Kalkaneus (Topuk Kemiği) Kırıkları Yazdır

KALKANEUS (TOPUK KEMİĞİ) KIRIKLARI

Kalkaneus, ayağın yerle temas ettiği topuk kısmında yer alan üstte de talus dediğimiz ayak bileği kemiği ile eklem yapan bir kemiktir. Kalkaneus yeri dolayısıyla yük taşımada önemli bir rolu olduğu gibi yüksekten düşmelerde vücudun travmaya direk maruz kalan ilk kemiğidir. Bu nedenle de kalkaneus kırıkları en sık yüksekten düşmeler ile olur. Bunu motorlu taşıt kazası, spor yaralanmaları ve ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travmalar izler.

Ayrıca, uzun mesafe koşucularında, acemi askerlerde artmış aktivite ile kalkaneusta stres kırıkları görülebilmektedir.

Kalkaneus kırıklarının bulguları nelerdir?

Ciddi topuk ağrısı, ayakta şişme, morarma ve ayağın üstüne basamama, yürüyememe en sık görülen şikayetlerdir. Ayrıca kırık fragmanlarının dış ortamla temas halinde olduğu açık kırıklarda açık yara da bulgular arasındadır.

Kalkaneus kırıklarının tanısı nasıl koyulur?

Çoğu kalkaneus kırığında kırığa neden olan yüksekten düşme ve sonrasında ayağın üstüne basamama hikayede mevcuttur. Genellikle direk radyolojik incelem ile kalkaneus kırıkları görüntülenebilinir. Kalkaneus kırıklarının tedavisinin uygun bir şekilde yapılabilmesi için mutlaka topuk kemiği bilgisayarlı tomografi ile incelenmelidir. Direk radyografide görüntü vermeyen kalkaneus kırığı düşünülen olgulardaysa, MR çektirilerek; stres kırığı, kemik ezilmesi,kontüzyonu, kalkaneus çatlakları açısından değerlendirilir.

Kalkaneus kırıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide öncelikle kırığın eklem içine uzanıp uzanmadığı yol göstericidir. Eğer, kırık eklem içine uzanıyorsa hasta özellikle ileride düzgün olmayan zeminlerde yürürken zorluk çekecektir. Eklem içine uzanan kırıklar çok parçalı değil ve ortopedi uzmanı operasyonla düzgün bir eklem yüzeyi oluşturacağına inanıyorsa açık cerrahi ile tedavi edilirler. Çok parçalı kırıklarda, ortopedi uzmanı cerrahi tedavi yapmayıp ileride hasta sorun yaşarsa, o zaman eklemin dondurulmasını önerebilir. Eklem dışı kırıklar eğer ayrışma göstermiyorsa alçı ile tedavi edilebilir. Hastanın kırık tipine göre 4-6 hafta arası ayağına yük vermemesi istenir. Ayrışma gösteren kırıklar kırık bölgesi açılmadan;1-Essex-Lopreski denilen yöntemle kalın çivi ile kırk parçalarının anatomik dizilimi sağlanarak alçı ile tedavi edilir, 2-kırık yerine oturtulduktan sonra ciltte yapılan 1-2 cm lik kesilerden gönderilen vidalarla tespit edilirler. Kapalı olarak yerine oturtulamayan ayrışmış kırıklar ise kırık bölgesi açılarak redukte edilirler. Daha sonra kalkaneus kırığı, vidalar ve özel kalkaneus plakları ile tespit edilirler.

Anahtar Kelimeler: Kalkaneus kırıkları, topuk kemiği kırıkları, ayak kırıkları, yüksekten düşme, kalkaneus plağı, Essex-Lopreski

