Tibia-fibula kırıkları (Baldır kırıkları) Yazdır

TİBİA-FİBULA KIRIKLARI (BALDIR KIRIKLARI)

Tibia ve fibula kemikleri, diz ile ayak bileği arasında kalan baldır bölgesinin kemik yapısını oluştururlar. Tibianın özellikle baldırın ön kısmında çevresinde kaslar yoktur ve yumuşak doku örtüsü çok incedir. Tibia kemiği baldırın ön kısmında elle de hissedilir. Bu nedenle baldır bölgesine direkt gelen travmalarda sıklıkla yumuşak doku yaralanması ve açık kırıklar görülür. Tibia ve fibula kemikleri birbirlerine interosseoz bağ denilen fibroz bir doku ile sıkıca tutturulmuşlardır. Bu nedenle de olsa gerek tek başına tibia kırığı nadir görülür, sıklıkla tibia ve fibula birlikte kırılır. Yaralanmanın oluşuna göre iki kemikteki kırık aynı seviyede olabileceği gibi farklı seviyelerde de görülebilir.

Tibia-fibula kırıkları nasıl oluşur?

Tibia-fibula kırıkları, trafik kazası, yüksekten düşme, ateşli silah yaralanmaları, darp gibi yüksek enerjili travmalarla olabildiği gibi spor yaparkan olduğu gibi dönme şeklinde, makaslanma şeklinde indirekt düşük enerjili travmalarla da görülebilir. Yüksek enerjili kırıklar genellikle açık kırıklardır. Açık kırık, kırık uçlarının dış ortamla temas olduğu kırıklara denmektedir. Açık kırıkların en önemli özelliği acil cerrahi tedaviyi gerektirmesidir.

Tibia-fibula kırıklarının tanısı nasıl koyulur?

Tibia- fibula kırıklarında bacakta şekil bozukluğu, bacakta anormal hareket, çok şiddetli ağrı, bacakta kısalık, üzerine basamama gibi bulgular ile tanı çoklukla fizik muayene ile koyulur. Kırığın; parçalı olup olmadığı, kemik kaybının olup olmadığı, kırığın yerini saptamak amacı ile radyolojik inceleme yapılr. Tibia kırıkları lokalizasyonlarına göre; 1-proksimal tibia (Tibia plato) kırıkları, tibia cisim kırıkları ve distal tibia (tibia plafond) kırıkları olarak sınıflandırılır. Tibia plato ve tibia plafond kırıkları eklemide içeren kırıklar olduğu için kırık uçları arasında ayrışma ve kırığın eklem içi kısımlarında basamaklaşma olup olmadığını değerlendirmek için bilgisayarlı tomografi tetkiki yapılır. Ayrıca sıklıkla sporcularda yada yeni spora başlayanlarda aşırı yüklenmeler sonucu stres kırıkları da görülür ki bunlar direkt radyografilerde görülemezse MR tetkiki istenir.

Tibia-fibula kırıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Tibia stres kırıkları, Tibianın tek başına kırıkları, ayrışma,kayma göstermeyen kapalı transvers tibia-fibula kırıkları, alçı ve/veya yürüme ortezi ile tedavi edilebilirler.

Açık kırıklarda geniş yumuşak doku defektleri olan tibia-fibula kırıkları, kemik kaybı olan kırıklar, kompleks tibia kırıkları, eksternal fiksasyon yöntemi ile tedavi edilirler.

Tibia plato ve tibia plafond kırıkları sıklıkla açık redüksiyon ve klilitli ya da kilitsiz plak ve vidalarla tedavi edilir.

Tibia cisim kırıklarında, mümkün olan her zaman kilitli yada kilitsiz intramedüller çiviler kullanılmalıdır. İntramedüller çivi, çelik, yada titanyumdan yapılan çubuk şekilinde olup kemiğin içine özel teknikle ilerletilen çivilerdir. Bu çiviler üst ve alt uçlarındaki deliklerden geçirilen vidalarla kemiğe tespit edilirse kilitli intramedüller çivi adını alırlar. Kilitli çiviler, tibianın parçalı kırıklarında dizilimi sağlamada, oblik seyirli kırıklarda kayma veya kısalmaya engel olmak için tercih edilirken kırık uçlarının birbirine yaklaşması, kompresyonu hedeflenen transvers kırıklarda intramedüller çivi üst yada alt uçlardan kemiğe tespit edilirler.

Tibia-fibula kırıkları ne kadar süre de kaynar?

Tibia-fibula kırıklarında ortalama kaynama süresi 4-6 aydır. Bu süre 1 yıla kadar uzayabilir.

