Diz Ağrısı Yazdır

DİZ AĞRISI

Diz ağrısı neden kaynaklanır?

Diz ağrısının bir çok nedeni vardır. Travma, kaza ve spor sırasındaki yaralanmalar, enfeksiyon, romatizmal yada romatizmal olmayan imflamatuar hastalıklar ve gonartroz dediğimiz diz eklemi kireçlemesi diz ağrısına neden olabilirler.

Travma, kaza ve spor sırasında oluşan yaralanmalarda ağrı neden olur?

Bu konuyu daha iyi anlamak için dizin yapısını bilmek gerekmektedir. Diz eklemini; femur dediğimiz uyluk kemiğinin alt ucu, tibia dediğimiz baldır kemiğinin üst kısmı ve diz kapağı kemiklerinin kıkırdak yüzeyleri tarafından oluşturulmaktadır.

Travmalar sonucunda kemik yapılarında oluşan kırıklar ve kemik kontuzyonu ağrıya neden olur. Yine spor yaralanmaları ve burkulmalar sonucunda  meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmaları görülür.

Meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmaları sadece spor yaralanmalarında mı olur?

Genç hastalarda meniskus ve bağ yaralanmaları sıklıkla sportif aktivite sırasındaki ani burkulma ve zorlanmalar  ile olurken, ortayaşı takiben basit burkulmalar, dönmeler ile bu yapılarda yaralanmaları görebiliriz.

Meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmalarında tedavi cerrahi midir?

Meniskus yırtıklarının tedavisinde hemen her yaş grubunda artroskopik cerrahi uygulanırken bağ yaralanmalarında hastanın yaşı ve aktivite düzeyi tedavinin cerrahi olup olmayacağını belirler. Cerrahi yapılmayan olgulara fizik tedavi uygulanır.

Dizde ağrı ve şişlik enfeksiyonun belirtisi midir?

Dizde ağrı ve şişlik enfeksiyon kaynaklı olduğunda eklemde ısı artışı vücud ısısında artma ve kan değerlerinde bulgu saptanır. Romatizmal hastalıklar, Ürik asit artropatisi ve diğer emflamatuvar durumlarda da ağrı ve şişlik görülür. Tanıda laboratuvar tetkikleri dışında gerekli olgularda diz ekleminden iğne ile sıvı alınıp incelenir.

Diz eklemi kireçlenmesinde tedavi nedir?

Diz eklemindeki kireçlenmenin fizik muayene, radyografi ve gerekli olgularda mr tetkiki ile değerlendirmesini takiben hastalığın evresine göre eksersiz, fizik tedavi, artroskopik cerrahi ve ileri düzeylerde protez uygulamaları yapılmaktadır.

 

 

 

Diz Ağrısı Videosu

 

 

