El Bileği Kırıkları Yazdır

EL BİLEĞİ KIRIKLARI

El bileği kırıkları üst ekstremitenin en sık görülen kırıkları olup Acil Servislerde görülen tüm kırıkların 4 te biri ile 5 te birini oluşturur. El bileği kırıkların dörtte üçü distal radius (radius alt ucu) ve distal ulna (ulna alt ucu) kırıklarıdır. Bundan sonra en sık skafoid yada navikuler kemik dediğimiz el bileği karpal kemiği kırığı görülür.

El bileği kırıkları nasıl olur?

El bileği kırıkları; motorsikletten, bisikletten, yüksekten düşme ya da yolda ayağının kayması sonucu düşme sırasında açık el üzerine yüklenme ile olur. Bu distal radius kırıkların büyük kısmı el bileği sırtına doğru açılanma gösterir ki Colles kırıkları olarak ta adlandırılırlar. Eğer el bileği aşağı bükükken el bileği üstüne düşme olursa distal radius kırığı avuç içine doğru açılanma gösterir ki bu tip kırıklara da Smith kırıkları denilir.

El bileği kırıklarının bulguları nelerdir?

El bileğinde ağrı, hemen gözlenen şişlik, el bileğini oynatamama ve diğer elle kırık el bileğini sabitleme ihtiyacı ve el bileğinin diziliminde şekil bozukluğu görülür.

El bileği kırıklarında tanı nasıl koyulur?

El bileği kırıklarında tanı fizik muayene ve radyolojik olarak koyulur. Eklem içine uzanan kırıklarda eklem içinde basamaklaşma, çökme olup olmadığını belirlemek için Bilgisayarlı Tomografi tetkiki istenebilir.

El bileği kırıklarında tedavi nasıl yapılır?

Dizilimi bozulmamış, kırık uçlarında ayrışma ve yer değiştirme olmayan distal radius-ulna kırıkları alçı ile tedavi edilirler. Alçı yaklaşık 6 hafta süre ile kalır. Kırık uçlarında kayma, açık kırık (açık yara varlığı), durumunda redüksiyon dediğimiz kırık uçlarının diziliminin sağlanması gerekmektedir. Bu işlem genellikle ameliyathane şartlarında skopi eşliğinde yapılır. Hastaya; lokal, bölgesel veya genel anestezi uygulanılır. Reduksiyonu takiben dışarıdan 2 adet ince çivi şeklinde telle kırık uçları sabitlenerek daha sonradan kayması önlenir ve tekrar alçı uygulanılır. Eğer kırık redükte olmuyorsa, kırık açık kırıksa veya eklem içi kırıksa açık cerrahi ile kırık redükte edilir ve tercihen kilitli plak ile tespit edilir. Açık kırıklar da özellikle yumuşak doku defekti mevcutsa eksternal fiksasyon yöntemi ile de tedavi uygulanabilir.

