Femur Kırıkları (Uyluk Kemiği Kırığı) Yazdır

FEMUR KIRIKLARI (UYLUK KEMİĞİ KIRIKLARI)

Femur, uyluk kemiği olarak vücudun en sağlam ve büyük kemiklerinden biridir. Femur kemiğini çevreleyen oldukça geniş bir kas dokusu vardır. Femur kemiği kalça ekleminden başlayıp diz eklemine kadar uzanır. Uyuk kemiğinin kırığına femur kırığı denilir.

Femur kırığına neler neden olur?

Vücudun en sağlam kemiklerinden biri olan femur kırığı, trafik kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travmalar sonucu görülür. Bunun dışında kemik tümörleri, enfeksiyonları ve femur kemiğine olan metastaslarla da femur kemiği zayıflar ve daha kolay kırılır.

Femur kırıklarının bulguları nelerdir?

Femur kırığı durumunda uylukta belirgin şekil bozukluğu, çok şiddetli ağrı, uyluğu oynatamama, bacağı üstüne basamama, kırık bölgesinde şişlik, açık kırık ise açık yara, ayrıca kanamaya bağlı kan kaybı bulguları görülür.

Femur kırığı tanısı nasıl koyulur?

Femur kırığı tanısı sıklıkla ilk fizik muayenede koyulur. Ortopedi uzmanı, femur kırığı olan ekstremitede nörolojik ve dolaşım muayenesi yaparak damar ve sinir hasarını araştırır. Bundan sonra femur kırığı sıklıkla atel yada splint ile tespitlenip radyolojik inceleme yapılır. Radyolojik inceleme kırığın tipini belirleyip uygun tedaviyi seçmede çok önemlidir.

Femur kırığı nasıl tedavi edilir?

Erişkin femur kırığının tedavisi hemen daima cerrahidir. Erişkin femur cisim kırıkları mümkün olan her zaman intramedüller çivileme ile tedavi edilmelidir. İntramedüller çivileme; kırık yerini açarak (açık) yada hiç açmadan (kapalı) femur kemiğinin içine tüp gibi bir çivi yerleştirilmesidir. Kırığın tipine göre kilitli çivileme yada kilitsiz çivileme yapılır. Kilitli çivilemede femur içindeki tüp gibi çivi kırığın üst ve alt kısmından kemiğe vidalarla tespit edilerek kırık tam tespit edilir. Kilitli çivileme özellikle parçalı ve oblik kırıklarda kısalmayı önlemek için uygulanır. Özellikle kırıkta kısalma riski olmayan transvers femur kırıklarında ise intramedüller çivi kemiğe sadece ya kırığın üstünden yada altında vida ile tespitlenerek rotasyon engellenirken tek vida nedeni ile diğer parçanın kaymasına izin verildiğinden hasta bastıkça kırık uçlarının yaklaşması sağlanır.

Bunun dışında femur kırığı, nadiren kilitli yada kilitsiz plaklar veya eksternal fiksatörler ile tedavi edilebilir.

Femur kırığının kaynaması nekadar süre alır ve ne gibi sorunlar yaşanır?

Femur kırıklarının 3-6 ay arasında tamamen iyileşmesi beklenir. Femur kırıklarında; kaynama gecikmesi, kısalık, açılı kaynama, rotasyon kusurları görülebilir. Bunun dışında enfeksiyon, derin ven trombozu ile akciğer embolisi diğer görülen komplikasyonlardır. Femur kırııklı hastalara engel bir durum yoksa derin ven trombozu ve akciğer embolisini önlemek için 4 hafta süre ile düşük doz heparin ile proflaksi yapmaktayız. Sıklıkla ateşli silah yaralanmalarında görülen ana damar yaralanmalarında hastalarda şok tablosu görülebilir.