Sorun Cevaplayalım (182) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • Nnn  - diz kapağının arkasının şişip ağrıması
  Merhaba. 23 yaşındayım. Bir haftadır ara ara sol dizimin arkası şişiyor ve hafif bir ağrı var özellikle ayağımı düz tuttuğum zaman ağrıyor.bu neden kaynaklanır ve ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  En doğrusu bir ortopedi uzmanına başvurmanız olacaktır.
 • güler  - diz ağrısı
  merhaba hocam ben yaklaşık 3-4 aydır diz ağrısı çekiyorum.ortopedi doktoruna gittim mr istedi.sonuç: popliteal fossa medialinde 22*13*26 mm synıvial kistik genişleme izlenmektedir.ayrıca milimetrik boyutlu baker kisti ile uyumlu görünüm dikkati çekmektedir. doktorumda bana önemsiz bişey olduğunu ağrının başka şeyden kaynaklandığını yapacak bişey olmadığını söyleyip 2 ağrı kesici 1 kas gevşetici yazıp gönderdi.sizce bu ağrının sebebi nedir? gerçektende yapacak bişey yokmudur.lütfen cevabınızı bekliyorum..
 • DrSerefAktas
  Doktorunuzunda ifade ettiği gibi sorun büyük bir olasılıkla diz içi problemden kaynaklanıp tedaviye rağmen şikayetler sürerse değerlendirme önerilir.
 • esrademirel  - 6 yaş diz ağrısı
  hocam 6 yaşında oğlum var birkaç gündür gribal öksürüklü enfeksiyon rahatsızlığı geçiriyor fakat dünden beri dizlerinin ağrıdığını söylüyor ve ayakları üzerine basmak istemiyor.kalktığında ise dizlerini bükmeden yürüyor ilk defa bu sorunu yaşıyor.neden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olabilirmisiniz_?
 • DrSerefAktas  - ayağına basmıyor
  Konu ile ilgili detaylı bilgi için http://www.serefaktas.com/cocuk-ortopedisi/aksama-bacagini-basamama linkini tıklayınız.
 • kulgan  - mr sonucum
  intraaktiküler hafif artmış sinoviyal effüzyon mevcuttur. retropatellar artiküler kartilajda medial fasette grade 1-2 kondromalazi patella lehine değerlendirilen dejeneratif hafif sinyal değişiklikleri ve incelme izlenmektedir. medial menisküs korpus posterior ve arka boynuzunda grade 1 intrameniskal sinyal (dejenerasyon) görülmektedir. hocam eğilip kalkerken dizimden sürekli sesler gelmekteydi. mr sonucunda nasıl bir tedavi uygulanmalı sizce?
 • DrSerefAktas
  MR sonucunuzda spesifik bir sorundan bahsedilmemiş. Muayene bulguları ve MR görüntülerine göre doktorunuz uygun tedaviyi planlayabilir.
 • nurşen üzülmez  -  mr sonucu subrapatellar bursal ve minimal intraar
  kızım düştü ve dizi şişti doktorumuz mr istedi sonucu suprapatellar bursal ve minimal intraartiküler effüzyon doktorumuz geçer dedi fakat şişlik inmedi korkuyoruz kalıcı bir hasar olurmu geçermi kızım 11 yaşında teşekkürler
 • DrSerefAktas
  buz tatbiki ve elastik bandaja rağmen şişliğin sürdüğü durumlarda yeniden deerlendirme gerekmektedir.
 • Filiz güler  - Sol diz ağrısı
  Diz emarımda eklem mesafesinde suprapatellar bursayayükselen effüzyon- Popliteal fossadaplantarisve fibularis kas gruplarında diffuz ödem izlenmiştir. Medial menisküs posterior horn ve korpus düzeyinde inferior artiküler yüzeyle ilişkili grade ııı rüptür izlenmektedir anterior horn tabidir. Femoral kondili kısmen çevreleyen en geniş olduğu yerde boyutları 8.10.20 mm yi bulan parameniskal kist dikkat çekmektedir. Ne yapılması gerekir bilgi verirmisiniz teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  bu grup hastlarımızda artroskopik cerrahi uygulamaktayız.
 • Kübra Kurtuluş  - Menisküs yırtığı ve Parameniskal kist
  Merhabalar Hocam, Yaklaşık 1 senedir sol dizimdeki ağrılar nedeniyle Mart ayında MR çektirdim sonucunda '' Lateral menisküs posterior horn da horizontal yırtık ve komşuluğunda lobüle kontorlu septalı parameniskal kist izlenmektedir. '' yazıyor. O zaman ameliyat olmak istemediğim için idare edebildiğim kadar etmem söylenmişti fakat ağrılarım artınca 1 ay önce tekrar dr.a gittiğimde mutlaka ameliyat olmamı tavsiye ediyorlar. Siz ne önerirsiniz ameliyattan başka çözümü yok mudur ? Teşekkür ederim. İyi Çalışmalar,
 • DrSerefAktas
  Mr raporunuzda yazılı olanlar muayene ve yeniçekilecek mr tetkiki ile birlikte değerlendirilmeli ve son durumunuza göre bir tedavi planlanması yapılmalıdır.
 • simge ulker  - diz arka kisminda agri
