Patella Kırıkları (Diz Kapağı Kemiği Kırıkları) Yazdır

PATELLA KIRIKLARI (DİZ KAPAĞI KEMİĞİ KIRIKLARI)

Patella, diz kapağı kemiği, dizin ön tarafında yer alan dize bakan yüzeyinde eklem kıkırdağı bulunan ve diz eklemimizi düz hale getirme ve düz tutmada önemli rol oynayan kemiksel bir yapıdır. Patella kırıkları, eklem içi olmaları ve dizin ekstansiyon (dizin düz tutulması) fonksiyonu bozulmasına yol açmaları nedeni ile tedavi gerektirirler.

Patella kırıkları (diz kapağı kırıkları) nasıl olur?

Patella kırıkları; diz üstü düşme, ateşli silah yaralanması yada araç içi kazalarda diz önünün torpido gözüne çarpması gibi direkt travmalarla olabilir. Bunun yanında zıplama gibi hareketlerde kasılı uyluk önü adeleleri ve ekstansiyondaki dizin ani fleksiyon zorlamasında yada haltercilerde olduğu gibi ani kasılmalarla indirek travma şeklinde patella kırığı olabilir. Bunun yanında patella kemiğini zayıflatan olaylarda da kırık sıklığı artar. Patellayı zayıflatan nedenler örnek  ön çapraz bağ onarımı sırasında hastanın kendi dizinden greft alınması yada patella içi kist, tümör ve metastasların varlığı verilebilir.

Patella kırığı tanısı nasıl koyulur?

Patella kırığında; diz önünde ağrı, şişlik ve hassasiyet vardır. Bunun yanında çekilen diz radyografilerinde kırık görülür. Kırık parçaları arasında ayrışma göstermeyen olgularda hastanın bacağı dizini düz tutarak kaldırmasına bakılır.

Patella kırıkları (Diz Kapağı Kemiği Kırıkları) nasıl tedavi edilirler?

Çekilen radyografilerde ayrışma göstermeyen, bacağnı dizini bükmeden düz kaldıran patella kırığı olguları breys yada alçı ile tedavi edilebilir. Burada önemli olan eklem yüzeyinde basamaklaşma dediğimiz seviye farkının olmamasıdır. Ortopedi uzmanı, gerekli olgularda Bilgisayarlı tomografi isteyebilir. Kırık uçlarında ayrışma, eklem seviyesinde basamaklaşme ve dizini düz tutarak bacağını kaldıramayan patella kırıklı hastalarda cerrahi tedavi uygulanır. Patella kırığı cerrahisinde sıkla germe teli uygulaması dediğimiz tel ve ince çivilerle uygulanan yöntem kullanılır.

Patella, diz kapağı kemiği kırıkları ile ilgili sorularınızı Prof.Dr.Şeref Aktaş' a sormak için Ortopedi Forumuna yazabilirsiniz.

Anahtar kelimeler: Diz kapağı, patella, patella kırıkları, germe teli uygulaması, ortopedi uzmanı, diz kırıkları

 

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 

 


