Kifoz

Kifoz

Halk arasında kamburluk olarakta bilinen omurganın sırt veya belde tümsek çıkıntı şeklinde görüntü veren hastalığıdır. Normalde sırtımızda hafif tümseklik belimizde de hafif çukurluk vardır. Sırtta ortalama tümseklik 20-50 derece açı arasındadır. Bunun üzerindeki eğriliklerde kifoz deformitesinden bahsedilir.

Kaç tip Kifoz Hastalığı vardır ?

Doğumsal, postural, scheurman hastalığına bağlı ve ileri yaşlarda görülebilmektedir. Doğumsal kifozda omurganın ön elemanlarında gelişme kusuru mevcuttur. Burada omurganın ön kısmı kısmen gelişmemiş olabilmektedir. Bunun yanında iki omurun önden birbirine bağlı olduğu şekilde de deformite görülebilmektedir. Bunun yanında bazen omurganın arka yapı elemanlarının gelişmemesi sonucunda myelodisplazide olduğu gibi kifozda gelişebilmektedir.

Bir diğer türü de postural kifozu olup duruş bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Özellikle öğrencilerde ve göğüs gelişimi başlayan buluğ çağındaki genç kızlarda sık görülür.

Scheurmann kifozu ise sırtta ağrı 3 ve daha fazla omurgada da kamalaşma ile giden bir hastalıktır. 10-15 yaşta görülen bu hastalıkta deformite ilerleme gösterme eğilimindedir.

Enfeksiyon ve kırıklarda özellikle osteoporotik kemiklere bağlı kırıklarda kifoz görülmektedir.

Kifozun tanısı nasıl koyulur ?

Fizik muayene ve radyografi tanıda en önemli bilgileri sağlamaktadır. İhtiyaç duyulan hastalarda diğer radyolojik ve biyokimyasal tetkikler uygulanır. Radyografik olarak lateral radyografilerde T2-T12 omurları arasında ölçüm yapılır. Normal kifoz açısı 20-50 derece arasında olup 55 derecenin üzerinde tedavi planlanır.

Nasıl tedavi edilir ?

Kifozun tipi tedavinin belirlenmesinde son derece önemlidir. Konjenital kifozda ise tedavi erken yapılmalıdır. Postural kifozda eksersiz ve ortez/korse kullanımı ile tedavi mümkündür.

Adelosan kifozda, Scheurmann kifozunda sıklıkla korse tedavisi ile düzelme sağlanırken ileri derecedeki kifozlar ki 70 derece üstü kifozlarda cerrahi tedavi gerekebilmektedir.

Kifoz

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”