El Bileği Kırıkları Yazdır

EL BİLEĞİ KIRIKLARI

El bileği kırıkları üst ekstremitenin en sık görülen kırıkları olup Acil Servislerde görülen tüm kırıkların 4 te biri ile 5 te birini oluşturur. El bileği kırıkların dörtte üçü distal radius (radius alt ucu) ve distal ulna (ulna alt ucu) kırıklarıdır. Bundan sonra en sık skafoid yada navikuler kemik dediğimiz el bileği karpal kemiği kırığı görülür.

El bileği kırıkları nasıl olur?

El bileği kırıkları; motorsikletten, bisikletten, yüksekten düşme ya da yolda ayağının kayması sonucu düşme sırasında açık el üzerine yüklenme ile olur. Bu distal radius kırıkların büyük kısmı el bileği sırtına doğru açılanma gösterir ki Colles kırıkları olarak ta adlandırılırlar. Eğer el bileği aşağı bükükken el bileği üstüne düşme olursa distal radius kırığı avuç içine doğru açılanma gösterir ki bu tip kırıklara da Smith kırıkları denilir.

El bileği kırıklarının bulguları nelerdir?

El bileğinde ağrı, hemen gözlenen şişlik, el bileğini oynatamama ve diğer elle kırık el bileğini sabitleme ihtiyacı ve el bileğinin diziliminde şekil bozukluğu görülür.

El bileği kırıklarında tanı nasıl koyulur?

El bileği kırıklarında tanı fizik muayene ve radyolojik olarak koyulur. Eklem içine uzanan kırıklarda eklem içinde basamaklaşma, çökme olup olmadığını belirlemek için Bilgisayarlı Tomografi tetkiki istenebilir.

El bileği kırıklarında tedavi nasıl yapılır?

Dizilimi bozulmamış, kırık uçlarında ayrışma ve yer değiştirme olmayan distal radius-ulna kırıkları alçı ile tedavi edilirler. Alçı yaklaşık 6 hafta süre ile kalır. Kırık uçlarında kayma, açık kırık (açık yara varlığı), durumunda redüksiyon dediğimiz kırık uçlarının diziliminin sağlanması gerekmektedir. Bu işlem genellikle ameliyathane şartlarında skopi eşliğinde yapılır. Hastaya; lokal, bölgesel veya genel anestezi uygulanılır. Reduksiyonu takiben dışarıdan 2 adet ince çivi şeklinde telle kırık uçları sabitlenerek daha sonradan kayması önlenir ve tekrar alçı uygulanılır. Eğer kırık redükte olmuyorsa, kırık açık kırıksa veya eklem içi kırıksa açık cerrahi ile kırık redükte edilir ve tercihen kilitli plak ile tespit edilir. Açık kırıklar da özellikle yumuşak doku defekti mevcutsa eksternal fiksasyon yöntemi ile de tedavi uygulanabilir.