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (1001) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • sedatkaya2  - sedat kaya
  Hocam bundan yaklaşık 1,5 sene önce babamın yüksekten düşme sonucu topuğu 3-4 yerinden kırılmıştı sonuç olarak sadece alçıya aldılar platin vida vb. bişey takmadılar yaklasık 5 ay alçıda durdu daha sonra çıkardılar ancak suanda dahi ağrı yapıyor ve yürürken topallıyor ne kadar söylesemde hastaneye götüremedim, doktara gösteremedim doktara karşı fobisi var adamın resmen yani sonuç olarak aradan 1,5 sene geçti ağrısının geçmesi gerekmez miydi? yada topallaması normal mi öyle çok topallaması yok ancak bellide oluyor ayrıca soğuk havalarda daha çok ağrı yapıyormus hocam lütfen yardım edin yanlıs giden bişey varsa zorla götürelim en azından doktora şimdiden çok teşekkürler
 • DrSerefAktas
  1,5 yıl geçmesine rağmen hala ağrıları sürüyorsa mutlaka son durumun muayene ve tetkikler ile değerlendirlmesi yerinde olacaktır.
 • mutu9494  - topuk kemiği
  Merhaba hocam tam 1 sene önce yüksekten düşme sonucu sağ ayağımda topuk kemiği parçalandı.Ameliyat sonrası ayağıma plak ve 6 tane vida takıldı.Fizik tedaviye gittim.Şuan yürümemde sorun yok koşmaya da başladım yavaş yavaş ama sağ ayağım hala sol taraftaki gibi esnemiyor.Plağın yavaş yavaş esnemesi ve ayağımı tam esnetmem mümkün olur mu acaba?
 • DrSerefAktas
  kırığın tipine ve yaralanmaya bağlı olarak bir miktar sertlik kalabilir.
 • fatmer06
  Merhaba hocam . 7 ocak 2015 günü karda düşme sonucu kalkaneus ve tibia kemiğim kırıldı. Bir gün sonra ameliyat oldum tibia şaft kemiğime çivi ve kalkaneus kırığıma plak konuldu. Şuan 8 hafta olacak ve en az iki buçuk ay basmayacağım söylendi. Fizik tedavi öğrencisiyim ve evde kendim hareketler yapıyorum. Merak ettiğim konu yürümeye başladığım anda sağlıklı bir şekilde yürüyebilir miyim? Bu takılanların vücuda uyumlu olduğu ve istemezsem çıkmayacağı söylendi . eskisi gibi yürüyebilir miyim?
 • DrSerefAktas
  yürümeye başalar başlamaz normal yürümeniz beklenmez. yürümeye başlama sonrası 2-4 haftalık süreçte daha iyi konuma gelebilirisiniz.
 • mustafa34  - kalkaneus krığı
  şeref bey merhabalar, benim sağlık sorunum kısacası sol bacağımda kronik venöz yetmezliği mevcut ve buna bağlı olarakta diz altı varis çorabı kullanmaktayım. 2 metrelik yükseklikten ayaklarımın üzerine düşme sebebiyle ayakkabılarımın da kundura olması sebebiyle sol topuğumda parçalı kalkaneus kırığı oluştu 25 gündür ayağım dizime kadar alçıda.. Damarlarımdaki sorun nedeniyle alçıyı çıkartmak istiyorum 1 ay kemiklerin kaynaması için yeterli bir süremidir. ( ayrıca tabi ayağım olurda iyileşir sorun yaşamazsam varis çorabını yine kullanabilecekmiyim ) Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Kalkaneus kırıklarında genelde tercih edilen 6 haftalık alçı teddavisi olacaktır. Ancak muayene ve kırığınızın son durumuna göre tedavi değişikliği planlanabilir. Sorunsuz iyileşme sağlandığı takdirde varis çorabı kullanabilmeniz beklenir.
 • eylul.yazel  - merhabalar hocam!
