Tibia-fibula kırıkları (Baldır kırıkları) Yazdır

TİBİA-FİBULA KIRIKLARI (BALDIR KIRIKLARI)

Tibia ve fibula kemikleri, diz ile ayak bileği arasında kalan baldır bölgesinin kemik yapısını oluştururlar. Tibianın özellikle baldırın ön kısmında çevresinde kaslar yoktur ve yumuşak doku örtüsü çok incedir. Tibia kemiği baldırın ön kısmında elle de hissedilir. Bu nedenle baldır bölgesine direkt gelen travmalarda sıklıkla yumuşak doku yaralanması ve açık kırıklar görülür. Tibia ve fibula kemikleri birbirlerine interosseoz bağ denilen fibroz bir doku ile sıkıca tutturulmuşlardır. Bu nedenle de olsa gerek tek başına tibia kırığı nadir görülür, sıklıkla tibia ve fibula birlikte kırılır. Yaralanmanın oluşuna göre iki kemikteki kırık aynı seviyede olabileceği gibi farklı seviyelerde de görülebilir.

Tibia-fibula kırıkları nasıl oluşur?

Tibia-fibula kırıkları, trafik kazası, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları, darp gibi yüksek enerjili travmalarla olabildiği gibi spor yaparkan olduğu gibi dönme şeklinde, makaslanma şeklinde indirekt düşük enerjili travmalarla da görülebilir. Yüksek enerjili kırıklar genellikle açık kırıklardır. Açık kırık, kırık uçlarının dış ortamla temas olduğu kırıklara denmektedir. Açık kırıkların en önemli özelliği acil cerrahi tedaviyi gerektirmesidir.

Tibia-fibula kırıklarının tanısı nasıl koyulur?

Tibia- fibula kırıklarında bacakta şekil bozukluğu, bacakta anormal hareket, çok şiddetli ağrı, bacakta kısalık, üzerine basamama gibi bulgular ile tanı çoklukla fizik muayene ile koyulur. Kırığın; parçalı olup olmadığı, kemik kaybının olup olmadığı, kırığın yerini saptamak amacı ile radyolojik inceleme yapılr. Tibia kırıkları lokalizasyonlarına göre; 1-proksimal tibia (Tibia plato) kırıkları, tibia cisim kırıkları ve distal tibia (tibia plafond) kırıkları olarak sınıflandırılır. Tibia plato ve tibia plafond kırıkları eklemide içeren kırıklar olduğu için kırık uçları arasında ayrışma ve kırığın eklem içi kısımlarında basamaklaşma olup olmadığını değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi tetkiki yapılır. Ayrıca sıklıkla sporcularda yada yeni spora başlayanlarda aşırı yüklenmeler sonucu stres kırıkları da görülür ki bunlar direkt radyografilerde görülemezse MR tetkiki istenir.

Tibia-fibula kırıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Tibia stres kırıkları, Tibianın tek başına kırıkları, ayrışma,kayma göstermeyen kapalı transvers tibia-fibula kırıkları, alçı ve/veya yürüme ortezi ile tedavi edilebilirler.

Açık kırıklarda geniş yumuşak doku defektleri olan tibia-fibula kırıkları, kemik kaybı olan kırıklar, kompleks tibia kırıkları, eksternal fiksasyon yöntemi ile tedavi edilirler.

Tibia plato ve tibia plafond kırıkları sıklıkla açık redüksiyon ve klilitli ya da kilitsiz plak ve vidalarla tedavi edilir.

Tibia cisim kırıklarında, mümkün olan her zaman kilitli yada kilitsiz intramedüller çiviler kullanılmalıdır. İntramedüller çivi, çelik, yada titanyumdan yapılan çubuk şekilinde olup kemiğin içine özel teknikle ilerletilen çivilerdir. Bu çiviler üst ve alt uçlarındaki deliklerden geçirilen vidalarla kemiğe tespit edilirse kilitli intramedüller çivi adını alırlar. Kilitli çiviler, tibianın parçalı kırıklarında dizilimi sağlamada, oblik seyirli kırıklarda kayma veya kısalmaya engel olmak için tercih edilirken kırık uçlarının birbirine yaklaşması, kompresyonu hedeflenen transvers kırıklarda intramedüller çivi üst yada alt uçlardan kemiğe tespit edilirler.

Tibia-fibula kırıkları ne kadar süre de kaynar?

