Omuz çıkığı nedir ?

Omuz çıkığı kol kemiğinin uç kısmında küresel yapıdaki proksimal humerus ile kürek kemiğinin proksimal humerusa uyum gösteren glenoid kavitesi bir araya gelerek Omuz ekleminin oluştururlar.

Omuz eklemi bu yapısı nedeni ile vücudun en hareketli eklemidir. Hemen her yöne hareket edebilmektedir. Omuz eklemini oluşturan küresel yapının glenoid kavitenin dışına çıkması durumudur.
Omuz Çıkığı

Omuz çıkığının bulguları nedir ?

Omuz çıkığında omuzun yerinde olmadığını belirtisi olan apolet bulgusu görülür. Omuz ekleminde hasta aşırı ağrı duyar ve hemen tıbbi yardım arar. Hastalar eli ile omuzlarını sabitlerler. Omuz hareketleri ağrı nedeni ile yapılamaz. Omuz bölgesinde şişlik ve hassasiyet mevcuttur.

Omuz Çıkığı

Omuz Çıkığı

 

Omuz çıkığı nedenleri:

Omuz eklemi en hareketli eklemdir. Omuz eklemine gelen kuvvetli darbeler, çarpmalar, omuz üzerine yada açık el/ dirsek üstüne düşme ile çıkık gelişebilir. Bazı rotasyon zorlamalarında da çıkık görülebilir. En sık öne doğru olmakla beraber; arkaya,aşağıya veya yukarı çıkık görülebilir. Omuz çıkıkları düşme riskinin yüksek olduğu, futbol,basketbol,hokey,voleybol ve kayak gibi sporlarda sık görülmektedir.

Omuz çıkığı hangi yaşlarda sık görülür ?

10 lu ve 20 li yaşlardaki erkeklerde sık görülmektedir.

Omuz çıkığı olan hastalarda ne gibi ek sorunlar görülebilir ?

Omuz çıkığı olan hastalarda; damar, sinir yaralanmaları görülebilir. Mutlaka bu açıdan çıkık yerine oturtulmadan ve redüksiyon sonrası mutlaka damar – sinir muayenesi yapılmalıdır.

Bu hastalarda mutlaka ek kırık olup olmadığı araştırılmalıdır. Yine hastaların bir kısmında labrum , kapsül yırtıkları görülebilir ki bu hastalar tekrarlayan çıkıklar açısından farklı yaklaşım gerektirebilir.

Omuz çıkığında ilk yaklaşım ne olmalıdır ?

Omuz ekleminin hareketini engelleyecek şekilde kolun sabitlenmesi ve buz uygulaması fayda sağlayacaktır. Omuz çıkığının redüksiyon dediğimiz yerine oturtulması işleminde anestezi gerekebileceğinden hastaya içecek ve yiyecek verilmemelidir.

Hastaneye başvurduğunuzda omuz ekleminizin iki yönlü radyografileri çekilerek çıkığın hangi yöne olduğu ve ilave kırık olup olmadığı saptanmalıdır.

Omuz Çıkığı

Omuz Çıkığı

Omuz çıkığında tedavi nasıl yapılır?

İlk omuz çıkıkları tercihen anestezi yada sedasyon yapılarak yerine oturtulmaktadır. Tekrarlayan çıkıklarda doktorunuz anestezisiz kapalı reduksiyonu deneyebilir. Nadiren açık cerrahi redüksiyon gerekebilir. Omuz çıkığı reduksiyonu sonrası omuz sıklıkla kol askısı yada Velpau bandajında 2-3 hafta istirahate alınmaktadır. Sonrasında fizik tedavi önerilir.

Omuz Çıkığı

Omuz Çıkığı

Hangi omuz çıkıkları tekrarlar?

Omuz çıkıkları incelendiğinde özellikle 20 li yaşlarda omuz çıkığı geçiren bireylerde tekrar bir hastalığı yaşama riskinin 40 yaş grubuna göre oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Bu nedenle, 20 li yaşlarda omuz çıkığı olan olguların, olası Omuz Labrum, kapsül yırtıkları açısından MR ile değerlendirilmeleri ve Bankart Lezyonu görülen hastaların artroskopik cerrahi ile tedavi edilmeleri önerilebilir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”