Enkondrom (İyi Huylu Kıkırdak Tümörü) Yazdır

ENKONDROM (İYİ HUYLU KIKIRDAK TÜMÖRÜ)

Enkondrom, kemiğin içinde gelişen iyi huylu kıkırdak tümörüdür. Enkondrom, çocukluk çağında başlayıp gelişir. Erişkinlikte tümör ilerlemeyi durudurup çoğunlukla sessiz kalır.

Enkondrom, kaç yaşlarda ve hangi kemiklerde görülür?

Enkondroma, 10-20 yaşlarda görülür. Sıklıkla el ve ayak küçük kemiklerinde görüldüğü gibi kol kemiği (humerus) ve uyluk kemiğinde de (femur) görülür. Enkondrom, vücudun tek bir kemiğinde görüldüğü zaman kanseröz forma dönme olasılığı düşüktür. Birden fazla enkondromun olduğu Olier Hastalığı yada Mafucci Hastalığı gibi multipl enkondromatosis olgularında kanseröz dönüşüm biraz daha sık görülür.

Enkondromun bulguları nelerdir?

Enkondrom, el ve ayak kemiklerinde görüldüğünde parmaklarda şekil bozukluğu, patolojik kırıklar ve kırığa bağlı ağrı görülebilir. Normalde, enkondrom ağrısızdır. Ağrı varsa yada tümörde büyüme görülürse tümör, kanseröz dönüşüm açısından dikkatlie incelenmelidir.

Enkondrom tanısı nasıl koyulur?

Enkondrom, sıklıkla çekilen radyografilerde tesadüfen saptanır. Enkondroma olgularında, direk radyografi dışında MR ve kemik sintigrafisi tetkiki de yapılır. Kemik sintigrafisinde normal yada hafif artmış tutulum görülür. Sıklıkla tanı radyolojik tetkikler koyulup biyopsiye sadece şüpheli olgularda ihtiyaç duyulur. Ayırıcı tanı için ortopedi uzmanı kan tetkikleri de isteyebilir.

Enkondroma nasıl tedavi edilir?

Bulgu vermeyen, sessiz tümörlerde genellikle tedavi gerekmez. Bu enkondromalar, ilk görüldüğünde sessiz olduğunu doğrulamak için 1-2 yıl radyolojik ve klinik takibi yapılır. Eğer, enkondromada kanseröz dönüşüm, patolojik kırık ve deformite var ise veya patolojik kırık  yüksekse cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi de tümör çıkarılır ve boşluk kemik grefti ile doldurulur. Kondrosarkomaya dönüşmüş olgularda tutulmuş bölgedeki kemik blok olarak çıkarılır.

Anahtar kelimeler: enkondrom, enkondromatosis, enchondroma, iyi huylu kıkırdak tümörü, el kemikleri kıkırdak tümörü, ortopedi uzmanı

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

a

a

 

 

Enkondrom Videosu

 

 


