Genç yaşta kalça protezi ameliyatı

Kalça Protezi, 1960 yıllarda uygulama alanına girdiğinde beri yüz binlerce hastada başarı ile uygulanmıştır.

Kalça Protezi uygulaması başlangıçta ileri yaşlarda ortaya çıkan kalça kireçlenmelerinde tedavide kullanılmıştır. Bu hastalarda, protezin uygulama yaşı bazı kaynaklarda 60 yaş ve üstü, bazı kaynaklarda da 65 yaş ve üstü verilmişti. Kalça protezi uygulamasında hastaların konforundaki belirgin artma, yaşam kalitesinin yükselmesi protez uygulamasının yaygınlaşması yanında bu konuda yapılan araştırma ve yatırımlarda da artmaya olanak sağlamıştır.

Kalça Protezi uygulamasında koyulan yaş sınırı, protezlerde zaman içinde yüzeylerde aşınma ile yıpranmanın protezin belli süre ömrü olması ve genç hastaların daha çok aktif olduklarından proteze daha fazla yüklenmelere sebep olarak protez gevşemelerine sebep olabileceği öngörüleri ile koyulmuştu.

Bu konuda yapılan çalışmalar ile öncelikle protezler eski yıllarda kemik çimentosu denilen dolgu maddeleri ile kemiğe tutturulabilirken özellikle kemik kalitesi daha yüksek olan daha genç hasta grubunda kemiğin direkt olarak tutunabileceği ve bir ara dolgu maddesine ihtiyaç duymayan çimentosuz kalça protezlerinin gündeme gelmesini sağlamıştır. Bu şekilde protez kemiğe daha sağlıklı tutunabilmekte olup protezde gevşeme ve normal dışı hareketlerde engellenmesi yolunda önemli başarılar sağlamıştır.

Biometaryal bilimindeki gelişmeler ile protezlerin metal kısımları kobalt, titanium, kromkobalt gibi insan kemiğine daha uyumlu metallerden üretilmeye başlamıştır.

En önemli gelişmelerden birisi de, aşınmanın gözlendiği protez yüzeylerinde olan yeniliklerdir. Eski yıllarda yüzeylerde sert plastik materyeller tercih edilirken günümüzde özellikle daha genç hastalarda aşınmanın minimale indirildiği seramik ve metal yüzeyler kullanılmaktadır.

Tüm bu gelişmeler ışığında kalça ekleminde ağrısı olan, ileri eklem kireçlenmesi ve eklem hasarı yıpranması olan genç yaş hasta grubunda eski yıllarda kullanılan kalça eklemi dondurulması ameliyatının yerini kalça protezi uygulaması almıştır.

Genç yaşta kalça ekleminde ileri derecede yıpranma ve kireçlenme yol açan durumlardan bazıları; Hemofili, romatoid artrit, doğumsal kalça çıkığına bağlı kireçlenme, avaskuler nekroz, femur boyun kırıkları, asetabulum kırıkları, kemik tümörleri, enfeksiyonlar olarak sayılabilir.

Bu genç yaş hasta gruplarında, özellikle çimentosuz, seramik yüzeyli ve büyük baş çaplı protezleri tercih etmekteyiz.

Genç yaşta kalça protezi ameliyatı olan hastaların aktivitelerini belli düzeyde tutmaları, doktorlarının önerilerine uymaları protezlerinin uzun süre yenilenmeden konforlu bir yaşamı sağlayacağı unutulmamalıdır. Genç yaş kalça protezi ameliyatı olmuş hastalar; yüzme, yürüyüş, kondisyon bisikleti gibi sporları güvenle yapabilirken düşme ve travma riskini yüksek olduğu, futbol, basketbol gibi sporlardan kaçınmaları önerilir.

Genç yaşta kalça protezi ameliyatı

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”