Rotator Manşet Yırtıkları Yazdır

DÖNDÜRÜCÜ MANŞET (ROTATOR KILIF) YIRTIKLARI

Rotator kılıf (Döndürücü manşet) nedir?

Döndürücü manşet, omuz eklemine döndürme hareketi yaptıran ve omuzu stabilize eden kasların (supraspinatus, infraspinatus,subskapularis, teres minor) tendonlarının oluşturduğu humerus başını kılıf gibi saran yapıdır.

Döndürücü manşet kasları skapuladan (kürek kemiği) kol kemiği üst kısmına (humerus başına) yapışırlar.

Rotator kılıfta oluşan yırtıklara da rotator kılıf (döndürücü manşet) yırtıkları denir.

Rotator kılıf yırtıkları nasıl olur?

Rotator kılıf yırtıkları, sıklıkla tekrarlayan travmalarla olur. Kollarını yukarıda tutarak çalışanlar, tenis, beyzbol gibi sportif aktivitede bulunanlarda sık görülür. Döndürücü manşet yırtıkları, akut travma ile de olabilir. Hasta omuzundaki ağrıyı başlatan olayı anımsayabilir. Rotator kılıf yırtıkları, 40 yaş civarında sık görülür. Daha genç hastalarda ise akut travmalarla yırtıkları görürüz.

 

Rotator kılıf yırtığının bulguları nelerdir?

Döndürücü manşet yırtığı bulguları olarak kolu yukarı kaldırmada ağrı,güçlük, tam yırtıklarda hastalar kollarını hiç kaldıramayabilirler, bir ağırlık kaldırırken hissedilen ağrı ve güçsüzlük, kolun döndürülmesi hareketi esnasında hissedilen ağrı sayılabilir. Ağrı başlangıçta sadece hareket sırasında olurken daha sonraları istirahat halinde de görülür. Özellikle ileri evrelerde hastalar yırtığın olduğu tarafta omuzları üstüne yatamazlar.

Bu hastalardaki diğer bir bulgu da omuz hareketi sırasında omuzdan ses gelmesidir.

 

Rotator kılıf yırtığı tanısı nasıl koyulur?

Rotator kılıf yırtığı tanısında doktorunuz, anemnez ve fizik muayene ile döndürücü manşet yırtığını düşünür. Bundan sonra omuz radyografileri ve ultrason tetkiki yapılabilir. Kesin tanı ve yırtığın genişliğini anlamak, eşlik eden olası patolojileri ortaya koymak ve ayırıcı tanı için sıklıkla MR tetkiki istenir.

Rotator kılıf (döndürücü kılıf) yırtığının tedavisi nedir?

Tam kat olmayan ve eşlik eden ileri omuz sıkışma sendromu olmayan hastalarda ilk tedavi; istirahat, antiemflamatuar tedavi, kol askısı kullanımı, eksersiz ve fizik tedavidir. Bu tedaviye rağmen bulguları süren hastalar ile tam kat yırtıkları olan ve/veya eşlik eden omuz sıkışma sendromu olan hastalarda cerrahi tedavi uygulanır.

Rotator kılıf (döndürücü kılıf) yırtığının cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

Günümüzde rotator manşet yırtıklarının cerrahi tedavisi artroskopik olarak omuzda açılan 3-4 delikten yapılır. Kısmi yırtıklarda debridman denilen yırtık uçlarının temizlenmesi, kılıf içinde tendon yırtıklarının dikimi, kemiğe yakın ayrışma ve yırtıklarda kılıfın özel çapa tarzı tespit materyalleri ile kemiğe tutturulması ile yapılır. Bütün bu işlemler artroskopik olarak yapılır. Omuz artroskopisinin diğer avantajı da omuz eklemini ilgilendiren diğer patolojilerinde artroskopi ile tanınmasına ve omuz artroskopisi sırasında tedavi edilmesine olanak tanımasıdır.

 

 

 

 

Rotator manşet için yapılan omuz artroskopisi sonrası nasıl olmaktadır?

