Siyatik hastalığı ( siyatalji, siyatik ağrısı )

Siyatik hastalığı ( siyatalji, siyatik ağrısı )

Siyatik sinirin izlediği yol boyunca ağrının hissedildiği durumdur. Siyataljide, Ağrı, tek tarafta olup, belin alt kısmında bir tarafta başlayıp kalça, uyluk, diz ve baldır  arkası boyunca hissedilmektedir.

Bu hastalıkta ağrı, siyatik sinirin izlediği yol boyunca herhangi bir bölgede olabildiği gibi bu bölgelere yayılma şeklinde yada boylu boyunca da hissedilebilmektedir. Ağrı, keskin olabileceği gibi sadece sızı şeklinde yada rahatsızlık şeklinde de olabilir. Bazı hastalarda yanma, uyuşukluk yada his azalması, his kaybı ve kas gücü kaybı görülebilmektedir.

Hastalık, Siyatik siniri oluşturan sinir köklerinin bel seviyesinde sıkışması ve nadirende priformis hastalığı sonucunda olur. Seyrek olarak ta sinir travma ile hasar görmüş yada tümör tarafında baskı altında olabilir. Sıklıkla bel düzeyinde bel fıtığı yada kireçlenmeye bağlı oluşan kemik çıkıntıları sonucu sinir sıkışması olur.

Tanıda, fizik muayene de sırt üstü yatarken doktor tarafından bacağın düz olarak  kaldırılması sırasında ağrı hissedilmesi, his farklılığı, parmak ucu yada topuklara basarak yürüyememe, kas güçsüzüğü olduğu gözlenir. Ayrıca direkt radyografi ve/veya MR ile neden ortaya koyulabilmektedir.

Omurgada kireçlenme başlayan hastalarda, masa başı işleri yapıp düzenli spor yapmayanlarda, mesleki olarak ağır yük kaldıranlarda, kilolu bireylerde ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir.

Çok şiddetli ağrı, uzun süredir geçmeyen şikayetler, kas güçsüzlüğü, idrar ve/veya  gayta kaçırma varlığı, düşme, kaza sonrası bulguların olması vakit kaybettirmeden doktora başvurmayı gerektirir.

Bu hastalıkta eğer nörolojik kayıp saptanmaz yada sinirdeki MR  ile bası bulgusu şiddetli olmayan hastlarda,  ilk yaklaşım istirahat, kas gevşetici ve antiemflamatuvar ilaçlar kullnılmaktadır.

Fizik tedavi ile de ilaç ve istirahate rağmen sonuç alınmayan hastalarda başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Bazı hastalarda da bel bölgesi epidural enjeksiyonlardan fayda görebilmektedir.

Tüm bu tedavilere yanıt vermeyen hastalarda ve nöroljik muayenede nöroljik bulguları varsa cerrahi tedavi uygulanmaktadır.

Siyatik hastalığı ( siyatalji, siyatik ağrısı )

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”