Kalça İmpingement Sendromu (Kalça Sıkışma Hastalığı) Yazdır

KALÇA İMPİNGEMENT SENDROMU (KALÇA SIKIŞMA HASTALIĞI)

Kalça sıkışma (impingement) hastalığı, kalça eklemi hareketi sırasında femur boynu ile asetabulum dediğimiz yuvanın birbirine temas ederek aradaki yumuşak doku ve labrumu sıkıştırması ile görülen bir hastalıktır. Kalça impingement sendromu, iki şekilde görülmektedir: 1-CAM tipi, 2-PINCER tipi. CAM tipinde femur boynunun baş ile birleştiği yerde yapısal olarak kemik çıkıntı mevcuttur. PINCER tipinde ise asetabular yuvanın örtüm alanı artmıştır. Her iki durumda kalça sıkışma hastalığına neden olur. Bazen hem CAM tipi, hemde PINCER tipi kalça impingement sendromu aynı kalça ekleminde görülebilir.

Kalça sıkışma hastalığının bulguları nelerdir?

Kalça impingement hastalığında erken devrede bazı ekstrem kalça hareketlerinde zorlanma ve ağrı  şikayeti görülür. Eğer hasta olayın üzerine gitmeye devam ederse, kalça eklemi sıkışma hastalığına bağlı olarak asetabular labrumda zamanla dejenerasyon ve yırtık gelişir. Bu durumda da asetabular labrum yırtığına bağlı ağrılar görülmeye başlar. Tedavi edilmeyen olgularda ise yırtığın ve azalmış kalça eklemi hareket açıklığına bağlı kıkırdak hasarları ve artroz gelişir. Ağrı devamlı hal alır.

Kalça impingement hastalığının tanısı nasıl koyulur?

Kalça impingement hastalığında, tanı hastanın şikayetleri ve fizik muayene ile koyulur. Çekilen radyografilerde, kalça eklemi sıkışma hastalığının; CAM tipi, PINCER tipi yada ikisi bir arada tipinden hangisi olduğuna karar verilir. Ağrının şiddetli olduğu, kilitlenmenin olduğu olgularda ise MR tetkiki yapılarak ilave labral yırtık yada kıkırdak lezyonu olup olmadığına bakılır.

Kalça impingement hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Kalça sıkışma hastalığında erken dönemde, kalça çevresi adelelerin güçlendirilmesi, antiemflamatuvar ilaç kullanımı ve aktivite modifikasyonu yapılır. Bu önlemlerle şikayetleri gerileyen kalça sıkışma hastalığı olgularında hasta ortopedi uzmanınca takip edilir. Bu tedaviye rağmen kalça eklemi ağrısı süren hastalarda, cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavide kalça eklemine 3-4 delikten özel artroskopi aletleri ile girilerek labrum yırtığı ve kıkırdak lezyonu açısından değerlendirme ve tedavi yapılır. Daha sonra ise CAM tipi kalça sıkışma hastalığında artroskopik olarak femur boyun ve baş bileşkesindeki kemiksi çıkıntı traşlanarak normal düzeye indirilir. PINCER tipi kalça sıkışmasında da asetabulumun uç kısmında kalça eklemi sıkışmasına neden olan kemiksi çıkıntı traşlanır. Kalça artroskopisi sırasında, ileri derecede artroz (eklem kireçlenmesi) görülen hastalarda ise sadece eklem içi debridman yapılır ve total kalça protezi önerilir.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

 

Kalça İmpingement Sendromu Videosu

 

 

 

Anahtar Kelimeler: kalça sıkışma hastalığı, kalça impingement sendromu, labral yırtık, ortopedi uzmanı, kalça artroskopisi, femorasetabular impingement, femorasetabular sıkışma, kalça ağrısı, kalça eklemi.