Tibia-fibula kırıklarında ortalama kaynama süresi 4-6 aydır. Bu süre 1 yıla kadar uzayabilir.

 

Sorun Cevaplayalım (549) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • asude  - kaval kemigi kirigi
  Merhabalar hocam.cuma gecesi tekerlekli sandalyemden düstüm ve bacagimi kirdim.zaten kirilma sesinide duydum.bu arada 99 marmara depreminden beridir omurilikfelciyim tam kesi.bacagimi kirdigim gibi ambulans cagirdik acile gittik.flimlerim cekildi.kaval kemigi kirilmis dediler.kalcaya kadar yarim alciya alip eve yolladilar.pztsi tekrar gelin dediler.bugun tekrar hstneye gittik.dr tekrar flim cekip bakti.sadece kirigin kötü degil ameliyata gerek yok diyerek eve yolladi 1hafta sonra kontrole gel dedi.ama benim moralim cok bozuk.ben yillarca basi yarasi yasadim.alciya alinmasi cok moralimi bozdu.sonucta ayaklarimda his yok ve alci kalcama kadar pozisyon degistiremeden yatiyorum.tekrardan bi yara acilacak diye korkuyorum.alci yerine baska bisey yapilamaz mi.yara acilmamasi benim icin daha önemli.o yüzden alcida kalmasini istemiyorum.siz ne dersiniz.uzun sure alcida kalmasi beni daha kotu sekilde etkileyecek diye korkuyorum.baska bi yontem uygulanamaz mi siz ne dersiniz.baska bi dr gorunup muayene olmak istiyorum.tesekkurler.saygilarimla...
 • DrSerefAktas
  Alçı uygulamalarında genellikle pamuk gibi yumuşak materyallerle destekl yapılarak bası yaraları önlenmeye çalışımaktadır. Diğer bir alternetifte cerrahi olarak tespit olabilmektedir.
 • jason bourne  - deplase parçalı plato kırigı
  Merhaba hocam oyun oynarken arkadasimın dizime carpması sonucu sol dizimde deplase parçalı plato kırigı ve acl rüpturedir sonucu cıktı ve bacagımi uz. Uzun alciya aldilar once kemign kaynamasi gerekiyomus ne kadar surede Surede kaynar ve ne yapmamı önerirsiniz
 • DrSerefAktas  - deplase plato parçalı kırığı tedavisi
  tibia üst bölge kırıklarında en erken kaynama 3-4 ay olup deplase kırıklarda yaklaşım olguların bir çoğunda cerrahi tedavi şeklinde olmaktadır.
 • erolboylu
  Sayın hocam, kızım bir trafik kazası geçirdi ve tibia şaft kemiği kırıldı. 2 ay önce titanyum çivi takıldı kısa sürede ayağa kalktı, önce tek değnek sonra tamamen değneksiz yürümeye başladı ve doktorları da bnu onayladı. Hafif aksamalar ve ağrılar dışında bir sorunumuz yok fakat ara sıra bu ağrılar fazlalaşıyor. Acaba bunun nedenleri ne olabilir ve biz neler yapabiliriz? Her ağrısında hastaneye gitmekten ve röntgen çektirmekten çekiniyoruz.
 • DrSerefAktas  - tibia kırığı bölgesinde ağrı
  Kaynama tam sağlanana kadar yük verme konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Kırık bölgesinde oluşacak beklenmedik ağrılar özellikle istirahat ve buz tatbikine rağmen sürüyorsa radyolojik inceleme gerekli olacaktır.
 • hreader  - Platinlerin alınması
  Hocam Merhaba Tıbia fıbula kırıgı nedeniyle 1 sene önce platin takıldı ameliyatla altta vidalar var üsttede şimdi kaynama tamamlanmış apse yapıyor ve doktorum bu platinleri yarın alacağını söyledi ben strese girdim hocam implantın çıkarılması basit bir işlemmi ne kadar sürer.Operasyon basitmidir.Bana yardımcı olun hocam.Şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  İmplant çıkarılması işlemi ilk uygulamaya kıyasla oldukça rahat bir girişimdir.
 • ayse-sagiroglu@hotmail.com  - hocam lutfen cevaplayın
