Basit Kemik Kisti (Soliter Kemik Kisti, Unikameral Kemik Kisti) Yazdır

BASİT KEMİK KİSTİ (SOLİTER KEMİK KİSTİ, UNİKAMERAL KEMİK KİSTİ)

Basit kemik kisti, kemiğin içinde içi sıvı dolu kistik yapıdır. Basit kemik kisti, kanseröz olmayıp iyi huylu bir hastalıktır. Sıklıkla humerus (kol Kemiği) üst ucunda ve femur (uyluk kemiği) üst ucunda yerleşir. Aktif basit kemik kistleri, büyüme plağına komşudur. Zamanla, hastanın büyümesi ile basit kemik kisti büyüme plağından uzaklaşır. Basit kemik kisti, diğer kemiklerde de görülebilir. Genelde tek kemikte görülür.

Basit kemik kisti, hangi yaşlarda görülen bir hastalıktır?

Basit kemik kisti ortopedi uzmanının en sık karşılaştığı iyi huylu tümörlerden biridir. Basit kemik kisti 5-15 yaş arasında sık görülmektedir. Erişkin yaşta basit kemik kisti pek görülmez. Basit kemik kistinde erkek/kız oranı 2/1 dir.

Basit kemik kisti neden kaynaklanır?

Basit kemik kistinin neden geliştiği kesin olarak ispat edilememesine rağmen bir takım teoriler vardır. Büyüme plağındaki bozuklukların neden olabileceği yada kemik içi venöz tıkanıklıklar sonucu geliştiği konularındaki teoriler bunlara örnektir.

Basit kemik kistinin bulguları nelerdir?

Birçok basit kemik kistinde klinik bulgu yoktur. Başka nedenle çekilen radyografilerde tesadüfen tanı koyulma oranı oldukça yüksektir. Basit kemik kisti, kemiğin korteks dediğimiz kabuk kısmını inceltmesi durumunda ayakta durma gibi yürüme gibi kemiğe yük binen durumlarda basit kemik kisti bölgesinde ağrı olur. Bunun yanında basit kemik kisti nedeni ile zayıflamış kemikte kırıklar oluşabilir. Kırık durumunda da ağrı, şişlik ve fonksiyon kaybı görülür.

Basit kemik kistinin tanısı nasıl koyulur?

Basit kemik kistinde tanı direk radyoloji ile koyulur. Basit kemik kisti, önceki tedavi yada kırık nedeni ile komplike hali altıysa yada yerleşimi çok farklı ise ortopedi uzmanı MR, Bilgisayarlı Tomograf yada Kemik Sintigrafisi gibi ek testler isteyebilir.

Basit kemik kistinin tedavisi nasıl yapılır?

Küçük kemik kistleri sadece takip edilebilirken kemiğin içinde önemli bir yer kaplayan ve kırık riskini arttıran basit kemik kistleri tedavi gerektirir. Tedavi genelde anestezi altında yapılır. Basit kemik kistlerinin içine bir iğne ile girilerek kist sıvısı boşatılır. Kist sıvısının sarımsı berrak olması tanıyı kuvvetledirir. Daha sonra kist içine radyoopak madde enjekte edilerek basit kemik kistinin tek odalı olduğu ve tüm kiste ulaşılabildiği doğrulanır. Bundan sonra ise kist içine ortopedi uzmanının tercihine göre, steroid, hastadan alınan kemik iliği yada demineralize kemik matriksinden biri enjekte edilir. Daha büyük ve kırık riskinin çok fazla olduğu basit kemik kistlerinde yada enjeksiyonlara rağmen iyileşme göstermeyen basit kemik kistlerinde küretaj ve greftleme operasyonu uygulanır. Eğer basit kemik kisti, kırıkla beraber başvurduysa internal çivileme uygun vakalarda tercih edilir.

Anahtar Kelimeler: Basit Kemik Kisti, Soliter Kemik Kisti, Unikameral Kemik Kisti, ortopedi uzmanı, küretaj ve greftleme, steroid enjeksiyonu, patolojik kırık

