Fleksor Tendon Yaralanmaları Yazdır

FLEKSÖR TENDON YARALANMALARI

Tendon, kasla kemik arasında yeralan fibröz dokudur. Kasın kasılması ile tendon bağlı olduğu kemiği çekerek eklemin hareket etmesini sağlar.El ve bileği el atası yönüne hareket ettiren tendonlara fleksör tendonlar denilir. El parmaklarının ikişer adet fleksör tendonu vardır. Daha derinde olana fleksor digitorum profundus tendonu denir ki bu tendon parmağın en ucundaki kemiğine yapışır ve onu hareket ettirir. Daha yüzeyel olana fleksor digitorum superfisialis denir ki bu tendon ortada ki kemiğe yapışır ve onu hareket ettirir.

Fleksor tendon yaralanmaları nasıl olur?

Fleksor tendon yaralanmaları sıklıkla kesici delici yaralanmalar sonucunda tendonun devamlılığının bozulması ile görülür. Tendon kesi sonucunda fonksiyonunu kaybeder. Bunun dışında romatizmal hastalıklarda tendon herhangi bir travma olmadan kendiliğinden kopabilir. Ortopedi uzmanı tendon kesisini anlamak için hastaya parmağını oynatmasını isteyebilir. Eğer hasta parmağın en uç kesimini oynatamazsa fleksor digitorum profundus tendonunun kesik olduğu anlaşılır. Fleksor digitorum superfisialis tendonu kesisinde ise hasta tam olmasa da bütün parmaklarını bükebilir ve bu bükme işlemi oldukça ağrılıdır.

Fleksor tendon kesilerinin tedavisi nasıl yapılır?

Ortopedi uzmanı fleksor tendon kesili hastada ilk olarak açık yaranın yıkanması ve temizlenmesi işlemini yapar, enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisi başlanır. Radyolojik tetkik yapılarak yara içinde yabancı cisim olup olmadığına bakılır. Gerekli olgularda tetanoz aşısı uygulanır. Daha sonra atel yapılarak tedavi planlanır. Fleksor tendon yaralanmaları, cerrahii tedaviyi gerektirir. Fleksor tendon yaralanmaları, ameliyathane koşullarında tedavi edilmeli ve eşlik eden olası damar sinir yaralanmaları da tedavi edilmelidir. Tendon tamir sonrasında al bileği atele alınarak 3-4 hafta sonra hareket başlanır. Fleksor tendon onarımında atel sonrası fizik tedavi yapılarak tendonun tam fonksiyon kazanması sağlanır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: fleksör tendon kesisi, fleksör tendon onarımı, ortopedi uzmanı, fleksör tendon tamiri, fleksor tendon yaralanması, ortopedi, ortopedik ameliyatlar

 

 

 

 