Sorun Cevaplayalım (206) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Fenman  - Kalça sıkışması
  Hocam merhabalar, yaklaşık 10 aydır sol kasık ağrısı çekiyorum. Pelvis bölgemden röntgen filmi çektirdim. Size filmimi internet üzerinden nasıl ulaştırabilirim?
 • DrSerefAktas
  ortopedidoktorum kliniği ile irtibata geçerek randevünüzü planlayabilirsiniz. 0212 215 5273
 • oguzhansahin  - kalçada kramp
  Hocam merhaba sağ sağ bacağımda kalçadan diz kapağının yanına doğru inen bir kramp mevcut üzerine basınca oluşuyor bel fıtığına bağlı fizik tedavisi gördüm ama ağrıda bir değişiklik olmadı ağrı değil kramp gibi oluyor çeşitli doktorlara gittiğim halde doğru bir teşhis konulamadı B vitamini tedavisi gördüm, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç tedavileri gördüm ama sonuç alamadım ağrılar sürekli değil bir an var bir an yok sıklığı sürekli artıyor. ilginize şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikler ile krampınızın nedeni ortaya koyulmalı ve uygun tedai başlanmalıdır. Dilerseniz kliniğimizden randevü alabilirsiniz.
 • kurnaz  - CAM tipi kalça sıkışması
  Hocam iyi çalışmalar kalçamda cam tipi sıkışma tespit edildi. Atroskopi önerildi. Yalnız hocam beni kalçamdaki ağrıdan daha ziyade ayağıma vuran ağrı,uyuşma çok rahatsız ediyor. Belimde ve emg testlerinde problem bulunamadı. Ayak sorunumun nedeni bu sıkışma olabilir mi? TEŞEKKÜRLER.
 • DrSerefAktas
  Kalça sıkışma hastalığında genel olarak ayak ağrısı beklenmemektedir. Durumunuzun titizlikle muayenesi ve değerlendirilmesi ile ayırıcı tanı yapılabilir.
 • Esgul  - Kalça Agrısı
  Merhabalar hocam Bazen sol kalçama ağrı giriyor batma oluyor yürürken oluyor oturdugum zaman bişey yok bazende yatarkan batma oluyor Sizce nedendir ? Teşekkür Ederim
 • DrSerefAktas
  birçok sebebi olabilir. Muayene ve tetkikiniz gereklidir.
 • dilek  - acil
  hocam merhaba..annemin kalçasında batma var fakat bu batma yürüdüğü zamanlarda oluyor otururken herhangi bir ağrı yok yaklaşık 12 yıl önce kalça kırığından dolayı protez konuldu ve bu kalça protezlerinde zamanla gevşeme olabiliyormus bizimde aklımıza bu geldi röntgen çekildi protezde herhangi bişi yok ama bu batma neyin nesi
 • DrSerefAktas  - kalçada batma şikayeti
  takipte düzelme olmaması durumunda ileri tetkik gerekebilir.
 • MEHMETERDOĞAN  - kalçadan ses gelmesi
  sayın hocam merabalar..Sizi tv ve net olmak üzere sosyal medyadan yakından takip etmekteyim..ben 28 yaşında İngilizce öğretmeniyim..7 ay önce femur alt uç kırık ameliyatı oldum plak ve vida konuldu diz eklem içine..şikayetim yaklaşık bir aydır desteksiz yürüyorum,adım atarken operasyon geciren sol taraftaki kalçamdan kıtırtı tarzı ses geliyordu..dr uma gittim mr ve bt cekildi….MR : SOL FEMUR BAŞI,BOYNU VE ASETABULUM NORMAL OLARAK İZLENMEKTEDİR.SOL KALÇA EKLEM YÜZLERİ DÜZGÜNDÜR.EKLEM MESAFESİ NORMALDİR..SKLEROZ VE KEMİK ÖDEMİ İLE UYUMLU RADYOLOJİK BİR DEĞİŞİKLİK SAPTANMAMIŞTIR..KEİTLERDE DAHİL DİĞER KEMİK YAPILAR ,YUMUŞAK DOKULAR VE VASKÜLER OLUŞUMLAR NORMALDİR… BT : KARŞILAŞTIRMALI KALÇA BT TETKİKİNDE : iliak kanatlar ,asetabulumlar,femur baş ,boyun ve trokanterik bölgeler normaldir.solda femur başında sağa nazaran dansite azalması izlenmiştir. ( hafif osteoporoz ). Eklem mesafesinde sıvı artışı izlenmemiştir. Sonuç : sol femur başında hafif dansite azalması HOCAM BU DURUMDA NAPMALIYIM NE TAVSİYE EDERSİNİZ ,ÇOK AĞRIM YOK ŞU ANDA …AMA KALÇADAN GELEN SES BENİ KORKUTUYO..SAYGILAR..TEŞEKKÜRLER..
