Fibröz Displazi Yazdır

FİBRÖZ DİSPLAZİ

Fibröz Displazi, kemikte fibröz doku gelişmesi ile oluşur. Fibröz dokunun kemik içinde gelişimi ile kemik dokunun yerini fibröz doku alması ile kemikte zayıflama gelişir Zayıf kemikte şekil bozukluğu ve kırıklar gelişir. Hafif olgularda ağrı ve diğer bulgular görülmez. Ağır olgularda ağrı, kemiklerde deformite dediğimiz şekil bozukluğu görülür. Bu tablo sıklıkla 15 yaş altında görülür.

Fibröz Displazi hangi kemikleri tutar?

Fibroz displazi, vücudun herhangi bir kemiğinde görülebilir. Birçok olguda sadece bir kemik tutulmuştur. Bu tip fibröz displaziye monostatik form fibroz displazi denir. Birden fazla kemiğin tutulduğu fibröz displaziye polyostatik fibröz displazi adı verilir. Sıklıkla tutulan kemikler: femur, tibia, pelvis kemikleri, kaburgalar, kafatası, yü kemikleri, humerus. Polyostaik fibröz displazi 10 yaşa kadar bulgu verir.

Fibröz Displazi hastalığının bulguları nelerdir?

Ağrı,kemik kırıkları ve deformiteleri ve yürüme güçlüğü görüen bulgulardır. Nadiren Fibröz Displazi, endokrin hastalıklarla birlikte olabilir.  McCune-Albright senromu ile birlikte olan fibröz displazili çocuklarda erken puberta görülür. Tiroid bezinde büyüme yada kistlerin gelişimi görülebilir. Cafe au lait lekeleri özellikle açık tenli çocuklarda görülebilir.

Kemik deformiteleri nasıl bulgu verir?

Uyluk kemiği tutulumu ile kemikte eğilme görülür ki buna çoban asası bulgusu da denir. Omurga tutulumunda skolyoz görülür. Yüz kemikleri tutulumunda görme bozukluğu ve işitme azlığı görülür. Eklem tutulumu ile ise artrit görülür.

Fibröz Displazisi Hastalığında tanı nasıl koyulur?

Tanı için sıklıkla, direk radyografi, Bilgisayarlı Tomografi, MR tetkikleri yapılır. Bunun yanısıra kemik sintigarafisi de yapılır. Ortopedi uzmanı bunun yanısra bir takım kan tetkikleri de yapılması isteyebilir. Tanı için, açık yada iğne biyopsisi bazı olgularda yapılmaktadır.

Fibröz Displazide tedavisi nedir?

Fibröz Displazi, tesadüfen saptanırsa hastanın bulgu ve şikayeti, deformitesi yoksa sadece takip edilir. Eğer takipte bulgu ve deformite gelişimi görülürse ilk olarak osteoporozda kullanılan bifosfonat grubu ilaçlar kullanılır. Bifosfonatlarla kemikte zayıflamanın önüne geçme hedeflenir. Bifosfonatlar oral ve parenteral tedavi uygulanır.

Fibröz Displazide cerrahi tedavi hangi durumlarda uygulanır?

Eğer kemikte ilerleyici deformite varsa, deformiteye neden olan fibröz displazi lezyonu çıkarılır ve yerine kemik greftleri koyulur. Ayrıca kemik deformiteleri de cerrahi olarak düzeltilir. İşitme azlığı, görme bozukluğuna yol açan kemik deformitelerinde cerrahi uygulanır. Bunun yanında kemiğin zayıflaması sonucu gelişen patolojik kırıklarda cerrahi tedavi uygulanır.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

Anahtar kelimeler: Fibröz displazi, fibrous dysplasia, fibroz displazi, monostatik fibröz displazi, polyostatik fibröz displazi, bifosfonat, çoban asası

