Basit Kemik Kisti

Basit Kemik Kisti (Soliter Kemik Kisti, Unikameral Kemik Kisti)

Basit kemik kisti, kemiğin içinde içi sıvı dolu kistik yapıdır. Kanseröz olmayıp iyi huylu bir hastalıktır. Sıklıkla humerus (kol Kemiği) üst ucunda ve femur (uyluk kemiği) üst ucunda yerleşir. Aktif basit kemik kistleri, büyüme plağına komşudur. Zamanla, hastanın büyümesi ile basit kemik kisti büyüme plağından uzaklaşır. Diğer kemiklerde de görülebilir. Genelde tek kemikte görülür.

Hangi yaşlarda görülen bir hastalıktır ?

Ortopedi uzmanının en sık karşılaştığı iyi huylu tümörlerden biridir. 5-15 yaş arasında sık görülmektedir. Erişkin yaşta basit kemik kisti pek görülmez. Bu rahatsızlıkta erkek/kız oranı 2/1 dir.

Neden kaynaklanır ?

Basit kemik kistinin neden geliştiği kesin olarak ispat edilememesine rağmen bir takım teoriler vardır. Büyüme plağındaki bozuklukların neden olabileceği yada kemik içi venöz tıkanıklıklar sonucu geliştiği konularındaki teoriler bunlara örnektir.

Bulguları nelerdir ?

Birçok basit kemik kistinde klinik bulgu yoktur. Başka nedenle çekilen radyografilerde tesadüfen tanı koyulma oranı oldukça yüksektir. Basit kemik kisti, kemiğin korteks dediğimiz kabuk kısmını inceltmesi durumunda ayakta durma gibi yürüme gibi kemiğe yük binen durumlarda basit kemik kisti bölgesinde ağrı olur. Bunun yanında basit kemik kisti nedeni ile zayıflamış kemikte kırıklar oluşabilir. Kırık durumunda da ağrı, şişlik ve fonksiyon kaybı görülür.

Tanısı nasıl koyulur ?

Basit kemik kistinde tanı direk radyoloji ile koyulur. Basit kemik kisti, önceki tedavi yada kırık nedeni ile komplike hali altıysa yada yerleşimi çok farklı ise ortopedi uzmanı MR, Bilgisayarlı Tomograf yada Kemik Sintigrafisi gibi ek testler isteyebilir.

Tedavisi nasıl yapılır ?

Küçük kemik kistleri sadece takip edilebilirken kemiğin içinde önemli bir yer kaplayan ve kırık riskini arttıran basit kemik kistleri tedavi gerektirir. Tedavi genelde anestezi altında yapılır. Basit kemik kistlerinin içine bir iğne ile girilerek kist sıvısı boşatılır. Kist sıvısının sarımsı berrak olması tanıyı kuvvetledirir. Daha sonra kist içine radyoopak madde enjekte edilerek basit kemik kistinin tek odalı olduğu ve tüm kiste ulaşılabildiği doğrulanır. Bundan sonra ise kist içine ortopedi uzmanının tercihine göre, steroid, hastadan alınan kemik iliği yada demineralize kemik matriksinden biri enjekte edilir. Daha büyük ve kırık riskinin çok fazla olduğu basit kemik kistlerinde yada enjeksiyonlara rağmen iyileşme göstermeyen basit kemik kistlerinde küretaj ve greftleme operasyonu uygulanır. Eğer basit kemik kisti, kırıkla beraber başvurduysa internal çivileme uygun vakalarda tercih edilir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”