Kalça Protezi, Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi, Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi kalça eklemi yapısının bozulması ile kalça bölgesinde ağrı, hareket kısıtlılığı ve yürüme zorlukları gelişmektedir.

Kalça ekleminin uyum ve yapısında bozukluğa sıklıkla kireçlenme, avaskuler nekroz ve kalça kemiğinin kırılması yol açmaktadır. Bozulmuş olan kalça eklemi yapısı ve fonksiyonu günümüzde kalça protezi ameliyatı ile başarı ile düzeltilerek tedavi edilmektedir. Hastalar bu sayede tekrar normal günlük aktivitelerine kavuşarak yaşam kalitelerini arttırmaktadır.

Kalça protezi ameliyatına hasta ve ortopedi doktoru beraber karar vermesi gerekmektedir. Hasta kendini fizyolojik ve psikolojik açıdan ameliyat gününe kadar hazırlamalıdır. Hasta fizyolojik olarak, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışabilir, sigara kullanıyorsa bunları azaltmaları tercihen bırakmaları önerilir. Düzenli kullandığınız ilaçlar varsa bunları ortopedi doktorunuzla paylaşmalı ve doktorunuzun kontrolünde devam etmeniz gerekmektedir. Vücudunuzda herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa bunlar doktorunuz tarafında yapılan tetkiklerle belirlenip yok edilmesi önerilmektedir. Psikolojik açıdan hastalarımız ameliyat sonrası sürece kendilerini hazırlamaları veya bir psikologdan profesyonel destek almaları önerilebilir.

Kalça Protezi ameliyatında anestezi şekli genel anestezi ve epidural anestezi şeklinde olabilir. Anestezi şekli hastanın sağlık durumuna göre planlaması anestezi doktoru tarafından tavsiye edilip hasta ve ortopedi doktoruyla birlikte karar verilir.

Kalça Protezi

Kalça Protezi

Kalça Protezi yapısı, femur üst ucuna takılan metal sap ve protez tipine göre metal veya seramik yada sert plastik top, eklem kıkırdağı yerine takılan metal yuva yine tipine göre metal veya seramik yada sert plastik iç yuvadan oluşmaktadır. Kalça protezleri seramik mi, metal mi, çimentolu veya çimentosuz olarak hangisinin sizin için en uygun olacağına Ortopedi doktorunuz karar verecektir.

Ameliyatın ortalama 1,5 – 2 saat sürmesi beklenir. Ameliyat hastamızın femur başının çıkarılmasından sonra seçilen en uygun ölçekte protez uygulanır. Bu işlem esnasında kalçada bulunan cilt, cilt altı, yağ, kas tabakaları ve sinirler özenle açılır ve protez uygulandıktan sonra dikkatlice tekrar uygun bir şekilde kapatılır ve ameliyat sonrasında steril şartlarda pansuman yapılır. Gerekli durumlarda hastaya dren takılabilir bu dren ertesi gün çıkarılır

Kalça Protezi, Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça protezi ameliyatından 3-4 saat önce hastalarımızın hastaneye yatış işlemleri yapılır, ameliyatından sonra ertesi gün hastalarımıza yürüteç yardımıyla yürüme eksersizlerine başlatıyoruz. Hastalarımızı ameliyattan ortalama 3 gün sonra hastaneden taburcu ediyoruz. Hastalarımıza gösterdiğimiz kalça eksersizlerini uygulamalarını tavsiye ediyoruz hastamız geldiği kontrollerde eksersizleri çeşitlendirebiliyoruz. Hastalarımız 3-4 hafta içinde günlük yaşamına dönebiliyorlar.

Kalça protezi ameliyatı olan hastalarda;

  • ağrıların belirgin şekilde azalması ve bitmesi,
  • artan hareketlilik
  • hareket sınırlamalarının kalkması,
  • yürüme mesafesinin artması,
  • kalça eklemindeki deformitelerinin düzeltilmesi,
  • bacaklar arasındaki boy farkının limitler içinde giderilmesi,
  • yaşam kalitesinin belirgin bir şekilde artması,
  • en önemlisi de geceleri ağrı olmadan rahatça uyku uyuması yapılan ameliyatın en önemli faydalarıdır.

Kalça Protezi, Kalça Protezi Ameliyatı

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Diz Protezi - Prof. Dr. Şeref Aktaş

Diz Protezi

 

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”