Femur Kırıkları (Uyluk Kemiği Kırığı) Yazdır

FEMUR KIRIKLARI (UYLUK KEMİĞİ KIRIKLARI)

Femur, uyluk kemiği olarak vücudun en sağlam ve büyük kemiklerinden biridir. Femur kemiğini çevreleyen oldukça geniş bir kas dokusu vardır. Femur kemiği kalça ekleminden başlayıp diz eklemine kadar uzanır. Uyuk kemiğinin kırığına femur kırığı denilir.

Femur kırığına neler neden olur?

Vücudun en sağlam kemiklerinden biri olan femur kırığı, trafik kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travmalar sonucu görülür. Bunun dışında kemik tümörleri, enfeksiyonları ve femur kemiğine olan metastaslarla da femur kemiği zayıflar ve daha kolay kırılır.

Femur kırıklarının bulguları nelerdir?

Femur kırığı durumunda uylukta belirgin şekil bozukluğu, çok şiddetli ağrı, uyluğu oynatamama, bacağı üstüne basamama, kırık bölgesinde şişlik, açık kırık ise açık yara, ayrıca kanamaya bağlı kan kaybı bulguları görülür.

Femur kırığı tanısı nasıl koyulur?

Femur kırığı tanısı sıklıkla ilk fizik muayenede koyulur. Ortopedi uzmanı, femur kırığı olan ekstremitede nörolojik ve dolaşım muayenesi yaparak damar ve sinir hasarını araştırır. Bundan sonra femur kırığı sıklıkla atel yada splint ile tespitlenip radyolojik inceleme yapılır. Radyolojik inceleme kırığın tipini belirleyip uygun tedaviyi seçmede çok önemlidir.

Femur kırığı nasıl tedavi edilir?

Erişkin femur kırığının tedavisi hemen daima cerrahidir. Erişkin femur cisim kırıkları mümkün olan her zaman intramedüller çivileme ile tedavi edilmelidir. İntramedüller çivileme; kırık yerini açarak (açık) yada hiç açmadan (kapalı) femur kemiğinin içine tüp gibi bir çivi yerleştirilmesidir. Kırığın tipine göre kilitli çivileme yada kilitsiz çivileme yapılır. Kilitli çivilemede femur içindeki tüp gibi çivi kırığın üst ve alt kısmından kemiğe vidalarla tespit edilerek kırık tam tespit edilir. Kilitli çivileme özellikle parçalı ve oblik kırıklarda kısalmayı önlemek için uygulanır. Özellikle kırıkta kısalma riski olmayan transvers femur kırıklarında ise intramedüller çivi kemiğe sadece ya kırığın üstünden yada altında vida ile tespitlenerek rotasyon engellenirken tek vida nedeni ile diğer parçanın kaymasına izin verildiğinden hasta bastıkça kırık uçlarının yaklaşması sağlanır.

Bunun dışında femur kırığı, nadiren kilitli yada kilitsiz plaklar veya eksternal fiksatörler ile tedavi edilebilir.

Femur kırığının kaynaması nekadar süre alır ve ne gibi sorunlar yaşanır?

Femur kırıklarının 3-6 ay arasında tamamen iyileşmesi beklenir. Femur kırıklarında; kaynama gecikmesi, kısalık, açılı kaynama, rotasyon kusurları görülebilir. Bunun dışında enfeksiyon, derin ven trombozu ile akciğer embolisi diğer görülen komplikasyonlardır. Femur kırııklı hastalara engel bir durum yoksa derin ven trombozu ve akciğer embolisini önlemek için 4 hafta süre ile düşük doz heparin ile proflaksi yapmaktayız. Sıklıkla ateşli silah yaralanmalarında görülen ana damar yaralanmalarında hastalarda şok tablosu görülebilir.