  Doktor bey bayramın 3.gunu merdivenden dustum fübula kemigim kırıldı bide bilekte bi kemikte kırık vardı yalova devlet hastsnesinde bu tesisi koydular cerrehpasada tanıdık doktorlarda ikikirıgım var dedi amelyat dediler amelyat esnasında duyuyodum belden asagı uyusuktu sade fubula kemigine platin takıldı digeri filim tekrar cekildi gerek yok o kaynar dediler acmadılar..amelyat tan sonraki filimde latini gordum amelyat esnasındada bi kucugu yokmu dediler 4 disli hocam suan yatagimda hastanede yazıyom cuma oldum bugun pazar az agrım var hocam sizden ögrenmek istedigim fibula kemigi bilekten ax yukarıda parcasız kırik idi platin gereklimiydi amelyat gereklimiydi..amelyat oldum olmasa dahamı iyidi.oldum tamam bana negibi zararı var yada olur beni aydınlatın lutfen 29 yasında 2 yıllık evli bi bayanım mersindenbayrama yalovaya ailemin yanina geldim o zaman zarfinda oldu.platin cıkartılırmı çıkarılsamı daha iyi.ßimdi amelyat sonrası neleredikkat etmeliyim negibi hareket egzersiz yapmalıyım ne yesem daha iyi kemigime ellerinizden öperim allah size hayırlı uzun mutlu saglıklı ömür nasip etsin insallah cevabınızı bekliyorum acik net aydınlatın hocam sizi seviyorum allah razı olsun sizden
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • zafer09  - kemiğin içindeki demir alınmazsa?
  Sevgili hocam, kaval kemiği içine yerleştirilen titanyum boru 2 sene sonra çıkması gerekirken, 11 senedir içeride... içeride kalması ciddi sorun yaratır mı? Ben öyle ya da böyle idare ediyorum, içimden bi daha ameliyat olmak gelmiyor çünkü. Yaş 40.
 • DrSerefAktas
  herhangi bir travma durumunda yada yapılacak protez durumunda zorluk olacaktır. Diğer taraftan implant titanium ise eski nesil titanium imlantların çıkarılması sorunlu olabilmektedir.
 • hatice123  - merhaba hocam
  20 yasındayım 1 bucuk ay once bacağmı kırdım sol tibia kırığı suan alcıda uzerine baskı verıp basmalımıym ?
 • DrSerefAktas
  kırık tipiniz,tedavi yöntemi ve radyolojik iyileşmenize göre karar verilebilir.
 • hatice123  - merhaba hocam
  ben 2 yıl once sol tibiadan uzatma amelyatı oldum kemiğim kaynamadıı legen kemiğimden ası yaptılar 1 bucuk yıl surdu sonunda kaynadı aradan 3 ay gibi bi süre gectı sonra bacagım yenıden kırıldı şimdi 1 ay oldu bugun doktor cok ümitli olmadııgnı soyledi ben ne yapmalıyım ne yemeliyim tutması için nasıl bi yol izlemeliyim lütfen bana yardmcı olun :(
 • DrSerefAktas
  1 aylık süre erken olup süreç bilgi verecektir. Ancak kırık tespiti yetersizse erken dönemde revüzyon düşünülebilir. Dengeli beslenmeniz en uygunu olacaktır.
 • darly  - yürüme
  iyi günler hocam iyi çalışmalar yaşım 27 ve 33 gün önce trafik kazası sonucu kaval kemiğimde parçalı kırık ve baldır kemiğimin kırılması sonucu ameliyat ile platin takıldı. sorum şu geçen süre ayağıma yük verme ve yürümeye başlamam için yeterli midir? Veya nekadar süre sonra yüklenip yürümeye çabalamam doğrudur? Saygılar.
 • DrSerefAktas
  Ameliyat olmuş hastaların ameliyat sonrası dönem takip ve önerileri ameliyatı gerçekleştiren hekim tarafından yapılması önerilir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • ozkan24  - tibia
  merhabahocam 17 ay once halı saha maçında sağ ayak tibia plato fibula kırığı meydana geldi, ameliyatlar ardından takılan platinler ayağımda duruyor fizik tedavi kısmını da iyi bir şekilde geçirdim şimdi tekrar spor yapmak istiyorum aşırı kilo aldım bu süreçte, agresif spor yapmamamı söyledi doktor. tenis oynamaya başladım bunun bana bi zararı olurmu ve bu sporu yaparken nası bi dizlik almam gerekir patella desteklimi yoksa ligament desteklimi acaba teşekkürler şimdiden