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (115) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • umut  - selam hocam annemde fibroz hadtaligi var simdi ame
  :evil: :angry-red: :(
 • caresiz  - bilgi edinme
  merhabalar hocam 2007 den bu yana sol humerus ve radyusta fibröz var 3 ameliyat oldum ameliyat oluyorum aynı haline geliyor tekrar şu an gene aynı haline gelmeye başlıyor sizce bunun sonu varmı hocalarım tedavisi yok dediler ama sakinleme dönemine girer dediler yaşım 20
 • DrSerefAktas
  yaşınızın ilerlemesi ile daha sakin bir döneme girmeniz beklenir.
 • can demir  - fibröz dispilazi
  Merhabalar, 32 yaşındayım. 4 yıl önce sol 9. kostada tutulum gözlendi ve ameliyat oldum. Fibröz dispilazi tanısı konuldu. 1 ay önce darbe aldım ve sol kaburgalarımdan 6. ve 7. sıradakilerde kemiklerde şişlik ve sertlik var, ( tomografi de kemiklerde genişleme olduğu görülüyor.) hafif sızlama şeklinde bir ağrı yapıyor, kemik sintigrofisine girdim ve bir tutulum gözlenmedi, doktor takip edilmesi gerektiğini söyledi, şöyle bir sorum var, merak ediyorum ben bunu takibini nasıl yapacağım, ve bir sonraki sintigrofiye ne zaman girmeliyim, Mr'a girmek yeterli mi bunun takibi için, ve bunun kötü huylu tümöre dönüşme ihtimali varsa bunun için bir zamandan bahsedebilirmiyiz... eğer beni tatmin edecek bir cevap verirseniz çok sevinirim... (bana söylenen, elinle takip edeceksin büyüyorsa ve ağrı varsa tekrar sintigrafi... )
 • DrSerefAktas
  bu bilgileri takibinizi yapacak hekimle kararlaştırılmalısınız. Her hekimin aldığı eğitim ve tecrübesine göre farklı yakip protokolu olacaktır.
 • kübra  - fibrözdisplazi
  hocam mrb. ben 9 10 yaşındayken sol bacagımda fibrözdisplazi femurda teşhis konmuştu ve onu temzleyip dıştan bisiklet seklinde demir takmışlardı. şimdide sag bacagımda var ve 2 sene önce sinsi kırık ve şekil bozuklugu oluştu. doktorlar amelyt dedi. şimdi 19 yaşındayım. ameliyatı nasıl olur. içten platin mi takarlar. kaç ayda üstüne bastırırlar. bilgilendirebilrmisiz. şimdiden tekeşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Cerrahi teknik ve uygulama farklılıklarından dolayı ameliyat olacak yada ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve öneri bilgilerinin ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından verilmesi önerilir
 • levent göl  - levent göl fibröz dispilazi
  hocam benim 6 yaşında kızım var macum albrayt sendiromu tanısı konuldu 3 yıl önce ostrojen hormonu olması gereken den çok fazla çıkıyordu bu da bazı kistik septomlar ortaya çıkarıyordu çekilen filim lerde beyinden gelen bişey olmadığı anlaşıldı yumurtalıkların büyük olamsından ve kara ciyerinin yapısının bozuk olduğunu söylediler bunun la beraber kemik yapısında buzlu görünüm vardenildi bununla beraber otrapedi doktorunada giderek muayaneleri yapıldı hormanların düşmesi için 1 yıl boyunca tamoksifen verildi bu ilaç hormanları düşürerek normal seviye çekti hocam buarda solbacak tan şekil bozukluğu nedeniyle ameliyat yapıldı ayağı çok şükür iyi 2 yıl oldu bize doktorumuz aredya 90mil pamidronat 2yıldır 3 ayda bir önceleri 3 doz son 1 yıldır tek doz olarak vermeye başladı şimdi ise kızımın sağ kaşının üstünde şişlik meydana geldi hocam şunu sormak istiyorum yüz çevresinde yapılan ameliyat larda tekrar ladığını duyuyorum ne yapmalıyım