Rotator manşet artroskopik tedavisi sonrasında hastalar ertesi günü hastaneden ayrılabilirler. Yapılan işleme bağlı olarak kol askısı 2-6 hafta süre ile kullanılır. Eksersiz ve fizik tedaviye, artroskopik tedavi şekline göre en erken cerrahiyi takip eden ertesi gün en geç  te 1 hafta sonra başlanır.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

Rotator Manşet Yırtıkları Videosu

 


Sorun Cevaplayalım (68) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • numan43  - omuz lif kopmasi
  Mrblar hocam. Spor yaparken sağ omzumda lif yırtılmasi oldu. bir sene kadar önce ameliyat oldum. 1. 2 haftadır sag omzumda ameliyat yerinde şişlik ve agri mevcut. ameliyatımdan bu zamana kadar ağır yük kaldırmadim ve omzunu zorlamadim. kolumu sürekli olarak dinlendirdim. bulunduğum bölgede kaplıca meşhur olduğu için sürekli olarak kaplıcaya gittim den dolayıacaba sıcak suyun zararı olmuş olabilirmi. şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkürler hocam
 • DrSerefAktas
  son durumunuz mutlaka muayene ve mr ile değerlendirilerek plan yapılmalıdır.
 • ekmcg  - diz agrisi
  Hocam merhaba gecen hafta bi trafik kazasi gecirdim ve dizimde agri olustu emar cekildi ve sonucunda: medial lateral meniskus normal anatomik konfigirasyonunda ve homojen sinyal intensitesinde goruntulenmistir. Artikuler kartilaj normal degerlendirilmistir ve kondromalazi gorunumu yoktur. Femur lateral troklea ve tibia lateral plato yuk binen kisimlar ile posterolateral kesimde epifizer bolgede tibianin fibula ile eklemlesen yuzunde yaygin meduller odembve posterolateralde fraktur hatti saptanmaktadir. Anterior ve posterior capraz bag, medial kollateral ligaman ve lateral kollateral ligaman , ilio tibial bant normal degerlendirilmistir. Kuadriseps ve patellar tendon tabiidir. Belirgin intraartikuler effuzyon yoktur. Popliteal fossa normal olarak goruntulenmistir. Inceleme alanin giren muskuler ypilarda patolojik sinyal intensitesi degisikligi saptnmamistir. Hocam doktorum yan bagkarin koptugunu Diz kapaktaki kemigin ezildigini ve icten odem topladigini bekirtti ve dizlik takmami onerdi 3 hafta bide sizin gorusunuzu almak istedim. Simdiden tesekkurler..
 • DrSerefAktas
  kırıklarınızda çökme ve ayrışma olmaması için aktivite düzeyinizi ve istirahatinizi mutlaka doktorunuzun önerileri doğrıultusunda uygulamalasınız. Önerilen kontrol zamanların da muayene ve tetkik takip için son derece önemlidir.
 • SercanMazlumoğlu  - SAĞ OMUZ YIRTIĞI
  Hayırlı Günler Hocam: Annemin sağ omuzunda yırtık olduğu tespit edilmiş ameliyat olması gerektiği söylenmiş. Radyoloji rapor sonucu ise şöyle: -Supraspinatus tendonunda full-thickness minimal retrakte rüptür. -Gienohumeral eklem ve bursal sıvı içeriklerinde artış(sinovit-bursit) Sizce ilaçla tedavisi mümkün müdür ? Yoksa ameliyat gerekir mi ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...
 • DrSerefAktas
  Tam kat yırtıklarda öncelikle cerrahi tedavi tercih edilir.
 • emrefbfb  - 1.5 Yıldır çekiyorum
