Vertebroplasti ve Kifoplasti

Vertebroplasti ve kifoplasti

Vertebroplasti ve kifoplasti ne demektir ?

Vertebroplasti ve kifoplasti özellikle yaşlı hastalarda görülen osteoporotik omurga kırıklarında kullanılan tedavi yöntemidir.

Vertebroplasti nasıl yapılmaktadır ?

Vertebroplasti, sedasyon ile yapılan bir işlem olup genel anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır. Amaç kırık omurun içine kemik çimentosu enjekte edilerek kırığın stabil hala getirilmesi ve bu şekilde ağrının geçirilmesidir. Yaklaşık 1 cm lik kesiden bir iğne kanül, kırık omurun içine ilerletildikten sonra kanül içinden kemik çimentosu enjekte edilir. Kemik çimentosunun donması ile kırık stabil hale gelmiş olur.

Vertebroplasti ve kifoplasti

Kifoplasti nasıl yapılır ?

Kifoplasti işlemi de sedasyon altunda genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan yapılabilir. Burada omurga çökme kırıklarındaki yükseklik kaybının giderilmesi amaçtır. Bu amaçla kırık içine ilerletilen kanülden geçirilen balon şişirilerek kemikteki çökme düzeltilir daha sonra balon geri çekilip balon tarafından oluşturulan boşluğa kemik çimentosu enjekte edilir.


Vertebroplasti ve kifoplasti işlemi için ne kadar hastanede yatmak gerekmektedir ?

Bu işlemi geçiren hastalar aynı gün taburcu edilebilir yada en fazla 1 gün hastanede kalmaları istenebilir.

Vertebroplasti ve kifoplasti sonrası ağrı ne zaman geçer ?

Bir kısım hastada ağrı hemen geçebileceği gibi bazı hastalarda ağrı 2 hafta daha sürebilir.

Günümüzde genç hastaların omurga kırıklarında aşırı osteoporoz yok ise vertebroplasti işlemi uygulanmaz. Vertebroplasti, özellikle yaşlı hastalarda görülen osteoporotik çökme kırıklarında uygulanan bir yöntemdir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”