Omuz Çıkıkları İnstabiliteleri (Tekrarlayan Omuz Çıkıkları) Yazdır

OMUZ İNSTABİLİTELERİ (TEKRARLAYAN OMUZ ÇIKIKLARI)

 

Omuz çıkıkları nasıl olur?

Omuz çıkıkları iki şekilde olur: 1- Sportif yaralanma, düşme gibi travmatik bir zorlanma ile olur. 2- Yapısal olarak bağların esnek olması ile omuz ekleminde çok basit zorlanmalarla bile çıkık olur.

 

Travmatik ve bağ gevşekliğine bağlı omuz çıkıkları arasında ne fark vardır?

Travmatik omuz çıkıklarında çıkık yüksek enerjili travma ile olmaktadır. Özellikle de bu travma ile çıkık sırasında kapsül ve labrum denilen omuz eklemi  yuvası kenarında stabilite sağlayan meniskus tarzı yapıda yırtık (Bankart lezyonu) oluşur. Özellikle 20 yaş altındaki hastalarda ilk çıkıklar sonrasında yüksek oranda tekrarlayan çıkıklar olurken 40 yaş sonrası ilk çıkıkları takiben tekrarlayan çıkık azdır.Yapısal bağ gevşekliği olanlarda ise bağlar ve kapsül esnek  olduğundan omuz kapsül ve labrumunda yırtık olmadan basit travmalarla çıkık görülebilir. Bu tip çıkıkların bir kısmında hastalar omuz çıkıklarını kendileri yerine koyabilirler.

Travmatik ve bağ gevşekliğine bağlı omuz çıkıklarının tanısı nasıl koyulur?

Tanıda, anemnez, fizik muayene, radyolojik tetkiklerden faydalanılır. Anemnezde, ilk yaralanmanın nasıl bir travma ile olduğu, kaç kez olduğu, nasıl redükte edildiği, eşlik eden diğer hastalıkların varlığı ve ağrının tipi gibi bilgilere ulaşılır. Fizik muayenede; çıkığın yada instabilitenin anatomik yapılarda oluştuğu değişiklikleri saptamak mümkün olduğu gibi genel bağ gevşekliği bulguları da gözlenebilir. Tüm bunların yanında radyografiler ile kemik yapı değişiklikleri izlenir. MR tetkiki son zamanlarda omuz instabilitelerine neden olan değişiklikleri gösterdikleri için çok yaygın olarak kullanıma girmiştir.

 

 

Omuz instabilitelerinin tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Omuz instabiliteleri önceleri sıklıkla fizik tedavi, eksersiz ve açık cerrahi onarım ile tedavi edilmeye çalışılırken, MR ile altta yatan patolojilerin net ortaya konması, artroskopik cerrahide gelişmeler ile hem travmatik hemde bağ gevşekliğine bağlı omuz instabilitelerinde artroskopik cerrahi ile çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Artroskopik cerrahi de Bankart lezyonu dediğimiz ön labrumdaki yırtıklar ve SLAP lezyonu dediğimiz labrumun üst kısmını biseps tendonu yapışma yeri ile ilgili yırtıklar özel ucu ipli çapalarla artroskopik olarak dikilerek kemiğe tutturulurlar. Bağ gevşekliğine bağlı omuz instabilitelerinde ise kapsülde artroskopik olarak eklem içinden girilerek kapsüle  çepeçevre aralıklı olarak büzüştürme dikişleri koyularak kapsül sıkı hale getirilir.

Omuz instabilitesi için yapılan omuz artroskopisi sonrası hastanede kaç gün kalma gereklidir?

Omuz instabilitelerinin hemen tamamı günümüzde artroskopik olarak tedavi edilmektedir. Artroskopik onarım sonrası hastalar hastanede en fazla 1 gece kalmaktadırlar.

Omuz artroskopisi sonrası nasıl tespit uygulanır ve fizik tedavi gerekli midir?

Omuz artroskopisi sonrası hastalara kol askısı tespiti uygulanır. Hastalara ameliyat sonrası 1. haftadan itibaren fizik tedavi ve eksersiz programı uygulanır. Hastalar, tam sportif aktiviteye ameliyat sonrası 5.-6. ay civarında kısıntısız olarak dönerler.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.