Sorun Cevaplayalım (718) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • hakann
  merhaba hocam ben trafik kazasında sol diz patella kırıldı amelıyat oldum 2 tane vida ile tel takıldı 1.5 aysonra ayarlanabilir dizlik takıldı suan sabit 0 derece doktor bilgi vermedi ayaga kalk dedi normal gayet yuruyorum ama ayagımda aayarlanabilir dizlik var ne zaman kalkarım ayaga
 • DrSerefAktas
  kırığınızın son durumu muayene ve radyografilerle değerlendirilerek takip planlaması yapılabilir.
 • peri  - dizimin görünümü
  Merhaba Seref Bey, 50 yaşında bi bayanım.6 ay once patella kırıgı ameliyatı oldum. dizime platin impalant konuldu ve 5 ay sonra (benim istegimle) dr kemigin kaynadıgına ikna oldu ve teller cıkarıldı. 8-9 km yuruyebliyorum ve zorlanarak da olsa 20 dk kadar koşabiliyorum. merdiven çıkmada ve inmede hala zorlanıyrm. bu durum normale dönecek mi? en cok merak ettgim dizimin şu an ki görüntüsü. ameliyat olan dizim dgerine göre daha yuksek. dokundugumda elime yumuşak bir doku yada şişlik gelmiyor. yapısı oldukça sert ve dger dizime göre daha fazla dışarı çıkık görüntüsü beni rahatsız ediyor. bu normal mi? iki diz arasındaki bu boyut ve görüntü farkı gececek mi? ayrıca egzersiz yaparken dzimden ses gelmesi doğal mı? glokosamin takvisiyesi gereklimidr? çok teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki şikayelere yorum yapabilmek için muayene ve radyolojik incelemeniz gereklidir.
 • ferah  - patella kırığı
  Hocam merhaba :) 33 gün önce diz kapağı kırığı nedeniyle bacağım alçıya alınmıştı,bugün alçım çıkartıldı yerine açı ayarlı diz kapağı bandı takıldı. Dr. um iyileştiğimi 2 hafta bantla dolaşmam gerektiğini söyledi.Açıyı 30 dereceye ayarladı ve 2 günde bir 15 derece arttırmam gerektiğini söyledi.bacağıma takılan açı ayarlı diz kapağı bandını gece yatarken çıkartmalımıyım. Teşekkürler iyi geceler :)
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • Ahmet0618  - 2. ameliyat sonrası
  Hocam ameliyat olalı 8 ay oldu ve dizimde 2 vida ve bir çapraz tel bulunuyor. Şuan hiç bir sıkıntı yok dizimde ama 2. Ameliyat ile vidalar alınacak. Vidalar alındıktan sonra kemikte bıraktığı oyuklar nasıl kapanacak ve kaç hafta yatacağım? Yaş 18
 • DrSerefAktas
  4 haftada kemikteki boşlukların dolması beklenir.
 • Güneybey  - Merhaba hocam
  hocam 6 ay önce diz kapağı ( patella) kırıldı ameliyat oldum böreğimin üst kısmındaki kemiği alıp diz kapağımın içine yerleştirdi doktorum 1ay alçıda kaldıktan sonra alçıyı söktüler şimdi ayağımı tam olarak bükemiyorum ne yapmalıyım hocam kendimdin bıktım yardımcı olursanız cok sevinirim
 • DrSerefAktas
  ilk etapta doktorunuzun onayı ile yapılacak fizik tedaviden fyda görmeniz beklenir.
 • Güneybey
  Hocam peki dizim 60 derece bükebiliyorum normalmıdır bükmekte zorluk cekiyorum
 • mustafa283  - 
  merhaba hocam yaklasık 1 aydır dizimde bir ağrı var yürürken dizimin ön kısmında sürekli batma hissi olusuyor dinlenirken de dizimin arka tarafı ağrıyor doktorum bir krem bir de hap verdi sadece ağrı azalıyor yürürken batma hissi yine oluyor bir de diz kapağım digerine göre sismis durumda ne önerirsiniz
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz muayene ve radyolojik değerlendirilmeyle incelenerek durumunuza göre tedaviniz belirlenebilir.
 • Ahmetogz  - Patella kırığı
  Hocam 2 hafta önce bir kaza sonucu diz kapağım ortadan kırıldı (tek parça) doktorlar genç olduğum için ameliyat ile tel veya vida ile tutturulacak. Yaşım 17 bitti 18 e girdim. Yürümemde bir sıkıntı olur mu topal kalma gibi? Tahmini iyi bir çalışma ile ne sürede toparlarım? Yatarak dizimi havaya kaldırıp indirebiliyorum.
 • DrSerefAktas
  uygun tedavi ile sorunsuz iyileşebilirsiniz.
 • aliyolay  - patella kırığı
  Hocam patellamdaki tel çıkarıldı ne zaman açma kıvırarak egzersiz lerine başlamak doğru olur.
 • DrSerefAktas
  implant çıkarılmalarında genel de tolere edildiğince erken eksersiz başlanılır. Ancak doktorunuzun ğnayı önerilir.
 • ozkan  - capraz bag