 • DrSerefAktas
  tetkiklerinizde belirgin bir sorun saptanmamış.Eğer muayenenizde normal sınırlar içinde ise sadece takip yeterli olabilir.
 • gulsentokbay  - snapping hip
  hocam merhaba.2 ay önce bir sabah uyandığımda 2 ddizimdede ağrıyla uyandım üzerine basmakta zorlanıyodum hemen doktora gittim bağ zedelenmesi dendi.dinlendim ama ağrı hiçbişekilde geçmedi ve kalça kemiğimden yürürken çıtırtı sesleri gelmeye başladı ve bacağımda bir kilitlenme ve takılma söz konusu yürümekte zorlanıyorm sağa sola hareket ettirdiğimde çat edip hafif açılma oluyor ayakta durunca artıyor.Her iki kalça MRG incelemesi ve lomber MRG incelemesi normal çıktı.ayrıca bel filminde de bişey çıkmadı.Kas gevşetici vb ilaçlar kullanmış olmama rağmen kasılma hiç geçmedi.Aktif olarak spor yapıyordum ve bu durum beni çok etkiliyor.Bir doktor snapping hip olabileceğini söyledi bu sendrom böyle bir anda ortaya çıkarmı?Daha önce hiç ama hiç ağrım olmadı
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikleriniz incelenmeden sorunuzdaki bilgilere göre yorum yapmak maalesef olası değil.
 • aynur  - kalçam ve dizimden ayaklarıma inen ağrı
  hocam ben omirilik tümörü ameliyatı oldum 4 ay önce ama şu an kuyruk sokumumdan kalçama ve sağ bacağımdan ayak tabanıma ağrı ve yanma var arada bir sanki kar yağıyor gibi his oluyor fazla yürüdüğüm zaman sanki kuyruk sokumumda kıtlama sesi oluyor ve yürümem zorlaşıyor doktoruma gittim bir sorun yok dedi ama benim şu an yaşam kalitem çok bozuldu lütfen bana yardımcı olurmusunuz
 • DrSerefAktas
  Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • HACI MUSA KİRİŞCİ
  hocam merhaba.---------faı cam teşhisi koydu.açık ameliyet olmam gerektiği söylendi.ben beden eğitimi öğretmeniyim.ameliyat sonrası mesleki anlamda sıkıntı çekermiyim.mesleğime geri dönmem nekadar sürer.teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Artroskopik cerrahi uygulamaktayız. Açık ameliyata göre iyileşme daha hızlı olmatakdır.Doktorunuzla tedavi detayını konuşabilirsiniz.
 • lvntkzdmr  - kalça sıkışması
  hocam yaklaşık bir buçuk senedir kalçamda tıklama,fazla oturduğum zaman ağrı,yürürken elimi basenlerime koyduğumda kütleme oluyordu doktorum çektirdiği filmin sonunda kalça sıkışması olduğunu ve mr gerektiğini söyledi çektirdiğim mr sonucu :sol femur boyun kesiminde lateral subkortikal yüzde yaklaşık 1 cm çapındaki alanda ödem ile uyumlu T1 hipo T2 hiperintens sinyal intensite değişikliği çıktı.hocam ağrımın olmadığı gün yok bazı hareketleri hiç yapamıyorum cevap yazıp bilgilendirirseniz memnun olurum.Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin.
 • DrSerefAktas
  kalça sıkışma hastalığınız var ise beraberinde labrum yırtığı olup olmadığı da incelenerek artroskopik cerrahi planlanabilir.
 • elbire  - 2.kalça atroskopisi