Sorun Cevaplayalım (234) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • HasanAli  - Sağ omuz Çıkığı
  öncelikle merhabalar hocam, 3 hafta öncesinde deniz kazası sonucu sağ omuzum çıktı, bundan önce de 1 kere çıkmıştı. Bu son çıkığın mr sonucunu yeni aldım elime ve size yazıyorum cerrahi müdahale gerekli midir? yoksa ilaçlarla geçebilir mi? Sonuc şöyle; Glenohumerl eklem mesafesi normaldir. Glenoid superior, anterior ve poseterior labrumlar normal görünümdedir. Akromioklavikuler eklem normal değerlendirilmiştir. Kesit alanındaki klavikula, akromion ve skapula normal görünüme sahiptir. *** Humerus baş ve boyun kesiminde diffüz medüler kemik iliği ödemi ve humerus baş süperolateralinde vertikal oblik seyi medüller fissür hattı izlenmektedir. Supraspinatus kas ve tendonu normal kalınlık ve sinyal intensitesine sahiptir. Infrspinatus, teresminör ve subskapularis kas ve tendonları normal kalınlık ve sintal intensitesinde izlenebilmektedir. *** Biceps ve subskapularis tendonları çevresinde omuz ekleminde, subglenoid fossada sıvı izlenmiştir. Not: Hocam kazan bu yana 2 hafta geçti ve ağrılarımda azalma hiç olmuyor. Saygılar.
 • DrSerefAktas
  muayene ve güncel mr görüntüleriniz incelenerek tedavi planlaması yapılabilir.
 • sams  - tekrarlayan omuz cıkıgı
  hocam merhaba benım toplam 5 defa sag omzum cıktı amelıyat teshısı koydular omuz baglarını dıkıcez dedıler gun beklıyorum acaba duzgun bır tedavı ve tedavı sonrası eskı saglamlıgını kazanırmı kolum cok takıntılı bır ınsan oldugum ıcın benı cok olumsuz etkıledı acıkcası sızın gıbıde duyarlı alanında kendını gelıstırmıs doktor lar yok dalga gecer gıbı agrı kesıcı verıp ıncıldı deyıp yolluyorlardı sıze ulasmak ıstedım o yuzden dıpnot : tedavı surecem tamamen bıttıgınde kıck box gıbı agır sporlar yapabılırmıyım ? sımdıden sagolun
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • gebatekinci  - omuz çıkığı
  merhaba hocam. benim 3 defa omzum çıktı.2010 mayıs,2013 mart,2014 haziran'ın 12 sinde yani 3 gün önce.ameliyat olmayı düşünüyorum.ameliyat önerirmisiniz.öneriyorsanız riskleri var mı,varsa ne gibi riskleri var,ayrıca ameliyat masraflarını sosyal güvencem karşılıyor mu? şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  Ameliyat ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bizim sgk anlaşmamız yoktur.
 • CanerSahinK  - Sağ omzumdan ameliyat oldum
  Yaklaşık 8 ay önce artroskopik bankart lezyonu ameliyatı oldum. Dün halı sahada zorladım sanırım çıkık hissinin çok daha düşüğünü yaşadım ama çıkmadığına emindim. Pazartesi ameliyat olduğum doktora gideceğim ama sabredemedim okulumun olduğu yerdeki hastaneye gittim(Okulum küçük bir yerde hastanesinde ortopedi polikliniği yoktu acile gittim). Röntgende çıkık olmadığını söyledi. Şuan ağrı yok. Maçta da çıkıp geri yerine oturma falan olmadı sizce ameliyata bir zararı olmuş mudur? Teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  Bu ancak muayene ve gerekirse mr ile anlaşılabilir.
 • mustafa42  - Labrum kopuğu
  Sayın hocam, Omzumda çekilen mr sonrası --Hill-sachs deformitesi ve medullada buna bağlı ödem görülmektedir. Labrum saat-6 hizasından 12 hizasına kadar glenoidden kopuk olarak izlenmektedir.-- sonucu çıktı. Ameliyat kesin olmalı mı başka çözümü var mı ? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleri incelenerek labral yırtığınız değerlendirilmelidir. Bu şekilde artroskopik cerrahiye ihtiyaç olup olmadığına karar verilebilir.
 • spindar  - bankart lezyonu