Sorun Cevaplayalım (1783) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • mnida
  Hocam kolay gelsin.1yil once dusme sonucu sol femurda 3parcali kirik meydana geldi.2,5 saatlik bir ameliyat sonrasi dizden kalcaya kadar platin yerlestirildi.cok sukur 7ay sonra hafif aksamalarla yurumeye basladim.suan aksamadan yuruyorum fizik tedavi gormeme ve agirlik baglayip dolasmama gerek kalmadi.sizden sunu ogrenmek istiyorum .duzenli ve ve surekli yurumelimiyim nasil beslenmeliyim en onemlisi azda olsa sigara iciyorum bi zarari olur mu.simdiden tesekkurler
 • DrSerefAktas
  dengeli beslenmeniz ve sigara kullanmamanız en önemlisi olup aktivite düzeyine kırık iyileşme durumunuza göre karar verilebilir.Bu da muayene ve radyografilerinizin son durumu değerlendirilerek yapılabilir.
 • emma  - Sağ Bacak Femur Kemiği Kırığı
  Hocam merhaba 26 kasım 2013 de mutfağın balkonunda ayağım kaydı fayans zemine düştüm sağ bacak kalça femur kemiği kırılmış. röntgen değerlendirmesi ve doktorumun yorumları olumlu yönde. ancak bacağımda fizik tedavi eswt sonrası ağrılarım arttı. batmalar oluyor. sanki bıçak batıyormuş gibi oluyor. yürürken aksıyorum. bu aksamalar geçmeyecek mi? röntgende hafif kaynama olduğu görüldüğünü söyledi doktorum. ameliyat yara üzeri ve alt kısımlarda, diz kapağında ve eklemlerde çok ağrım oluyor. bu konuda ne yapmalıyım. eski halime döner miyim. hep böyle mi devam eder. saygılar
 • DrSerefAktas
  mutlaka iyileşeceksiniz ancak 1-2 gün istirahata rağmen şikayetleriniz geçmezse son durumunuz mutlaka muayene ve radyolojik değerlendirme gerekecektir.
 • esra  - sol femur kırıgı
  esım 2008 yılında bı kaza gecırdı sol femuru kırıldı dızınden kalcasına kadar platın takıldı suan sogukdan agrı yapıyo ve sureklı arac kullanıyo agrısından duramıyor esım platınlerı aldırmak ıstıyor amelıayattan sonra hastanede kac gun yatar ve eve getırdıgımızde yatakda yatıp ıglesme surecı nedır paltını aldırdıkdan sonra ayakda herhangıbı bı sakatlık vb durumlar varmı sımdıden tskr
 • DrSerefAktas
  İmplant çıkarılması sonrasında ertesi gün ayağa kalkar 10-15 günlük istirahat sonrası da işe dönebilir.
 • ibrahim  - femur parçal kırık
  sayın hocam ben 5 ay önce bır trafik kzası geçırdım femur kemıgım parçalı kırıldı.ameliyat oldum şu anda kemıgım kaynadı ama sag alt tabanda bastıgım zaman agrı olusuyor doktora gıtım fılm çekti amelıyattan dolayı kemık ermımesı olusmus dedi ıkı tanı kas gevsetıcı ılac verdı bır de ayakta kısalık oldu hocam yardımcı olursanız sevınırım.
 • DrSerefAktas
  Fizik tedavi görmeniz fayda sağlayabilir. Doktorunuzun onayını alınız.
 • Demet MUTLU  - 80 yaşında Femur KIRIĞI
  hocam ankaradayız, şu an hangi hastaneye kime başvuralım bilemiyoruz, ameliyat açık mı olur, lokal mi olur? ve kalp büyümesi, nefes darlığı, hipertansiyonu olan annemize nasıl bir tedavi uygulanmalı? ne yapmalıyız lütfen yardım eder misiniz? Allah her işinizi rastgetirsin hocam, şimdiden teşekkürler, hürmetler
 • DrSerefAktas
  Etik ve profesyonel açıdan herhangi bir hekim yada hastane önermemekteyiz.
 • şahin ertekin  - femur kırığı hk,
  degerli doktor bey, yüksekten düşme sonucu dizimle kalcam arasında parcalı kırıgı doktorum çivileme ile amaliyat yaptı. ben kendimi iyi hissediyorum..dizimi kırabilirmiyim, bu kırıklar minimum kaçgünde yürüme pozisyonuna geçebiliriz. saygılar.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat sonrası ertesi gün hastalar koltuk değneği ile yürütülmektedir.Ameliyat teknik farklılıklarından dolayı aktivite ve yük verme konularında doktorunuzun önerilerine uyunuz.
 • MEHMET  - DİZ EKLEM SERTLİĞİ
  kolay helsi̇n önceli̇kle teşekkürler..4 ay kadar önce femur alt uç kiriği ameli̇yati olmuştum hocam 1 ay fi̇zi̇k tedavi̇ gördüm halen evde devam edi̇yorum ama di̇zi̇m 90 95 derece bükülüyor maksi̇mum zorluyorum da ama i̇lerleme yavaş..açilmazsa ameli̇yatla bükmek mümkünmüdür ve tavsi̇ye edermi̇zi̇ni̇z?daha tam basmiyorum değneklerle yuruyorum zamanla acilirmi ?
 • DrSerefAktas
  zaman içinde açılma olmaz ise dediğiniz şelkillerde ve farklı tedavilerle bükülme sağlanabilir.
 • tce  - kırık