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (1864) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • femreyildiz  - diz kapagimin altini hareket ettiremiyorum
  25 gun once ameliyat oldum halaa diz kapagimin alt tarafini kaldirip indiremiyorum bu durum ne kadar surede duzelir? Doktor bacagimin ustune basmamami soyledi eylulun 2 sinde tekrar muayane olmaya gidecegim
 • DrSerefAktas
  Zaman içinde daha iyi konuma gelmeniz beklenir.Doktorunuzun önerilerine uymanız önerilir.
 • tugbaa15  - Femur kırığı
  Mrb hocam kaza sonucu sağ femur kemiği parçalı kırıldı 5 parça 12 vidalı platin takıldı bugün tam 3 hafta oldu dikişlerimde bacağımda şu An bir Problem yok ama dizimi kıvıramıyorum çok ağrı oluyor bu ameliyatlarda fizik tedaviye ne zmn başlanmalı tekrar kırılacak diye çok korkuyorum ve bazı kişilerde platin uyum sağlamıyormuş bu nasıl anlaşılır???
 • DrSerefAktas
  aktivite ve hareketlerinize operasyonunuzu yapan doktorunuz iyileşme miktarına göre karar verecektir. Takip randevülerinizi ihmal etmeyiniz.
 • zazani  - Femur kırığı
  Merhaba hocam, 10 yıldır kemik metastaslı meme ca yım sağ femuruma 10 yıl önce radyoterapi görmüştüm. 6 hafta önce kalçam ve dizimin tam ortasına denk gelen yerden bacağım helezon şeklinde kırıldı.ameliyat oldum. dizimde 4 adet femurun kalçaya bağlandığı yerde 1 adet femur boyunca yatay olarak 4 adet ve boydan boya 40 cm lik çiviler takıldı.Şu an herşey yolunda gidiyor, bir terslik olmazsa desteksiz yürümem için ne kadar zaman lazım. teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  En erken 3-4 aylık süreç almakla beraber bazen 6 aya uzayabilmektedir.
 • Eda8  - Sol ve sag femur kirigi
  Merhaba, 3 hafta once sol bacagimdan femur kirigi ameliyati oldum, bir gun sonrada sag bacagimdan femur kirigi ameliyati oldum. Ameliyattan 2 hafta sonra bacagimdaki sargilarim cikarildi. 3 hafta sonra X-ray ve doktor randevum vat. Evimin icinde yuruyus koltugu yuruyorum ve bazen hic destek almadsn yuruyorum. Yururken aksaklik oluyor normalmidir? Bacaklarimda agrilarim oluyor ne gibi agrikar olmasi beklenir? Gunluk fizik tedavi bacak alistirmalarimda her gecen gun dahada ilerliyorum. Ne zaman agrisiz ve normal yuruyebilecegim. Ne zaman yuzme ve yuruyus egzersizleri yapabilirim? Tessekkurler.
 • DrSerefAktas
  desteksiz uürümemeniz önerilir. yük verme ve aktivite durumunuza muayene ve radyolojik incelemedeki kaynama miktarınıza göre karar verilmektedir.
 • safayıldırım  - sol femur kemiği kırıgı
  hocam iyi gunler. 2014 ocak ayında okulda dusmem sonucu sol femur kemıgım kırıldı .yapılan tespitte kemikte kist oldugu kistin kemiği zayıflattığı tanısı koyuldu .kistin zararlı olmadıgı anlasıldı. ameliyatla sol femur kemiğime 13 tane vidayla komple platin takıldı.kistin oldugu yer dolduruldu. doktorum 1 buçuk sene platinin kalacagını soyledi . suan 1 buçuk sene oldu doktora gittim alabiliriz dedi ama istersen hayatına boyle devam et sana destek olur dedi. kararsızım hocam platinin alınması sızce dogrumudur. 18 yasındayım ama kilomda var 100 kiloyum.
 • DrSerefAktas
  genç hastalarda alt ekstremite tespit materyellerinin çıkarılmasını önermekteyiz.
 • faruk  - sag femur boyun kirigi
  iyi gunler. Hocam ben 12 ekim 1978 dogumluyum 7 aya yakin bi sure once singapurda kaza gecirdim sag femur boyun kirildi amaliyatta uc tane vida takilmis. Belli araliklar bi kac rontgen cekiminden sonra doktor femur basinda bir kac milim kayma gorunuyor ve kaynama yok hibi dedi bende agrim olmadigini soyledim yataga yatirdi dizim bukulu halde saga sola cevirdi ve dizimden kalcaya dogru bastirdi agri var mi sordu bende hic agri olmadigini soyledim. Tekrar bi amaliyat gerekebilir dedi ve kirik bolgeyi net gormek icin benden emar cekmemi istedi. Emar cektikten sonra bugun kaynama yok bir santim kadar ayri duruyor dedi 4 gun sonra bi randevu verdi daha bilgili bi