  mrb hocam. 1 şubatta sol omzumdan bankart lezyonu ameliyatı oldum. epikrizde hill sachs olduğu da yazıyor. ilk sorum ameliyat artroskopiyle yapılacak denmişti fakat açık ameliyat yapılmış sebebi ne olabilir? bir de ameliyatın ikinci haftasında kontrole gittiğimde faz 1 egzersizlerin tamamı verilmemişti, 5. haftada gittiğimdeyse faz 2 egzersizlerine geçmem gerektiği söylendi. faz 1in tamamını yapamıyorum dediğimde bana 5 hafta dolmuş o hareketlerin tamamını yapabiliyor olman lazım dediler. faz 1in tamamını vermeyip şimdi faz 2ye geçmemi istemeleri sizce ne kadar doğru ve ne önerirsiniz?
 • DrSerefAktas
  ameliyat sonraki dönemle ilgili sorularınızı cerrahınıza yöneltmen,z en doğrusu olacaktır.
 • tolga  - omuz
  hocam benim iki veya 3 yıl önce omuzum çıktı. iki veya 3 hafta ağrısını çektim. bilmiyordum geçer sandım. sonra hastaneye gittiğimde yumuşak doku zedelenmesi, bişey yok bunda dendi. ama tabiki geçmedi. en son bi yıl önce bi doktora gittim. oda tendinit dedi. ilaç krem falan verdi. yine geçmedi. siz bilirsiniz doktor bey. kolumu geriye doğru attığımda yerinden çıkıyor. sonra acı içinde geriye sokuyorum. ani hareketlerde yine çıkıyor. ne yapmalıyım doktor bey. doktora mi gideyim. onlar mi anlamıyor bilmiyorum. ne yapmalıyım
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr ile instabilite tipiniz saptanarak uygun tedavi başlanabilir.
 • Emre Hacıbayramoğlu  - sürekli omuz çıkığı sonrası atroskopi yöntemi
  doktor bey ben sureklı omuz cıkıgından atroskopi yöntemi ile 3 tane 5lik tenton tespit vidası taktılar 6 hafta bandaj kolunda kalacak dendı ben 3 hafta sonra cıkarttım başka bi doktora gittim onun bu konu hakkında bilgisi yoktu fizik tedavi önermedi sadece öne doğru eğilerek sağa sola öne arkaya ve daire çiz günlük dedi ben pek güvenemedim acaba fizik tedavi olmak lazım mı ?
 • DrSerefAktas
  fizik tedavi gerekli olacaktır. Ancak ameliyat sonrası döneminiz operasyonu yapan doktorca belirlenmesi en doğrusudur.
 • Ali Demir  - vesbo süresi
  merhaba hocam ilk gittiğim doktor omuz çıkığı tedavim için 5 hafta tesbit gerekli dedi. Sonra kontrol eden başka bir doktor 3-4 haftadan sonra çıkarılmalı hareket kabiliyetini daha da kısıtlar dedi.Erken ya da geç çıkarmam vesboyu sorun teşkil eder mi ? Sizin tavsiyeniz nedir? teşekkürler..
 • DrSerefAktas
  omuz çıkılarında 3 hafta tespit uygulamaktayız. Yalnız genç hastalarda mr tetkiki ile Bankart lezyonu olup olmadığını kontrol etmekteyiz.
 • seher ruzgar  - omuz cikigi artroskopik onarildi tekrar cikti
  Dr bey erkek kardeşim 2008 de bankart lezyon u sebebi ile artroskopi oldu.. Bir HF önce düşme sonraki tekrar cikti.. Opereden sonraki ilk çikik.. Mr da ödem ve sivi olduğu bankart lezyonu lehine değerlendirilebileceği yaziyor.. Simdi askida! Hareketle agrili.. 10 gün omuz korunacak sonra kontrol dediler.. Herhangi bir sekel kalirmi? Tekrar artroskopik müdahale gerekirse bu opere sonrasi ilk cikikta protez ihtiyacı olur m u? Uzmanlık alaniniz bu ise size de muayene olsun isteriz..
 • DrSerefAktas
  muayene ve mrlar değerlendirilerek bir artroskopik cerrahiye ihtiyaç olup olmadığına karar verilebilir. Dilerseniz iletişim bilgilerden randevü alarak tedavinizin tarafımızca yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 • gokhan k  - 2 yıl önce omzum çıktı
  mrb hocam 19 yaşındayım..2 yıl önce omzum çıktı 3-4 defa tekrarlanmalı şekilde 2 yıldır iyi şükür vücut geliştirmek istiyorum çalışırken kolumun çıkma olasılığı nedir? teşekkürler
 • DrSerefAktas
