Kalça labrum yırtıkları (asetabular labrum yırtıkları)

Kalça labrum yırtıkları (asetabular labrum yırtıkları)

Asetabular labrum, kalça ekleminde asetabular yuvanın kenarında alt tarafta transvers ligamente kadar boylu boyunca uzanan fibrokartilaj bir yapıdır. Asetabular labrumun kalça ekleminin uyumuna ve stabilitesine katkısı olduğu bilinmektedir.

Kalça Labrum Yırtıkları nasıl olur ?

Asetabular labrum yırtıkları, sportif aktiviteler sırasında kalça ekleminin ani zorlamaları ve burkulmaları ile olabildiği gibi dejeneratif dediğimiz tekrarlayan travmalar sonucu labrumda yıpranma olması ile de yavaş seyirli olabilir. Asetabular labrum yırtıkları, kalça displazisi, kalça sıkışma hastalığı, koksa valga gibi altta yatan kalça eklemi hastalığı olan hastalarda daha sık oranda görülür.

Kalça Labrum Yırtıkları bulguları nelerdir ?

Asetabular labrum yırtıkları, ani travma ile ortopedi uzmanına başvurduğunda kalça ön tarafı, kasık ve bazen kalça dış kısmında şiddetli ağrı, yürüme güçlüğü,rotasyon hareketlerinde ağrının artması görülür. Dejeneratif asetabular labrum yırtıklı hastalarda ilk başlarda aktivite ve bazı hareketlerle olan ağrılar daha sonra daha sık hale gelir. Asetabular labrum yırtıklı hastaların, kilitlenme ve takılma şikayetleri de olur. Zaman zaman aksama da asetabular labrum yırtıklarında görülür.

Kalça Labrum Yırtıkları tanısı nasıl koyulur ?

Ortopedi Uzmanı hastanın şikayetleri ile asetabular labrum yırtığından şüphelenebilir. Fizik muayenede kalçanın bükülüp yana açılıp dışa ve içe rotasyonu ve/veya kalçanın bükülüp orta hatta yaklaştırılarak yapılan dış ve iç rotasyon zorlamalarında kalça eklem ve kasıkta ağrı olması asetabular labrum yırtığını düşündürür. Ortopedi uzmanı tanıyı kesinleştirmek için MR tetkiki ister.

Asetabular Labrum yırtığı tedavisi nasıl yapılır ?

Asetabular labrum yırtığı ilk tedavisinde istirahat ve antiemflamatuvar ilaç tedavisi uygulanır. 2-3 haftalık bu tedaviye rağmen şikayetlerin sürmesi hastanın günlük aktivitelerini etkilemesi durumunda yada hasta profesyonel sporcu ise ve profesyonel spor yaşamında zorluk yaşıyorsa cerrahi tedavi gündeme gelir. Bu hastalarda tedavi kalça artroskopisi ile kalça eklemine 3-4 delik ile ulaşılarak yapılır. Kalça artroskopisi ile küçük yırtıklar, dejeneratif yırtıklar temizlenerek tedavi uygulanır. Asetabular labrumda ayrışma şeklinde yırtıklar özellikle genç hastalarda artroskopik olarak dikilerek tedavi edilir. Kalça artroskopisi ile kıkırdakta olası patolojiler ve kalça sıkışma hastalığı tespit edilebilir. Kalça eklemi kıkırdak patolojileri ve kalça eklemi sıkışma hastalığı da artroskopik olarak tedavi edilebilirler.

Kalça labrum yırtıkları

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”