Tibia-fibula kırıkları (Baldır kırıkları) Yazdır

TİBİA-FİBULA KIRIKLARI (BALDIR KIRIKLARI)

Tibia ve fibula kemikleri, diz ile ayak bileği arasında kalan baldır bölgesinin kemik yapısını oluştururlar. Tibianın özellikle baldırın ön kısmında çevresinde kaslar yoktur ve yumuşak doku örtüsü çok incedir. Tibia kemiği baldırın ön kısmında elle de hissedilir. Bu nedenle baldır bölgesine direkt gelen travmalarda sıklıkla yumuşak doku yaralanması ve açık kırıklar görülür. Tibia ve fibula kemikleri birbirlerine interosseoz bağ denilen fibroz bir doku ile sıkıca tutturulmuşlardır. Bu nedenle de olsa gerek tek başına tibia kırığı nadir görülür, sıklıkla tibia ve fibula birlikte kırılır. Yaralanmanın oluşuna göre iki kemikteki kırık aynı seviyede olabileceği gibi farklı seviyelerde de görülebilir.

Tibia-fibula kırıkları nasıl oluşur?

Tibia-fibula kırıkları, trafik kazası, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları, darp gibi yüksek enerjili travmalarla olabildiği gibi spor yaparkan olduğu gibi dönme şeklinde, makaslanma şeklinde indirekt düşük enerjili travmalarla da görülebilir. Yüksek enerjili kırıklar genellikle açık kırıklardır. Açık kırık, kırık uçlarının dış ortamla temas olduğu kırıklara denmektedir. Açık kırıkların en önemli özelliği acil cerrahi tedaviyi gerektirmesidir.

Tibia-fibula kırıklarının tanısı nasıl koyulur?

Tibia- fibula kırıklarında bacakta şekil bozukluğu, bacakta anormal hareket, çok şiddetli ağrı, bacakta kısalık, üzerine basamama gibi bulgular ile tanı çoklukla fizik muayene ile koyulur. Kırığın; parçalı olup olmadığı, kemik kaybının olup olmadığı, kırığın yerini saptamak amacı ile radyolojik inceleme yapılr. Tibia kırıkları lokalizasyonlarına göre; 1-proksimal tibia (Tibia plato) kırıkları, tibia cisim kırıkları ve distal tibia (tibia plafond) kırıkları olarak sınıflandırılır. Tibia plato ve tibia plafond kırıkları eklemide içeren kırıklar olduğu için kırık uçları arasında ayrışma ve kırığın eklem içi kısımlarında basamaklaşma olup olmadığını değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi tetkiki yapılır. Ayrıca sıklıkla sporcularda yada yeni spora başlayanlarda aşırı yüklenmeler sonucu stres kırıkları da görülür ki bunlar direkt radyografilerde görülemezse MR tetkiki istenir.

Tibia-fibula kırıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Tibia stres kırıkları, Tibianın tek başına kırıkları, ayrışma,kayma göstermeyen kapalı transvers tibia-fibula kırıkları, alçı ve/veya yürüme ortezi ile tedavi edilebilirler.

Açık kırıklarda geniş yumuşak doku defektleri olan tibia-fibula kırıkları, kemik kaybı olan kırıklar, kompleks tibia kırıkları, eksternal fiksasyon yöntemi ile tedavi edilirler.

Tibia plato ve tibia plafond kırıkları sıklıkla açık redüksiyon ve klilitli ya da kilitsiz plak ve vidalarla tedavi edilir.

Tibia cisim kırıklarında, mümkün olan her zaman kilitli yada kilitsiz intramedüller çiviler kullanılmalıdır. İntramedüller çivi, çelik, yada titanyumdan yapılan çubuk şekilinde olup kemiğin içine özel teknikle ilerletilen çivilerdir. Bu çiviler üst ve alt uçlarındaki deliklerden geçirilen vidalarla kemiğe tespit edilirse kilitli intramedüller çivi adını alırlar. Kilitli çiviler, tibianın parçalı kırıklarında dizilimi sağlamada, oblik seyirli kırıklarda kayma veya kısalmaya engel olmak için tercih edilirken kırık uçlarının birbirine yaklaşması, kompresyonu hedeflenen transvers kırıklarda intramedüller çivi üst yada alt uçlardan kemiğe tespit edilirler.

Tibia-fibula kırıkları ne kadar süre de kaynar?

Tibia-fibula kırıklarında ortalama kaynama süresi 4-6 aydır. Bu süre 1 yıla kadar uzayabilir.

