıkışmış gibi bileğimi aşağıya büktüğüm zaman ck acıyor elimi hareket ettiremez hale geldim ama amelıyat olmak ıstemıyorum tekrarlarmışcunku uzun sure atel kullansam yok olur mu suan kullanıyorum acım agrım olmuyor ve azda olsa kuculme oluyor sızce napmalıyım
 • DrSerefAktas
  karar size aittir. Ganglion tanısı koyuldu ise tedaviyi seçebilirsiniz. Ameliyat sonrası % 5-10 tekrarlama görülebilir.
 • serpill2  - Gangilon kisti şişlik
  Merhaba Hocam, Yaklaşık bir ay önce bileğimde sinirlerin üzerinde şişlik için doktora gittim Gangilon kisti teşhisi kondu sırınga ile içerideki sıvıyı çekerek sonrasında kortizon içeren bir iğne yapıldı.Şişlik indi ancak son günlerde bileğimi biraz zorladığımda kistin olduğu bölge morarıyor. Bunun için ne yapmam gerekir ameliyatla aldırmalımıyım yoksa ilaç tedavisi yeterli olur mu?İşim gereği sağ elimle sürekli mouse kullanıyorum. Bilgilendirmenizi rica ederim. Teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  ganglion kistinin yeniden çıkması durumunda cerrahi gerekebilir.
 • serpill2
  Peki morarıklık olması normal midir?
 • DrSerefAktas
  Bazen görülebilir. Ancak normal olup olmadığını doktorunuza göstererek doğrulamanız en sağlıklısı olacaktır.
 • meral
  Mrb doktor bey benim yaklasik 2sene önce bildigsara masasini kaldrayim derken bir ses geldi insan sonra şişmeye basladi yapmadigim şey kalmadi...bir ara bayabi geçti kucukdu sonra daha büyüdü doktora gittim krem verdi gecmezse ameliyat dedi ameliyatta korkuyorum çünkü cevremde olanlar var olma diyorlar daha kotu oluyormuş bana bir cvp verin ne yapmaliyim :(
 • DrSerefAktas
  size bir şikayet yaratıyor ve ağrıya neden olursa cerrahi tedavi önerilir. Ya da sadece takip edilebilir.
 • meral
  Zaman zaman ağrıya sebep oluyor sanırım ameliyat olacağım başka carem yok peki peki ne kadar sürer ben sekreterlik yapıyorum isim gereği sürekli elimi kullanıyorum int okudum bir günde çıkarsınız diyorlar peki sonra tekrar olusurmu acaba ameliyat sonrası :(
 • DrSerefAktas
  Ameliyat sonrası aynı günde çıkabilirsiniz. 15 gün kadar atel kullanmanız gerekebilir. İyi ellerde yapılan ameliyatlarda tekrarlama riski % 5-10 civarındadır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!