  merhabalar bnm 4 ay önce sağ femur kırıgı ortadan olştu darp sonucu çivilemeyöntemiyle amelyt edildi ama hala azbşyaksama vr doktoramelytn iyi gçtgni soledi
 • DrSerefAktas
  her şey yolunda ise aksama zaman içinde kaybolacaktır.
 • emre fetvacı  - femur
  hocam iyi günler yaklasık 5 buçuk ay önce parçalı femur kırığı yaşadım son 1 aydır değneksiz yürüyordum çok aksama var ama aniden bir şey oldu sağa dönüşlerde sanki bıçak gibi birşey batıyor üstüne şuan hiç basamıyorum voltaren 75 sr ve moscoplex kullanıyorum hareket edemiyorum nedeni nedir acaba normale dönmüşken en başa döndüm hocam
 • DrSerefAktas
  vakit kaybetmeden doktorunuza başvurup muayene ve radyolojik tetkiklerinizin yapılmasını sağlayınız.
 • alirıza  - sağ ayak femur kırığı
  7.5 ay önce sağ femurdan ayagım araba carpması sonucu kırıldı platin takıldı 3ay ayağımı hiç yere basmadım daha sonra hafif hafif basmaya başladım şu an tek değnekle aksayarak yürüyorum kaynama cok yavaş ilerliyor son kontrele 45 gün önce gittim şimdiye kadar tam kaynama olmamasının sebebi nedir gidişat normalmi şimdiya kadar iyileşmiş olması gerekmezmiydi. 33 yaşında erkek sigara alkol yok yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyografer ile bir bilgi sahibi olunulabilmaktedir. Ancak kaynama gecikmesi olan hastalarda tedavi değişiliklerine gidilebilmektedir. Eğer bir miktar kaynama oluyorsa da bazen biraz uzun süre beklenmektedir.
 • rmzy  - Parçalı femur kırığı
  Yaklaşık 4 ay önce trafik kazası sonucu parçalı femur kırığı oluştu şu an açı bozulması ndan kaynaklanan bir kisalik var 135 derece olmasi gereken acı 120 dereceye düşmüş. Yeniden ameliyat olmamı önerirmisiniz yoksa vücut bunu açığı kapatabilir mi tamamen eski halime dönebilirmiyim. Birde Bu açı bozukluğu sorun oluşturur mu 25 yasindayim
 • DrSerefAktas
  ekleminizin yapısı tedaviyi belileyecektir. radyografi ve eklem muayenenizle yorum yapılabilir.
 • beste  - bir dizi ameiyat
  çocuk felci dediler ve 10/11 yaşlarında çember şeklinde cihaz ile uzatma yaptılar 4cm kadar sonra kemik eğri kaynamış diye uzatılan kısma ve diz arasına L Plak taktılar ayrıca ayak bilegende düşme var diye pilatin takıldı. şuan çok şükür yürüyorum ama son ameliyattan sonra yine kısalık oldu o kadar işlem yapıldı yıllarımı aldı ama kısalık bir türlü düzeltilemedi. nedenini çok merak ediyorum
 • DrSerefAktas
  radyolojik tetkikler değerlendirlmeden bir yorum yapmak olası değil.
 • mehmet  - femur
  Şeref hocam iyi çalışmalar saygılar önce..4 ay önce femur distal alt uç parçalı kırık ameliyatı sonrası bgün 4. ay kontrolune gittim.%75 basabileceğimi ve önümüzdeki ay tek değnek sonraki ay da diğerini atacağız dedi..hocam benim sorum değneklerden kurtulunca inşallah normal günlük aktivitelere tam olarak dönebilirmiyim ? öğretmenim raporluyum uzun zamandır o yuzden sorum hocam ..egzersizlerime fizik tedavime devam ediyorum halen..
 • DrSerefAktas
  normale dönmeniz tedavide arzulanılan amaç olup eklem deformitesi yada kıkırdak kaybı olmayan bir çok hastada bu sonuç elede edilinebilmektedir.
 • adil kumru  - femur cisim kirigi
  Hocam merhaba. Prt.hekimim. esim 14 ay once trafik kazasi gecirdi. Sol femur cisim kirigi (transfers) olustu. 25 aralik 2012 de 10 numara intramedullar civi takildi, alttan ve ustten vidalandi (statik). Kaynamadi (pseudoartroz gelisti.) 22 eylul 2014 te tekrar opere oldu . Otogreft (iliak kemikten) ve kortikal greft (kadavradan allogreft konuldu) 12 numara intramedullar civi konuldu.5 ay gecti yine kaynama yok deniliyor. Simdi ne yapcaz hocam moralimiz cok bozuk.
 • DrSerefAktas
  kırığın son durumuna göre çivinin dinamize edilmesi, plak vida uygulaması ve eksternal fiksasyon uygulaması yapılabilir.
 • tahsin  - femur boyun kırıgı
  yaklasık 1 sene once ıs kazası gecırdım femru boyun kırıgı oldu kalca kemıgıme yarı protez ayak platın takıldı saglık kuruluna gırdım yuzde kac iş kaybı verirle racaba tesekkurler..
 • DrSerefAktas
  sitemizde hastalıklar ve tedavileri ile ilgili bilgi verilmekte olup bahsettiğiniz rpor için devlet hastanelerince karar verilmektedir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!