 

Sorun Cevaplayalım (523) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • cimbomlUmit  - Tibia Kırığı
  Mrhb Hocam, hocam geçen yıl 6 mayıs 2013 te bir maçta rakip oyuncunun sağ ayagıma ters düşmesi üzerine sağ cisim tibia kemiği kırıldı. Ayağım da şekil bozuklugu meydana da geldi. Doktorlarım sagolsun ameliyat ederek ayagımı duzelttiler. Su an ayagımda platin de var. Aradan tam 15 ay gecti. Artık koşabiliyorum da. Tek sıkıntım platin yani vida bazen çöktüğüm zaman diz kapagıma vuruyor o kadar. Neyse sorum şu, ben sahara donmeyi ozledim. Ayagımdaki platini cıkardıktan sonra sahalara donebilir miyim artık? Yani eskisi gıbi olabilir miyim artık. Bi takım kaynaklara göre kemik kaynaştıktan sonra o ayak diğer ayaktan daha iyi olacak dendi de. Bazı kaynaklar diyor aradan 3-5 sene geçse bile kırılan yere darbe almam sonucu veya incinme sonucu o ayak kötü olur diyenlerde var. Lütfen aydınlatınız beni hocam... :|
 • DrSerefAktas
  implant çıkarılması sonrasında 4 hafta kontakt sporları yapmanız önerilmez. akabinde aktivitelerinize dönebilirsiniz. Genel olarak aynı şiddette travma yaşamadıkca sorun beklenmez.
 • Ferit123  - Fibula
  Peki kayma oluşursa kemikte tek çüzüm ameliyatmı hocam
 • DrSerefAktas
  kayma miktarına göre değişmekle beraber ameliyat olasılığı artmaktadır.
 • Ferit123  - Fibula kırıgı
  Merhaba hocam 2 gün önce halısaha macında fibula kemigim kırıldı doktor %50 ameliyat %50 alçı tedavisi dedi biz alcıyı sectik alcıdan sonra doktor kemik kayma yaparsa ameliyat dedi kemigin kayma yapma olasılıgı nedir alçı tedavisi devam ederse iyileşme süreci ne kadar sürer. Teşekkürler hocam
 • DrSerefAktas
  İyileşme süresi 6 haftadır. İlk birkaç haftada kayma riski yüksek olup genelde haftalık radyografilerle takip edilir.
 • aliihsan
  merhabalar hocam Trafik kazası geçirdim ve akabinde 16.06.2014 tarihinde ameliyat oldum sağ bacak tibia şaft kemiği-açık (titanyum çivi) sol bacak tibianın alt uç kırığı açık (platin) sol bacak lateral malleol kapalı kırık (vida) tedavileri uygulandı. Şu anda sağ bacağıma tüm yükü verebiliyorum sol ayağa ise sadece topuğa basmam şartıyla kullanman söylendi 1ağustosta kontrolüm var ve ağustos 20 raporum bitiyor tamamiyle kullanabilirmiyim koltuk değneklerini kullanmadan ne zaman yürümeye başlayabilirim yattığım süre boyunca sürekli eğzersiz yaptım şuanda herhangibir hareket kısıtlamam yok tüm eklem yerleri sorunsuz bir şekilde hareket etmekte tibia kırığının oradan arada tık tık şeklinde ses geliyor bu normal mi ve sol ayak bilek korumalığı kullanıyorum ne zaman çıkarmam gerekir teşekkür ederim .
 • DrSerefAktas
  Henüz iyileşme döneminizdesiniz ve iyileşmenizin durumu doktorunuzun önerdiği aralıklarla yapılacak muayene ve radyolojik tetkiklerle değerlendirilerek yük verme düzeyinize karar verilecektir.
 • sempatix
  hocam mrb saygılar.size bir şeyi danışmak istedim.bundan 10 hafta önce halısaha maçında sağ ayak bileğim içe doğru burkulup fibula kemiğim ve tibia şaft kısmım kırıldı.doktor tibia da fazla bişe olmadığını söyledi ama fibula da 4-5 milim ayrık olduğunu ve alçıyla düzeleceğini belirtti şu an üzerine basıp yavaş yavaş yürüyorum ama yan bağların olduğu bilek bölümünde şişlik ve morluk var ve o kısıma basınca biraz ağrı oluşuyor aydınlatırsanız çok sevinirim saygılar
 • DrSerefAktas
  Kırığınızın son durumu radyolojik olarak incelenmelidir.
 • Kader1978  - kaval kemiği