  14.09.2014 de kizim dunyaya geldi kizima 4-5 aylik hamile iken ultrason goruntulerinde ayak bileginin egri ve 7 m kisa oldugu soylenildi tedavi icin dogumu beklemeleri gerekiyordu.. dogumumu yaptim ve sonuc ultrason goruntulerini dogruladi .. kanada da cocuk hastanesi ortopedi bolumune yonlendirildik orada bebegimin ayak bilegi filmi cekildi ve ayak bileginde calcaneo-valgus var denildi. tedavi yapamayacaklarini zamanla ayak bileginin duzelecegini ve bizim gunluk olarak 3-4 defa 1-2 dk a ayagina masaj yapmamiz soylenildi. bebegimin ayagi digerinden kisa ve cansiz ne yapacagimizi bilmiyoruz sizden yardim etmenizi ve bilgilerinizi paylasmanizi istiyorum eger tedavisi olan bi durumsa lutfen size ulasabilmem icin yardim edin ve turkiyeye gelelim.. psikolojik olarak cok kotuyum, kizimin iyi olmasini istiyorum.. bilgileriniz icin simdiden tesekkur ederim.
 • DrSerefAktas
  Kısalık yada kemikgelişim defektleri var ise tedavi planlanması yapılmaktadır. Ancak pes kalkaneus dediğimiz ayağın yukarıya doğru kalkık olduğu bir durum var ise bunda tedavi gerekmemektedir. Muayene ve tetkiklerin incelenmesi ile daha net fikir verilebilir.
 • Kılıç Osman  - Topuk Kırığı
  Merhaba hocam.2013 mayıs ayında yüksekten düşerek 2 topuğumda parçalı kırıklar meydana geldi. Açık ameliyat, alçıya alma,vida gibi yöntemler uygulandı 1 topuğum donduruldu. Fakat kemikler 1 yıldır kaynamamış.Vidaların çıkması için tekrar ameliyat edecekler. Kalıcı vida yada platin kullanılabilir mi? Teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  Tabiiki kullanılabilir.
 • yusufmert7
  Selamun Aleyküm Hocam bundan 1 hafta öncesinde halısaha maçı yaptık orda kalkaneus adlı kemiğe darbe geldi röntgen çektirdik bişey çıkmadı ben profesyonel olarak futbolla ilgileniyorum az çok biliyorum bu ağrıları ama buz tedaviside yaptım geçmiyor ne yapmam lazım
 • DrSerefAktas
  Mr tetkiki önerilir
 • panturkist  - topuk kırığı
  değerlik hocam 4 hafta önce düşme sonucu topuken güzel kemiğim kırıldı ilk hafta diz üstü yarım alçı deikleri bir alçıyla bir hafta hastanede yattım sonrasında amerikan alçıyla taburcu edildim ve bir hafta sonra kotrole gelmem istendi ve bir hafta sonra gittim rotgen alındı ve rotgen alındı ve rotgen güzel olduğu söylendi ve 15 gün sonra tekrar kotrole gelmem söylendi yarın tekrar kotrole gideceğim 15 gün doluyor bugün lavobaya giderken koltuk değekle gidiyorum ve kesinlikle üzerine basmıyorum sadece lavobaya giderken kalkıyorum hep ayağım yüksekte yatıyorum bu sabah koltuk değeğim alçılı ayak tarafındaki değek kaydı ve alçılı ayağın üstüne basarak düşmekden kurtuldum ayağın parmak tarafını na yakın alçı üzerinde basmak zoruda kaldım topuk yere vurmadığını düşünüyorum ağrı hissetmedim korkum şu acaba kemik yeniden kırılmışmıdır veya yerinden oynamışmıdır bir aydır ayağımı çok kovluyorum şimdi bu olayı yaşadım moralim çok bozuldu hocam yarını bekleyemiyorum acaba doktor ne diyecek diye çok korkuyorum ağrım hiç yok 10 saatten fazla oldu
 • DrSerefAktas
  Büyük bir olasılıkla sorun beklenmemekle beraber radyolojik kontrol önerilir.
 • telçeker  - bilgi
  mrhb hocam başarılar dilerim her iki topuk kemigim kırılmıştı 7 ay oldu doktorum röntgenlerde kireçlenme yok diyor ama ben biraz yürüdükten sonra dinlenmeye geçiyorum sonra kalkışda biraz agrı oluyor yürüdükçe düzeliyor acaba kırık nedeniyle anotomik yapı bozuldumu?hep böyle agrı duyarmıyım?yoksa geçici zamanla düzelir mi?
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve tetkiklerinizle değerlendirilerek bir yorum yapılabilir.