  İyi günler hocam. Bundan 16 ay önce sol kalçamdan kalça impingement nedeni ile atroskopi oldum. Ağrılar büyük oranda azalmakla beraber devam etti. Ağrılar olunca tekrar MR ve röntgenler(V hali, düz, çömelerek) çekildi. Doktorum dip kısımları gerek yok diye almamıştık dedi.Ve yeni ameliyata karar verildi. İki ay önce yine aynı kalçamdan aynı yerden atroskopi oldum. Bu sefer bütün fazla kemikleri törpüledik, aldık dedi doktorum. Ancak ameliyatın üzerinden tam iki ay geçmesine rağmen bacağımın sağa-sola hareket, geriye çekme hareketlerinde ağrı, acı gibi şeyler hissediyorum. Bu normal mi, zamanla geçer mi? Haftaya üç hafta boyunca her gün fizik tedaviye başlıyacam, doktorum fizik önerdi, bizim yapacağımız birşey kalmadı artık dedi. Fizik tedavi ile bu ağrılardan tamamen kurtulabilecek miyim acaba. Ya da zamanla geçecek mi. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla...
 • DrSerefAktas
  arzu edilen operasyon gerçekleştiren olgularda fizik tedavi ile hızla düzelme beklenir.
 • kenan  - kalça ağrısı
  iyi günler hocam çekilen mr sonucunda her iki femur baş boyun bileşkesi anterior kesimde subkortikal kemikte küçük kistik rezorpsiyonlar mevcuttur.bu lokalizasyonlarda küçük hump formasyonları izlenmektedir.olası femur asetabular impingement açısından olgu kliniği ile birlikte değerlendirilmelidir. yazıyor 1 sene önce çekilen mrda sadece solda görülmekteydi ancak ağrılarım artmaya başlayınca tekrar mr çektirmek zorunda kaldım . yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  mr bulgularısını kalça sıkışma hastalığı açısından anlamlı rapor edilmiş. Muayene ve şikayetleriniz değerlendirilerek kesin tanıya gidilebilir.
 • murat  - çocuğumuzun sol kalça çıkıntısı
  hocam iyi günler bizim 2.5 yaşında görme engelli kızımız var.sol kalça kemiği çıkıntısı olduğu söylendi.kalça ve kurbalama filmi çekildi.şu anda hala yürüyemediği için ayak tabanları sağa sola açık şekilde basıyor.buna kalça çıkığı tanısımı denir.bizi nereye yönlerdisiniz.biz aydın söke ilçesinde ikamet ediyoruz şimdiden sağolun iyi günler,
 • DrSerefAktas
  kalça çıkıntısı ile ne kast edildiğini anlayamadım.
 • Uğur  - uğur
  hocam sağ kalçamda kalça sıkışma impingement teşhisi konuldu amaliyat olmam gerektiği söylendi ancak burası açık amaliyat yapıyor altı ay rapor veriyor.kapalı amaliyat olursam iyileşme sürem ve rapor süremi öğrenebilirmiyim açık amaliyat önerirmisiniz teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  Kalça impingement hastalığında artroskopik cerrahi uygulamaktayız. Labral yırtık olup olmaması tedavi sonrası durumu belirlemektedir. İyileşme dahahızlı olmaktadır. spora dönüş 3-4 aylık süreç almakta ve şikayetler daha az oranda olmaktadır.
 • tuncay  - kalça
  hocam öncelikle bize böyle imkan sağladığnız için teşekkürler.benim kalçamda her iki yana doğru çıkıntı var yaşım 32 bunun nedeni işim gereği olabilirmi sürekli sandalyede oturarak çalışıyorum gün boyu tedavisi varmıdır kot pantolon giymeye utanır oldum lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  öncelikle kemik yapınız değerlendirlerek kemik yapıdaki farklılığın soruna neden olup olmadığı anlaşılabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!