Glomus Tümörü

Glomus Tümörü

El ve Ayaklarda görülen Glomus tümörü, özellikle parmak uçlarında, tırnak yatağı altı yada komşuluğundada görülebilir. Tümör çok yavaş büyüme gösterdiğinden muayenede genelde ele gelmez.

Bu tümöründe hastaların en önemli şikayeti tümör bölgesinde ağrı ve soğuk hassasiyetidir. İlerlemiş olgularda şişlik ve ciltte renk değişikliği de görülmektedir.

Bu tümör iyi huylu bir tümördür. Parmak uçlarında bulunan ısı ve basınç duyularını düzenleyen glomus cisimlerinden kaynaklanmaktadır. Parmakların bu tümörü nadir görülen iyi huylu bir tümördür.

Tanı; fizik muayene ve MR incelemesi ile koyulabilmektedir. İlerlemiş olgularda, direkt radyografilerde komşuluk yaptığı kemikte yapmış olduğu erezyon ve değişiklikler görülebilir. Kesin tanı patolojik inceleme ile yapılmaktadır.

Glomus Tümörü

Glomus Tümörü

Glomus Tümörü

Glomus Tümörü

Glomus tümöründe tedavi cerrahi olarak tümörün çıkarılması ile yapılmaktadır. Nadir de olsa tekrarlama görülebilir. Cerrahi sınırların daha net ortaya konulması açısından, Glomus tümörlerinde mikrocerrahi yöntemle tümörün eksizyonunu tercih etmekteyiz.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”