  Hocam 1.5 yıl önce halı saha maçında sakatlandım gitmediğim hastane kalmadı bir sürü krem hap vs. kullandım en son fizik tedavi gördüm onunda faydası olmadı yaşım 18 herkese göre gencim ama sakatlıklar bırakmıyor. MR sonucuma göre 3 mm yırtık var Sonuç olarakda "Humerus başında subkorikal kemik iliği ödemi, Supraspinatus tendonunda artiküler yüzeyde kısmi kat rüptürü." Yazıyor ağrılarım m her geçen gün artıyor ameliyatmı olmalıyım ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun. Artık bıktım :angry: :angry: :angry-red:
 • DrSerefAktas
  muayene ile eski yeni mr tetkikleriniz değerlendirlerek karar verilebilir.
 • mustafa  - kas yırtılması
  hocam babaannemin yaşı 77 akşamları aşırı omuz ağrısı vardı. dokrora gittik kas yırtılması dedi. ameliyat olması gerkir dedi yaptı amaliyatı. Ama bu sefer omuzda agrı yok dirsek bilek arası ve zamanla da parmaklar ağrı yapıyor. Bu durum için doktor omuza platin takılması gerektiğini söylüyor. ne yapacağız bilemiyoruz. bir yolu varsa lütfen mail atarsanız sevinirim. Artık ağrının kesilmesi için kolun bile kesilmesine bile razıyım. o kadar sıkıldık lütfen bir çözümünü bana mail atarmısınız.
 • DrSerefAktas
  bazı durumlarda ameliyat sonrası fizik tedavi fayda sağlayabilmektedir. Ancak kesin öneri muayene ve tetkiklerin incelenmesi ile yapılailir.
 • mustafa akıncı  - supraspinat liflerinde parsiyal tam kat yırtık
  merhaba hocam, vücut geliştirme çalışmakta iken ynalış çalışma sonucu omuzlarımda sıkıntılar meydana gelmeye başladı, fizik tedavi doktoruna gözüktüğümde mr çektirmemi istedi, ve mr sonucunda sol kolumdan ameliyat olmamı söyledi. mr sonucunu aynen yazıyorum hocam; sol omu mr incelemesi akromioklaviküler eklem mesafesi normal sınırlada olup eklem kenarlarında belirgin osteofit formasyonu saptanmadı. subokromial-subdeltoid bursada efüzyon mevcuttur. tip-II akromyon izlenmektedir. Supraspinat tendonda sadece ön kesimi lifler intakt olup, orta ve posterior kesiminde supraspinat liflerinde parsiyal tam kat yırtık dikkati çekmektedir (%50 üzeri parsiyal tam kat yırtık) rotator kılıfı oluşturan diğer kas ve tendon grubu sağlamdır. glenohumeral eklem mesafesi normal sınırlardadır. glenoid labrumlar normal şekil ve sinyal özellikleri ile izlendi. humerus başı, glenoid fossa kemik yapıları normaldir. biseps ve diğer major tendonlar normaldir. mr raporunda bunlar yazıyor hocam. bu mr 'ı 7 ay önce çektirmiştim, durumum şimdiye kadar iyiydi ama bu aralar omuz başı ve kürek kemiğinin uç kısımlarında ağrılar meydana gelmeye başladı, belirli açılarla ancak eşya kaldırabiliyorum. durumum nedir yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler
 • DrSerefAktas
  7 aylık bir üre geçtiği için son durumunuz muayene ve mr ile değerlendirilmelidir
 • derya  - tendon kopması mr sonucu