Sorun Cevaplayalım (271) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • slymn91  - enkondrom mr sonucu
  mrb hocam sağ dizde enkondrom teşhisi konuldu şuanda askerim .mr sonucumu birde sizinle paylaşıp bilgi almak istyorum ameliyat olucam iyileşme süreci ne kadar olur şimdiden teşekkürler (suprapatellar bursada hafif effüzyon izlenmektedi.lateral ve medial menisküs posterior hornlarda grade I-II dejenerasyon lehine değerlendirilen silik sinyal artışı izlenmektedir.tibia medialinde diafize doğru uzanım gösteren kortikal devamlılığı olan etrafında yaklaşık 9mm çaplı benign natürde olduğu değerlendirilen kartilaj cap izlenen komşu yumuşak dokularda cilt-ciltaltı basıya bağlı ödem ile uyumlu sinyal artışının eşlik ettiği osteokondrom ile uyumlu lezyon izlenmektedir)
 • DrSerefAktas
  1-2 ay içinde tamamen iyileşmeniz beklenir.
 • muhammedkalkan7171@hotmail.com
  merhabalar hocam ablamın sol kalçacısında dayanılma agrılar yuzunden fizyoterapiste gıttık, mr a gönderdi, mr sonucunu yazıyorum( lobüle konturlu 13*16 mm çapında t1ag hipointens t2 ag hiperintens lezyon enkondrom? ) fizyoterapiste göre sağ kalçamda tümör var, fakat sol kalçam agrıyor ve bununla ilgili herhangi bir tanı yapılmamış, ne yapmalıyım bana bir fikir verebilirsenz çok sevinirim, başarılarınızın devamını diliyorum iyi çalışmalar
 • DrSerefAktas
  öncelikle sol kalçanızdaki ağrının nedeni ortaya koyulmalı sonrasında da sağ kalça lezyonu ortopedi uzmanınca değerlendirlerek takip yada tedavi kararı verilmelidir.
 • m_t_l_u  - enkondrom
  hocam iyi çalışmalar. kardeşimin in el parmaklarından rahatsızlığı sonucu doktor mr çektirmemizi istedi ve çektirdik. çıkan sonucu size yazıyorum. 3 parmak prosimal falanks düzeyinde difizer yerleşimli 28x18 mm boyutlarında kemik dokuda ekspansiyon oluşturan keskin sınırlı tıw sekansta hipointens +2w sekansta yüksek sinyal özelliğinde korteks bütünlüğünde bozulmaya neden olmayan lezyon saplanmaktadır.lezyon benign kemik doku tümörü enkondrom lehine değerlendirilmiştir. eski tetkikler ile korezyon önerilir. hocam bu ne demektir.ayrıca kardeşimi istanbul balta limanına sevk etti doktor. ne yapmamız gerekir kardeşimin parmakları veya elinin kesilme durumu varmıdır saygılar. :(
 • DrSerefAktas
  enkondrom el parmaklarında sık görülen iyi huylu bir kıkırdak tümörü olup büyüklüğüne ve kemikte kapladığı alana göre takip yada cerrahi tedavi edilebilir. Hasta ve radyografileri değerlendirlerek planlama yapılabilir.
 • aylinmacit
  Mrh doktor bey daha öncede size yazdim sorular arka arkaya geldignden sanırım cvp alamadım.28 yasındayim ve sag diz kapagmın ordan yeni bi kemik cıktı.olier kaç yasa kadar cıkar ve cıkması nasıl engellenir
 • DrSerefAktas
  28 yaşında yeni egzofit görülmesi halinde mutlaka değerlendirme yapılmalıdır.
 • Ferhattas  - Bilgi
  Hocam merhabalar ; 2010 yılı tarihlerinde 20 yaşımda sağ el 5. parmağıma enkondrom teşhisi konuldu ve 1 - 1.5 yıl içerisinde 3 operasyon geçirdim. ilk operasyonumda tümör temizlenerek parmak kapatıldı. ikinci operasyonumda midemin altında bulunan kemikten parça alınarak parmağıma ek yapıldı. fakat ilerleme durmadığı için son operasyonumda eklem bölgesinde bulunan parmağın hareket ettiği alandaki kıkırdağa sağ kol dirseğimden parça alınarak yine ek yapıldı. bu operasyonlardan sonra 5 ay herhangi bir sıkıntım yoktu fakat son 2 - 2.5 yıldır ağrı çekiyorum. bu durum normalmidir?
