Profesör Doktor Şeref Aktaş

Kondromiksoid Fibrom

Kondromiksoid Fibrom nedir ?

Kondromiksoid fibrom, iyi huylu bir kemik tümörüdür.

Patolojik incelemesinde tümörün, miksoid ve kondroid ara madde içine yerleşmiş iğsi hücrelerden oluştuğu görülür. Tüm kemik tümörlerinin içinde %1 oranında görülür. Büyüme plağındaki kıkırdak artıklarından kaynaklandığı ileri sürülmektedir.

Hangi kemiklerde görülür ?

En sık dize yakın tibia üst uç ile femur alt uçta görülür. Vakaların dörte biri pelvis kemiklerindedir. Yüzde 17 oranında da el ve ayak kemiklerinde bulunur. Ayak kemiklerinde saptananları oldukça agressif  seyrederler.

Sıklıkla ikinci ve üçüncü dekatta gözlenir. Erkek kızlara oranla biraz daha fazla görülür.

Bulguları nelerdir ?

Hastaların en önemli şikayeti gece artan ağrıların olmasıdır. Şikayeti olmayan hastalarda tesadüfi olarak çekilen grafilerde tanı koyulmaktadır.

Radyolojik bulgularda neler görülür ?

Radyografilerde kemiğin metafizinde eksantrik yerleşmiş ve korteksi erode eden litik lezyon şeklinde görülür. Sağlam kemik-tümör geçiş sınırında ince bir sklerotik hat görülebilir.

Nasıl tedavi edilir ?

Kondromiksoid fibrom cerrahi olarak tedavi edilir. Tedavisinde uygulanan küretaj ve graftleme sonrası tekrarlama oranı yüksektir.  Geniş rezeksiyon sonrası tekrarlama oranı çok düşmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”