Femur Kırıkları (Uyluk Kemiği Kırığı) Yazdır

FEMUR KIRIKLARI (UYLUK KEMİĞİ KIRIKLARI)

Femur, uyluk kemiği olarak vücudun en sağlam ve büyük kemiklerinden biridir. Femur kemiğini çevreleyen oldukça geniş bir kas dokusu vardır. Femur kemiği kalça ekleminden başlayıp diz eklemine kadar uzanır. Uyuk kemiğinin kırığına femur kırığı denilir.

Femur kırığına neler neden olur?

Vücudun en sağlam kemiklerinden biri olan femur kırığı, trafik kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travmalar sonucu görülür. Bunun dışında kemik tümörleri, enfeksiyonları ve femur kemiğine olan metastaslarla da femur kemiği zayıflar ve daha kolay kırılır.

Femur kırıklarının bulguları nelerdir?

Femur kırığı durumunda uylukta belirgin şekil bozukluğu, çok şiddetli ağrı, uyluğu oynatamama, bacağı üstüne basamama, kırık bölgesinde şişlik, açık kırık ise açık yara, ayrıca kanamaya bağlı kan kaybı bulguları görülür.

Femur kırığı tanısı nasıl koyulur?

Femur kırığı tanısı sıklıkla ilk fizik muayenede koyulur. Ortopedi uzmanı, femur kırığı olan ekstremitede nörolojik ve dolaşım muayenesi yaparak damar ve sinir hasarını araştırır. Bundan sonra femur kırığı sıklıkla atel yada splint ile tespitlenip radyolojik inceleme yapılır. Radyolojik inceleme kırığın tipini belirleyip uygun tedaviyi seçmede çok önemlidir.

Femur kırığı nasıl tedavi edilir?

Erişkin femur kırığının tedavisi hemen daima cerrahidir. Erişkin femur cisim kırıkları mümkün olan her zaman intramedüller çivileme ile tedavi edilmelidir. İntramedüller çivileme; kırık yerini açarak (açık) yada hiç açmadan (kapalı) femur kemiğinin içine tüp gibi bir çivi yerleştirilmesidir. Kırığın tipine göre kilitli çivileme yada kilitsiz çivileme yapılır. Kilitli çivilemede femur içindeki tüp gibi çivi kırığın üst ve alt kısmından kemiğe vidalarla tespit edilerek kırık tam tespit edilir. Kilitli çivileme özellikle parçalı ve oblik kırıklarda kısalmayı önlemek için uygulanır. Özellikle kırıkta kısalma riski olmayan transvers femur kırıklarında ise intramedüller çivi kemiğe sadece ya kırığın üstünden yada altında vida ile tespitlenerek rotasyon engellenirken tek vida nedeni ile diğer parçanın kaymasına izin verildiğinden hasta bastıkça kırık uçlarının yaklaşması sağlanır.

Bunun dışında femur kırığı, nadiren kilitli yada kilitsiz plaklar veya eksternal fiksatörler ile tedavi edilebilir.

Femur kırığının kaynaması nekadar süre alır ve ne gibi sorunlar yaşanır?

Femur kırıklarının 3-6 ay arasında tamamen iyileşmesi beklenir. Femur kırıklarında; kaynama gecikmesi, kısalık, açılı kaynama, rotasyon kusurları görülebilir. Bunun dışında enfeksiyon, derin ven trombozu ile akciğer embolisi diğer görülen komplikasyonlardır. Femur kırııklı hastalara engel bir durum yoksa derin ven trombozu ve akciğer embolisini önlemek için 4 hafta süre ile düşük doz heparin ile proflaksi yapmaktayız. Sıklıkla ateşli silah yaralanmalarında görülen ana damar yaralanmalarında hastalarda şok tablosu görülebilir.