  hocam mrhba adım derya annem yaklaşık 2 ay önce düştükten sonra omuz ve kol ağrıları başladı emar çekimi yapıldı emarındaki yazanları size şöyle aktarıcam değerlendirirseniz sevinirim hocam. i̇nceleme aksi̇yal ve koronal planlarda t1 ve t2 ağirlikli obli̇k sagi̇tal planda t2 ağirlikli olarak gerçekleşti̇ri̇lmi̇şti̇r... akromi̇oklavi̇kuler eklemde dejenerasyon mevcuttur. subakromi̇al subdeltoi̇d bursada,glenohumeral eklem mesafesi̇nde,subkorakoi̇d reses ve subkorakoi̇d bursada sivi artişlari i̇zlenmektedi̇r. supraspi̇natüs tendonunda kalinlaşma ve patoloji̇k si̇nyal deği̇şi̇kli̇ği̇ i̇le bi̇rli̇kte tendon di̇stali̇nde tam kat i̇nkomplet i̇le uyumlu si̇nyal deği̇şi̇kli̇kleri̇ mevcuttur yi̇ne i̇nfraspi̇natus tendonunda i̇nkomplet yirtik i̇zlenmi̇şti̇r görünüp ti̇p iii a i̇mpi̇ngement i̇le uyumludur subskapulari̇s tendon bütünlüğü tabi̇di̇r tuberkulum majus düzeyi̇nde dejenarati̇f kontur düzensi̇zli̇kleri̇ di̇kkati̇ çekmektedi̇r. aksi̇ller bölgede kas yapilar arasinda fasi̇yal planda oturan yaklasik 22x13mm boyutlarinda tüm sekanslarda yağ si̇nyal özelli̇ği̇ gösteren li̇pom i̇le uyumlu düzgün sinirli homojen i̇ç yapida lezyon i̇zlenmektedi̇r bi̇ceps uzun basi tendonun çevresi̇de sivi artişi görüntülenmi̇şti̇r tendon bütünlüğü korunmuştur bi̇ceps kisa basi tendonu çevresi̇nde muskuler fasi̇yalaeda sivama effüzyon di̇kkati̇ çekmektedi̇r komşu yumusak dokular hafi̇f ödemli̇di̇r bu arada annemi yaşı 49
 • DrSerefAktas
  Bu şekilde tip 3 akromionu olup impingement hastalığı + akromioklavikuler artrozu olan hastalarda artroskopik cerrahi ile tüm sorunları aynı operasyon içinde çözmeyi tercih etmekteyiz.
 • şeniz suner  - supraspinatus tendonunda minimal parsiyel rüptür v
  Sayın hocam Seramik çamuru ile uzun süreli çalışmam nedeniyle sağ omzumda ağrı oluştu. Fizik tedavi uzmanının verdiği iğne, merhem ve buz tedavisi ağrımı geçirmediği için çekilen emar sonucunda başlıkta belirttiğim (supraspinatus tendonunda minimal parsiyel rüptür vetendenit ile uyumlu intensite değişikliği)tanısı kondu.Ayrıca tanıda humerus başında birkaç adet milimetrik boyutlu subkondral kist izlenmektedir ibaresi de mevcuttur. Fizik tedavisi önerdiler. Bu tedavi sırasında ilgilendiğim pilates ve seramik çalışmalarına devam etmem uygun olur mu? Omuz askısı kullanmam ve ne kadar hareketlerimi kısıtlamam gerekli?İlginize şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim
 • DrSerefAktas
  her hastaya özgü tedavi uygulanmakta ve takibe göre de aktivitelere karar verilebilmektedir. Bu nedenle tedavi ve tkibinizi yapan hekim omuz bölgeniz hakkında en fazle bilgiye sahip olacağı için onun önerilerin uymanız salık verilir.
 • Birgül  - sağ kol haraket kısıtlılığı
  Doktor Bey; yaklaşık 5 ay önce kolla spor yaparken spor aleti durması gereken noktanan aşığı inince sağ kolumda bir acıma ve orada bir şey yayılır gibi oldu önemsemedim.daha sonra kolumda ağrı ve arkaya dönmeme yukarı kalkmama haraket kısıtlığı oluştu.Fizik doktoruna gittim filim çekti kas gevşetici verdi bu arada ben günlük hayatımı sürdürdüm kolumu korumadım iyice haraket kısıtlı olunca donuk omuz teşhisiyle 20 gün fizik tedavi ve arada germe hareketleri yapıldı. Hiç bir iyileşme olmadı özel hastaneye gittim.emar çekildi. Emarda Humerus başı anterosuperiorda subkondral kemikte minimal ödem;humerus başı posterolateral subkontral kemikte milimetrik kistik oluşum;Ekleme komşu kemiklerde subkondral ödem mevcuttur. Akromioklavikular eklem hipertrofik olup eklem ile supraspinatus tendumu arasındaki yağ planları silinmiş;Korakoakrominal ark ile humerus başı arası6,5 mm ölçülmüş bu mesafe daralmış.;bsubkorakoid bursada efüzyon mevcut;Klavikula lateral kenarı inferrior komşuluğunda 16x8 mm kistik oluşum izlendi.Bu emardan sonra 10 gün fizik tedavi ve germe hareketleri yapıldı öne doğru kolum biraz açıldı fakat arkaya kolum dönmüyor.başka fizik doktoruna gittim sırttan iğne yaptılar.Benim ne yapmam gerekiyor kolum iyileşirmi...