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 


Basit Kemik Kisti Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (488) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • saya123
  hocam benim 10 yıl önce kolum kırılmıştı doktora gittik röntgen çekildi omuz bölgesinde kist teşhis etti doktor ameliyat oldum ama omuz bölgemdeki kas gelişmedi nedeni nedir acaba ve tedavisi varmıdır
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • ömer durmuş  - kistik lezyon nedir.
  böbrek taşı sebebiyle çekilen tomografi sonucumda sonuç kağıdında şu bilgiye rastladım. bunu nedir ne yapmam lazım bana yardımcı olbilirmisiniz. raporda: sağ iliak kemik orta kesimde yaklaşık 3*(çarpı)1,5 cm boyutlarında kistik lezyon izlenmiştir. bu nedir değildir bilgi verirseniz veririm
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizin incelenmesi ve gerekirse ileri tetkik yapılması ile tanıya varılabilir.
 • kurnaz  - nonspesifik kistik değişim.
  Doktor bey iyi çalışmalar dilerim. Benim sağ kalçamda ve ayağımda uzun süredir ağrı var ancak nedeni bulunamadı. Kalça MR sonucumda şöyle bir ifade bulunmakta ''FEMUR BAŞINDA SÜPERİORDA SUBKONDRAL KEMİKTE MİLİMETRİK EBATLI NONSPESİFİK KİSTİK DEĞİŞİKLİKLER İZLENMEKTEDİR.'' bunun anlamı nedir acaba? Çok teşekkür ederim iyi günler dileklerimle...
 • DrSerefAktas
  Eklem kireçlenme bulgularından biri olup muayene ve mr görüntüleri incelenerek bir yorum yapılabilir.
 • yagmur0989  - sol uyluk kisti
  Merhabalar hocam ; uzun zamandır nemli havalarda sol kalçada ağrım oluyordu. doktor siyatik tanısı kondu. geçen ay ağrılar sıklaştı ve yürürken,hapşururken,öksürürken sızlama şeklinde ağrılar oldu. MR sonucumda : solda uyluk süperoanteromedialinde pektineal ve addüktör kas planlarına lokalize en uzun çapı 6.5-7 cm'ye ulaşan keskin ve lobule kenarlı kitlesel lezyon izlenmiştir. Leyzon T1A seride intermedier T2A seride yüksek sinyalde olup iç yapısında hipointens lineer septalar dikkat çekmektedir. Sizden bu konuda bilgi almak isterim.
 • DrSerefAktas
  ileri tetkik ve mr görüntüleri değerlendirilerek biyopsi mi eksizyon mı ayırımının yapılması önerilir.
 • Altan  - Kist
  Merhaba Hocam benim oglum 04/07/2013 tarihinde Balta limanı kemik hastanesin de kemik kisti amaliyatı oldu rutin kontrollerde kemik kistinin tekralandığı orta ya çık tı . Mr çekildi ve orda da kistin 72x22x28 mm oldugu tespit edildi .Geçen yıl ameliyat dönemi çok sıkıntılı oldu tekrar aynı sıkıntıları yaşamasını istemiyorum resmen piskoleji si bozuldu , normal amaliyat oldu 6 dikiş atmışlar dı, amaliyat dışında başka tedavisi yokmudur sizden acil cevap rıca ediyorum .
 • DrSerefAktas
  diğer tedavilerde mevcut olup tetkiklerinizin değerlendirilmesine göre uygun tedavi önerisinde bulunulabilir.
 • selma k.  - kemik kisti
  Hocam merhabalar..eşim 1 sene önce kemik kisti ameliyati oldu.doğuştan kalça kemiğinde boşluk varmış ve bu boslukta kist olusmus ilk once biyopsi yapildi iyi huylu oldugu belirlendi ve ameliyat oldu küretaj yapıldı.aradan 10 ay gecti ve agri tekrarlamaya basladi doktora danistigimizda tekrar kistin olusabilicegini soyledi boyle bi ihtimal var mi varsa tedavisi ne olur
 • DrSerefAktas
  tedavi oluşan rekurrensin büyüklüğüne göre enjeksiyon yada yeniden ameliyat veya izlem şeklinde olabilmektedir.
 • Yasar  - topuk kisti
  Merhaba hocam benim oğlum 14 yasında topuk kemiğinde kist çıktı son zamanlarda agrı yapmaya basladı.Amator olarak futbol oynuyor bunan ayagına bır zaraı olurmu tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  elbette. Mutlaka boyutları ve muayenesi yapılarak aktivite kısıtlaması ihtiyacına ve tedaviye karar verilebilir.
 • erdal  - ayak düz kemikte kist
  merhaba hocam kızımın sol ayağını burkması sonucu her iki aygından röntken çekildi bu röntkenlerden sag ayağında kist olduğu doktor tarafından bize söylendi şimdi bu kistin tedavisi için nasıl bi yol izlememiz gerekir teş.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikler incelenmelidir. Bazı kistlerde sadece izlem yapılırken,bir diğer gruptakilerde kist içi enjeksiyon veya cerrahi yapılabilmektedir.
 • aytactopal  - Anevrizmal Kemik Kisti