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (1877) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • veyselkoc  - Kısalık Olur Mu
  Hocam ben 3 ay önce sol femur boyun kemiğimi kırdım.Şuan doktorum bana tek koltuk değneğini kullanmayı öneriyor.Ben tek değnek ile yürüyünce kırık bacakta hafiften ağrı oluşuyor.Acaba yürüdüğüm için kırık bacakta kısalık oluşur mu_?
 • DrSerefAktas
  sorunuz ancak muayene ve son durumunuzun tetkikleri değerlendirlerek yanıtlanabileceği için bir ortopedi uzmanına başvurarak bu yanıtı alabilirsiniz.
 • aslan_bora00
  Mrb hocam ben 2,3 ay önce bir motor kazası geçirdim sağ femur kemiğim kırıldı doktorum dedi az bişey kalmış kaynamaya sonralardan kısalma olurmu kemikte
 • DrSerefAktas
  kırık tipinize göre tam kaynama olmadı ise olabilir, ancak kaynama tam olunca ilerleyen dönemde farklılık beklenmez.
 • dilek01  - 16 yaşında fermur kırığı
  Merhaba hocam kardesim 16 yasinda trafik kazasi gecirdi femur kemigi ortasindan kirildi ve 25 gün önce platin takıldı. Ancak suan dizini tam olarak bukemiyor bu normal midir biz cok korktuk aydinlatirsaniz sevinirim.
 • DrSerefAktas
  erken dönemde normal olup ilerleyen dönemde bükmesi beklenir. Yalnız yapılan ameliyat ile ilgil bir sorun olup olmadığı doktorunuz ile konuşmanızı öneririz.
 • baristekin
  Merhaba hocam kolay gelsin benim haziran 20 2014 te trafik kazası sonucu sol femurum parçalı kırıldı pilak pilatin koydular 6 ay sonunda kırıldı bu plak yüzde 50 ile basarken bunun üstüne aralık 20 de yine kondu vida plak bu sefer kalçadan dize kadar kondu 7 ay sonra üzerine yüzdelik oranlarla bastırılırken 10 gün önce düştüm ve plak döndü kemik biryerden kırıldı ve kırıldığı gün kontrolüm vardı 100 de 100 bastırıcaktı parçalı kırıkların kaynamış durumda ama şuan biyer kırık gözüküyor hepsi tekrardan değişti parça kondu benden alındı artı kadavradan alındığı söylendi bana hiç bi şekilde fizik tedavi veya vitamin tarzı birşey verilmedi bu güne kadar kolay gelsin
 • DrSerefAktas
  uzun bir süreçten geçmişsiniz. durumunuz hakkında muayene ve radyogrfilerin incelenmesi ile yorum yapmak en doğrusu olacaktır.
 • ByEsmer  - Sol Femur Kırığı
  Merhaba Hocam ben 20 yaşındayım 23.05.2015 tarihinde trafik kazası geçirdim ve sol Ayağım femur kemiği kırıldı. Ertesi gün ameliyata alındım ve başarılı bi ameliyat gecerdigimi söyledi doktorum. 4 kez kontrole gittim doktorum ayağınin durumu iyi dedi kemiğin kaynamaya başlamış dedi son kontrolde tek destek kullan dedi ben bazen desteksiz yürümeye calisiom ama seke seke yuruye biliom. Ben ne zaman normal bi şekilde yürümeye basliyacam. Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  kırık iyileşmesinde takipteki muayene ve radyoloji bulgularına göre yük verme planlaması yapıldığından takibinizi yapan doktor karar vermeli ve önerisine uymalısınız.
 • byyesmer  - Teşşkürler
  Meraba hocam ben bi kontrole daha gittim ve destekleri atmamı istedi ama herhangi bi fizik tedavi ve sizin dedğiniz gibi yük verme planlaması gibi bişe olmadı ama halen yanı üstüne bastıgımda sekiyorum bunu için ne yapmayılım hep böylemi kalacack acaba.Teşekkürler
 • halerkap  - Sol Bacak Femur Kırığı
  Hocam Merhaba, 04.07.2013 tarihinde trafik kazasında sol femur kemiği kırıldı. 07.07.2013 tarihinde ameliyat ile 3 çivi ile sabitlenerek platin takıldı. Kaynama çok ağır ilerliyor. 2 yılı geçmesine rağmen halen platinden destek aldığım söyleniyor. Bunun sebebi nedir? Ve nasıl bir yol izlenmelidir.
 • DrSerefAktas