 • DrSerefAktas
  yüz bölgesinde ameliyat yapmadığımızdan deneyimimiz yoktur.
 • dilara erdem  - dizde fibroksantoma
  doktor bey merhaba 3kez diz operasyonu geçirmeme rağmen dizimde bükememe şişlik ve ağrı nedeni ile çekilen bilgisayarlı extremite ( 20 50cm bölge tomografi tetkik sonucum şöyle :görüntü alanına giren sağ femur distal diafio metafizi posterior kesiminde 1.5 cm çapında iyileşmiş fibroz kortikal defekt (fibroksantom) izlenmektedir. patella lateral fasetleri medialden büyüktür.her iki taraf patellada lateral faset konkav olup medial konveks olarak izlenmektedir.dizler nötral pozisyonda içe rotasyon göstermektedir.belirgin tilt ayırt edilmemiştir. internetten araştırdığım kadarı ile endişe duymaktayım fibroksantom selim tümör olarak adlandırılıyor tedirgin oldum aydınlatırsanız çok sevinirim dizimdeki sorun nedir muayene olduğum yerden henüz net bir bilgi vermediler tedavisi nedir iyi çalışmalar haşçakalın
 • DrSerefAktas
  mr daki tanınız fibroz kortikal defekt ise genelde ağrının kaynağı farklı nedenden olabilir. muayene ve tetkikler değerlendirilerek bir yorum yapılabilir.
 • mustafa güneş
  hocam benim de böyle bir hastalıgım var ne yapacagımı bilmiyorum askerim yüzümün sol tarafında FİBRÖZ DİSPLAZİ tesbit edildi gözümün alt tarafından başlıyor diş etime kadar diş eti üzerinde yaklaşık 1 2 santim büyüklügü göze kadar kaplıyor kulaklarımın yanına kadar bana ne tavsiye debilirsiniz bu arada 2 3 gündür burnumun yan tarafında bir sıvı birekmesine benziyor agrı var neden olabilir agrı kesici fayda etmiyor...
 • DrSerefAktas
  beyin cerrahisi ve plastik cerrahi bölümüne başvurmanız önerilir.
 • Mehmet  - mukosel? Fibröz displazi?
  Merhaba hocam.. Öncelikle böyle bir hizmet verip bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.. Hocam bana fibröz displazi tanısı konmuştu. Frontal sinüsü tamamen kapladığı yazılmıştı raporlarda. Sol gözümün üzerinde.. sol gözümün üstünü açtılar patlojiye gönderilen küçük kemik parçalarında bi sonuca varılmadı yetersiz diye ve ameliyattan sonra alnımın içine aniden birşeyler yayıldı gözümü şişirdi. çektirdiğim diğer MR da yumuşak doku sinyalleri olduğu ve mukosel olduğu yazıyor fibröz displazi adına birşey yazmıyor. Yani hocam patolojiye gönderilen kemik parçasının az olmasından fibröz displazi olduğunu çözemezler mi yoksa bende fibröz displazi yoktu mukoseli mi taşırdılar.(Ameliyat sonrası doktorların arasında geçen sorunlar yüzünden ilgilenilmedim kontrol etmediler) beni ameliyat eden beyin cerrahide yukarısını(alındaki şişliği) alamadık iltihap gibi şeyler vardı dağılacaktı demişti.. (Küçükken sol kaşıma hızlı bi taş çarpmıştı ve yaralanmıştım mukoselleri tramvalara bağlıyorlar) Hocam cevabınız benim için çok önemli bilgi verirseniz sevirim şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  beyin cerrahisi bölümünce tedaviniz yapılabilir.
 • ibrahim halil yılmayan  - kalça ve diz ağrıları