 

Ortopedik Hastalıklar Videoları

 


Sorun Cevaplayalım (579) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Mscuoglu  - Tibia ve fibula kırıgı
  Hocam merhaba. 5 hafta once kaval ve baldır kemıgım motor kazası sonucunda kırıldı tek parca halınde. 3 hafta sonra alcıyı aldılar ve 3 hafta sonra basabılırsın dedıler suan 5. Hafta ve ayagım basma harıcınde tun gorevlerını yapıyor dız kapagı sonuna kadar bukulup ayak parmaklarınıda rahatca oynatabılıyorum. 22 yasındayım tek ogrenmek ıstedıgım sızden su konu basmaya basladıktan kac gun sonra tam anlamıyla yuruyebılıyoruz ve fızık tedavı gerekırmı bu durumda saygılar hocam
 • DrSerefAktas  - baldır kemikleri kırığı
  baksettiğiniz soruların tamamı iyileşmenize bağlı olarak karar verilen durumlardır. Belli arralıklarla çekilecek radyografi ve muayenedeki kaynama miktarına göre yük verme, desteksiz yürüme kararları verilebilecektir. Bu açıdan doktorunuzun takip önerilerine uyunuz.
 • izsek  - Uyuşukluk
  Hocam kolay gelsin. Trafik kazası sonucu tibis ve fibula kemiklerim kırıldı. Ameliyatla çivi ve vida takıldı. Ameliyat olalı 8 gün oldu ve şişlikler neredeyse tamamen geçti. Morluklar ise hala duruyor. Hocam kırılan ayağımın bilek altında parmaklarda ve ayak tabanında muazzam bi uyuşma var. Bu normal bir durum mu? Doktor normal dedi ama, bende yine de bi tedirginlik var? Birde hocam 5 gün dolduğunda kontrole gitmiştik ve doktor sargıları çıkarıp pembe bi madde sürdü zımba dikişlerime. Bundan sonra sargı yapma, batikonla da pansiyon yapmanaıza gerek yok dedi. Doktorumuzu mu dinleyelim,yoksa pansuman yapalım mı?
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyografilerinize göre karar verilebilir.
 • oguz330  - kaval kemıği
  hocam gecırmıs oldugum bı trafık kazası yuzunden kaval kemiğim 3 yerinden kırılmıs ama kemıklerın hıc bırı dagılmamıs ameliyat oldum dızden altı ayak bılegıme kadar bı plak takmıslar hastaneden taburcu oldum fakat agrı kesıcı almadıgım zaman cok fazla bı agrı oluyo amelıyat olalı 4 gun oldu agrılarımı azalta bılecegım bana yardımcı ola bılecek ve yatarken neye dıkkat etmem ayagımın nasıl durması hakkında bılgı verırsenız cok memmun olurum
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir.
 • Berkbeytr  - Dikisler
  Merabalar hocam ben 2 gün önce ameliyat oldum trafik kazası yaptim başarılı bi ameliyat geçti dediler 3 gün sora ayağıma bi ayakkabı kalıbı giydirdiler rahay hareket için taburcu oldum bugünde evde dikisler açılıyor gibi bi his oluyor ayağımda bi sorun olurmu ?
 • DrSerefAktas
  Mutlaka doktorunuzla görüşerek kontrolünüzü yaptırınız.
 • demirsoy  - Kırık Tibia ve fibula kemiğinin iyileşme süresi ha
  Sayın hocam 24.07.2015 tarihinde yüksekten düşmem sonucu sağ ayağımda tibia alt uç kırığı ve fibula kemiğimde çoklu kırılma meydana geldi. Bir gün sonrasında ameliyata alındım. Doktorum tarafından ameliyatın iyi geçtiği ve kırık hattına 7 adet platin takıldığı belirtildi. Ameliyattan 6 gün sonra taburcu oldum. 15 gün sonra dikişlerim alındı. Bir ay sonrasında ise kontrole gittiğimde dikişlerimin iyi durumda olduğu ancak kırık hattında kaynamanın halen oluşmadığı belirtildi. Aynı zamanda doktorum ameliyat olduktan kısa bir süre sonra ayak bileğimi kendime doğru çekerek ayak bileğimin donmaması için egzersiz yapmamı belirtti ve yapıyorum. Sayın hocam yaklaşık on gündür ayağımda çok şükür ağrı büyük ölçüde azaldı. Ancak belirgin bir şekilde şişlik var ve yere sarkıttığımda ise saniyeler içinde morarmaya başlıyor. Doktorum bu duruma normal diyor ama benim içim hiç rahat değil lütfen hocam bana yardım edin sizce şişlik, morarma ve 1 aylık süre içinde kaynama oluşumunun başlamaması normal midir? Özellikle bü şişlik ve morarma ne zaman geçer? Sağlıcakla kalın hocam.
 • DrSerefAktas