  2 yıl oldukça uzun bir zaman öncelikle şeker hastalığı, tiroid hastalığı yada başka kronik hastalığınız yok ve sigara içmiyorsanız kaynamadaki geçikme kırıkla ilgili olabilir. Burada bazen tedavi değiştirmek gerekebilir. Son durumunuz muayene,tetkik ve radyografilerle değerlendirilerek sorun saptanıp tedaviniz planlanabilir.
 • femreyildiz  - diz kapagimin altini hareket ettiremiyorum
  25 gun once ameliyat oldum halaa diz kapagimin alt tarafini kaldirip indiremiyorum bu durum ne kadar surede duzelir? Doktor bacagimin ustune basmamami soyledi eylulun 2 sinde tekrar muayane olmaya gidecegim
 • DrSerefAktas
  Zaman içinde daha iyi konuma gelmeniz beklenir.Doktorunuzun önerilerine uymanız önerilir.
 • tugbaa15  - Femur kırığı
  Mrb hocam kaza sonucu sağ femur kemiği parçalı kırıldı 5 parça 12 vidalı platin takıldı bugün tam 3 hafta oldu dikişlerimde bacağımda şu An bir Problem yok ama dizimi kıvıramıyorum çok ağrı oluyor bu ameliyatlarda fizik tedaviye ne zmn başlanmalı tekrar kırılacak diye çok korkuyorum ve bazı kişilerde platin uyum sağlamıyormuş bu nasıl anlaşılır???
 • DrSerefAktas
  aktivite ve hareketlerinize operasyonunuzu yapan doktorunuz iyileşme miktarına göre karar verecektir. Takip randevülerinizi ihmal etmeyiniz.
 • zazani  - Femur kırığı
  Merhaba hocam, 10 yıldır kemik metastaslı meme ca yım sağ femuruma 10 yıl önce radyoterapi görmüştüm. 6 hafta önce kalçam ve dizimin tam ortasına denk gelen yerden bacağım helezon şeklinde kırıldı.ameliyat oldum. dizimde 4 adet femurun kalçaya bağlandığı yerde 1 adet femur boyunca yatay olarak 4 adet ve boydan boya 40 cm lik çiviler takıldı.Şu an herşey yolunda gidiyor, bir terslik olmazsa desteksiz yürümem için ne kadar zaman lazım. teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  En erken 3-4 aylık süreç almakla beraber bazen 6 aya uzayabilmektedir.
 • Eda8  - Sol ve sag femur kirigi
  Merhaba, 3 hafta once sol bacagimdan femur kirigi ameliyati oldum, bir gun sonrada sag bacagimdan femur kirigi ameliyati oldum. Ameliyattan 2 hafta sonra bacagimdaki sargilarim cikarildi. 3 hafta sonra X-ray ve doktor randevum vat. Evimin icinde yuruyus koltugu yuruyorum ve bazen hic destek almadsn yuruyorum. Yururken aksaklik oluyor normalmidir? Bacaklarimda agrilarim oluyor ne gibi agrikar olmasi beklenir? Gunluk fizik tedavi bacak alistirmalarimda her gecen gun dahada ilerliyorum. Ne zaman agrisiz ve normal yuruyebilecegim. Ne zaman yuzme ve yuruyus egzersizleri yapabilirim? Tessekkurler.
 • DrSerefAktas
  desteksiz uürümemeniz önerilir. yük verme ve aktivite durumunuza muayene ve radyolojik incelemedeki kaynama miktarınıza göre karar verilmektedir.
 • safayıldırım  - sol femur kemiği kırıgı
  hocam iyi gunler. 2014 ocak ayında okulda dusmem sonucu sol femur kemıgım kırıldı .yapılan tespitte kemikte kist oldugu kistin kemiği zayıflattığı tanısı koyuldu .kistin zararlı olmadıgı anlasıldı. ameliyatla sol femur kemiğime 13 tane vidayla komple platin takıldı.kistin oldugu yer dolduruldu. doktorum 1 buçuk sene platinin kalacagını soyledi . suan 1 buçuk sene oldu doktora gittim alabiliriz dedi ama istersen hayatına boyle devam et sana destek olur dedi. kararsızım hocam platinin alınması sızce dogrumudur. 18 yasındayım ama kilomda var 100 kiloyum.
 • DrSerefAktas
  genç hastalarda alt ekstremite tespit materyellerinin çıkarılmasını önermekteyiz.
 • faruk  - sag femur boyun kirigi
