Profesör Doktor Şeref Aktaş

Nonossifiye fibrom

Nonossifiye fibrom nedir ?

Nonossifiye fibroma, kemik içindeki bağ dokusunun gelişim anormalisidir. Sadece kemiğin korteksi içinde yer alan küçük olanlarına fibroz kortikal defekt denilmektedir. Nonossifiye fibromların 1/3  ten fazlası çocuklarda görülür. İki taraflı olgularda bildirilmiştir. Distal femur, proksimal tibia ve distal tibia uçları en sık yerleştiği bölgelerdir. Nonossifiye fibrom (NOF) bir çok uzman tarafından tümör benzeri lezyonlar içinde değerlendirilmektedir.

Klinik bulguları nelerdir ?

Nonossifiye fibrom ve fibroz kortikal defekt klinik bulgu vermediği için genelde başka bir nedenle yapılan radyolojik tetkiklerle tesadüfi olarak tanı almaktadır. Patolojik kırığa neden oldu ise kırığa bağlı ağrı ve diğer bulgular görülür.

Radyolojik bulgular nelerdir ?

Sıklıkla kemiğin metafiz bölgesinde ve eksantrik olarak yerleşir. Çocuk büyüdükçe, kemiğin uç kısmında uzaklaşarak diyafize  doğru yer değiştirir. %18 vakada, birden fazla sayıdadır. Sabun köpüğü görüntüsünü taklit eden lobüle yapı gösterir. İnce bir sklerotik kenar ile sınırlıdır. Tanı da radyografi yeterli olurken bazı olgularda MR ve BT tetkikleri istenebilir.

Nasıl tedavi edilir ?

Patolojik kırık riski oluşturmayan, küçük nonossifiye fibromlarda (kemiğin çapının yarısını geçmeyen lezyonlarda) takip yeterlidir. Zaman içinde gerileme sık görülür. Tübüler kemik remodalizasyonu ile iyleşme görülebilir. Büyük nonossifiyefibromlarda, eğer lezyonun çapı kemik çapının yarısını geçerse kırık riski olduğu düşünülerek küretej+greftleme yapılabilir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”