Femur Başı Avasküler Nekrozu Yazdır

FEMUR BAŞI AVASKÜLER NEKROZU

Femur Başının kanlanmasında oluşan duraksama sonucu görülen bir hastalıktır. Hastalığın femur başında görülmesinin en önemli nedeni femur başını besleyen sınırlı sayıda damar olmasıdır. Kemik doku devamlı yıkılıp yapılan bir döngüye sahiptir. Femur Başına giden kanlanma da duraksama durumunda kemik döngü bozulacak ve yenilenmeyen nekrotik kemik daha zayıf olacaktır. Bu kemikte herhangi bir travmayla eklemde çökme ve kemiğin küresel yapısında bozulma olacaktır. Bu durumda eklem uyumunu bozarak ileri evrelerde ağrı ve kalça eklemi kireçlenmesine yol açacaktır.

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığına  neden olan durumlar nelerdir?

Femur başı avaskuler nekrozu, femur başını besleyen damarların ağ oluşturduğu yer olan  femur boynunun kırıkları sonrası, uzun süreli steroid tedavis alan hastalarda, Alkolizmde, gut hastalığında, pıhtılaşma hastalıklarında, orak hücreli anemide, dalgıçlarda sık görülmektedir.

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığının bulguları nelerdir?

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığının en önemli bulgusu ağrıdır. Hasta sıklıkla 30 lu yaşlarda erkek hastadır. Bayanlarda da görülmektedir. Ağrı; kasıkta, kalça önü veya arkasında hissedilebilir. Hastalarda aksama şikayeti ve yürüme mesafesinde kısalma da görülür.

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığının tanısı nasıl koyulur?

Femur Başı Avasküler Nekrozu hastalığının tanısında klinik bulgularla hastalıkta şüphelenme ilk adımdır. Erken evre Femur Başı Avasküler Nekrozunda tanıda radyografiler normalken ileri evrede femur başı küreselliğinde bozulma, eklemde çökme, kistlerin oluşumu görülür. Erken evrede tanıyı kesinleştirmek için günümüzde sıklıkla MRI tetkiki istenmektedir. Şüpheli olgularda Kemik sintigrafisi ile femur başı kanlanmasının azaldığı görülmesi tanıyı destekler.

Femur Başı Avaskuler Nekrozunun Tedavisi nasıl yapılır?

Erken evrede yani femur başının küreselliğinin bozulmadığı evrelerde tedavide; 1- Travma sonucu eklemde çökmeyi engellemek için yük verilmez,hasta ayağına basmadan koltuk değneği ile yürütülür, 2- Kemiğin kanlanmasını arttırmaya yönelik girişimler yapılır. Bunlar; foraj denilen kemikte delikler açma işlemi ve 'core decompresyon' denilen kemikte 1 cm çaplı bir tünel açma işlemidir. Uygun olgularda bu tünellerin içine damarlı yada damarsız kemik greftleri de uygulanır. İleri evrelerde ise yani eklemde çökme olması durumunda çökmenin miktarı ve yeri tedaviyi belirler. Minimal çökmeler, eksersiz ve antiemflamatuvar ilaçlar ile semptomatik tedavi edilirler. Bölgesel eklem çökmelerinde ise eklemin çökme olmayan kısmı yük binen alan olacak şekilde femur başı yönlenmesi değiştirilir. Bunun için femoral osteotomi denilen kemiğin kesilmesi ve yönlendirilmesi ameliyatı yapılır. Çökmenin femur başının önemli kesimini kapsadığı hastalarda ağrı hastanın günlük aktivitelerine engel olacak düzeyde ise Kalça Protezi ameliyatı uygulanır.

Femur Başı Avasküler Nekrozunda ameliyatsız tedavi yöntemleri nelerdir?

Femur Başı Avaskuler nekrozunda cerrahi dışı tedavilerde bildirilen sonuçlar pek yüz güldürücü değildir. Bununla beraber, femur başa avaskuler nekrozu olan tarafa yük vermemek, bifosfonat grubu ilaçların kullanımı ve hiperbarik oksijen tedavileri de uygulanmaktadır.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.


