Trokanterik bursit

Trokanterik bursit

Kalça dış tarafında büyük trokanter dediğimiz kemiksi çıkıntı ile onun üzerinden geçen tendon arasında kayganlığı sağlamaya yarayan içi sıvı dolu bir keseciktir. Herhangi bir nedenle bu kesede imflamasyon olması ile kese büyür ve ağrıya yol açar bu duruma da Trokanterik Bursit denilir.

Büyük Trokanterin fonksiyonu nedir ?

Kalça eklemi; femur başı topu ve asetabular yuva kısmından oluşan küresel yapıda bir eklemdir. Bu yapısı nedeni ile de en hareketli eklemlerimizden birisidir. Büyük trokanter, femur cismi ile femur boynu bileşkesinde yer alan bir kemiksi çıkıntıdır. Önemi ise kalçaya rotasyon, abduksiyon ve ekstansiyon gibi hareketleri yaptıran adelelerin büyük bir kısmının yapışma yeridir. Yapışan adelerin kasılması ile kalça eklemini hareket ettirirken büyük trokanterde yer değiştirir. Bu yer değiştirmelerde üzerindeki tendon ile arasında sürtünme hareketi olur.

Trokanterik Bursit neden olur ?

Bu çok hareketli bölgede oluşan tekrarlayıcı sürtünme tarzı tekrarlayıcı travmalar, direkt yaralanmalar ki düşme, çarpma ve trafik kazası gibi travmalar ile trokanterik bursada imflamasyon ve ödem görülür. Bu da trakanterik bursit tablosunun görülmesine neden olur.

Trokanterik Bursitte ne gibi bulgular görülür ?

Trokanterik bursit tablosunda, başlangıçta trokanterik kemik çıkıntı bölgesinde ağrı yürümede aksama şikayetleri görülür. Ağrı sonraları bütün uyluğun dış kısmında yaygın olarak hissedilir. İlerleyen dönemlerde ise ağrı istirahatte de görülür.

Trokanterik Bursitin tanısı nasıl koyulur ?

Trokanterik bursitte tanı hastanın şikayetleri ve fizik muayene ile koyulur. Bazı olgularda Ortopedi Uzmanı ultrasonografi ve/veya MR ile tanıyı doğrulamak isteyebilir.

Trokanterik Bursitin tedavisi nasıl yapılır ?

Trokanterik bursit tedavisinde, öncelikle bursit tablosuna neden olabilecek aktivitelerin azaltılması ve istirahat önerilir. Bunun yanısıra, antiemflamatuar ilaçlar, germe ve kuvvetlendirme eksersizleri ile şikayetlerde azalma görülür.

Trokanterik Bursitte cerrahi tedavi uygulanır mı ?

Birçok trokanterik bursit olgusunda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmazken uzun süre devam eden şikayetler ve bursa duvarlarında kalınlaşma durumlarında trokanterik bursitis artroskopik cerrahi ile tenotomi ve bursanın çıkarılması ile tedavi edilir.

Trokanterik Bursitin ameliyatsız tedavisi nasıl yapılır ?

Israr eden ağrı durumlarında ortopedi uzmanı trokanterik bursa kesesi içine ilaç enjekte edebilir. Ayrıca son yıllarda inatçı trokanterik bursit olgularında ESWT ile başarılı sonuçlar bildirilmektedir.

Trokanterik bursit

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”