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve tetkik ile değerlendirilmelidir.
 • bekirozkan  - Merhabalar; 28 yaşındayım sol tıbıa kemiğimde Tibi
  Tibia proksimal diafiz medial kesiminde kortikal 31x13 mm ebatlı düzgün ve belirgin sınırlı siklerotik kenarlı, sklerotik kenarlı , kontrast madde enjeksiyonu sonrası homojen kontrastlanan elementer bir kemik lezyonu izlenmiştir. Görünüm öncelik benign bir lezyonu çağrıştırmaktadır ve fibroz kortikal defekt ile uyumlu bulunmuştur.
 • DrSerefAktas
  muayene,mr görüntülerinin ve laboratuvar tetkiklerinin incelenmesi gerekir.
 • krky43  - Sağ ayak diz kapagımdaki MR sonuıcu hk.
  Hocam sağ ayagımın diz kapagına MR cektirdim cıkın sonuc aşagıdaki gibi. Sizce önemli birşeyim varmı ya da cerrahi bir durum varmı Hocam . Femur distal diyafizer kesim medialde intramedüller yerleşimli 10 mm boyutta proton dansite görüntülerde hiperintes, T1A da hipointes geciş zonu dar büyük olasılıkla benign nodüler kemik ( enkondrom ) izlenmiştir. Teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.
 • DrSerefAktas
  enkondromlar genelde tesadüfen saptanmakta olup takip yeterli olabilmektedir. Kesin tanı ve öneri için muayene ve mr görüntüleri incelenmelidir.
 • yagmur0989  - merhabalar
  sol uyluk kemiğimde uzun süreden beri ağrıdan şikayetçiydim. Yağmurlu ve nemli havalarda ağrı olmaktaydı. ortopedi bölümünde çekilen mr sonucunda şu bilgiler yer almaktadır.'Solda uyluk süperoanteromedialinde pektineal ve addüktör kas planlarına lokalize en uzun çapı 6.5-7 cm'ye ulaşan keskin ve lobule kenarlı kitlesel lezyon izlenmiştir.'Ancak gittiğim her doktor farklı tanılar koydu. lenf bezlerinde şişlik, önemsiz bir kitle ve biyopsi olması gereken bir tümör bulgusu. sizin fikrinizi almak isterim.
 • DrSerefAktas
  Muayene ve mr görüntüleri incelenerek bir tedavi planı yapmak en uygunudur. Tetkikler sonrasında arada kalınırsa biyosi önerilir.
 • Muhammet  - merhaba destek ekliyorum lütfen.
  Sırtım saol tarafı kuluç bölgesi dahil karıncalanıyor ve ağırıyor sürekli fizik tedavi vs. gördüm fayda etmedi. MR RAPORU : Th5vertebra korpusunda korpusu büyük oranda dolduran, T1 ve T2 AG' de hiperintens hemanjiom olaak deperlendirilen alan dikkat çekmektedir. ağrım ve karıncalanma uyuşma hafif eğilimde hemen kendini gösteriyor. Doktor ameliyat dedi ağrı çok olduğu için. ama o bölgede kemik kesilicekmiş platin takılıcakmış ve kanama fazla olur dedi. SİZCE ne yapmam Gerekiyor Lütfen Yardımcı olun.
 • DrSerefAktas
  Vertebra içindeki hemanjiomlar çoğunlukla bulgu vermeyip ağrı şikayeti başka nedenlerle olabilmektedir. muayene ve mr tetkikleri incelenerek daha net fikir verileilir.
 • melek köse  - leğen kemiğimde ki ağrı
  Günaydın, benim sol leğen kemiğimde yaklaşık 3 haftadır ağrı var doktora gittim ve emar çektirdim.emarın sonucunda herşey normal fakat birşey dikkatimi çekti şöyle yazıyor sol femur başı posteriorda milimetrik boyutlu kompact kemik izlenmektedir.bunun anlamını size sormak istedim.şimdiden teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  klinik önem arz etmemektedir.