 • DrSerefAktas
  herhangi bir dizlik kullanmanıza gerek olup olmadığı muayene ve radyolojik tetkikinizle anlaşılabilir.
 • suayp8
  Merba hocam ben bundan 7 au once trafik kazası geçirdim iki ayagimda kırıklar olusdu, sol kapalı tibia kırığı ve sag ayagimda bileteral tibia şaft kirigi meydana geldi sol ayagimda diz kapagimin hemen altindan pilatin takildi bilegime kadar, sag ayagima ise fixsator takildi 6 ay sag ayagimin kaynamasini bekledim ama kaynamadi simdi ise ayagimi atel e aldilar crp 9.48 ciktigi icin ameliyat etmiyor doktorum beklememiz gerektigini soyluyor, 6 ayda kaynamaz mi kirik hocam kemiklerimde bi sıkıntı mi var, bu surec normalmi buyuk yaralar vardi simdi kapandi sol auagimada basiyorum .4 6 hafta kaynama suresi söyleniyor. Kaynama sol ayagimda da yok deniliyor bana, ayak larim kaynarmi hocam 29 yaşındayım daha...Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  sorunuzdaki bilgilere göre durumunuzu yorumlamak olası değil. dilerseniz tarafımızdan randevü alarak muayene ve değerlendirilmeniz sağlayabilirsiniz.
 • gazi
  Hocam merhaba.45 gün önce tibia saft kemiğim kırıldı. Ameliyatla Vidalı platin konulduğu söylendi. Ameliyattan 45 gün sonraki kontrolde doktorum sadece "kaynamamış" dedi.1 ay sonra ya kontrol verdi. Kaynamamış derken tam olarak ne demek istediğini sordum fakat devlet hastanesinde yoğunluk ve hasta ya gösterilen ilgi malumunuz.cevap vermedi. Acaba hiçbir iyileşme yokmu yoksa henüz yeterince kaynamamış anlamındamıdır? Bu kadar sürede hiç iyileşme olmadıysa müdahale etmesi gerekirmiydi?
 • DrSerefAktas
  geçen süre itibarı ile kaynamanın tam olması beklenmez. Ancak daha net yorum için muayene ve tetkiklerinizn değerlendirilmesi gerekir. Bir ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • djtunch  - intermadüler çivi
  Merhaba hocam. 19 yaşındayım kaval kmiğimi kaza sonucu intermadüler çivi takıldı 2 ay oldu doktorum hala basmaya başla veye basma demedi. Hocam intermedüler çivi uzamayı engellermi. 4 vida var.cevabınız için teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  bu konuda doktorunuzun önerisine uymanızı önerebilirim.
 • cimbomlUmit  - Tibia Kırığı
  Mrhb Hocam, hocam geçen yıl 6 mayıs 2013 te bir maçta rakip oyuncunun sağ ayagıma ters düşmesi üzerine sağ cisim tibia kemiği kırıldı. Ayağım da şekil bozuklugu meydana da geldi. Doktorlarım sagolsun ameliyat ederek ayagımı duzelttiler. Su an ayagımda platin de var. Aradan tam 15 ay gecti. Artık koşabiliyorum da. Tek sıkıntım platin yani vida bazen çöktüğüm zaman diz kapagıma vuruyor o kadar. Neyse sorum şu, ben sahara donmeyi ozledim. Ayagımdaki platini cıkardıktan sonra sahalara donebilir miyim artık? Yani eskisi gıbi olabilir miyim artık. Bi takım kaynaklara göre kemik kaynaştıktan sonra o ayak diğer ayaktan daha iyi olacak dendi de. Bazı kaynaklar diyor aradan 3-5 sene geçse bile kırılan yere darbe almam sonucu veya incinme sonucu o ayak kötü olur diyenlerde var. Lütfen aydınlatınız beni hocam... :|
 • DrSerefAktas
  implant çıkarılması sonrasında 4 hafta kontakt sporları yapmanız önerilmez. akabinde aktivitelerinize dönebilirsiniz. Genel olarak aynı şiddette travma yaşamadıkca sorun beklenmez.
 • Ferit123  - Fibula
  Peki kayma oluşursa kemikte tek çüzüm ameliyatmı hocam
 • DrSerefAktas
  kayma miktarına göre değişmekle beraber ameliyat olasılığı artmaktadır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!