doktor ile gorusmek uzere o doktor ne yapilmasi gerektigini soyleyecekmis. Bende sizce ne yapilabilir diye sordum femur basinin sokulup yerine protez takilabilecegini soyledi. Bende o protez takmanin disinda bu kemigi kaynatmanin baska bi yolu yokmu dedim var ama riskli olabilir dedi bu ayin 10da gorustugun doktordan net bilgi alabilirsin dedi. Hocam sizce ben turkiyeye mi gelmeliyim ben o proteze hic sicak bakmiyorum. Tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  Femur boyun kırıklarında geçikmiş tespitlerde avaskuler bekroz gelişebilmektedir. Bu hastalarda protez gerekebilmektedir. Gecikmiş olgularda tespitle başarı şansı çok yüksek olmadığından uzun bir serüven yerine protez önerilebilmektedir.Kesin öneri için muayene ve tetkikleriniz incelenerek karar verilmesi en doğru yaklaşım olacaktır.
 • asu  - femur kırığı
  mrb.benim sol femurda eozinofolik granüloma ( iyi huylu tümör) ameliyatı oldum leğen kemiğimden parça alınarak incelen kemiğime ekleme yapıldı bir ay içinde ayağa kalktım 3 ay sonra leğen kemiğim femura kaynamamış ameliyat yerimden patolojik kırık oldu şimdi 26.05.2015 tarihinde tekrar ameliyatla çivileme yaptılar aradan 1,5 ay geçti ama ben hala koltuk sandalye vs.. oturamıyorum dizim hala şiş ayaktayken dizimi kırabiliyorum ama yattığım zaman kıramıyorum bunlar normalmi iyileşme süreci nasıl ne zaman normale dönerim bilgilendirirseniz sevinirim... kolay gelsin...
 • DrSerefAktas
  uylul kemiğinde kaynama 3-6 aylık süreyi alabilmektedir.
 • alkurt  - sol femur kırığı
  Merhabalar hocam ben iki ay önce yüksekten düştüm açık femur alt uç kırığı m var. Ayagima 8 adet çivi takıldı. 2 gün önce kontrole gittim doktor hiç kaynama olmadığını ve böyle giderse 2 yıla kadar Çiviler in kalacağını söyledi Hocam kaynamasi için ne yapmam lazım. Bide yorumlar da okuyorum ayağının üzerine basılması gerek falan diyorlar doktorum bana kesinlikle basmayacaksin dedi basmalimiyim. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum
 • DrSerefAktas
  yük verme ve ayağa bama miktarı takipte klinik ve radyolojik verilere göre belirlendiğinden doktorunuzun önerilerine uymalısınız. 2 aylık süe kaynama açısından henüz erken bir zaman dilimidir.
 • damla
  merhaba hocam bir buçuk ay önce teyzemin düşmeden dolayı baldırın birden fazla kırılmasından (bileğin üstü ve dize) platin takıldı ne zaman ayağına basabilir şu anda koltuk değnekleriyle yürüyo.dizinin ve bileğinin yanında hafif ağrısız şişlik var normal mi? daha çabuk iyileşmesi için bi öneriniz olur mu?şimdiden teşekkür ediyorum.
 • DrSerefAktas
  tibia fibulakırıklarında kırığın tespit durumuna göre ve kaynama miktarına göre erken dönemde kısmi yük verdirilirken tam yüklenmede kaynamanın oldukça iyi konumda olması gerekir ki bu süre hastaya ve kırık tipine bağlı olarak en erken 4-6 aydır.
 • Esmayerlitaş  - FEMUR KIRIĞI
  merhaba i̇yi̇ günler tam bi̇r yil önce bugün bi̇r trafi̇k kazasi geçi̇rdi̇m ve sol femur kemi̇ği̇m ortadan kirildi kemi̇kleri̇m bi̇rbi̇ri̇nden tamamen ayrildi. kazadan bi̇r gün sonra ameli̇yat oldum plati̇n taktilar 9 ay sonra kemi̇k kaynamadiği i̇çi̇n i̇ki̇nci̇ kez ameli̇yat oldum ve di̇zi̇mi̇n yanindan bi̇r tane çi̇vi̇ aldilar dün doktora gi̇tti̇m kemi̇ği̇m hala kaynamamiş ve böyle devam edersem plati̇ni̇n kirilabi̇leceği̇ni̇ söyledi̇ler ve yeni̇den ameli̇yat edecekleri̇ni̇ söyledi̇ler di̇rek kirik yere mudahale edeceklermi̇ş si̇zce bu ameli̇yati olayimmi olmazsam ne olur ve kemi̇k neden kaynamiyor her hangi̇ bi̇r hastaliğim yok. teşekkürler...
 • DrSerefAktas  - Femur kırığında kaynamama
  Kırık kaynamamasının bir çok nedeni aşağıdaki linlkte bulunan sayfamızda detaylı verilmiştir: http://www.serefaktas.com/kiriklar/kirik-kaynamamasi-kaynama-gecikmesi-nonunion
 • domino34
  çok geçmiş olsun
 • serkansev  - femur kırığı