  Merhabalar 14 Yaşında iken(1998) "boyutu "mm" olarak ifade edilen kist dolayısıyla kolum kırılmıştı. Kemik kaynadıktan sonra kistin kaybolduğu gözlemlenmişti. Yaklaşık 2,5 sene öncede(2010) Askerlik döneminde 1-Röntgen > 2-MR > ve son olarakta 3-Kemik Sintigrafisi Çekildiğimde "Litik Exp. Lezyon" teşhisi konuldu. Yakın zamanlarda başlayan ağrı nedeniyle muayene olmaya gittim. 25.12.2013 Çekildiğim Röntgen ve Takiben Kontrastlı MR Sonucunda Sol Humerus Kemiğimde Anevrizmal Kemik Kisti Teşhisi Konuldu. .... "Kraniokaudal aksta uzunluğu yaklaşık 9 cm i bulan , tranvers genişliği 2,5 cm e ulaşan".... şeklinde devam ediyor. Dolgu için cementten bahsediyor doktorum. Başka bir bölgemden alınacak dolgu malzemesinin yanı sıra YETMEZ ise bu ürün ile takviye harcı yapılacağından bahsediyor. 1-) Yetmeme durumu sözkonusu mudur ? ve 2-) Çapını ve uzunluğunu verdiğim kist için açılacak müdahale bölgesinin uzunluğu yaklaşık ne kadar olacaktır ? ( Ameliyat sonrası dikiş izi) Son olarakta anestezi esnasında kistin içindeki sıvı "kanama ürünleri içeren bir sıvı mıdır?" Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Cerrahi teknik ve uygulama farklılıklarından dolayı ameliyat olacak yada ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve öneri bilgilerinin ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından verilmesi önerilir
 • aytactopal  - Cement Gerekliliği
  Şeref Bey ; Cement yerine 2,5 cm x 9 cm e yeterli olacak malzeme varmıdır kalça kemiğimde asıl merak ettiğim budur. Saygılarımla.
 • DrSerefAktas
  elbette mevcut ollup her vakada inidkasyon ve cerrahın tercihi kullanılacak dolgu malzemesini belirlemektedir.
 • nurcan  - sol dizimde kist
  milimetrik boyutlu dejeneratif kist nedir
 • DrSerefAktas
  genelde kireçlenme başlangıcında görülen ve tümöral özelliği olmayan genelde mekanik etkilerle oluşan kist.
 • didem
  merhaba hocam benim topuğumda önceleri ufak olan bir şey çıktı dört aydır var ama bu son zamanlarda ağrısızken ağrılı hale gelmeye başladı bende dün bir genel cerrahiye gittim ve bana kist olduğunu lokal anesteziyle alınması gerektiğini ve bununda patolojiye gideceğini iyimi kötümü ona bakılacağını söyledi kafam karıştı benimde bu ciddi bir durum mu neden patolojiye gönderiliyor beni aydınlatırsanız sevinirim
 • DrSerefAktas
  tüm biopsi materyalleri patolojk incelemeye gönderilmektedir.
 • kerim  - leğen kemiği kisti hakkında
  Merhaba hocam yaklaşık 2 aydır yürüme zorluğu ve yüksek ağrı çeken babamı bugün ortopediye götürdük daha önce de orto pedi ve beyin cerrahına götürmüştük bel fıtığı kas zedelenmesi vs gibi tetkikler konmuştu fakat bu sefer gittiğimiz ortopedi doktoru filme göre leğen kemiğinde bir kist olduğunu pazartesi rapora bakıp ayrıntılı görebileceğini bildirdi sizce nasıl bir sonuç çıkarabiliriz?Tedavi nasıl olur ameliyat gerekir mi ? Herhangi bi sakatlık durumu olabilir mi ? Teşekkürler şimdiden
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki bilgiler yorum için yetersizdir.
 • Havva Tüzüner  - ananizmal kemik kisti
  Sayın hocam benim başımın arkasında cıktı 2006 amaliyat oldum 2010 da tekrarladı ikinci amaliyatı oldum beyincigin etrafında oldugu icin temizleyemiyorlarmış ama amaliyat haricinde ilac kullanmıyorum vermediler 25yaşımdayım bu hastalıgın tekrarlamamıs icin bir tedavi varmı gamalf uygun görülmedi sizden en kısa zamanda cevap bekliyorum lütfen cok caresizim
 • DrSerefAktas
  bölge itibarı ile Beyin Cerrahisi bölümü ile görüşmeniz önerilir.
 • orhan  - Merhaba Hocam
  Hacam oglum 2,5 yaşında kaval kemiginde (diz kapagının 5 cm altında) fındık kadar sert bir şişiklik var.Daha önce ortepedi doktoruna götürdüm filim çekim 15 gün alçıda kalsın hareket etmesin iner dedi bira indi ama tam degil.Şimdi gene şişti doktor MR istedi buda beni kokutdu acama kötü bir durum olabilirmi? Teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  Muayene ve MR sonuçları ile tanı koyulabilecektir.
 • mustafa atan  - sol diz kapağımda kist var
  hocam mr raporum şöyle:patellada patellayı diffüz dolduran 43*22mm boyutlarında ekspansiyon oluştarmayan anterior kesiminde kortekste incelmeye neden olan içerisinde multipl septalı alanlar içeren kistik görünümlü yoğun içerikli lezyon mevcut olup görünüm özellikleri ilk planda anevrizmal kemik kistini düşündürmüştür diye yazıyor.göründüğüm doktorların bazıları ameliat ol, bazıları hiç dokundurma diyor.sizin görüşünüz nedir acaba.ameliyat olmazsam daha tehlikeli olurmu dahada ilerlermi.cevabınız için teşekkürler
 • DrSerefAktas
  hasta anemnezi, muayenesi ve radyolojik incelemeleri yapılarak hastalığın oluşturduğu etki ve kitlenin boyutları ve tanının kesin olup olmdığına göre karar verilecektir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!