 • Kemal Öztürk  - İman tahtasında yuvarlak sertlik
  Hocam merhaba, 41 yaşındayım. Göğüs kafesinin alt orta noktasında son bir kaç yıldır bir büyüdüğünü hissettiğim yuvarlak bir çıkıntı var. Ultrasona girdiğimde doktor baya bir inceledi fakat net bir tanı koyamadı. 2-3 cm büyüklüğünde bir oluşum olduğu ve bunu zamanla izlememi önerdi. Bu tedaviyi geçen sene olmuştum bu sene bu yuvarlar biraz daha büyüdü. Bunu yattığımda ya da dokunduğumda hissedebiliyorum ve çok moralim bozuluyor. İnternette araştırdığımda kondrom hastalığı ile hayli benzeştiğini gördüm. Bu yuvarlak şey 20'li yaşlarda da vardı ama bu kadar ele gelmiyordu. Geçen gün çocukluk hatta bebeklik dönemi fotoğraflarıma baktığımda da orada bile bu çıkıntıyı gördüm. Hocam bu konuda ne yapmamı önerirsiniz? Ankaradayım ve esas tanının konulması için MR'a girmem ya da biyopsi mi gerekir? Sizden gelecek yanıtı şimdiden heyecanlar bekliyorum. Çok teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  çekilecek mr tetkikinizle beraber değerlendirlmeniz önerilir.
 • mukaddes  - hocam
  merhaba hocam,benim sol elimin üstünde kıkırdak büyümesi var,fındık kadar büyüklüğü.. 15 yş cıvarı olustu ve hala gitmedi şuan 32 yaşındayım.. seneler önce dr. gittim merhem verdi geçer gibi oldu ama yine tekrarladı.. bazen bişeyleri kaldırırken elimde güçsüzlük hissediyorum ,kaldıramıyorum..tümör olmasından korkuyorum ..hocam sizin firiniz nedir acaba?
 • DrSerefAktas
  muayene ve ulrasonografi ile kesin tanı koyulabilir.
 • fadime altınbaş
  merhaba! dizimdeki ağrıyla gittim bana film ve mr sonrası uyluk kemiğinde iyi huylu tümör var dediler. ameliyat olmam gerektiğini söylediler. başka bir doktora gittim o da yok dedi. nasıl bir yol izleyebilirim. bana yardımcı olursanız sevinirim.
 • DrSerefAktas
  bu durumda kararı sizin vrmeniz gerekecektir.
 • hüseyin dönrtaş  - tümör
  merhaba hocam sağ aya birinci parmağım yyaklaşık 7-8 sene once kırılmıştı o dönemden beri parmağımda kitle oluştu ve o kitle süreli büyüdü parmağımın alınmasının veya tümrün vucüdun değişik yerlerine dağılma ihtimali var mı tekkür eerim.mr sonucum:sağ ayak 1. pamak prosimal falanks düzeyinde kemikle ekspansiyona v destrsüriksiyona neden olan postkontrast görüntülerde periferal ve santral herojen yoğun kontarst tutulumu gösteren yer yer düzensiz sınırlı t1 ağırlıklı sekensta hipointens t2 ağırlıkl sekansta hiperintes lezyon izlenmektedir lezyon komşuluğunda cilt cilt atı dokuda minimal ödematoz sinyal dğişiklilkleri mevcuttur görünüm önelikle malign pataojiler lehine değerlendirilmilş olup hastanın histopatalojik korelasyonu önerilir. hocam
 • DrSerefAktas
  Öncelikle alınacak biyopsi ile tanı koyulmalıdır ve koyulan tanıya göre de tedavi planlaması yapılmalıdır.
 • beril döğerli  - kompakt kemik adacığı
  merhabalar; yaklaşık 2 yıl önce sol omzunda şiddetli ağrı sebebiyle doktora gittim çekilen mr sonuçları 1 cm boyutunda tüm sekanslarda hipotens akan kompakt kemik adacığı teşhisi kondu herhangi bir tedavi süreci olmadı ve bir süre sonra ağrım kendiliğinden geçti 2 yıl aradan sonra şimdi yine tekrar ağrılarım başladı yine aynı noktada.ne yapmamı önerirsiniz? şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!