  merhaba sayın hocam. 6-7 aydır kalçamda ve dizimdeki ağrılar nedeniyle gittiğim doktor tarafından sol kalça EM ım çekildi ve mr raporunda "sol femur boyun kesiminde 1 cm boyutunda basit görünümde kistik lezyon izlenmiştir" denildi. doktor 6 ayda bir mr çekilmemi istedi büyürse bu kemiği bile kırabilirmiş duruma göre ameliyat edilebilineceğini söyledi. şuan yapacak bişey olmadığını söyledi. peki hocam şuan ağrı çok yoğun kasıklarımı bile açamıyorum ağrıdan.. bunun başka tedavisi yokmu.. ben 6 aya kadar böyle bekleyecekmiyim ne yapmam lazım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.. saygılarımla..
 • DrSerefAktas
  öncelikle ağrınızın nedeni ortaya koyulmalıdır. Eğer bahsettiğiniz lezyon ağrıya sebep oluyorsa 6 ayı beklemeden tedavi olabilirsiniz.
 • gokturk
  Hocam iyi gunler sol femur fibroz dispilazi tanisi hastaligim var kalca kemiginden dize kadar 4 adet duzgun konturlu kistik lezyon var bir kez ameliyat oldu ancak cok kanadigi icin sadece patoloji icin parca alip kapatmislar agrilarim devam ediyor hangi ortopedi dr gittiysem ameliyat kesin diyor ancak kimse cesaret edip ameliyat etmiyor ve ameliyat esnasinda olumden dahi behsediyolar hocam ne yapmaliyim bu ameliyati yapicak dr bulamiyorum. vekesinlikle kirmamam gerektigini soyluyolar hocam bana nasil yardimci olabilirsiniz
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • rıfat yımaz
  hocam merhaba ben fibröz dipazi hastasıyım sağfemur diz arası çıvi var bacakta son sintigrafi raporu;sağ iliak kanatanteresuperior kesimde,sağ iskiumda,sağ pubis kolunda,sağ itertrokanteri k/subtrokanterik alanda,sağ femur dista kesimde metafizodiafizer alandave kraniumda sağ temporooksipital alanda tanımlanan fibröz displazi güncel çalışmada sebat ettiği dikkati çekmekte;(MİBİ)sonuç raporu;sağ femur proksima kesimde (sağ intertrokanterik/subtrokanterik alanda)ve sağ femur dista kesimde (metafizodiafizer aanda omak ve lateral yerleşimi)izenen lezyonlarda erken ve geç görüntülerde hafif düzeyde omaka birlikte patolojik karakterde (aktif fazda)tc99m mibi tutulumu. bu sonuçar ne ifade ediyor ayrıca 1 yı zometa kullandım çalıştıkça ağrıarım artıyor bazı doktorlar çok basit görüyor bunu ne yapmam gerekir saygıarımla yorumlarınızı bekliyorum
 • DrSerefAktas
  bu tip hastalıklarda mr raporlarının yanısıra hastanın muayenesi ve mr görüntülerinin, radyografilerin incelenmesi ile planlama yapılması yanılmanın önüne geçebilmektedir.
 • Mehmet  - Fibröz Displazi tekrarlama
  Slm Hocam.. Ben 1,5 yıl önce fibröz displaziden ameliyat oldum sol gözümün üstünden.. alnımdada vardı ama sadece tehlikeli olan yeri aldılar gözüm için. çok eskiden gelen bi hastalıktı 8-10 yıl gibi ama amaliyattan hemen sonra şişti ve 15-20 güne kadar ameliyattan öncekine göre daha fazla şişti.. Alnım a yayıldı iyice gözümde şişti Bu kadar kısa sürede tekrarlar mı yoksa sinüzlerde mi bi problem vardır.. cevap verirseniz çok sevinecem.. Şimdiden Teşekkürler Hocam...
 • DrSerefAktas
  beyin cerrahisi bölümüne başvurmanızı önerebiliriz.
 • leyla  - kolay glsin