Sorun Cevaplayalım (380) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • hasancan  - Kemik iliği ödemi
  Merhaba Hocam; Ben size Uşaktan yazıyorum. 2013 yılı 1. ayından bu yana başlayan genelde sağ kalça kalça dış bölgesinde hissettiğim bazen sağ taraftan belime ve bazen dizimin sağ tarafında hissettiğim ağrı kesici kullanmaz isem çoğu zaman geçmeyen bir ağrı çekiyorum. 3 defa kalçadan ve 2 defa belden Mr, 1 defa kalça 3 boyutlu BT ve birçok Röntgen çektirdim. İlk zaman çekilenlerden birşey çıkmadı bel fıtığı başlangıç dediler 1 yıl önce üniversite hastanesinde çekilmiş olduğum Mr ile 2 gün önce çekildiğim sonuç hemen hemen aynı. Bu arada ağrım yatarken ve ayakta kaldığımda artıyor istirahatle geçmiyor. Sağ tarafıma soluma ve yüzükoyun yatamıyorum. ancak ağrı kesici atarsam uyuyabiliyorum. Her gün gece yatarken majezik atıyorum. 24 saat yetiyor. Son çekilen mr sonucunu buraya yazıyorum. ''Sağ femur boynunda ve sağ femur başında kemik iliğinde ödem ile uyumlu sinyal artırımı mevcuttur. (nondeplase supkapital. fraktur?)'' Vereceğiniz cevap benim için çok önemli cevabınızı bekler şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikleriniz incelenerek tanınız netleştirildikten sonra tedavi planı yapılabilir.
 • Dygozkn  - Kalcada yag erimesi
  Ben 7 ay önce saçkıran şikayeti nedeniyle kalçadan sadece bir defalığına kortizon iğnesi vurdurdum. Aradan 4 ay geçtikten sonra kalçada o bölgede çöküklük fark ettim. Doktorum, kortizon nedeniyle yağ erimesi olduğunu söyledi. Ancak, aradan 1 ay geçtiğinde bu çöküklük daha da büyümüştü. EMG testi yaptırdım, sinirlerde ve kaslarda bir sorun görülmedi. Devamındaki 1 ayda hala bir artış oldu. Hatta çöküklük ve incelme leğen kemiğine doğru şerit şeklinde uzadı. Leğen Kemiğinin üzerindeki ciltte de incelme ve cokukluk var. Sizce bu büyümenin bu kadar zaman sonra devam etmesi normal mi ve durdurmak için ne yapılabilir? Kalçamda hafif bir sızı ve agri hissediyorum ve yürümemde belirgin bir sorun olmamasına rağmen o bölge sürekli kendini hissettiriyor.Bunun yaninda o kisimdaki bacagim da agryor. O bölgeyi psikolojikmen de hissediyor olabilirim. Nasıl bir yol izlemem konusunda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılar,
 • DrSerefAktas
  muayene ile değerlendirlmeniz ve mr tetkiklerinizin incelenmesi ile tedavi planlaması yapılabilir.
 • Eno58  - PD sinyal artışı
  Hocam merhabalar ben fistül şüphesiyle mr çektirdim mr sonucumda femur başında anteriorda sunkortikal yerleşimli milimetrik boyutlu dejenaratif kist açısından şüpheli PD sinyali artışı var diyor.açıklarsanız sevinirim tşkr.
 • DrSerefAktas
  kireçlenmeye bağlı kist olabileceği ifade edilmiş.
 • nehirrenginoglu@gmail.com  - kalça kırığı
  hocam merhabalar,babam 85 yaşında ve hafif bi düşme sonrası kalçasında kırık oluştu kalp hastası olduğundan dolayı plaviks kullanıyor diye 3 gün sonra ameliyata aldılar ve 3 gün sonrada hastaneden taburcu edildik.şu anda ameliyatın üzerinden 2 hafta geçti.babam walker ile günde 2 kez anca yürüyebiliyor bu normalmi bide ameliyatlı tarafının ayağında diğer ayağa göre şişme var ve ağrı yapıyor.ne yapmalıyız.bizim doktorumuz özel hastane olmasına rağmen bizi hiç bilgilendirmiyor. :)
 • DrSerefAktas
  erken dönemde bahsettiğiniz bulgular olabilir. Doktorunuzun takip önerilerine uymanız önerilir. şikayetlerde giderek azalma olmaması yada artması durumunda doktorunuzla irtibata geçmeniz önerilir.
 • cihanbeyi  - sağ femur boynunda osteonekroz