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (970) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Oktay63  - Merhaba hocam
  Hocam yaklaşık 2 hafta önce sol elimin üzerine tüştüm çok fazla ağrı vardı doktora gittim film çekti ama bir şey olmamış incinmiş dedi ve alçıya aldı 5 gün kalsın dedi alçıyı çıkartıktan sonra ağrılarım hala devam ediyor eldiven şeklinde bandaj kullanıyorum ancak öyle kullanıyorum elimi acil yardım istiyorum hocam ygs ye kadar iyleşirmi ne yapmam lazım ? :(
 • ilker12  - el bileği kırığı
  Merhaba hocam yaklaşık 5 gün önce sol bileğim kırıldı bugün bileğimde şiddeti fazla olmayan ağrılar var parmakları veya kolu oynatınca arasıra ağrıyor acaba ilk haftalarda normalmi diye sorcaktım.
 • DrSerefAktas
  erken dönemde hafif ağrılar olsa da normalin üstü ağrılarda mutlaka doktora başvurmalısınız.
 • mlhdly  - bilek kirigi
  meraba hocam. mac yaparken sol el bilegim kirildi. alciya alinali 10 gun oldu ilk baslarda agri vardi simdi bilegim kirmastigi halde yok. 30 gun sonra yarim alci olcak dediler. bunun daha erken olma ihtimali var mi. 45 gun sonra cikacak dediler daha erken cikar mi
 • DrSerefAktas
  genellikle bahsedilen sürede alçının çıkması planlanmakla beraber son durumunuzun muayene ve radyografi ile değerlendirlmesine göre alçı süresi farlılık gösterebilir. Bazen süre uzayabilir de.
 • ömer54
  merhaba hocam ben 23 yasındayım fabrikada iş kazası sonucu sol elim bilekten catlamıs 20 gundur alçıdaydı bugun tekrardan muayne oldum iyileşmemiş bunun nedeni ne ola bilir acaba tahmini bir süresi veya iyi beslenme ile cabuk iyiğleşme göre bilirmiyim iş yerinde sıkntı olucak bana düşüncelernizi sölermisnz
 • DrSerefAktas
  çatlaklarda iyileşme hızlı olmakta olup bir kaç hafta içinde iyileşmeniz beklenir.
 • mustafa_356
  ya doktor bey benim bileğim kırıldı eklemden doktor yarım alçıya aldı 10 gün sonra gelin film çekelim dedi ne zaman alçıdan alınır lütfen bi diyin :( :(
 • DrSerefAktas
  el bileğinizde şişlik fazla ise başlangıçta yarım alçıya alınmış olabilir. l bileği kırıklarında ortalama kaynama süresi 4-6 haftadır.
 • sedat542  - Kırık baş parmak
  Hocam ben dün sol elbaş parmağımı kırdım daha doğrusu kırdılar parmak açıkken geriye doğru bir tekme yedi parmak biraz morardı herhangi bi şekil bozukluğu gözle görlürde çok yok tırnak biraz içeri kaçtı röntgene bakarken doktor ameliyatla daha iyi olurmu olmaz dedi kendi kendine bi müdahale olmadan bir kurbağa atel taktı bu parmak yerine kendikendinemi oturucak ve ne kadar zamanda iyileşir yada ileride ameliyatlık bi durum olurmu
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyografilerin değerlendirlmesi ile karar verilebilir.
 • caglaseker
  merhaba, ocak ayında sol elimde skafoıd kemiğinde kırık oluşmuştu. 45 gün alçıda kaldı. Sonrasında ağrılarım git gide azalırken 3 gündür yoğun ağrım var. neyden kaynaklınıyor olabilir?
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden tetkik ettiriniz.
 • maymun96
  merhaba hocam benim sağ elim serçe parmağım yani tarak kısmından kırıldı.26 gün alçıda kaldı alçı çıktı 1 buçuk ay geçti şimdi spora başladım vücut geliştirmeye gidiyorum ama arada ağrı oluyor sizce tekrardan kırılma olurmu ?
 • DrSerefAktas
  Ağrı durumunda kırığın son hali muayene ve radyografi ile yeniden incelenmelidir.
 • Mit  - Serce parmak eklem kirigi
  Serce parmagimin ekleminde kirik olustu. 3 hafta alcida kaldi. Alci cikali 1 ay oldu sisligi inmedi. Bu durum normal midir acaba.
 • DrSerefAktas
  Eğer kırığınızda muayene ve radyolojik kaynama sağlandı ise şişlik normal olabilir ki eksersiz ve zamanla azalması beklenir,
 • erolcanatamer  - kırık
  hocam merhabalar ben 13 hazıranda motosıkletle kaza yaptım doktor sol bileğimin eklem yerinde kırık olduğunu söyledi 6 hafta alçıda durması gerekiyormuş.şimdilik 3 haftayı geçti dün işe başladım ben işim gereği sürekli bilgisayar başında durdugumdan sürekli yazı yazmam gerekiyor klavye kullanıyor olmam kaynamayı etkiler mi?