  Hocam kaval kemiğimi kırdım ameliyat oldum titanyum platin takılmış 2inci gün falan ağrım fazlalaştı şişliğim yumuşamamıştı obursu gun daha iyiye gitti 5inci gün taburcu oldum arada hala ağrım oluyor birden durup durup vuruyor doktor 2 hafta sonra yurume alçısı yaparız dedi ve guatr ım var bi sorun çıkmaz dimi herşeyim normal mi
 • DrSerefAktas
  Anlattığını kadar ile tedaviniz planlandığı şekilde sürüyor.kontrollerini ihmal etmemebiz önerilir, erişkinde ortalama kaynama 4 aydır.
 • djtunch  - şişik
  Hocam ameliyat oldum bugün 3.gün doktorum (kaval kemiği) kemiğin içinden boru geçirdik dedi şişlik diş kapğım üstüne kadar var kalıcı şişlik olurmu ne kadarda ine hocam sizin tahminlerinizce doktorum ayağıma ip bağlayıp çekmemisöledi hocam ddoktorun genç olduğun sizden bilgi almak istedim. 3 gündür kalmıyorum ayak prmaklarım dan diş kapağının üstüne kadar şişik. Korkuyorum kalkmaya. Teşekkürlr
 • DrSerefAktas
  baldırda operasyon ve kırık sonrası şişlikler; İntramedüller çivi uygulamasına, kırığa bağlı ve derin ven trombozuna bağlı olabilir. Bu nedenle bir ortopedi uzmanınca muayene edilerek damarsal yada doloşımla ilgili sorun olup olmadığı mutlaka incelenmelidir. Normal sınırlada saptanan şişlik zaman içinde giderek azalacaktır.
 • umtbsk88  - fibula krık
  mrb hocam yaklaşık tam 6 hfta once fibula kemigim kırılmıstı yuzde 70 80 kaynamış hala degnek kullanmalımıyım üstüne basmam iyi gelmezmi tamamen 10 gune kaynarmı suan sıcak su gunde 4 kere yapıyorm lastıkle kireclnmyı acmya clısıyorum sıkıntı olrmu buda tşekkurler
 • DrSerefAktas  - fibula kırığım var
  sadece fibul kırıklarında bahsettiğiniz oranda kaynama tam yük vermenize izinverebilir. Ancak radyolojik ve klinik düzelmenin bir ortopedi uzmanınca onaylanması önerilir.
 • server.sahin@hotmail.com  - Tibia Kırığı sonrası
  Merhaba, tam iki ay önce kaza sonucu, sol dizimde tibia üst uç kırığı meydana geldi. Ameliyat olmadım. Sol bacağım 45 gün boyunca alçıda durdu. 45 gün sonunda doktor alçıyı çıkarıp dereceli dizlik verdi. 1 ay daha üzerine basmamamı istedi. Fakat 45 günlük alçı sonrası dizim hiç bükülmüyordu. Doktor dizimi kendim açmamızı istedi. 15 günde sadece 30 derece bükebildim. Çok da ağrım oluyor dizimin sol iç tarafında yani kırıkla ilgisi olmayan bir yerinde. Ne yapmalıyım sizce?
 • DrSerefAktas
  Son durumunuz değerlendirilerek uygun ise fizik tedavi ile eklem hareket açıklığı arttırılabilir.
 • djtunch  - kaval kemiği (trafik kazası)
  Merhaba hocam sol ayamın kaval kemiği kırıldı ortadan (10 cmlik bi kırık çapraz şekilde) doktor alçıya aldı 10 gün sonra kontrole gittim ve kemikte kayma olduğu sölendi ve 10 gün daha kalıcak dedi eğer daha fazla kaymassa alçı tedavisine devam edilecek dedi olmazsa ameliyat dedi hocam amaliyat hakkın da bilgi verir misiniz platin takılcak dediler de tekrar çıkarılabilirmi platin ne kadar sürede hareketlerin eski haline gelir. 2. Kontrole 6 gün kaldı ayağımda hala kıkırdama var hiç bir şekilde yüklenmiyorum ve fazla WC te gitmemek için az yemek yiyorum. Cevabınızı bekliyorum hocam teşekkürler. (Parçalı kırık değil.)
 • DrSerefAktas
  Oblik kırıklarda kayma olması durumunda kısalık gelişeceğinden cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Kırığın yeri ve tipine göre intramedüller kilitli çivileme yada plak ile tespit yapılabilmektedir. Yapılacak cerrahi ayağa kalkma süresini kısaltmaktaır. Ameliyat sonrası erken dönemde koltuk değnekleri ile ayağınıza basmadan yada kırık ve tespit izin verirse kısmen basarak yürüyebilirsiniz. Ortslama 4-6 ayda kaynama beklenir.
