Bel ağrısı

Bel Ağrısının sıklığı nedir ?
Bel ağrısı, toplumda üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra  2. sıklıkta görülen sağlık sorunudur. İnsanların büyük bir kısmı yaşamları boyunca en az bir kez bel ağrısı yakınması ile karşılaşırlar.

Bel Ağrısı neden kaynaklanır ?
Bel ağrılarının büyük çoğunluğu(90%’ı) kas ve yumuşak doku kaynaklı somatik bel ağrılarıdır ve herhangi bir laboratuvar ya da görüntüleme yöntemi ile anormallik saptanamayan ağrılardır. Bu ağrılar son derece iyi huyludur; 90%’ı 1-6 hafta arasında kendiliğinden düzelebilirler. Geri kalan 10% kadarın süreklilik gösterme (kronikleşme) durumu vardır ve tedavileri daha zordur. Bel ağrılarının 10% kadarı bel fıtığı, kireçlenme, bel kayması gibi toplumda sık duyulan durumlara bağlıdır. Bu ağrılar daha şiddetli, sık tekrar eden ve devamlılık gösteren ağrılar olmaya eğilimlidirler. Bu tür bel ağrılarına bacağa yayılan ağrı, bacakta uyuşma ya da güçsüzlük ile öksürmek-ıkınmakla ağrı artışı gibi yakınmalar eşlik edebilir.
Romatizmal hastalıklar ya da kanser gibi ciddi hastalıklara bağlı bel ağrıları tüm bel ağrılarının ancak 1%’ini oluşturur. Genellikle ateş, yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı ve gece ağrısı gibi yakınmalar eşlik eder.
Bel ağrıları gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybının en önemli nedenidir. Ayrıca yüksek oranda (%75) tekrarlayıcıdırlar.

Bel Ağrım var ne yapmalıyım ?
Bel ağrısı; çok şiddetli ve yürümenize engel oluyorsa, bel ağrısı nedeni ile gece uykudan uyanıyorsanız, 1-2 günlük istirahat ve ağrı kesicilere rağmen bel ağrınız sürüyorsa, trafik kazası, yüksekten düşme gibi bir yaralanma sonucu bel ağrınız varsa, bel ağrınızla birlikte bacakta uyuşma,yanma, kuvvet kaybı hissediyorsanız, ileri yaşlarda (65 ve üstü) bel ve sırt ağrınız varsa bir ortopedi uzmanı tarafından görülmeniz ve tedavinizin uygun şekilde planlanması gereklidir.

Bel ağrısında doğru yaklaşım ortopedi doktorunun muayenesi ile başlar. Bu şekilde ortopedi doktoru, bel ağrısına yol açan sorun hakkında fikir sahibi olup tanıyı doğrulamak için ek tettkik gerekiyorsa istemektedir. Bel ağrısında özellikle uzun süreden beri müzdarip olan hastalarda güncel tetkiklerin yapılması son derece önemli olmaktadır. Yine istenen ek tetkiklerde saptanan bulgularda tanı koyulmasına yardımcı olarak doğru tedavi planlamasını sağlayacaktır.

Bel Ağrısının tedavisi nedir ?
Bel ağrısında; ilaç, ev egzersiz tedavisi ile fizik tedavi uygulamaları sıklıkla başvurulan tedavi yaklaşımlarıdır. Bel ağrısına yol açan soruna göre tedaviler farklılık göstermektedir. Örneğin mekanik bel ağrısı dediğimiz sık görülen bel ağrısı tipinde bel çevresi adelelerin güçsüzlüğü en önemli neden olup eksersiz tedavisi kalıcı çözümü sağlayabilmektedir. Yine ileri yaşta ani başlayen bel ağrılarında ilk akla gelen sorunlardan birisi de osteoporoza bağlı gelişen omurga kırıklarında ise kırığın tipine göre; istirahat, korse kullanımı, vertebroplasti yada cerrahi tedavi uygulanabilmektedir.Girişimsel ağrı tedavi yöntemleri gittikçe daha sık uygulanan tedavilerdir. Cerrahi tedaviler gerekli durumlarda ve uygun seçilmiş olgularda iyi sonuçlar göstermektedir.

Bel ağrısı

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”