  hocam capraz bag amelıyatı gecırdım aynı yagım tekrar koptu askerım acemı bırlıkte hıc bısey yapılmadı hep yattım sımdı usta bırlıgıne gıtcem memleketıme geldım mr cektırdım aygım sureklı bosluga dusuyo donuyo mr da su yazıyo lutfen yardımcı olun mr raporu hocam. medıal menıskus arka boynuzunda grade 2 hafif dejenerasyon .lateral menıskus on boynuzunda grade 2 hafıf dejenerasyon. ön capraz bag trase gergınligi ve devamlılıgı bozulmus olup rerüptür lehıne degerlendırılmıstır. dız eklemınde ve suprapatellar bursada mınmal sıvı .. hocam lutfen yardımcı olun bu mr amelıyat demı cunku askerde basamıyrum benı oyalarsalar aygın daha kotuye gıtcek dıye korkuyorum allh razı olsun
 • DrSerefAktas
  Yeniden operasyon gerekebilir. Bir ortopedi uzmanına başvurarak tedavinizi başlatabilirsiniz
 • aliyolay  - PATELLA KIRIĞI
  hocam patella kemiğim kırıldı çivi ve tel takıldı doktorum 6-7 ay sonra alırız dedi. fizik tedavi olmaya gittiğim hastanedeki ortopedi uzmanı ise 2 sene kalması lazım o zaman alınır dedi. kafam karıştı bu şekilde tel bazen ağrı yapıyor. yardimci olurmusunuz telleri̇n ne alinmasi uygun olur..
 • DrSerefAktas
  Kırık kaynamasını takiben 6-9 ayda alınabilir.
 • ferdi  - diz kapağı altı timörü
  hocam yaklaşık 1 yıl önce eşimi prof.hocanın yanın sözde ameliyat ettik diz kapağı altında timör varmış.meğer ameliyat değilde patoloji için parça almış bu saatten sonra güven olmaz o profa neyse diz kapağı altı timörün içinden ayak damarları geçiyormuş biz bunu önereceğiniz bi hastanede ameliyat yapmak istiyoruz fakat 1 yılki takipte son 1 aya kadar timörde büyüme yoktu 30 m idi şimdi ise 43 m oldu lütfen acil cevap bekliyorum. bide risk derecesi nedir...saygılar
 • DrSerefAktas
  Etik ve profesyonel açıdan herhangi bir hekim yada hastane önerisinde bulunmamaktayız. Tarafımızdan muayeneniz ve tetkiklerinizin incelenmesi isteğindeyseniz iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • sedat akkılıç  - diz kapağı kemiğim iki parçaymış
  Sağ dizkapağım iki parçaymış doğuştan üzerine basınca ağrı yapıyor ameliyatlık bi durum varmı sizce.doktorum emar sonuçlarına bakacakmış şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  ağrı ve fonksiyon kaybı durumlarında cerrahi tedavi uygulanmaktadır.
 • sirin  - patella kırıgı
  Merhaba hocam. 6 gun once trafik kazası sonucu diz kapagımda kırık tespit edildi ve alcıya alındı. Kaza ben yayayken bır otomobılın bana carpması seklınde gerceklesti. 6 aylık hamile oldugum icin basta ultrason yontemıyle sorunlu bolge ıncelendı daha sonra ortopedı uzmanının da kararıyla rontgen cekıldı ve kırık tespıt edıldı.Pantolon alcı denılen turde amerıkan alcı yapıldı ve 6 hafta sure verildi. Bu altı hafta suresince koltuk degnekleriyle evin ıcınde yurumemde bır sakınca olur mu Hamileligimin ıyilesme surecine olumlu veya olumsuz etkisi olur mu. alcı suresince kas guclendirici belli egzersizler yapmam gereklımıdır.Sunu da nor dusmelıyım kı ayagım alcıya alınmadan once cok az acı vardı alcıda ıken ıse hıc acı hıssetmedim.Acı ve kırıgın cıddıyetı alakalı durumlar mıdır. Basta dku uzerine yapılan ultrasonda kırık tespıt edılememıs ve doku ezılmesı dıye dusunulup 3_4 gunde toparlanacagım dusunulmustu cunku bu esnada hastane ıcerisinde yuruyerek dolasabiliyor lavaboya vs. gidebiliyordum. bu durum kırıgın cıddıyetıyle ılgılımıdır. Sımdıden cevaplarınız ve yardımlarınız ıcın tesekkurler.
 • DrSerefAktas
  kırığınızı görüp tedavinizi başlatan ortopedi uzmanını önerilerine uymanız en doğrusudur.
 • ali koçer  - patella kırığı
  hocam merhaba yaklaşık iki ay önce merdivenden düştüm ve diz kapağım parçalandı. önce ameliyat (telle bağlama), sonra alçı uygulandı. şimdi fizik tedaviye başlamam gerekirken akciğerimde kan pıhtılaşması tespit edildiğinden iğne tedavisine (oksapar) başlatıldım. doktorum fizik tedavisine başlayamayacağımı ancak evde olduğum yerde fazla hareket etmeden egzersizleri yapabileceğimi söyledi. egzersizimi yaparken bir anda bir ağrı saplandı, sanki diz kapağıma neşter vurulmuş gibi bir acı. ve hala ağrıyor. ne yapmam gerek? yardımcı olur musunuz? teşekkürler
 • DrSerefAktas
  değerlendirilme için doktorunuza başvurmanız önerilir.
 • ali yolay  - dizde şişme
  hocam 30 gün önce patella kırığı ameliyatı(tel ve çivi var) yaklaşık 60 derece açıyorum dizlik kontrolünde ama şişlikler var bu normalmidir?şişliğin inme,azalma süreci nasıldır hocam?
 • DrSerefAktas
  başlangıçta şişlik olması doğal olup 3-4 aylık süreçte giderek azalacaktır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!