 • umtbsk88
  Hocam mrb benm 1ay once once bılegın az ustu nden fibula kemık kırıl dı.alcıya aldık suan tam bır ay oldu rontgen cekip baktımzda baya bı kaynamıstı yuzde 60 70 gbı . alcıyı cıkartıp bileklik taktım üstune ufak basarsam bısey olrmu bazı doktorlarmz kemik bıraz kaynadktan sonra basmak ıyı glır dıyorlar forumlarda. Siz ne onerırsınız sporcuyum ayrıca teşekkurler.
 • DrSerefAktas
  kırık yeri,tipi ve kaynama oranı yük verme oranını belirleyecektir. Takdir edersiniz ki internet üzerinden muayene ve tetkik incelenmesi yapmadan direkt tedavi planı yapmak etik ve profesyonel olmayacaktır. Bir ortopedi uzmanının görüşünü almanız en doğru yaklaşım olacaktır.
 • burak4884
  Merhaba hocam ben bundan 35 gun once halisaha macinda sol aygimin fibula kemigini kirmistim. Doktorum biraz kemigin biraz egrildigini soyledi yani kirilmakla birlikte biraz egrilmisti bu sizlama yapabilir yapmayadabilir demisti simdi bgn alci cikarildi acilde film fln cekilmeden ortopedi doktotrum yok diye simdi ustune basinca topugumun altindan sizliyor ameliyat mi gerekir zamanla fecer mi hocam lutfen bi care soyleyin allah simdiden sizden razi olsun iyi gunler
 • DrSerefAktas
  son durumunuzun muayene ve radyografi ile değerlendirlerek yüklenme oranı hakkında karar verilebilir.
 • prince8484  - maleol kemiği kırığı
  hocam merhaba ; aralık 5 te maleol kemiğimi halı saha maçında kırdım , yalnış olmasın fibula da olabilir,bu dirsek kemiği diye de geçiyor, vida takıldı 4 ay geçti üstünden şişlik inmedi ve de ayağım çok geride kalınca yürürken bilekten ağrı yapıyor , şişliklerin inmemesi sizce normal midir, doktorum şubattaki son kontrolde herşey normal gözüküyor kafana takma dedi ama yardımcı olursanız memnun olurum.
 • DrSerefAktas
  son durumunuzun muayene ve radyografilerle değerlendirilerek uygun tedavi planı yapılmalıdır.
 • duygu223
  hocam 1 hafta önce basketbol oynarken ayağımın burkulup duvara çarpmasıyla fibula kemiğim kırılmıştı.atel taktılar. ve 6 hafta üzerine basmayacağımı atelde kalacağını söylediler daha sonra doktor ,'hocamız gelip bakacak ameliyatlık bir durum var mı diye' dedi ama hoca gelip bakmadı 1 gece hastanede yatırmalarına rağmen .. sonra taburcu etti . bizde ilgisizlikten dolayı doktor değiştirdik .yeni doktorum ayağımın üstüne basabileceğimi söyledi ve alçıya almadı bi sorun çıkar mı alçıya aldırmamız gerekiyor mu
 • DrSerefAktas
  kırık tipine göre karar verilmelidir. Her durumda yakın takip ve radyografik seri incelemeler önerilir.
 • kaan0019  - kaval kemiği kırığı
  hocam kolay gelsin lütfen lütfen lütfen soruma bi cevap verirmisiniz. Yaklaşık bundan 55 gün önce ayak bileğim yani topuğumdan bir karış yukarı kısmında iki kemiğimde kırıldı iki kemiğede platin takıldı şu anda hiç bi ağrım sızım yok sadece ayağım biraz şiş birde doktor basmamamı söyledi size sorum sadece araba kullanabilirmiyim onu sormak istiyorum 55 gün önce ameliyat oldum Hocam lütfen bi cevap verirmisiniz birde tam anlamıyla ne zaman basarım teşekkür ederim hocam
 • DrSerefAktas
  kırık kaynamanız tamamlanmadan araba kullanmanız önerilmez. kırık kaynamanız son radyolojik ve klinik olarak değerlendirilebilir.
 • kaan0019
  hocam ağrım sızım olmadığı için kullanıyorum acaba kırığın olduğu birleşen yerler yeniden oynamamı yapar ne basacağım hakkında blgi verirmisiniz hocam
 • DrSerefAktas
  elbette uygulanan implantta kırılma tespitte kayıp en sık rastlanan sorunlardandır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!