  Kaynama başlasa bile radyolojik olarak görüntü alınmamış olabilir. Burada doktorunuzun muayene bulguları ve radyografileri incelemesi ve ona göre karar vermesi gerekebilir.
 • tfkmzi  - merhaba hocam
  iyi çalışmalar hocam, 3 ay önce sol tibia kırığım oldu platin uygulandı şuan alçım çıktı ve fizik tedavi istenildi, 3 aylık bir kaybım var sizce dizimdeki kasılma iyi bir fizik tedavi ile geçer mi? fizik tedavi ne zman içersinde iyi netice vermez ? kaygılanıyorum açılmıyacak diye .. şimdiden teşekkür ederim , iyi çalışmalar hocam
 • DrSerefAktas
  Fizik tedavi mutlaka katkı sağlayacaktır. Olguların önemli bir kısmında ek cerrahiye ihtiyaç kalmamaktadır. Nihayi tedavi için fizik tedavi sonrasında değerlendirme önerilir.
 • mustafasar  - pompalı silahla yaralanma
  hocam yanlışlıklı pompalı silah ile vuruldum tibia şaft kırığı ve sinirler kaslar gitti sonra sağ bacaktan damar alınıp sol bacağıma konuldu sonraki ameliyatta ise sol üst kalça kemiğimden parça alınıp sol bacağıma konulu 1 sene bekledik 3 senedir yatıyorum son durum tekrar amelıyat olucam sağ bacaktan kemik alınıp sol bacağa konulacak doktor ama riskli büyük bir ameliyat olucak dedi iyileşme şansı varmıdır lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim çok kararsızım hocam
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • tfkmzi  - Sızıntı
  Merhabalar hocam öncelikle hemofili A hastasıyım 25 gün önce tibia kırıgın dan ameliyat oldum platin konuldu. Geçen dikişlerim alındı 3 gündür tek bir dikiş yerimden sızıntı oluyor pansuman için gittiğim saglık ocağında önceki birikmiş kan denildi. Hocam bu sızıntı normal midir ne kadar daha sürer. Çıkması iyi midir kötü müdür? operasyonu yapan hocamın görmesi gerekir mi teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  Operasyonunuzu yapan doktor tarafından değerlendirlmeniz yerinde olacaktır. Gerekirse faktör transferi planlanabilir.
 • titanyum  - Tibia Plato
  Merhaba hocam 3,5 ay önce tibia plato kırığım oluştu. Koltuk değnekleri bıraktım ama yürüyemiyorum. Ne zaman normale yakın yürürürüm. Teşekkürler.
 • DrSerefAktas  - tibia plato kırığı
  son durumunuz mutlaka muayene ve radyografiler ile değerlendirilerek yürüme ve yük miktarınız belirlenebilmektedir. Bu tip kırıklarda kaynama 3-6 ay aralığında gerçekleşmektedir.
 • Ahmetbjk
  Arkadasım gecmiş olsun bende aynı sıkıntı var sen ameliyat olalı ne kadar oldu ve su an nasılsın
 • Ahmetbjk  - Aynı
  Titanyum gecmiş olsun aynı kırık bendede var Nasıl sıkıntılar var
 • simaybora  - KAVAL KEMİĞİ KIRIKLARI HK.
  Hocam Merhba; 2010 senesinin Ağustos ayında motor ile trafik kazası geçirdim. Kapalı olarak kaval kemiğim ikiye bölündü. Acile gittiğimde düzeltmeden alçıya alındı 2 ay sonra yanlış kaynadığı için kırdılar düzeltip tekrar alçıya aldılar. 2.5 ay sonra alçıyı çıkardılar ama ayağımın tam kırılan kemik kısmından kocaman et fışkırmıştı doktor alçının vurduğunu söyledi pansuman yapıp eve gönderdi. başka bir doktor kemikten gelen et diye yorumlayıp eti yaktı ve düzenli olarak pansumancı gönderdi. zamanla yara kapandı ama izi halen bulunmaktadır. Ozamandan buzamana kadar sürekli kontorele gittim ayağımda 2-3 mm civarında kısalık olduğunu söyledirler. Benim şuanki şikayetim ağrılarım son zamanlarda çok arttı kırılan kemiğin etrafında ödem olarak düşündüğüm küçük küçük şişlikler var. Çoğu zaman akşamları ayağıma sanki iğneler batırıyorlar bunun hakkında yardımlarınızı rica ediyorum. Alanında başarılı birçok doktora gittim ama ağrılarıma çözüm bulamıyorlar ve birşey olucak diye korkuyorum...
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Alicann  - Hocam Yardım edin