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviye rağmen şikayetler süren akromioklavikuler eklem kireçlenmesi ve omuz sıkışma hastalığında artroskopik cerrahi tedavi uygulamaktayız.
 • Ramazan Kartal  - Humerus kemiği kırıklarında rotador manşet hasarı
  Günümüzde bu gibi ameliyatlar başarı ıle yapılmaktadır.Onemli olan erken teşhis,ıyı doktor bulmak,hastaliginizin teşhisini iyice araştirarak tespit etmektir.Hangi saglık sorunu olursa olsun doktorunuz ameliyat diyorsa Size ,bu bağlamda hemen korkmayın... Çünkü daha çok ortopedik rahatsizliklarda ve (kırık, çıkık,yırtılma v.s)gerekli işlemin ameliyat gününü ,gereksiz fazla zaman kaybetmeden emin,bilinçli bir şekilde belirlemek ve yapmak ,sonucu da olumlu çok çok ıyı etkilemektedir.Bu ameliyatları bu şekilde düşünebilen hastalarin ve ,profesyonel doktorlarin başarabildiklerini unutmayiniz...Biliniz ki ilim ve bilim de ehlinin işidir.!!! Doktorunuzun ameliyat sonrası yapacaklarınıza harfiyen uyun...Başkalarinin tavsiyelerine doktorunuza danişmadan uymayin...Bir kereden bir şey olmaz demeyin...Örneğin , size doktorunuz demeden egzersiz bile yapmayın,ağırlık kaldırmayın...(1 gr bile olsa)!!!...Bütün sağlık konularında bu böyledir... Geçmiş olsun dileklerimizle. ...
 • DrSerefAktas
  katkınıza teşekkürler.
 • seyrani durak  - rotator manşet yırtğı
  rotatör manşet yirtiği mrg teşhi̇si̇..sonuç , masi̇f rotator maşet yirtiği , tendon li̇fleri̇ni̇n medi̇ale aklromiyoklaviküler eklemde lateralineretraksi̇yonu,,subakromi̇al subdeltoi̇d bursi̇t ,i̇nfraspi̇natus tendonu osteri̇or li̇flerinde tendoneozi̇s,subskapi̇lari̇s tendonu bursal yüde milimetrii̇k parssyel yirtik,,olasi subkorokoi̇d impri̇ngement,glenohumeral eklemde mi̇ni̇mal dejenarati̇f artri̇t.., sayin doktor bey..mrg i̇le bulgular sonuç olarak yukariya yazilmiştir.ne tavsi̇ye edersi̇ni̇z hemen ameli̇yat mi yoksa bi̇r sure fizyoterapi̇mi̇..lütfen yardimci olun tutmada herhangi̇ problem yok..yalniz yuukari karldirirken. bi̇r poblem oluyor..kolumu 90 dereceden fazla kaldiramiyorum. omuzuma atamiyorum..sirtima döndüremi̇yorum..i̇lk günlerde bundan 25 gün önce hi̇ç kaldiramiyordum..yavaş yavaş 90 dereceye kadar kaldiryorum.hoşca kalin..
 • DrSerefAktas
  rotator manşet adelelerinde atrofi gelişmemişse artroskopik cerrahi uygulanabilir.
 • ubade  - supraspinatus tendonunda parsiyel yırtık
