Kalça Kireçlenmesi

Kalça Eklemi Kireçlenmesi

Kalça eklemi kireçlenmesi, kalça ekleminin normal uyumlu yapısını kaybetmesi ile gelişen bir hastalıktır. Kalça eklmeninde kireçlenme ile eklemin kıkırdak yapısında yıpranma ve hasar gelişmektedir. Eklem kıkırdağında incelme ile eklemdeki yük dağılmaları değişmektedir. Kireçlenme ilerledikçe osteofit dediğimiz  kemiksi çıkıntılar gelişmekte ve kemik yüzeyler birbir ile temas eder hale gelmektedir.

Kalça kireçlenmesi, doğumsal kalça çıkığı, Perthes hastalığı, femur başı avaskuler nekrozu, femur boyun kırıkları, femur başı ve asetabulum kırıkları, kalça enfeksiyonlarına bağlı gelişebilmektedir.

Kalça kireçlenmesinin en önemli bulgusu kalça eklminde ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. Ağrı başlangıçta uzun süreli aktivite ve egzersiz ile ortaya çıkarken hastalık ilerledikce ağrı  günlük aktiviteler ile birlikte görülmektedir. Artan kireçlenme hastaların günlük aktivitelerini engeller duruma gelmektedir.

Kalça Kireçlenmesinde Tanı

Kalça kireçlenmesinde tanı, fizik muayene ile düşünülmektedir. Tanı radyografi ve gerekli olgularda MR tetkiki ile doğrulanmaktadır.

Kalça Kireçlenmesinde Tedavi

Kalça kireçlenmesinde tedavi başlangıçta egzersiz, kilo kaybı, esnek uygun ayakkabı kullanımı şeklindedir.  Glukozamin türevi ilaçlar ile de faydalı sonuçlar alınmaktadır.

Eklem içi, enjeksiyonlar günümüzde diz gibi yüzeyel eklemlerde başarı ile kullanılırken kalça eklemi derinliği nedeni ile enjeksiyon direkt olarak isabetli yapılamayabilmektedir. Kliniğimizde kalça eklemi enjeksiyonlarını ultrasonografi eşliğinde başarı ile uygulamaktayız. Bu şekilde kalça içine hyaluronik asit, prp ve kök hücre uygulaması işlemini muayenehane koşullarında uygulamaktayız.

Kalça Protezi

İleri düzeyde ki kalça eklemi kireçlenmelerinde hastanın günlük aktiviteleri dahi kısıtlanmaktadır. Kalça ağrısının çok fazla olduğu bu hastalarda kalça protezi ameliyatı uygulamaktayız. Hastanın yaşı, aktivite düzeyi ve cinsiyetine göre en uygun protezi seçerek yaptığımız protez ameliyatlarında başarı şansı oldukça yüksek olmaktadır. Bu şekilde hastalarımızın normal hayatlarına en konforlu şekilde dönmesini sağlamaktayız.

Ortopedi Doktoru

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”