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (1004) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Mangafifa  - Kaleci olabilirmiyim
  Benim el bileği fraktürü oldu 4 hafta oldu tam kaleci olamamda bi sorun olurmu
 • Emoakr7  - El bileğim kısıtlı dönüyor
  Hocam ben doğarken 5 kilogram doğmuşum ve çıkartamadıkları için vakumla çekmişler vakumda kolumdaki sinirlere gelmiş bn 2 ameliyat oldum 1. Ameliyatım kolumu kaldıramıyodum yukarıya allaha şükür oldum ve yüzde 80 bi başarı elde ettik 2. Ameliyatım ise bileğim kısıtlı dönüyor diye oldum ve ardından fizik tedavi gördüm ama malesef bileğim şuan hayla kısıtlı dönüyor hocam ben 13 yaşındayım çok rahatsız oluyorum kolumun bu halinden acaba sizin görüşünüz nasıl düzelebilir benim elim tamamen ???
 • DrSerefAktas
  18 yaş altı olguların ebeveyn eşiliğinde değerlendirilmesi uygundur. Ailenizle beraber bir çocuk ortopedisi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • ottoman  - el bilegi kırığı
  hocam merhaba 8 yaşındaki oğlumun çim sahada düşme sonucu kırık oluştu radius ve diğer ince olan kemik kırıldı 6 sefer alçı yapıldı ama tutmadı kırık sürekli kayıyordu sonunda ameliyata aldılar ve radıus kırığın olduğu kısma telle destek yaptılar ameliyet sonrası çekilen filmde kemikler tam hizada duruyor yalnızız benim merak ettiğim diğer ince olan kemikteki kırığa müdahale edilmedi bende filme dikkatli bakınca kalın olan kemik tam hizada ince olan kemikte ise yamukluk var doktorun gözünden kaçmış olabilir mi bu kırık ileride bir sorun yaratır mı çok endişe içindeyim resimlere bakıp bilgi verirseniz çok sevinirim.Saygılar http://hizliresim.com/5dbO6d http://hizliresim.com/1yqARY http://hizliresim.com/Pqmbg6
 • DrSerefAktas
  Daha önce muayene ile değerlendirmediğimiz hasta tetkiklerini internet ortamında değerlendirmemekteyiz. Ön kol çift kırıklarında iki kemiğede tespit uygulandığı gibi bazı durumlarda tek kemik tespiti yapılabilmektedir. Bu hastaların özellikle kaynamanın erken ilk haftalarında klinik ve radyolojik olarak takip edilmesi yerinde olacaktır.
 • ptolomy  - El bileği
  Hocam merhaba.Ben 2 yıl önce düşüp sağ el bileğimi kırdım,30 günlük alçıdan sonra kemik mükemmel kaynadı,ancak bileğimdeki ağrıların sürmesi sonucu çekilen mr da bilek ve eli birbirine bağlayan dokularda deformasyon veya kopma olduğunu söyledi doktorum.Doktorumun ameliyat başarısı konusunda kesin birşey söylememesi üzerine ameliyat konusunda kararsız kaldım,fakat ağrılarım devam ediyor yoğun biçimde ve güç kaybı da mevcut.Siz ne önerirsiniz sayın hocam?
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr tetkiki ile son durumunuzu değerlendirerek size uygun tedaviyi önerebiliriz. Dilerseniz tarafımızdan muayene randevüsü alabilirsiniz.
 • bukre
  hocam meraba.12 yıl önce sol ulnar kemiğimi kırdım.iyilesmesi icin cesitli ameliyatlar oldum.kırıgım iyilestirilmeye calısılırken el bilegi seklim bozulmus.ne kırılan kemiğim hala iyilesmedi öürnoyu plakla devam etmemi söydedi doktorum.kolumdaki plak da kırılmıs.el bilegim için farklı bi amelıyat olmamı söyledi ve yuzde 40 garanti verdi sizce olmalı mıyım bu amaliyatı suan 22 yasındayım ara ara corabımı bile giymekte zorlanıyorum.ılerde buyuk bı sorunla karsılasır mıyım böyle devam edrsem.
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • falcon4527  - el bileği kırığı
  hocam iyi günler annemin iki ay kadar önce sol bileği kırıldı 6 hafta alçıda kaldı 10 gündür bileği alçısız bir şekilde ancak elde ve kol kısmında şişlik var bu normal mi aşağı doğru sarkıttığında şişme oluyor doktor sabah akşam ılık su tedavisi ve bir top ile egzersiz çalışması verdi bu konuda sizin tavsiyeleriniz ve görüşleriniz nelerdir teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  doktorunuzun izni ile fizik tedavi görmeniz iyileşme sürecini hızlandırıacaktır.
 • ege5151  - Sağ el bilek kırığı
  Hocam benim sağ el bileğim Kırıldı doktor alçıya Aldı bu hafta gittim 3 milim kaymış sorun olur mu ?
 • DrSerefAktas
  kayma yerine göre önem arz edebilir. eklem içi 3mm deplasman tedavi değişikliğini gerektirebilir.
 • ilyasbayram  - sol el bilek kırığı
  hocam öncelikle kolay gelsin 21 gün önce sol el bileğim kırıldı. radius ön uç kırık olduğu tespit edildi. parçalı bir kırık olduğu tespit edildi. internette bu tanıya göre olan herkes platin takılmış veya ameliyat olmuş fakat doktor bbenim bileğimi çekti alçıya aldı film felan çekildi. baktı.parçaların oturduğunu ameliyata gerek kalmadığını söyledi.askeri hastahanede de doktora gösterdim. parçaların oturduğunu fakat ameliyatsız bi alçı olduğu için dikkat etmem gerektiğini söyledi kaymaması için. bu şekilde sizce ne kadar alçı süresi olur ve alçı çıkarıldıktan sonra riski nedir .ne yapmamam gerekir kendimi riske atmamak için. sizce ameliyatsız bu tedavi daha mı iyi olmuştur benim açımdan. teşekkürler