  öncelikle omuz çıkığınızın nedeni ortaya koyulmalıdır.
 • halil korkmaz  - omuz çıkığı
  hocam yaklaşık 12 yıl önce 16,17 yaşlarındaydım.12 yıl içersinde omuzum defalarca yerinden oynadı veya çıktı (yüzerken,hapşırırken...) kısmen alıştım böyle yaşamaya ama 4 ay önce omzumda kendiliğinden inanılmaz bir ağrı meydana geldi,daha öncelerinde çıktığında bu kadar acı çekmemiştim.Ağrı ve acı nerdeyse 2 hafta sürdü,hiçbir şekilde ağrısı durmadı,günde en az 10 yakın ağrı kesici kullandım ama nafile.2 haftanın sonunda yavaştan kolum düzeldi ama arasıra ağrılar meydana geliyor.Ameliyat tek çözüm mü? Mesleğimden dolayı şuan olamıyorum,ameliyatı ertelememde herhangi bir sakınca var mı ? Şimdiden teşekkür ediyorum
 • DrSerefAktas
  öncelikle ağrınaıza neden olan sorunun saptanması için muayene ve MR tetkikiniz yapılmalıdır. Tanı koyulduktan sonra uygun tedavi seçimi ve zamanlaması yapılabilir.
 • mithat doğan  - omuz çıkığı
  sayın doktor; 16 ay önce halı saha maçında saat istikametinin tersi yönünde dönmek suretiyle omzum acılı bir şekilde çıktı...çıkarken gelen çat! sesini bile hala hatırlıyorum.. hastanede olaydan 1 saat sonra yerine oturttular. mr sonuçlarında bankart lezyonu ve hil sachs lezyonu var dediler..tüm prof dr lar ameliyat önerdi.ben olmadım olaydan sonra askıyı çıkarınca bu sefer de donuk omuz meydana gelmişti ve fizik tedavilerin sonuç vermeyeceğini düşünüp kendi fizik tedavimi kurbağalama yüzme stili ile yapmaya çalıştım. omzum 3 ayda açıldı.. şu anda kendime dikkat etmekle birlikte yüzme sporunu sadece serbest stil ve kurbağalama olarak yapıyorum. omzumun 16 aydır çıkmaması ve kendimi iyi hissetmem bir daha teklarlamayacağı anlamına gelir mi? ameliyat olmayı reddetmekle sizce iyi mi yaptım?
 • DrSerefAktas
  genç hastalarda oluşan Bankar lezyonları ile yeniden çıkık görülebilmektedir. Şu ana kadar olmaması olmayacağını göstermeyecektir. son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Mutlu Kokrmaz  - Sağ omuzum 3 yıl önce cıktı
  Merhaba hocam 3 yıldan beri hala cıkıo 15 kez cıkmıstır nerde nasıl ameliyat olmalıyım bu bir ay içinde olak istiyorum ameliyatla kesin geçermi cunku olan kısılerin coğu gecmediğini söyluyor ben beden eğt öğretmenliği okuyorum ve son yılım amatörde futbol oynuyorum ama artık psikolojim iyice bozuldu yardımcı olursanız cok sevinirim
 • DrSerefAktas
  Artroskopik cerrahi ile omuz çıkıklarında çok başarılı sonuçlar almaktayız. Etik ve profesyonel açıdan herhangi bir hekim yada hastane önerisinde bulunmamaktayız. Tarafımızdan muayeneniz ve tetkiklerinizin incelenmesi isteğindeyseniz iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz.
 • samet doğan  - omuz cıkığı
  omuzum 3defa cıktı ilk kinde cıktığı zaman cok korkmuştum .. acı belime vuyordu neyse .... 3 ay gectikten sonra yüzmeye gittim havuza atladım an tekrar cıktı dengesiz bir şekilde atlamadım cıktı .. ilkinde beni uyutmadan tedavi görmüştum ikincisinde beni uyutum omuzu geri taktılar dr.soyledim gerek yok uyutmaya ilk defa olmuyr ısrarla dediler uyutucazz neyse kaltığım zaman acı faln hisstmedim neysee4 ay gecti paten kaymaya gittim gene omuzum cıktı yani anlığınız kendimi özürlü gbi hissetmeye başlaıdmm ...
 • DrSerefAktas  - tekrarlayan omuz çıkığı
  tekrarlayan omuz çıkıkları muayene ve mr ile değerlendirilerek, Bankart yırtığı gii instabiliteye neden olan sorun saptanırsa yada eklem kapsulu gevşekliği var ise artroskopik cerrahi tedavi başarı sağlamaktadır.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!