  iyi gunler. Hocam ben 12 ekim 1978 dogumluyum 7 aya yakin bi sure once singapurda kaza gecirdim sag femur boyun kirildi amaliyatta uc tane vida takilmis. Belli araliklar bi kac rontgen cekiminden sonra doktor femur basinda bir kac milim kayma gorunuyor ve kaynama yok hibi dedi bende agrim olmadigini soyledim yataga yatirdi dizim bukulu halde saga sola cevirdi ve dizimden kalcaya dogru bastirdi agri var mi sordu bende hic agri olmadigini soyledim. Tekrar bi amaliyat gerekebilir dedi ve kirik bolgeyi net gormek icin benden emar cekmemi istedi. Emar cektikten sonra bugun kaynama yok bir santim kadar ayri duruyor dedi 4 gun sonra bi randevu verdi daha bilgili bi doktor ile gorusmek uzere o doktor ne yapilmasi gerektigini soyleyecekmis. Bende sizce ne yapilabilir diye sordum femur basinin sokulup yerine protez takilabilecegini soyledi. Bende o protez takmanin disinda bu kemigi kaynatmanin baska bi yolu yokmu dedim var ama riskli olabilir dedi bu ayin 10da gorustugun doktordan net bilgi alabilirsin dedi. Hocam sizce ben turkiyeye mi gelmeliyim ben o proteze hic sicak bakmiyorum. Tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  Femur boyun kırıklarında geçikmiş tespitlerde avaskuler bekroz gelişebilmektedir. Bu hastalarda protez gerekebilmektedir. Gecikmiş olgularda tespitle başarı şansı çok yüksek olmadığından uzun bir serüven yerine protez önerilebilmektedir.Kesin öneri için muayene ve tetkikleriniz incelenerek karar verilmesi en doğru yaklaşım olacaktır.
 • asu  - femur kırığı
  mrb.benim sol femurda eozinofolik granüloma ( iyi huylu tümör) ameliyatı oldum leğen kemiğimden parça alınarak incelen kemiğime ekleme yapıldı bir ay içinde ayağa kalktım 3 ay sonra leğen kemiğim femura kaynamamış ameliyat yerimden patolojik kırık oldu şimdi 26.05.2015 tarihinde tekrar ameliyatla çivileme yaptılar aradan 1,5 ay geçti ama ben hala koltuk sandalye vs.. oturamıyorum dizim hala şiş ayaktayken dizimi kırabiliyorum ama yattığım zaman kıramıyorum bunlar normalmi iyileşme süreci nasıl ne zaman normale dönerim bilgilendirirseniz sevinirim... kolay gelsin...
 • DrSerefAktas
  uylul kemiğinde kaynama 3-6 aylık süreyi alabilmektedir.
 • alkurt  - sol femur kırığı
  Merhabalar hocam ben iki ay önce yüksekten düştüm açık femur alt uç kırığı m var. Ayagima 8 adet çivi takıldı. 2 gün önce kontrole gittim doktor hiç kaynama olmadığını ve böyle giderse 2 yıla kadar Çiviler in kalacağını söyledi Hocam kaynamasi için ne yapmam lazım. Bide yorumlar da okuyorum ayağının üzerine basılması gerek falan diyorlar doktorum bana kesinlikle basmayacaksin dedi basmalimiyim. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum
 • DrSerefAktas
  yük verme ve ayağa bama miktarı takipte klinik ve radyolojik verilere göre belirlendiğinden doktorunuzun önerilerine uymalısınız. 2 aylık süe kaynama açısından henüz erken bir zaman dilimidir.
 • damla
  merhaba hocam bir buçuk ay önce teyzemin düşmeden dolayı baldırın birden fazla kırılmasından (bileğin üstü ve dize) platin takıldı ne zaman ayağına basabilir şu anda koltuk değnekleriyle yürüyo.dizinin ve bileğinin yanında hafif ağrısız şişlik var normal mi? daha çabuk iyileşmesi için bi öneriniz olur mu?şimdiden teşekkür ediyorum.
 • DrSerefAktas
  tibia fibulakırıklarında kırığın tespit durumuna göre ve kaynama miktarına göre erken dönemde kısmi yük verdirilirken tam yüklenmede kaynamanın oldukça iyi konumda olması gerekir ki bu süre hastaya ve kırık tipine bağlı olarak en erken 4-6 aydır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!