 • DrSerefAktas
  ameliyat uygulanmayan olgularda mutlaka radyolojik takiplerle kırığın kaymadığından emin olmak gerekir. Doktorunuzun kontrollerini aksatmamanız önemlidir.
 • omergok  - şişlik
  Kolum dün yokuş aşağı paten sürerken kamyone çarptım sonra 2 mt çukurdan atladım sonra arabanın altına girdim sonra kolum şişti çıkmış dediler yerine getirdiler ama halen şiş nasıl iner lütfen yardım edin teşekkürler ağrı yok ama şiş neden ? :x
 • DrSerefAktas
  Geçmiş olsun. Şişliğinizin azalma göstermeme durumunda tekrar doktorunuza başvurmanız önerilir.
 • birtan08  - el bileği kırığı
  Merhaba hocam benim sağ el bileğim yaklaşık 10 ay önce kırıldı ve 6 hafta alçı ile tedavi gördüm.Alçı çıkarıldıktan sonra el bileğimde çok sık olmasada hareket ettirirken kıtırdamalar oluyor.Bunun sebebi nedir ve ne yapmam gerekir?
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve radyolojik tetkikle değerlendirilerek el bileğinizden gelen seslerin nedeni ortaya koyulabilir.
 • atmacaa  - Radius Kırıgı
  Hocam Merhaba Annemin sol el bilek radius kemigi kırıldı. Alçıdaki sürecinde çok fazla şişlik ve morarma meydana geliyordu. Alçıdan çıktı 4 gün oldu. Kolunu aşagı dogru indirdiginde morarma hala oluyor. Sebebi ne olabilir ne yapmalıyız? 2. sorum ise el bilegi ile kolun duruş açısı farklı duruyor. Egzersizle iyileşecegini söyledi doktor. Bu konuda ne önerirsiniz?
 • DrSerefAktas
  alçı sonrası elin sarkıtlıması ile şişlik ve morarma bir süre olabilir. Ancak açılar ve posizyon konusunda en doğru yaklaşım rg ve hasta değerlendirmesi ile ortaya kyulabilir.
 • atmacaa  - Radius Kırıgı
  Hocam tekrar merhaba Doktora gittik. Şişlik ve morarma için geçecegini söylediler. Açı için ise kolun dışa bakan tarafındaki kemigin iç taraftaki kemik tarafından ittirildigini söylediler. Fizik tedavi sonrası birkaç ay içerisinde iyileşmezse dışarı dogru baskı yapan kemigi az keseceklerini söylediler. Bu ne derece bir işlemdir? Sonrasında nelerle karşılaşabiliriz? Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  konu ile ilgili hekimizce görüşmeniz en doğrusu olacaktır. Hastayı göremediğimizden ve radyografileri incelemediğimizden ötürü internet yada telefon ortamında yorum yapma olanağımız yoktur.
 • pelyncell  - distal radius alt uç kırığı sol el bileği
  hocam kardeşimin sol el bileği kırıldı 1 ay önce ameliyat oldu 15 gün sonra dikişleri aldılar plak taktılar sonra 5-10 gün hafif egzersizler yaparak elini oynatır hale geldi doktora gittiğimizde iyi kaynıyor dedi genelde plağı almıyoruz ama istersen alınabilir dedi şuanki duruma göre 2 ay sonra gel alalım dedi (lys sınavı 2 ay sonra oldugu ıcın sınavdan sonra gel alalım dedi) bu plak çıkarıldıgında spor yapmaya ve eski halıne ne zaman döner? teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  ortalama 4 hf lık bir süre alabilmektedir.
 • srcnzclk  - radius kırığı
  hocam radius ameliyatı olduğumu söylemiştim daha önce 1,5 ay alcıda kaldı alcı cıktı bileğim haraket ediyor fakat tam anlamıyla aşağı yukarı sağa sola yapamıyorum doktorum fizik tedavi açar dedi ama korkuyorum ne önerirsiniz hocam
 • DrSerefAktas
  kırık arzu edildiği gibi kaynadı ise fizik tedavi ile hareketlerinizde açılma olması beklenir.
 • srcnzclk  - radius kırığı platin
  merhaba hocam.1 ay önce sağ bileğimden ameliyat oldum radius kemiğinde çökme olduğu için platin takıldı.bu süreçte kasıklarımdan kıkırdak alıp bileğime eklenmiş.3 hafta sonraki röntgende hafif çökme olmuş problem olur mu ? arada atelden çıkartıp pansuman yapılıyor parmaklarda hiçbir problem yok bileğimde oynuyor ancak haraketler kısıtlı fizik tedavi işe yararmı ?
 • DrSerefAktas
  muuayene ve tetkikleriniz ile beraber çökmeden şüpheliyorsa bilgisayarlı tomografi ile değerlendirlerek çökmenin tedavi gerektirip gerektirmediği kararı verilebilir.
 • pelyncell  - distal radius ucu kırıgıiçin takılan plak
  merhaba doktor bey kardeşim 23.03.2015 tarihinde sol el bilek distal radius ucu kırık tanısıyla amelıyat edildi ve plak takıldı kendisine. doktorlar yaşı genç oldugu için ameliyatın daha iyi olacagını söylediler. şu an taburcu oldu sürekli buz uygulaması yapıyoruz sargısı üzerinden ama baş parmagını hareket ettirmek istediginde parmağı tıtriyo ve kaldıramıyor. ameliyat iyileşme suresinde bunlar olagan şeyler midir. iyileşme süreci nedir alçısız sadece ameliyat oldu bir bilgi verirseniz çok memnun oluruz. çok teşekkürler
 • DrSerefAktas
  doktorunuzun takip önerilerini takip etmeniz önerilir. Başparmakta hareket sorununuzun kısa zamanda düzelmesinin görülmesi mutlaka izlenmeli ve doktorunuzun takibinde olmalıdır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!