Dev Hücreli Tendon Kılıfı Tümörü

Dev Hücreli Tendon Kılıfı Tümörü

Dev hücreli tendon kılıfı tümörü, elde ganglionlardan sonra ikinci sıklıkta görülen yumuşak doku kitleleridir. Tümoral kitleden çok irritasyona bağlı yumuşak doku kitleleri olarak kabul edilen dev hücreli tendon tümörleri, el dışında ayak, ayak bileğinde ve diz çevresinde de görülebilir. Noduler ve yaygın olmak üzere iki tipi vardır.

Dev Hücreli Tendon Tümörü hangi yaşlarda görülür ve cinsiyet ayrımı var mıdır ?

Dev hücreli tendon tümörleri 30 yaş üstünde sıklıkla 30-50 yaş arasında görülür. Bayanlarda erkeklerden fazla görülür. Erkek/Bayan oranı: 3/2 dir.

Dev Hücreli Tendon Tümörü neden kaynaklanır ?

Dev hücreli tendon kılıfı tümörünün gerçek nedeni bilinmemektedir. Ancak, travma, enfeksiyon, metabolik bozukluklar, imflamasyon gibi irritasyonlara bağlı gelişen reaktif bir hiperplazik lezyon olduğu kabul edilir.

 

Dev Hücreli Tendon Tümörünün bulguları nelerdir ?

Dev hücreli tendon kılıfı tümörü yavaş büyüme gösteren, hassasiyeti olmayan ve multi lobule noduler yapılardan oluşan yumuşak doku kitleleridir. Elin ve ayağın ayasında daha sık görülürler. Cilde ve çevre dokulara yapışıklık gösterebilirler. Kitle belli büyüklüğe ulaşmadıkça herhangi bir fonksiyon kaybı yaratmaz.

Dev Hücreli Tendon Tümörü tedavisi nedir ?

Tümör çevre dokulara yapışıklık gösterdiği gibi ek uydu kitleleri de görülür. Dikkatli bir cerrahi ile kitle marjinal olarak çıkarılır. Maligniteye dönme bildirilmemiştir. Lokal rekürrens, nüks %10-20 arasında değişmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası