Femur Kırıkları (Uyluk Kemiği Kırığı) Yazdır

FEMUR KIRIKLARI (UYLUK KEMİĞİ KIRIKLARI)

Femur, uyluk kemiği olarak vücudun en sağlam ve büyük kemiklerinden biridir. Femur kemiğini çevreleyen oldukça geniş bir kas dokusu vardır. Femur kemiği kalça ekleminden başlayıp diz eklemine kadar uzanır. Uyuk kemiğinin kırığına femur kırığı denilir.

Femur kırığına neler neden olur?

Vücudun en sağlam kemiklerinden biri olan femur kırığı, trafik kazaları, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travmalar sonucu görülür. Bunun dışında kemik tümörleri, enfeksiyonları ve femur kemiğine olan metastaslarla da femur kemiği zayıflar ve daha kolay kırılır.

Femur kırıklarının bulguları nelerdir?

Femur kırığı durumunda uylukta belirgin şekil bozukluğu, çok şiddetli ağrı, uyluğu oynatamama, bacağı üstüne basamama, kırık bölgesinde şişlik, açık kırık ise açık yara, ayrıca kanamaya bağlı kan kaybı bulguları görülür.

Femur kırığı tanısı nasıl koyulur?

Femur kırığı tanısı sıklıkla ilk fizik muayenede koyulur. Ortopedi uzmanı, femur kırığı olan ekstremitede nörolojik ve dolaşım muayenesi yaparak damar ve sinir hasarını araştırır. Bundan sonra femur kırığı sıklıkla atel yada splint ile tespitlenip radyolojik inceleme yapılır. Radyolojik inceleme kırığın tipini belirleyip uygun tedaviyi seçmede çok önemlidir.

Femur kırığı nasıl tedavi edilir?

Erişkin femur kırığının tedavisi hemen daima cerrahidir. Erişkin femur cisim kırıkları mümkün olan her zaman intramedüller çivileme ile tedavi edilmelidir. İntramedüller çivileme; kırık yerini açarak (açık) yada hiç açmadan (kapalı) femur kemiğinin içine tüp gibi bir çivi yerleştirilmesidir. Kırığın tipine göre kilitli çivileme yada kilitsiz çivileme yapılır. Kilitli çivilemede femur içindeki tüp gibi çivi kırığın üst ve alt kısmından kemiğe vidalarla tespit edilerek kırık tam tespit edilir. Kilitli çivileme özellikle parçalı ve oblik kırıklarda kısalmayı önlemek için uygulanır. Özellikle kırıkta kısalma riski olmayan transvers femur kırıklarında ise intramedüller çivi kemiğe sadece ya kırığın üstünden yada altında vida ile tespitlenerek rotasyon engellenirken tek vida nedeni ile diğer parçanın kaymasına izin verildiğinden hasta bastıkça kırık uçlarının yaklaşması sağlanır.

Bunun dışında femur kırığı, nadiren kilitli yada kilitsiz plaklar veya eksternal fiksatörler ile tedavi edilebilir.

Femur kırığının kaynaması nekadar süre alır ve ne gibi sorunlar yaşanır?

Femur kırıklarının 3-6 ay arasında tamamen iyileşmesi beklenir. Femur kırıklarında; kaynama gecikmesi, kısalık, açılı kaynama, rotasyon kusurları görülebilir. Bunun dışında enfeksiyon, derin ven trombozu ile akciğer embolisi diğer görülen komplikasyonlardır. Femur kırııklı hastalara engel bir durum yoksa derin ven trombozu ve akciğer embolisini önlemek için 4 hafta süre ile düşük doz heparin ile proflaksi yapmaktayız. Sıklıkla ateşli silah yaralanmalarında görülen ana damar yaralanmalarında hastalarda şok tablosu görülebilir.

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (1845) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Esmayerlitaş  - FEMUR KIRIĞI
  merhaba i̇yi̇ günler tam bi̇r yil önce bugün bi̇r trafi̇k kazasi geçi̇rdi̇m ve sol femur kemi̇ği̇m ortadan kirildi kemi̇kleri̇m bi̇rbi̇ri̇nden tamamen ayrildi. kazadan bi̇r gün sonra ameli̇yat oldum plati̇n taktilar 9 ay sonra kemi̇k kaynamadiği i̇çi̇n i̇ki̇nci̇ kez ameli̇yat oldum ve di̇zi̇mi̇n yanindan bi̇r tane çi̇vi̇ aldilar dün doktora gi̇tti̇m kemi̇ği̇m hala kaynamamiş ve böyle devam edersem plati̇ni̇n kirilabi̇leceği̇ni̇ söyledi̇ler ve yeni̇den ameli̇yat edecekleri̇ni̇ söyledi̇ler di̇rek kirik yere mudahale edeceklermi̇ş si̇zce bu ameli̇yati olayimmi olmazsam ne olur ve kemi̇k neden kaynamiyor her hangi̇ bi̇r hastaliğim yok. teşekkürler...
 • DrSerefAktas  - Femur kırığında kaynamama
  Kırık kaynamamasının bir çok nedeni aşağıdaki linlkte bulunan sayfamızda detaylı verilmiştir: http://www.serefaktas.com/kiriklar/kirik-kaynamamasi-kaynama-gecikmesi-nonunion
 • serkansev  - femur kırığı
  hocam iyi günler ben yaklaşık 5 hafta önce silahla vuruldum ve femur kemiğim kırıldı kapalı ameliyatla platin takıldı.ameliyatın üstünden 4 hafta geçti dizimi ancak %80 kırabiliyorum bu normalmi birde ayakta kaldığım zaman ayak bileğim ve ayağım şişiyor. doktorum kaynamanın geçikmemesi için siğarayı yasakladı bu daha ne kadar sürer acaba.
 • DrSerefAktas  - femur kırığı iyileşme süresi
  femur kırıklarında ortalama kaynama süresi 4-6 ay olmakla beraber bazen 9-12 aya uzayabilmektedir.
 • Çağlar.aydın  - opera sol femur boyun kırığı
  Hocam ben 2 yıl önce bir trafik kazası geçirdim sol femur boyun kırığı meydana geldi yaklaşık 3-4 ay üzerine basmamam söylendi.ssöylenenide yaptım platin takılmıştı sonra cerrah kararıyla platin çıkartıldı yalnız bacakta belirli hatta hemen hemen tüm hareketlerim kısıtlandı. Koşamıyorum, sırt üstü yatamıyorum ayakta 3-4 saat ayakta duyduğumda dayanılmaz bir acı oluşuyor adeta afedersiniz ama çorabımı bile zorlanarak giyiyorum bu evrede sonra yapılan tedavi benim bacağımı eski hale getirebilir mi yada ne gibi bir faydası olur
 • DrSerefAktas
  öncelikle kalça ekleminizin hareket açıklığı,yürümeniz ve diğer fizik muayene bulguları ile güncel radyolojik tetkikleriniz incelenerek hareket kısıtlılığınızın nedeni ortaya koyulduktan sonra tedavi alternatifleri belirlenebilir.
 • MuratUner  - Femur AltUç Kırıgı
  Hocam Ayrıca Demeyi Unuttum 1 Ay Fizik Tedavi Gördüm İlk Alçı çıkartıldıgında 40 derece arası bükülüyordu fizikten sonra 900.100 arası oldu şuan 1 yil geçmesine ragmen aynı hareket kısıtlılıgım var merdiven çıkarken ve i̇nerken zorlanıyorum çünkü bacak her gerildiginde bi̇r acı oluyor ve femur baş kısmındaki 1 tane vidayı derine atmış şuan yag tabakasına sürttügünü söyledi bir sıkıntı oluyorsa hemen alırım dedi ve sıkıntıda var dizimi büktügümde çatur çutur ses geliyor ve geri̇ kalan plak ve çi̇vi̇leri̇ almayacagını söyledi (( bi̇r allta yorrumum duruyor hocam ))) sıcak uygulamaya devam etsem faydası olrmu bu saaten sonra yoksa dize biraz daha hareket kazandirmak i̇ci̇n bi̇r cerrahi i̇şlemi varmı facebook üzerinden size 6 ay önceki bi̇r flim sonucu gönderdim kendi profilinize mesaj ile lütfen bakin hareket kısıtlıgımı açmam i̇çi̇n ne tür uygulama var şeref bey lütfen bana yardimci olun saygilar başarilarinizin devamini di̇li̇yorum.
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz muayene ve tetkikler ile değerlendirlerek size en uygun tedavi planı yapılabilecektir.
 • MuratUner  - Femur Altuç Kırıgı
  ((( İYİ Günler Hocam 20 Yaşındayım Kaza Sonucu Femur AltUç Kırıgı Yaşadım Plak Ve BirSürü Vida Atıldı Şu AN 1 Yıl Oldu Ve Doktorum Kemigin Kaynadıgını Söyledi Platinleri Almayacagını SÖyledi Ben Bunları Aldırmak İstiyorum Sonuçta Kemik Kaynadı Die DÜşünüyorum Kışı Çok Zor Geçirdim Bİrde AKDENİZ İlkiminde Soguktan Dizimi Bükemiyordum Platinler Sızlatıyordu Ben Bunları ALdırmak İstiyorum Hocam Ne Gibi Sıkıntı Çıkar Acaba AYrıca Dizimi 90 Derece Bükebiliyorum BUNU Dahada Açmak İçin Bİr Germe Amaliyatı Varmı ))))
 • DrSerefAktas
  İmplantlara bağlı rahatsızlık hissediyorsanız ve dizinizde kısıtlılık varsa son durumunuzu değerlendirerek implantlar çıkarılırken aynı seansta diz hareketlerinize katkı sağlanıp sağlanamayacağını nlayabiliriz. Kaynama tamamlandı ise implantlar çıkarılabilecektir.
 • beril  - femur boyun kırığı
  merhaba hocam,ben 27 yaşındayım.basit bir düşme sonucunda femur boyununda çatlak oldu.on ay önce ameliyat oldum ve iki çivi (platin) takıldı.doktorum çiviyi bilerek uzun tuttuğunu eklemime zarar vereceğini düşündüğü için platinleri çıkarmayı öneriyor.şuan rahat yürüyorum ve platinler bana bir rahatsızlık vermiyor. siz platinleri çıkarmamı önerirmisiniz? çıkarmamın riski varmı ve çıkarırsam ne kadar sürede iyileşirim.
 • DrSerefAktas
  platinleri yerinin radyolojik olarak incelenmesi ve muayene bulgularınızla karar verilebilir.
 • Bixi  - Sag Tibia kırıgı
  merhaba hocam kolay gelsi̇n sag ayagimin kaval kemi̇gi̇ 24.ocak.2015 tari̇hi̇nde askerdeyken buzda kayip düştüm 2 kirik ve çatlama oldu. ayağimi alçiya aldilar 45 gün alçida kaldi sonra fi̇lm çeki̇ldi̇ kirik hi̇ç uç ucuna denk gelmemi̇ş kaynamamiş. 12.mart.2015 tari̇hi̇nde ameli̇yat oldum i̇ntramedüller çi̇vi̇leme yöntemi̇ i̇le plati̇n takildi. doktor üzeri̇ne fazla basma 5 ki̇lo agirliginda yüklen en fazla dedi̇. ben tam olarak nezaman topallamadan yürürüm. eski̇ sagligima kavuşurum. i̇lerleyen zamanlarda i̇ntramedüller çi̇vi̇yi̇ çikarma durumu olabi̇li̇rmi̇ ?
 • DrSerefAktas
  kırık kaynama durumunuz muayene ve radyografiler ile incelenerek uygun tedavi belirlenebilir.
 • mrtclk27  - femur parçalı kırık ve tibia kırığı
  değerli hocam, 4 ay önce trafik kazasında sol tibia kırığı ve sol femur parçalı kırığı oldu.ameliyat olup platin takıldı fakat 4 ay geçmesine rağmen kaynama oluşmadı.tekrar ameliyat olmamı söylediler ve 1 santim sol ayakta kısalık olacak dediler.hocam bu 1 santim kısalık çok etkiler mi kalıcı topallık meydana gelir mi.bana olumsuz etkileri ne olur... cevaplarınız için şimdiden teşekkürler hocam.
 • DrSerefAktas
  1 cm kısalık fonksiyonlarınızı etkilemeyebilir. Ancak 4 ay içinde herhangi bir kaynama emaresi görülmedi ise tedavi değişikliği gerekecektir.
 • nihatgr  - uyluk kırıgı
  Merhaba hocam iyi günler kizim 3 yasinda 1.5ay önce düştü sag uyluk bacagi kirildi alciya alindi kemik kaynayinca alci cikarildi 1hafta önce ama kizim hagla yürüyemiyor bacagini kimildatabiliyo elinden tutup yürüttügümüzde adimda atabiliyor ama kendi tek basina yürüyemiyo yürümesi nekadar zaman alir
 • DrSerefAktas
  genellikle 1-2 haftada yürüme beklenir. Gecikme halinde radyolojik kontrolde iyileşme beklenildiği düzeyde ise fizik tedavi fayda sağlayacaktır.
 • erhan80
  Sayın Hocam. 2012 yılında silahlı yaralanma sonucu femurda parçalı. Kirik olustu. 18 ayda 3 ameliyat oldum ve şuanda kemigim kaynadı ve ayagimda iceriden platin var tabaka seklinde. Kemikte eğri kaynama ve 2 bucuk cm kısalık kaldı. Düzelme imkanı varmi acaba?
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • sedatada  - sol femur kırıgı