  sevgili hocam, yaklaşık 2 yıl önce kuyruksokumu (pöçük) batması rahatsızlığımın tedavisi için bir ortopedi hekimi tarafından birer ay arayla 3 defa kortizon iğnesi yapıldı. neticede rahtsızlığım geçmediği gibi 15 gün önce çekilen MRI sonucunda "sağ femur boynunda 5mm boyutunda t2 STIR A da hiperintens osteonekroz alanı izlendi" şeklinde bir rapor çıktı. muhtemelen kortizonun yan etkisi olarak kemik ölümü gerçekleşmiş. Dr. 6 ay sonra bidaha bakacağız dedi. Şu anda durumum nedir sevgili hocam, hangi aşamadayım ve ne yapmalıyım, bu tedavi edilebilir bir rahatsızlık mıdır? Ameliyatsız bir çözümü varmıdır, ilerlememesi yada durdurulabilmesi için neler yapaılmalıdır cevaplayabilirseniz çok sevinirim hocam. saygılar...
 • DrSerefAktas
  o kadar düşük doz kortizona bağlı bu etki beklenmemektedir. MR görüntüleriniz incelenerek tedavi planı yapılabilir.
 • BİLAL  - KÖK HÜCRE
  merhaba hocam ben gazi̇antepten bi̇lal cengi̇z hocam beni̇m annem avaküler nekroz hastaliğindan bundan 3 yil önce sol bacağaindan ameli̇yat oldu ve bacağina protez takildi ve şi̇mdşi̇de sağ bacağina siçradi acaba kök hücre tedavi̇si̇ uygulanabi̇li̇r mi̇ ?
 • DrSerefAktas
  hastalığın evresi ve tutulum alanına bağlı olarak tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.
 • Gülsüm
  hocam ben 36 yaşında bir bayanım 12 yıl önce doğum sonrası sağ kalça femur başı avasküler nekroz ameliyeti oldum. 6 ay koltuk değneğiyle yürüdüm. yani ameliyat olan bacağıma yük vermedim. benim hastalığım hamilelikten ileri geldi. daha önce bir sorunum yoktu doğum sonrası ortaya çıktı.doktorum yaşım genç olduğu için kemik kendisini yeniler diye femur başındaki sorunu temizledi ve 6 ay ayağıma yük verdirmedi. Benim sorum 2 bir hamilelik bende problem yaratırmı.
 • DrSerefAktas
  öncelikle femur başı avaskuler nekrozuna neden olabilecek kan hastalığı gibi bir hatalığınızın olup olmadığı ortaya koyularak altta yatan sorun var ise gerekli önlemler alınmalıdır.
 • serkan taskapu
  hocam kolay gelsin steroit kullanımına bağlı olarak sol kalçamda kronik sağ kalçamda ise evre 1-2 avasküler nekroz teşhisi kondu tedavi olarak hiperbarik oksijen tedavisini önerdiler sizce faydası olur mu? bu tedavi metodunun başarı oranı kaç acaba? şimdiden çok saolun kolay gelsin
 • DrSerefAktas
  her ortopedi uzmanı aldığı eğitim, tecrübe ve deneyimine göre farklı tedaviler önerebilmektedir. Bazı avaskuler nekrozlarda hiperbarik kısmi fayda sağlayabilse de hastaya özgü tedavi muayene ve tetkikler ile planlanabilir.
 • ahmet  - protez revüzyonu
  hocam saygı ve selamlar. eşim 27 yaşında kalça protezi ameliyatı oldu. ileriki yıllarda geçireceği revüzyon ameliyatları zor mu olacak. tıp o yıllarda gelişmiş olacağı yönünde umut besleyebilir miyiz?
 • DrSerefAktas
  Günümüzde artık kalça protezi revüzyon operasyonlarını başarı ile yapmaktayız. Ortopedi ve Travmatoloji alanındaki hızlı gelişmeleri göz önüne alırsak durumum çok daha olacağı kanaatindeyim.
 • tugay karaoğlu
  21 yaşında All tedavisi almaktayım 16 aydır idame tedavisi görüyorum ve iki kalçamda da avesküler nekroz teşhisi kondu.Sağ kalçama artık yapılacak birşeyin olmadığı ve ağrıların dayanılmaz hale gelmesini beklemem gerektiği söylendi.sol kalçama da kanlandırma ameliyatı yapıldı ama ağrılarım hala devam etmekte.İki kalçamın da sonunun protez olduğu söylendi.Acaba sadece bir doktorun değerlendirmesiyle ameliyatı mı beklemeliyim,gerçekten kafam çok karışık önerileriniz nelerdir?Şimdiden teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • onur tör  - MS HASTASI :((