  Merhaba hocam, 25 gün önce geçirdiğim trafik kazası sonucu tibia ve fibula kemiklerim kırıldı, ameliyat ile tibia kemiğime platin takiıldı. günlük pansumanlarım yapıldı hastahaneden evime taburcu oldum. ameliyat olduktan 2 hafta sonra kontrol amaçlı özel bir klinikte pansuman ve film çektirdim çekilen röntgen filminde fibula kemiğim kırık görünüyor. doktorum önemli olan kemik tibia fibula problem değil diyor. ama benim içim rahat etmiyor. ameliyat dikişlerim alındı, 2 hafta sonra ameliyat eden doktora kontrol için gidicem. pansumancı bandajı da çıkardı şu an sarılı olan bişi yok yatıyorum evde. çekilen röntgen fotografları bende mevcut eğer isterseniz size gönderebilirim. ne yapmayılım yardımcı olursanız cook sevinirim.
 • DrSerefAktas
  tibia-fibula kemik kırıklarında diz yada ayak bileğine uzak bölgedeki tibia-fibula kırıklarında genel olarak sadece tibia kırığı tedavi edilebilmektedir.
 • ssss0032  - dertli
  Merhaba hocam,21 yasındayım 34 gün önce kaval kemiğimde parçalı kırık oluştu platin ve vida takıldı 2 hafta sonra dikişleri aldırdım film cekildi doktor cok iyi gidiyor üstüne bas dedi bende bir haftadır kol deynekleriyle üstüne hafif yük vererek basıyorum ve hergün daha iyiye gidiyor basmam fakat ayak bileğimde ve bacağımın dış kısmında şişlikler var bunlar tam olarak ne zaman geçer ve ben ne zaman deyneksiz yürüyüp dolaşırım şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  yük verme mi̇ktarina ve tam yük vermeye muayene ve radyografi̇lerle karar vermekteyi̇z.
 • Zune  - Fibula ve Tibia Kemiği Kırığı
  Merhaba Hocam , benim sol ayak bileğim 17 Aralık’ta fibula ve tibia kemiklerinden kırıldı 5 gün sonra ameliyat oldum.Sağ taraftaki fibula kemiğine platin taktılar sol taraftaki tibia kemiğinide tel ile bağladılar.İlk başta çok fazla ağrı vardı yavaş yavaş ağrılarım azaldı.Şimdi dikiş ağrıları ve ayağın sızlaması var.45 gün kesin istirahat verdi doktor ve eskisi gibi yürüyebiliceksin dedi.Ben iyileşme sürecini merak ediyorum.Ne zaman yürümeye başlarım ? takılan platinler ne zaman çıkartılıcak yada çıkartılırmı ? Çıkartılması için yeniden aynı ameliyatamı giricem ben aynı ameliyata tekrar girmek istemiyorum.Kafamdaki sorular bunlar. :?: Bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • EmreKoca48  - HOCAM ÖNEMLİ
  Merhabalar hocam benim annem ağustosta fibula kırığından dolayı ameliyat oldu ancak ameliyat olunan bölgede uyuşukluk var ve ağrıma oluyor bu normal mi normalsede ne kadar sürede iyileşir
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkik ile takip bilgisine göre yorum yapılabilir.
 • asude  - kaval kemigi kirigi
  Merhabalar hocam.cuma gecesi tekerlekli sandalyemden düstüm ve bacagimi kirdim.zaten kirilma sesinide duydum.bu arada 99 marmara depreminden beridir omurilikfelciyim tam kesi.bacagimi kirdigim gibi ambulans cagirdik acile gittik.flimlerim cekildi.kaval kemigi kirilmis dediler.kalcaya kadar yarim alciya alip eve yolladilar.pztsi tekrar gelin dediler.bugun tekrar hstneye gittik.dr tekrar flim cekip bakti.sadece kirigin kötü degil ameliyata gerek yok diyerek eve yolladi 1hafta sonra kontrole gel dedi.ama benim moralim cok bozuk.ben yillarca basi yarasi yasadim.alciya alinmasi cok moralimi bozdu.sonucta ayaklarimda his yok ve alci kalcama kadar pozisyon degistiremeden yatiyorum.tekrardan bi yara acilacak diye korkuyorum.alci yerine baska bisey yapilamaz mi.yara acilmamasi benim icin daha önemli.o yüzden alcida kalmasini istemiyorum.siz ne dersiniz.uzun sure alcida kalmasi beni daha kotu sekilde etkileyecek diye korkuyorum.baska bi yontem uygulanamaz mi siz ne dersiniz.baska bi dr gorunup muayene olmak istiyorum.tesekkurler.saygilarimla...
 • DrSerefAktas
  Alçı uygulamalarında genellikle pamuk gibi yumuşak materyallerle destekl yapılarak bası yaraları önlenmeye çalışımaktadır. Diğer bir alternetifte cerrahi olarak tespit olabilmektedir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!