  hocam kolumda 6 ay kadar önce ansızın ve sebepsizce[darbe almadığıma eminim] bir ağrı başladı.aynı zamanda da hareket güçlüğü içersindeyim ağrıya ek olarak.kolumu üst ve arka açılara götüremediğim günler bile oldu çünkü kolumu kaldırmaya ve arkaya doğru hareket ettirmeye kalkıştığım an çok fena bir acı hissi oluyordu. bissürü doktara gittim krem verip egzersiz önermekten başka bişey yapmadılar. 10 gün kadar fizik tedavi de gördüm ama oda fayda etmedi hocam.Emar raporumda: -subakrominal ve subskapular minimal bursada minimal efüzyon izlendi. -supraspinatus tendonu humerus başı yapışma lokalizasyonda intesite artışı ve -8mm'lik segmentte liflerde parsiyel devamsızlık mevcuttur(parsiyel yırtık). Genel Sonuç: supraspinatus tendonunda parsiyel yırtık. hocam gerçekten bu koldan çok mağdurum RANTUDİL,ANESTOL POMAD,PREDNOL VE DİKLORON JEL isimli iaçları kullanıyorum hocam. kısaca bana egzersiz ve bu ilaçlar dışında bişey önerebilir misiniz hocam? şimdiden çok teşekkür ediyom..
 • DrSerefAktas
  istirahat ve fizik tedavi seçeneklerinden fayda görmeyen parsiyel rotator kuff yırtıklarında artroskopik cerrahi uygulanabilmektedir.
 • Dilek  - ROTATOR KUF SENDROMU-M75.1...TANISI HK
  Sayın Hocam, annemin uzun zamandır sağ omuzunda ağrılar oluyor.Kolunu yukarı kaldırdığındada ağrıları yineleniyor. Bu ağrılar daimi olmuyor. yaşı 63 ve En son devlet hastanesine gittiğinde çekilen normal sınırlarda omuz MR incelemesi sonucu olarak rotator kuf sendromu.M75.1 tanısı konmuş ve ameliyat olması gerektiği söylenmiş.Kendisi ameliyat olmak istemiyor.Çünkü ağrı her zaman olan bir şey değil zaman zaman ev işleri ile uğraştığında oluşuyor. Bu şekilde bildirilen tanı sonucu ne yapmak gerekir ilaç veya fizik tedavi yöntemi var mıdır? Neler yapılması gerektiği konusunda bilgilendirmenizi rica ederim.
 • DrSerefAktas
  rotator kuf sendromunda artroskopik cerrahi ve fizik tedavi ile tedavi edilebilen tipler mevcut olup muhtemelen doktorunuzun operasyonu önermesi operasyon gerekliliğini göstermektedir. Ancak ikinci görüş alma isteğinde iseniz tarafımızdan randevü alırsanız muayene ve tetkikler değerlendirilerek trdavi önerilebilir.
 • mustafa karasay
  sayın hocam yaklaşık 2 yıl önce sabah yataktan kalkar iken sağ omzumun üzerinden sol tarafa doğru ani bi dönüş yaparken bi ağrı girdi sol omzumu ve 2 yıldır devam etmekte. sanki bıçak batıyor sürekli, hafif soğuğa bile dayanamıyorum. MR sonucunda Akromioklavikuler eklemde hipertrofi izlendi Tip 2 akromion mevcut.Supraspinatus kas tendonunda kritik zonda 5 mm uzunluğunda parsiyel rüptür tespit edildi. doktor kesin ameliyat dedi.bunun tedavisi nasıldır hocam iyileşmi süreci.şimdiden teşekkürler hocam.
 • DrSerefAktas
  mr da yazılı bulgularınız muayene ile de doğrulanıyorsa artroskopik cerrahi ve fizik tedvi seçenekleri düşünülebilir. 2 yıl kadar süre geçmiş olması cerrahiye daha yakın düşünmeyi gerektirebilir.
 • soner kum  - merhaba hocam
  ben soner kum hocam sağ omuzumda bir ağrı var kolumu yukarı ve aşağa doğru oynattığımda geriye doğru uzattığımda bir ağrı oluyor hocam ( sporla uğraşıyorum vücut geliştirme ) nedenini söylerseniz sevinirim nedir bu ağrının sepebi hocam görüşünüzü ala bilirmiyim saygılarımla SONER KUM
 • DrSerefAktas
  bahsettiğiniz bugular hastanın yaşına göre omuz bursiti ve impingement hastalığında sıktır. Muayene ile gerekirse de mr çekilerek tanı koyulabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!