 • evren  - topuk kırığı
  hocam saygılar, toplam 6 vida çıkarıldı her iki ayağımdan.. sol arka ayağımda ağrı ve acı devam ediyor 10 gün oldu vidaların çıkalı..Bu ağrı geçici mi yoksa doktoruma görünmem gerekir mi? Teşekkür ederim..
 • DrSerefAktas
  hala ağrınız var ise son durumunuzun kontrolu için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
 • uqurcan  - Ayak ParmakLarı
  SeLam Hocam Öncellikle Site için tskler Bundan 1 Yıl 1 Ay Önce 4-5 mt Yükseklikten Düştüm Ve KaLkenus Kırığı oLuştu SoL ayağımda AmeLiyat oLdum 1 ad. PLatin Ve 10 adet Vida iLe HaLLettiLer Şuan Durumum iyi Ama Yürümemde Hafif Bi AksakLık Var Onun iÇin Size Sormayı Düşündüm Ayak ParmakLarımı istediğim Gibi Hareket ettiremiyorum aŞağı Doğru indirebiliyorumda Hafif ama Yukarı Doğru Çektiğimde ParmakLarım GeLmiyor Bükülüp KaLıyor Ne yaptıysam oLmadı DamarLarımda Sorun oLuşmuş Diye Gidip Tek Tek Kontrol ettirdim Bişey yoktu Acaba Neden'dir Hocam Acaba PLatin mi veya İçinde oLan Vidalar mı etkiliyor... Cevabınız için tskler...
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve tetkikler ile değerlendirilerek tedavi planı yapılmalıdır.
 • dilekferhat  - kalkeneus kırıgı sonucu oluşan aksatık
  merhabalar hocam bn 2013 ekim ayının 2 sinde yüksekden düşme sonucu 8 parçalı bi kalkeneus kırıgına sebeb oldum ekimin 5inde hemen ameliyat oldum ama ameliyat sonucunda ayagımda bi yara oluştu platini kabul etmemiş ayagım ocak ayında tekrarr ameliyat oldum ve fazla olan platinler alındı şuan ayagımda 10 adet paltin bulunmakda hala yara var ayagımda ama kapanmak üzere şuanda yürüyorum ama ayagımda fazlaca aksatlık var hiç bir şekilde fizik tedavi önerimedi ayagımda yürüdğüm zaman çok fazla agrı oluyor bi türlü düz yürüyemiyorum napmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirm şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Öncelikle açık olan yaranız kaybedilmelidir.
 • dilek ferhat  - kalkeneus kırığı sonucu aksatlık
  merhabalr şeref hocam bn 2013 ün ekim 5inde kalkeneus kırığı nedenyle ameliyat oldum ameliyattan snra ayagım platinleri kabul etmedi platnlern bi kaçını 2014un ocak 9unda geri çıkarttrdım ayagmda şimdi sorun yok ama ayagımda aksatlık kaldı bu aksatlık bi türlü geçmiyor lütfen yardımcı olun aksatlıkdan kurtulmak istyrmmm :( :( :(
 • DrSerefAktas
  ksaklığın nedenine göre tedavi seçenekleri planlanailir. Muayene ve tetkik edilmeniz gereklidir.
 • Evren  - Topuk kırığı
  Sayın hocam, yaklaşık 6 aydır sol ayağımda 3 adet titanyum vida var.. Vidalar yağışlı havalarda sancı yapar mı? Yapmaz ise vücut 6 ay sonra dahi vidaları kabul etmeyebilir mi? Teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  Bazı hastalar hava değişimlerinde bu şikayetler görülebilmektedir. Genelde 1-2 yılda kaybolmaktadır.
 • ebubekir  - kalkaneus
  Hocam ben çalışırken 3 metre yukardan düştüm topuk kemiğim kırıldı 3aydır raporluyum kemik tutmuş ama ödem kemik erimesi oluşmuş fizik tedavi gördüm 10 günşu an şişlik var haafifte ağrım var kaç gün daha sürer teşekkür ederim
 • DrSerefAktas
  son durumunuz ve iyileşme durumunuza bağlı olarak farklılıklar gösterebileceğinden hastanın ve radyolojik tetkiklerin değerlendirlmesi gerekmektedir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!