  hocam merhaba benım sol bacagımda femur saft kırıgı olustu kemık kaynamadı dıze yakın bölgede ıkı vıda cıkarıldıl platın takılı kemer bölgesındekı vıdalar duruyor ayagım sankı dısa dogru duruyor bu normalmıdır .? ve en önemlı sorum kıxboks ıle uzun yıllar ugrasıyordum tekrardan dewam edebılırmıyım .? saygılarımla
 • DrSerefAktas
  normal olmayıp muayene ve radyografiler ile tetkik edilmelidir.
 • Fatih2525  - Femur kırığı
  Merhabalar hocam ramazan Bayramı'nda kaza yaptım el bileğim ve femur kalça kemiği kırıldı kolum cok iyi ama 6 ay olmasına rahmen basınca şiddetli ağrı oluyor koltuk değneği kullanıyorum arada sırada düz basıyorum evin içinde 3 civi 1 platin var kaza sonrası kısalma olmasın diye bacagım alt femur dan delip gerdirdiler diz cevrem ve o delinen bölge hala agrıyo hocam endişeliyim sizce kalıcı olurmu yaşım 19 bni bilgilendirin hocam hayırlı calışmalar
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Mrcn
  Merhabalar hocam. Öncelikle sizi tebrik ediyorum. Ben mayıs 2013 te trafik kazası geçirdim. Sağ Femur şaft kırıgı oluştu intrumedular kilitli çivi uygulandı.ameliyat uzerınden 18 ay gectı ve su an için aşırı soğukta kalmadıkça bana sıkıntısı yok fakat ben cıkarmak istiyorum. Bu çiviyi aldırdogımda benım yürümemde yada dıger hareketlerımde kısıtlama olur mu yada alındıktan sonra ne kadar sürede ayağa kalkarım... Cevabınz için şimdiden teşekkürler...
 • DrSerefAktas
  İmplant çıkarıldıktan sonra yapılan kesilere bağlı 1-2 hafta sızınız olacaktır. Ameliyat sonrası aynı gün ayağa kalkabilirsiniz. Ayrıca 1 ay süre ile de sportif aktivitelerde bulunmamanız önerilir.
 • MuratUner  - Araç Dıışı Trafik Kazası
  Merhaba İyi Günler Hocam 20 Yaşındayım 9 Ay Önce Femur Alt Uç Kırıgı Yaşadım parçalı kırık Trafik Kazası Geçirdim Plak Ve Vida Atıldı Şu An İyiyim Bacagımı Şimdilik 90 Derece Bükebiliyorum Şikayetim Egzersiz Yaptığımda Dizimi Büktügümde Femurun Alt ucundaki Vida Parçalı Kemigemi Degiyor Yoksa Baglaramı Çatır Çatır Ses Geliyor Elimi O Bölgeye Koydugum Zaman Abaca Neden Hocam Size Sormak İstedim Vidalarmı Bu Sesi Yapıyor 9 Ay Geçti Üzerinden Daha Tam Kaynamadı Ameliyatta Doktorum 7.8 parça Kemigi Atıggını Söyledi Ortalama Ne zamana Tam Kaynar iYi Günler Kolay Gelsin.
 • DrSerefAktas
  femur kırıklarında ortalama kaynama süresi 4-6 ayolup bazen 1 yıla uzayabilmektedir.Eklem hareketlerinizin arttırılması ve gelen sesin değerlendirilmesi için muayene ve tetkiklerinizn yapılması ile takip ve/veya tedavi planlanabilir.
 • emreaycell  - Sağ Femur Kırığı
  hocam iyi günler, 2013 Aralık ayında geçirmiş olduğum trafik kazası sonucu sağ femur kemiğim kırıldı. Yapılan ameliyatta bacağıma 3 tane vida konuldu ve 5-7 gün sonra ayağa kalktım koltuk değneği ile yürür hale geldim. Ameliyat sonrası doktor iyileşme sürecimin zaman alacağını (8-12 ay), bu süreç içerisinde eski halime dönebileceğimi ve hareketlerimde (koşma,zıplama, vs) hiçbir sıkıntı kalmayacağını söyldi. Ancak aradan 11 ay geçmiş olmasına rağmen yürüyüşümdeki aksama geçmedi ve rahat hareket edemiyorum. Doktoruma gittiğimide kırığımın %80 oranında iyileştiğini ve biraz daha beklemem gerektiğini söylüyor ve -iyileşme sürecine katkıda bulunması için- fizik tedavi veya spor vb. şeyler yapmamı önermiyor. Yürümedeki aksamamın geçmemiş olması da beni kaygılandırıyor. Sizce bacağım tamamen iyileşecek ve yürümedeki aksamam geçecek mi ? Cevbınız için şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  ek bir yaralanmanız yoksa kırık kaynaması ve adelelerin kaynaması ile tam düzelme beklenir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!