  merhabalar.ben 14 ve 17 yaşımda femur boynu fibröz displazi tanısıyla ameliyat oldum.ama sadece ilk ameliyatımın sadece ilk 1 yılı ağrısız ve acısız yaşayabildim.çok çabuk tekrarladı ve 2 .amlyatımı oldum.doktoruma gerçketen çok güveniyorum ama şöyle bi sorum var ki rutin kontrollere hep ağrıyor diye gidiyorum bazı basit haraketler yapıyoruz ağrı var mı yok mu diye röntgenler çekilio o kadar.en son kontrolümde eğer ağrımaya devam ederse o kemiği alıp çivi takıcaz dedi.ben kendi yöntemlerimle bu ağrının önüne geçmez miyim?bir daha amlyat olmak istemiyorum.boyum 1,60 kilom 45 bacağa çok yüklenmiyorumda.teşekkürler
 • DrSerefAktas
  kara radyolojik bulgular ve muayene ile verilebilir. Bu nedenle radyografilerinizle muayene olmak üzere bir ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • leyla  - son mr sonuçlarım
  hocam çok ağrım var ve ayağımın üstüne bazamaz hale geldim son mr sonucumu olduğu gibi yazıyorum. sağ femur şaft proksimak kesim ve kollum düzeyini oblitere eden en geniş 4 cm çapında heterojen yapıda t1 ağırlıklı sekanslarda izo-hiper,t2 ağırlıklı sekanslarda heterojen yapıda hiperintens özellikte irregüler konturlu fokal sinyal değişikliği dikkat çekmiştir.bu düzeye korteks kemik yapı kollum düzeyinde incelenmiştir. bilateral koksofemoral eklem aralığında sıvı görülmedi. sağ femur kollum,şaft proksimal kesimi oblitere eden en geniş 4 cm çapınca irregüler konturlu heterojen yapıda minimal incelemeye neden olan lezyon alanı mevcut olup preoperatif bulgular ile birlikte değerlendirilmesi,gerekirse detaylı bilgi için kontrastlı inceleme önerilir. yorumlarsanız çok sevinirim
 • mine  - geçmiş olsun
  slm bende 7 yaşından itibaren fibroz displazi hastasıyım üstelik sol tarafımda tamamen tutulum yaptı 5 sol femur 2 sol humerus operasyon geçirdim son iki ameliyatım çok başarılı geçti hocam samsun 19 mayıs üniv. hastanesinin hocası nevzat dabak ve bu alanda çok başarılı sizinde tanımanızı isterim şimdiden çok geçmiş olsun unutmadan sol femura titanyum plaklar yerleşti ve çok çok rahatım hatta topuklu ayakkabı giyip rahatlıkla gezebiliyorum :)
 • busss  - YARDIMM
  Mine hanım size nasıl ulaşabilirim acaba aynı eşeyden ben de muzdaribimm nolur yardmm edinnnnnn
 • AYŞE  - patella
  selamlar. patella kırıgımdan dolayı takılan telli germe aparatını çıkarıp çıkarmama komusunda çok kararsızım taamemen iyileştim diz üstü görüntüde azzıcık incelme( 1cm) var o kadar, kullanıımda problem yok. çıkaarmak istiyorum ama çıkaarma opeeerasyonundan korkuyorum hani çıkaartılırken diz bir zarar görür mü diye ? beni aydınlatırmısınız? Lütfeennn.
 • DrSerefAktas  - patella kırıkları
  implant çıkartma işleminden zarar görmeni beklenmez.
 • Mete  - 3. kot ta fibröz displazı
  Sağ 3. kot anterior kesiminde 106 mm uzunlukta segmentte ekspansiyon, kortikal inceleme, düzensizlik ve modüller lusensi (fibröz displazi) tanısı koyuldu. 1 sene öncede 7. kot tan ameliyat oldum, şimdi 3. kot ta tekrarladı. Doktar acil ameliyat diyiyor. Biraz bekletsem ne olur ? İlerlediğini nasıl anlayabilirim. Doktorumuz ilerde kansere dönebilir dedi.. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  fibroz displazide poliostatik tutulum dediğimiz birden fazla bölgedeki tutulumlarda malign transformasyon riski mevcut olup tedaviniz yapan doktorla zamanlama sınırlarını konuşabilirsiniz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!