Fleksör Tendon Yaralanmaları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (691) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • ferdibacakli  - tendon kesisi ve iyileşme süresi...
  hocam iyi çalışmalar... 20.12.2015 tarihinde kendi evimde spiral makinesi ile (demir kesme makinası ) demir keseren spiral taşı patladı ve sağ bileğimin üst kısmını kesti kesik kemiğe kadar dayanmış çok az bir kesme yaratmış kemikte... sorun burda başlıyor sağ işaret parmağımı yukarı aşagıya oynatan tenton kopmuş amaliyat ile dikildi ve bileğimi yukarı doğru kaldıramıyordum doktorum o siniride diktiğini söyledi.şuan elim 1 haftadır alçıda ve 7 dikiş var nasıl bir süreç beni bekliyor elimi eskisi gibi kullana bilirmiyim... baş parmağımın üst kısmı süreli uyuşuk vaziyette doktorum sinirlerinde koptuğunu ve amaliyatta diktiğini söyledi... bu uyuşukluk zamanla gecer mi? şuan pansuman yapılırken en ufak bir baskıda elektrik çarpması oluyor bu sorunda ilerde gecer mi? hocam 1 haftadır piskoloim yerinde değil sürekli video ve bu konu ile ilgili yazıları okuyorum... bu durum aile içerisindede olumsuz olmaya başladı... sigara ve alkol kullanmıyorum... yaşım 29 yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...
 • DrSerefAktas
  En sağlıklı bilgiye muayene ve takip ile ulaşılır. His ve uyuşukluğun düzelmesi Zaman alacaktır
 • Pargalı  - Kas yok olması
  Hocam iyi günler hocam ben 3-4ay önce bir kaza geçirdim kolumun iç kısmında camla oluşan derin kesikler var bunlardan biri sağ pozumuna az altında bu kesikten sonra kas yukarı toplandı eskisi gibi düz değil toplu halde eskisi kadar güçlü değil çok fark var nedeni nedir nasıl tedavi edilir
 • DrSerefAktas
  kas yırtıklarında, tendon kesilerinde kasta toplanma görülebilmektedir. Bu nedenle ayırım için hastaların muayenesi gereklidir.
 • btn.n  - bılek kesıgı
  merhabalar hocam 22 gun once sag elımle cama yumruk atma sonucu bılegımden yaralandım apar topar amelıyata gırdım ve bunun sonucu 3.4.ve 5.parmaklarımdakı tendon,ulnar sınır,ulnar sınır dal kesısı,kommıtan ven onarımı yaptılar. su anda dıkıslerımın yarısını aldılar yarısınıda bu persembe aldırcam parmaklarımı dısa ve ıce rahatlıkla bukebılıyorum ama 3.4.5. parmaklarımın ust bogumunu fazla oynatamıyorum ve bugun parmaklarıma zonglama geldı ve 3.parmagı hıssedıyorum ama 4.5. parmakları hıssedemıyorum hala elım ve bılegım sıs sızce bunun bana zararı nedır ogrenebılırmıyım sımdıden tesekkurler
 • DrSerefAktas
  sinir onarımında iyileşme süreç almaktadır. genelde günlük 1mm lik iyileşme süreci beklenmektedir. zaman içinde normale yaklaşmanız beklenir. ulnar sinir engeç iyileşme göstermektedir. takibinizi yapan doktorunuz ile konuşursanız sizi daha net aydınlatabilir.
 • harunturkay  - EL İŞARET PARMAĞI KESİĞİ
  hocam iyi akşamlar. 2 gün öncesinde bir arkadasım iğne ampülü kırarken elinin işaret parmağının hemen tırnak altı bölgesinde ekleme yakın bi kesi yaptı.kanama oldu doğalen ve biz bunu derin kesim olarak yorumladık. günümüze geldiğimizde kesi bölgesinde belirgin bi şişlik var ve işaret parmağının son bölümünü düz tutamamaya başladı ve bizi haliyle korkuttu. bi yardımcı olursanız ..
 • DrSerefAktas
  muayene olması gereklidir.Bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • darkus289  - Fleksor Tendon
  Merhaba hocam.1 sene önce bir an öfke ile cama yumruk attım şükür baya iyileştim ama her gün birazda olsa omuz ağrısı çekmekteyim ve bileğimdeki uyuşukluk hala var b vitamini kullanıyorum.Bazen baş parmağımın civarı ağrıyor bir de sizce eski bileğime gücüme ne zaman kavuşurum ve ben iyileşme dönemindemiyim hala bazen bileğimin üstünde duruyorum ama biraz acıyor bu acı ne zaman geçer teşekkürler şimdiden.
 • DrSerefAktas
  1 yıl içinde iyileşmeniz beklenirdi. Hala şikayetleriniz sürüyorsa muayene ve gerekirse tetkikiniz ile sorunun ve tedavinin planlanması önerilir.
 • mk_58  - tendom amaliyatı
  :angry-red: mrb bn sag elimden 2. parmaktan flkesör tednom amaliyatı oldum ve amaliyatın üzerinden 2,3 ay geçtive bn parmagımı oynatamıyorum bükemiyorum ama elimle eklem yerlerine bskı uyguladıgım zamn oynatmaya çalıştıgımda oynu
 • DrSerefAktas
  öncelikle fizik tedavi denenebilir.
 • mamican  - AVUZYONEL FRAKTÜR
  selamünaleyküm hocam. Yaklaşık 1 yıldır eşimin sağ başparmağında şiddetli ağrı mevcut.hamile olduğu için pek tetkik yapılamadı.doğumdan sonra mr çekildi.doktor bize "geç kalmışsınız,yapacak bir şey yok""dedi mr raporu: 1. parmak distal falanksta T1 ağırlıklı serilerde hipointens ce T2 ağırlıklı serilerde yüksek sinyal özelliğinde osseöz yapıyı çevreleyen yumuşak doku dikkat çekmektedir.1. parmak distal falanks proksimal ucunda palmar tarafta avuzyonel fraktür izlenmiştir. Hocam sizce tedavi için nasıl bir yolizlemeliyiz?
 • DrSerefAktas
  avulsiyon kırıklarında eğer instabilite ve şikayetler var ise tedavi gerekmektedir.Muayenenizin sonucuna göre tedavi planlaması yapılabilir.
