Lomber Dar Kanal (Spinal Stenoz)

Lomber Dar Kanal (Spinal Stenoz)

Lomber Dar Kanal ve intervertebral foremenlerin Lomber bölgede darlığı sonucunda gelişen klinik tablodur.

Sinirlerin çıktığı bölgede basıya bağlı olan kök basısı bulguları görülür.

Bu hastalarda yürümekle artan istirahatte azalan bel ve bacak ağrıları görülmektedir.Yine bu hastalarda kadikasyon, kramp tarzı ağrılar görülmektedir.Hastalar öne eğildiklerinde ağrılarının azaldığını belirtirler.

Muayenede genelde düz bacak kaldırma testi negatiftir. Patella ve Aşil reflekslerinde azalma ve kayıp görülebilir. Bu hastalarda mutlaka sakral duyu ve anal sfinkter tonusu kontrol edilmelidir.

Kanal darlığı sıklıkla orta ve ileri yaşlarda omurgadaki kireçlenme ile görülür. Bazı hastalarda kanal doğuştan dar olup daha erken yaşlarda bulgular ortaya çıkabilir.

Muayene sonrasında direkt radyografi yanında BT ve MR ile tanı koyulabilir. Ortopedi uzmanı EMG testi ve ürodinamilk testleri de isteyebilir.

Tedavide ilk etapta ilaç tedavisi ve eksersiz önerilir. Bu tedaviye yanıt vermeyen olgularda epidural enjeksiyonlar ve fizik tedavi denenebilir. İleri olgularda ise cerrahhi olarak kanal çapını genişletecek dekompresyon ameliyatları ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Dekompresyon uygulanan olgularda posterior instrumentasyon ve füzyonda yapılmaktadır.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”