  merhabalar ben 3 yildir ms hastasiyim atak geçi̇rdi̇ği̇m zaman prednol i̇ğne yapiyordum tip tabi̇ri̇ i̇le korti̇zon mu ne i̇ğne yapa yapa kalça kemi̇ği̇ femur deni̇len yerde çürüme oldu ve ameli̇yat oldu ortopedi̇ doktorum çok i̇yi̇di̇ ameli̇yatim kemi̇k deli̇nerek kalça kemi̇ği̇ femura yol açildi kan dolaşimi gi̇tsi̇n di̇ye i̇lk başlarda güzel gayet rahat yürüyordum şi̇mdi̇ i̇se uzun bi̇ süre oturduğumda kalkip yürücem zorla basiyorum ayağimin üstüne bi̇raz geçi̇yo düzeli̇yo bu konuda ne yapabi̇li̇ri̇m.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • mithat kahraman  - femur boynu kırığı
  Hocam ben bir doktorum ..somaliye gönüllü gittim..orda düştüm bende kalça kırığı olduğun söyledim kimse inanmadı iki gün çalıştım.en sonunda yan tarafta mısır hastanesinde ortopedi uzmanına ulaştım ve tanıyı alabildim.olayın 6 gününde fethiye devlet hastanesinde ameliyat oldum tam 5 aydır yatıyorum tuvaletimi dahi yatakata yapıyorum..ağrılarım gelip geçiyo ancak son günlerde ağrı kesici aldım...son filmim pzt si çekilecek...lütfen bana yardım edin proteze gitsin sitemiyorum ..ben 37 yaşındayım
 • DrSerefAktas
  son radyografilerinizin değerlendirlmesi ile durumunuz hakkında bilgi sahibi olabiliriz.
 • paşa gümüş
  selamunalekum hocam 28 yasındayımiki sefer hıpofızdem amaliyat oldum kullandıgım ılaclar dan sonra iki kalca femurları coktu ve dız eklemlerıde aynı durum da vebenımhıc param kalmadı sgk da yok bunalıma gırmaya baasladım lutfen yadımedın yesıkarta cıkmadı bıtkısel ılacı varsada yaın lutfen tesekurederım
 • DrSerefAktas
  herhangi bir bitkisel ilaç tedavisi uygulamamktayız.
 • Gülay Avgın  - Transiyent Osteoporoz mu , AVN mi? Acil cevap lüt
  Merhabalar Hocam. Ben 41 yaşındayım , Transiyent Osteoporoz mu yoksa AVN hastasımı olduğum hakkında emin olmadım. Gittiğim doktorlardan Ameliyat diyen de var Dinlenme veren de var. MR raporum aşağıdaki gibidir. Sizin Görüşünüz nedir acaba? Şimdiden teşekkürler .Emar raporu: 1.sağ femur baş ve boyun bölgesinde yağ baskılı T2 A kesitlerde hiperintens ödemetöz sinyal değişikliği izlenmiştir.(erken evre AVN?, transiyent osteoporoz?). 2.Emar raporu: sağ femur baş boyun bölgesinde kemik iliği ödem paterninin varlığı dikkati çekmektdir.Femur başı forme görünümdedir.Sağ kalça ekleminde belirgin artmış effüzyon dikkati çekmektedir.Transiyet osteyeporoz ayırıcı tanıda ilk planda düşünülmüştür 3.Emar raporu: Sağ femur baş ve boyun kesiminde diffüz medüller kemik iliği ödemi izlendi Femur başında subkondral lezyon yada fissür hattı izlenmemiştir.önceki tetkikle değerlendirilmesi önerilir.Bunun dışında; her iki femur başı normal marfoloji ve sinyalintensitesinde izlenmektedir. MR TANI: Sağ femur baş ve boyun kesiminde diffüz medüller kemik iliği ödemi. femur başında subkondral lezyon yada fissür hattı izlenmemiştir önceki tetkikler ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. Gülay AVGIN
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerin incelenmesi gereklidir.
 • ozkan  - femur başı kisti
  hocam kolay gelsi femur başı 3 cm içte basit kist ameliyat oldum 33 gün oldu ve üzerine basmıyorum dr.bey 45 gün sonra kontrole çağırdı benin iyileşme sürecim ayayığım üstüne basma yürüme ve diğer hareketler fulbol
 • DrSerefAktas
  Cerrahi teknik ve uygulama farklılıklarından dolayı ameliyat olacak yada ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve öneri bilgilerinin ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından verilmesi önerilir
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!