Patella Kırıkları (Diz Kapağı Kemiği Kırıkları)

Patella Kırıkları (Diz Kapağı Kemiği Kırıkları)

Patella, diz kapağı kemiği, dizin ön tarafında yer alan dize bakan yüzeyinde eklem kıkırdağı bulunan ve diz eklemimizi düz hale getirme ve düz tutmada önemli rol oynayan kemiksel bir yapıdır. Patella kırıkları, eklem içi olmaları ve dizin ekstansiyon (dizin düz tutulması) fonksiyonu bozulmasına yol açmaları nedeni ile tedavi gerektirirler.

Patella kırıkları (diz kapağı kırıkları) nasıl olur?

Patella kırıkları; diz üstü düşme, ateşli silah yaralanması yada araç içi kazalarda diz önünün torpido gözüne çarpması gibi direkt travmalarla olabilir. Bunun yanında zıplama gibi hareketlerde kasılı uyluk önü adeleleri ve ekstansiyondaki dizin ani fleksiyon zorlamasında yada haltercilerde olduğu gibi ani kasılmalarla indirek travma şeklinde patella kırığı olabilir. Bunun yanında patella kemiğini zayıflatan olaylarda da kırık sıklığı artar. Patellayı zayıflatan nedenler örnek  ön çapraz bağ onarımı sırasında hastanın kendi dizinden greft alınması yada patella içi kist, tümör ve metastasların varlığı verilebilir.

Patella kırığı tanısı nasıl koyulur?

Patella kırığında; diz önünde ağrı, şişlik ve hassasiyet vardır. Bunun yanında çekilen diz radyografilerinde kırık görülür. Kırık parçaları arasında ayrışma göstermeyen olgularda hastanın bacağı dizini düz tutarak kaldırmasına bakılır.

Patella kırıkları (Diz Kapağı Kemiği Kırıkları) nasıl tedavi edilirler?

Çekilen radyografilerde ayrışma göstermeyen, bacağnı dizini bükmeden düz kaldıran patella kırığı olguları breys yada alçı ile tedavi edilebilir. Burada önemli olan eklem yüzeyinde basamaklaşma dediğimiz seviye farkının olmamasıdır. Ortopedi uzmanı, gerekli olgularda Bilgisayarlı tomografi isteyebilir. Kırık uçlarında ayrışma, eklem seviyesinde basamaklaşme ve dizini düz tutarak bacağını kaldıramayan patella kırıklı hastalarda cerrahi tedavi uygulanır. Patella kırığı cerrahisinde sıkla germe teli uygulaması dediğimiz tel ve ince çivilerle uygulanan yöntem kullanılır.


Patella, diz kapağı kemiği kırıkları ile ilgili sorularınızı Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a sormak için Ortopedi Forumuna yazabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”