 • alkan  - sag el tendon kesigi
  Sevgili hocam yaklasik 1 sene once sag el bilek hizasinda gecirmis oldugum kaza sonucu tendon kesigi yaralanmasi oldu iyi bir operasyon gecirdim daha sorasi fizik tedavi fakat tendon yapisikligini bir turlu cozemedim bu nedenle sag el parmaklarkmi kolay kullanamiyorum his kaybi var ne kalem tutabiliyorum nedebaska bir sey ikinci bir ameliyatla tendon yapisikligi duzeltme sansi varmidir varsa bunu nerde nasil yaptirabilirim saygilarimla hocam
 • DrSerefAktas
  mümkün olabilir anck muayene ve tetkiklerle planlama ve değerlendirme yapılabilir.
 • tuğbaeng  - karpak tunel sendromu amelyati
  Hocam hayırlı akşamlar 1 ay önce sağ elimden sinir sıkışması amelyati oldum 15 gün önce dikislerim alındı fakat hala en elimde şişlik ve ağrı devam ediyor ameliyat yerim acıyor bu kadar süre geçmesine rağmen bu sikayetlerim normal mi acaba çok.Teşekkür ederim....
 • DrSerefAktas
  bir miktar sızı olabilir ancak durumun normalliği doktorunuzca değerlendirilmelidir.
 • m67  - Tendon Yaralanması
  İşaret parmağında zono denen yerinde tendon kesilmesi,kapsül tamir edildi 1 ay alçıda kaldı kesilen parmakta hala ödem-şiş var 45 derece açıklıkla çalışıyor ortapedi doktorları yapışma olabilir dediler 27 günde fizik tedavi gördüm şuan parmağım yarım çalışmakta ne yapabilirim parmağımın komple çalışması ne kadar sürer uzun zaman alırmı siz bana ne önerirsiniz bilgilerinizi arz ederim
 • DrSerefAktas  - tendon yapışıklığı
  yapılacak fizik tedavide ilerlenme sağlanması durumunda tedavi ile düzelme şansı artmaktadır. fizik tedaviye rağmen ilerleme olmaması durumunda cerrahi gerekebilmektedir.
 • okan_ci  - tendonun dokuya yapismasi
  Hocam 23 yaşındayım 8 hafta önce sağ el serçe parmak tendon kesisinden ameliyat oldum ameliyat başarılı geçti üç hafta fizik tedaviye gittim fizik tedavi yeni bitti şu an ki durumum tendon dokuya yapışmış bunun için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim..
 • DrSerefAktas
  ilk etapta masaj fizik tedavi sonrasında gerekirse cerrahi release yapılabilir
 • semiramis_01  - Başımdaki sinir
  hocam ben 20 yaşındayım bir trafik kazası geçirdim ve alnımın ortasından sol kaşıma doğru yarıldı kafatasında zedelenme oldu ameliyat etmedi doktor sadece dikiş attırdı ve ben sol saçlı bölgemi bir garip hissediyorum sinirlerim zarar görmüş düzelir mi kendiliğinden düzelirse ne zaman düzelir hocam sağolun.
 • DrSerefAktas
  bu konuda bir Beyin Cerrahisi yada Plastik cerrahisi uzmanından fikir alabilirsiniz.
 • eyp1  - Tendon-Sinir-Damar
  Merhaba hocam 4 ay önce bilegimi cam kesdi 5 zone fleksör bir cok sinir ve büyük 2 damarlar kesildi. ilk haftalar elimi kıvıramıyordum suanda yumruk yapabiliyorum yanlız baş parmagım kıvrılıyor ama avuc icine düz sekilde cekemiyorum. bas parmagımı yanındaki parmaga zorlukla getiriyorum ama basınc dogru bir şekile guc alamıyorum. hersey duzgun fakat parmaklardaki germe hareketlerini yapamıyorum bunlarda sinirle alakalı sanırım. elimde hic his yokdu fakat su 1 aydır elimi nere dokunsam avuc iclerim acıyor bu acı böyle elektriklenme bir dikeni avuclama seklinde parmak uclarımda halen uyuşuk basdırınca sadece hafifden bir acı hissediyorum. sinir iyileşmesi böyle elektri şeklindemi oluyor hocam guzel fikirleriniz beni aydınlatacakdı tesekkürler şimdiden.
 • DrSerefAktas
  sinirlerriniz dikildi ise his bölgesinde yavaş yavaş hissedilen alanda artma beklenmesi lazımdır. buna göre karar verilebilir.
 • sdtylcn  - fizik tedavi
  hocam merhaba elimde boksör kırığı oluştu alçı çıkalı 2 gün oldu, elimi yumruk yapabiliyorum ama özellikle sol el serçe parmak ekleminde ağrı ve şişlikle birlikte ateş var. Günde 3 4 kez sıcak suya koyup yumruk yapıp açıyorum. Fizik tedavi gerekiyor mu ? Şişlik ne zaman geçer elimi ne zaman tam kullnabilirim ? Yazı yazmam gerekiyor ve birşeylere dokunurken dahi garip hissediyorum 32 gün alçıdan sonra
 • DrSerefAktas
  fizik tedavi eklem hareketlerinin kısa sürede dönmesine katkı sağlayacaktır.
 • gamzelim.268  - tendon kesisi
  Merhaba hocam benim 3 hafta önce mutfakta sol orta parmagımın üst tarafı kesildi. Uç tarafa doğru. Kesilir kesilmez parmağım iç tarafa doğru eğik durmaya başladı. İki tane doktoro götürdüm biri ameliyat dedi diğeri bir tane parmagımın ucuna atar verdi parmaklık gibi plastik onu gecirdi ve 6 hafta duracak dedi. Bugun 3 haftası ben baktım parmagm hala tam düz durmuyor ama cook hafif düzelmiş gibi. Acaba doğru bi teşhismi yoksa gec olmadan ameliyatmı olmam gerekiyor. Rötgen cektiler herhangi kırık fln yokmş ama tendon kesilmesiymiş. Yardmlarnızı rica ederim tesekkürler
 • DrSerefAktas
  Şikayetleriniz mallet finger ı düşündürüyor. detaylı bilgi için linki tıklayınız. http://www.serefaktas.com/el-cerrahisi/mallet-finger-dusuk-parmak-parmak-ucu-dusmesi-hastaligi
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!