El bileği kırıkları

El bileği kırıkları

El bileği kırıkları üst ekstremitenin en sık görülen kırıkları olup Acil Servislerde görülen tüm kırıkların 4 te biri ile 5 te birini oluşturur. El bileği kırıkların dörtte üçü distal radius (radius alt ucu) ve distal ulna (ulna alt ucu) kırıklarıdır. Bundan sonra en sık skafoid yada navikuler kemik dediğimiz el bileği karpal kemiği kırığı görülür.

El bileği kırıkları nasıl olur ?

El bileği kırıkları; motorsikletten, bisikletten, yüksekten düşme ya da yolda ayağının kayması sonucu düşme sırasında açık el üzerine yüklenme ile olur. Bu distal radius kırıkların büyük kısmı el bileği sırtına doğru açılanma gösterir ki Colles kırıkları olarak ta adlandırılırlar. Eğer el bileği aşağı bükükken el bileği üstüne düşme olursa distal radius kırığı avuç içine doğru açılanma gösterir ki bu tip kırıklara da Smith kırıkları denilir.

El bileği kırıklarının bulguları nelerdir ?

El bileğinde ağrı, hemen gözlenen şişlik, el bileğini oynatamama ve diğer elle kırık el bileğini sabitleme ihtiyacı ve el bileğinin diziliminde şekil bozukluğu görülür.

El bileği kırıklarında tanı nasıl koyulur ?

El bileği kırıklarında tanı fizik muayene ve radyolojik olarak koyulur. Eklem içine uzanan kırıklarda eklem içinde basamaklaşma, çökme olup olmadığını belirlemek için Bilgisayarlı Tomografi tetkiki istenebilir.

El bileği kırıklarında tedavi nasıl yapılır ?

Dizilimi bozulmamış, kırık uçlarında ayrışma ve yer değiştirme olmayan distal radius-ulna kırıkları alçı ile tedavi edilirler. Alçı yaklaşık 6 hafta süre ile kalır. Kırık uçlarında kayma, açık kırık (açık yara varlığı), durumunda redüksiyon dediğimiz kırık uçlarının diziliminin sağlanması gerekmektedir. Bu işlem genellikle ameliyathane şartlarında skopi eşliğinde yapılır. Hastaya; lokal, bölgesel veya genel anestezi uygulanılır. Reduksiyonu takiben dışarıdan 2 adet ince çivi şeklinde telle kırık uçları sabitlenerek daha sonradan kayması önlenir ve tekrar alçı uygulanılır. Eğer kırık redükte olmuyorsa, kırık açık kırıksa veya eklem içi kırıksa açık cerrahi ile kırık redükte edilir ve tercihen kilitli plak ile tespit edilir. Açık kırıklar da özellikle yumuşak doku defekti mevcutsa eksternal fiksasyon yöntemi ile de tedavi uygulanabilir.

El bileği kırıkları

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”