  hocam iyi günler ben yaklaşık 5 hafta önce silahla vuruldum ve femur kemiğim kırıldı kapalı ameliyatla platin takıldı.ameliyatın üstünden 4 hafta geçti dizimi ancak %80 kırabiliyorum bu normalmi birde ayakta kaldığım zaman ayak bileğim ve ayağım şişiyor. doktorum kaynamanın geçikmemesi için siğarayı yasakladı bu daha ne kadar sürer acaba.
 • DrSerefAktas  - femur kırığı iyileşme süresi
  femur kırıklarında ortalama kaynama süresi 4-6 ay olmakla beraber bazen 9-12 aya uzayabilmektedir.
 • Çağlar.aydın  - opera sol femur boyun kırığı
  Hocam ben 2 yıl önce bir trafik kazası geçirdim sol femur boyun kırığı meydana geldi yaklaşık 3-4 ay üzerine basmamam söylendi.ssöylenenide yaptım platin takılmıştı sonra cerrah kararıyla platin çıkartıldı yalnız bacakta belirli hatta hemen hemen tüm hareketlerim kısıtlandı. Koşamıyorum, sırt üstü yatamıyorum ayakta 3-4 saat ayakta duyduğumda dayanılmaz bir acı oluşuyor adeta afedersiniz ama çorabımı bile zorlanarak giyiyorum bu evrede sonra yapılan tedavi benim bacağımı eski hale getirebilir mi yada ne gibi bir faydası olur
 • DrSerefAktas
  öncelikle kalça ekleminizin hareket açıklığı,yürümeniz ve diğer fizik muayene bulguları ile güncel radyolojik tetkikleriniz incelenerek hareket kısıtlılığınızın nedeni ortaya koyulduktan sonra tedavi alternatifleri belirlenebilir.
 • MuratUner  - Femur AltUç Kırıgı
  Hocam Ayrıca Demeyi Unuttum 1 Ay Fizik Tedavi Gördüm İlk Alçı çıkartıldıgında 40 derece arası bükülüyordu fizikten sonra 900.100 arası oldu şuan 1 yil geçmesine ragmen aynı hareket kısıtlılıgım var merdiven çıkarken ve i̇nerken zorlanıyorum çünkü bacak her gerildiginde bi̇r acı oluyor ve femur baş kısmındaki 1 tane vidayı derine atmış şuan yag tabakasına sürttügünü söyledi bir sıkıntı oluyorsa hemen alırım dedi ve sıkıntıda var dizimi büktügümde çatur çutur ses geliyor ve geri̇ kalan plak ve çi̇vi̇leri̇ almayacagını söyledi (( bi̇r allta yorrumum duruyor hocam ))) sıcak uygulamaya devam etsem faydası olrmu bu saaten sonra yoksa dize biraz daha hareket kazandirmak i̇ci̇n bi̇r cerrahi i̇şlemi varmı facebook üzerinden size 6 ay önceki bi̇r flim sonucu gönderdim kendi profilinize mesaj ile lütfen bakin hareket kısıtlıgımı açmam i̇çi̇n ne tür uygulama var şeref bey lütfen bana yardimci olun saygilar başarilarinizin devamini di̇li̇yorum.
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz muayene ve tetkikler ile değerlendirlerek size en uygun tedavi planı yapılabilecektir.
 • MuratUner  - Femur Altuç Kırıgı
  ((( İYİ Günler Hocam 20 Yaşındayım Kaza Sonucu Femur AltUç Kırıgı Yaşadım Plak Ve BirSürü Vida Atıldı Şu AN 1 Yıl Oldu Ve Doktorum Kemigin Kaynadıgını Söyledi Platinleri Almayacagını SÖyledi Ben Bunları Aldırmak İstiyorum Sonuçta Kemik Kaynadı Die DÜşünüyorum Kışı Çok Zor Geçirdim Bİrde AKDENİZ İlkiminde Soguktan Dizimi Bükemiyordum Platinler Sızlatıyordu Ben Bunları ALdırmak İstiyorum Hocam Ne Gibi Sıkıntı Çıkar Acaba AYrıca Dizimi 90 Derece Bükebiliyorum BUNU Dahada Açmak İçin Bİr Germe Amaliyatı Varmı ))))
 • DrSerefAktas
  İmplantlara bağlı rahatsızlık hissediyorsanız ve dizinizde kısıtlılık varsa son durumunuzu değerlendirerek implantlar çıkarılırken aynı seansta diz hareketlerinize katkı sağlanıp sağlanamayacağını nlayabiliriz. Kaynama tamamlandı ise implantlar çıkarılabilecektir.
 • beril  - femur boyun kırığı
  merhaba hocam,ben 27 yaşındayım.basit bir düşme sonucunda femur boyununda çatlak oldu.on ay önce ameliyat oldum ve iki çivi (platin) takıldı.doktorum çiviyi bilerek uzun tuttuğunu eklemime zarar vereceğini düşündüğü için platinleri çıkarmayı öneriyor.şuan rahat yürüyorum ve platinler bana bir rahatsızlık vermiyor. siz platinleri çıkarmamı önerirmisiniz? çıkarmamın riski varmı ve çıkarırsam ne kadar sürede iyileşirim.
 • DrSerefAktas
  platinleri yerinin radyolojik olarak incelenmesi ve muayene bulgularınızla karar verilebilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!