 • DrSerefAktas
  Klavye kıllanımına bağlı olumsuzluk beklenmez.ancak yine de doktorunuzla konuşmanız önerilir.
 • ufakfatih  - Daha önce kırılmış ve tedavisi yapılmış kemik daha
  35 yaşındayım.. yaklaşık 3 sene önce sol radius alt ucu kırıldığı için gerekli standart tedavi yapıldı. 3 sene önce kırılan sol radius alt ucunun şu anda ne durumda olduğunu öğrenmek için hastaneye giderek sol kolumun röntgenini çektirdiğimde ; doktorlar daha önce kırılmış ya da kaynamış ya da daha önce hasar görmüş herhangibir kemik göremediklerini söylediler. Şayet daha önce kırılan ve tedavisi yapılan kemik daha sonra röntgen çekildiğinde anlaşılabiliyorsa veya daha önce kırılıp tedavi yapıldığına dair belirli bir iz - emare kalıyorsa; ya 3 sene önce sol radius alt ucu gerçekten kırılmadı, ya da geçtiğimiz günlerde çekilen röntgende 3 yıl önce kırıldığına dair iz- emare göremedi. Geçtiğimiz günlerde çekilen röntgenin kopyasını gönderebilirim. Bu husus hakkındaki görüşleriniz nelerdir ?
 • DrSerefAktas
  arzu edildiği gibi kaynamış kırıklarda orijinal hale dönme 1-2 yılda sağlanmaktadır.
 • Murde  - :)
  merhabalar hocam, 2 yıl önce sağ el bileğim kırldı, 28 günlük alçı tedavisiyle eski haline gelmeye başladı. Alçıdan çıktıktan sonra ara ara ağrıyordu, şuan vücut geliştirmede ağırlık çalışırken ağrıyor sizce neden olabilir ?
 • DrSerefAktas
  Muayene ve tetkikler ile neden ortaya koyulabilir.
 • memo_dur  - Scaphoideum kırığı
  Merhabalar hocam. 19 gün önce top oynarken sol avcumun içine iki kere düştüm, doktor scaphoideum kemiğinde kırık olduğunu söyledi. 30 gün alçıda durması gerektiğini söyledi, dün kontrole gittim alçı 40 günü tamamlasın bi daha gel dedi, işimizi garanti olsun diye. Kaynaması zor bir kemik olduğunu söyledi. Kaynamama durumunda ameliyat gerekli dedi. Bu kemik alçıyla kaynar mı? 40 gün boşu boşuna beklemek koyar insana. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Aşağıya elimin fotoğrafı var. http://i.hizliresim.com/aqQYG2.jpg
 • DrSerefAktas
  Skafoid kırıklarında kaynama 6-12 hafta alabilmektedir. Kaynamayan yada başlangıçta kırık hattında kayma olan olgularda cerrahi tedavi uygulanmaktadır.
 • ertürk  - yamuk kaynayan bilek kemiği hk
  hocam merhaba. 3 yaşındaki oğlum yataktan düştü ve bilek kemiğinde 2 kırık meydana geldi hastanede kolu omuzdan alçıya aldılar. kol bir ay alçıda kaldıktan sonra alçıyı çıkarınca kolun bilek kısmında 30 derecelik bir açıyla yamuk kaynadığını farkettik. doktor hastanın daha bebek olmasından dolayı kemiğinin düzeleceğini söyledi. içimiz rahat etmedi. başka doktora da göstereceğim ancak konuyu bir de sizin görüşünüze sunmak istedim. bizi bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  rotasyonel acilanmalarda duzelme beklenmemekle beraber diger yonlerdeki acilanmalarda duzelme beklenir. Genelde 1-2 yillik surede acilanmada maksimum duzelme beklenir.
 • kyuubi  - Sayın doktor bey
  Merhaba doktor bey ben berşan . Ekimde sol el bilek radüs kırılması oldu . 40 gün kadar alçıda kaldı . her baktığım yerde 6 hafta içinde düzelirmiş internette gördüğüm kadarıyla ama benim bileğim ----- doktorlar en kötü kırık seninki dediler . ben hala kolumda çıtlamalar ve bazen rahat hareket ettiremiyorum . egzersizlerimi yapınca çıtlıyor ve acıtıyor bu biraz . artık iyileşmediği için korkuyorum onlar 6 hafta yazmış internete ama benim 8.ay içerisindeyim hem üzülüp hem korkuyorum doktorlar 2 yıl 3 yıl kadar çok dikkatli olmamı söyledi sizce bu normalmidir yoksa ameilyatla platinmi takılması gerekir tavsiyelerinizi bekliyorum bu duruma çok üzülüyorum şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  Geçen süre göz önüne alındığında son durumunuzun muayene ve radyografilerle değerlendirilerek tedavi planı önerilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!