  Merhaba hocam yaklasik iki aydir dizimden sikateyetim var bel fitigi hastasiyim dizim bukulu olunca dizimin arka kisminsa tuhaf bi agri mi desem kitlenmemi desem cok ciddi bir durum var tuvalete gittigimde comelmeyle birlikte dizimin arkasi kitlenmeyle birlikte yine tuhaf agri olusuyor uzun sure sabit oturuncada ayni sikayetim oluyor ayaktayken cok fazla bir sikayetim olmuyor hem bel hem diz mr im cekildi dizimde bir sey cikmadi doktorlar birsey demedi tam olarak lutfen ben normal hayatima devam edemiyorum tam anlamiyla 29yasindayim ve turizmciyim otel sektorunde oludun icin yogun tempoda calisiyorum bu rahatsizligim yuzunden isime ara verip maalesef isten ayrildim ama caresini bulamadik yardimci olmanizi rica ederim.Cevabinizi bekliyorum hocam.
 • DrSerefAktas
  Muayene ve mr görüntüleriniz incelenmelidir.
 • emine83  - agrılarm çok
  mrb doktor bey 5nisanda ateşli silah yaralanması geçirdm dizimde üst femur kırıgı meydana geldi.o gece ilk ameliyatımı oldum dram denilen mekanzma takıldı.13gün sonra 2. ameliyatımı oldum ve platin takıldı silahla kırılan kemiklerin iyileşme süreci yavaş olurmuş bana öle dedi asistanlar.ameliyatta giriş dikildigi için 4-6hafta dizini bükme dediler 6mayısda fizik tedaviye başla dediler bacagım yerinden kalkmıyodu o derece bütün işlevini kaybetti o süreçte ben fizik tedaviye devam ediyorm dizim kireçlenmeden dolayı bükülmüyo 20gündür ki tedavi süreci sonunda aktif olarak 25 pasif olarak 46 dereceye kadar bükülüyo dizim.ama ben çok acı çekiyrm tedavi bükmeler oluyoken doktorumda 2ay içinde nekadar bükersn hayatın boyunca okadar bükeceksn dizini dedi şimdi sizi 2tane sorum oluck bunun gerçekten başka bi çaresi yokmu ben bu dizimi tam olarak bükemzsm hayatım boyunca böle kalıcagm dogrumu sizin görüşünüz ne ögrenmek istiyrm ve parçalı kırıkların iyileşme sürecinde çok agrılar olurmu benim dayanılmz agrılarm var bükme zorlandıgındada çok agrılar oluyo onlar dışındada çok agrılarm var sorularmı cevapları cvplarsanz çok sevinicm endişe içindeym şimdiden tşkkürler...
 • DrSerefAktas
  Tedavisi başka hekimce yürütülen hastaların tedavi ile ilgili detayları hekimlerinden öğrenmeleri fikir karışıklığına engel olacaktır.
 • Yıldız  - Çok Şiddetli Ağrı, Yanma ve Şislik
  İyi günler dilerim Sn. Aktaş, Konu başlığında da belirttiğim üzere, iki diz kapağımın da arkasında yaklaşık 2 senedir süregelen ve her geçen gün de git gide artan şiddetli ağrı, yanma ve yumru şeklinde şişmeler oluyor. Belirtmiş olduğum rahatsızlığım ile ilgili henüz her hangi bir hekime gitmiş değilim. Eski bir Milli Sporcu (ENKA / Disk ve Gülle Atma) olmamın yanı sıra, daha evvel iç ve dış menüsküs ameliyatı ile, 1997 Temmuz ayında geçirmiş oldugum trafik kazası sonucu, diz kapaklarimda meydana gelen kıkırdak parçalanması ve menüsküs yırtılmalarından tekrar ameliyatlar oldum. Sizden öğrenmek istediğim, Şu anki şikayetlerimin sebebinin neler olabilecegidir. Teşekkürlerimi sunar, iyi çalışmalar dilerim. Saygılarımla, Yıldız Diler
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir.
 • sevda kayakan  - sol diz ağrısı
  iyi günler benim sol dizimden mr çekildi sonuçları şunlar tibiofemoralve patellefemoral eklem aralıkları daralmış olup eklem köşelerinde veretropatellar osteofitler görülmektedir eklem kartilajında yer yer incelme ve sinyal artışı izlenmektedir eklem yüzlerinde subkondral kistik rezorpsiyon alanları görülmektedir gonartroz vepatellar kondromalazi medial menisküs arka boynuzunda femoral eklem yüzeyi ile ilişkili sinyal artışı yırtık ile uyumludur lateral menisküsün anterior poterior hornları ve orta bölümü formu ve sinyali tabi olup menisküste yırtık saptanmamıştır acl pclseyrive sinyali tabiidir mcllclbiseps femoris tendon ve iliotibial bant intakttır intraartiküler suprapateller bursada hafif derecede effüzyon izlenmektedir periartiküler kas ve tendon gruplarına ait patolojik form ve sinyal değişimi saptanmamıştır popliteal fossa tabiidir popliteal nörovasküler budle intakttır ve bana hemen ameliyat dediler ama ben korkuyorum napmam gerekiyor lütfen cevaplarmısınız
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyolojik görüntülerinizin incelenmesi gerekir.
 • elif  - diz yanması
  Merhaba doktor bey ben sol bacağımı bükünce yanarak ağrı oluyor eyer hareket ettirmezsem bileyime kadar yanmayla ağrı iniyor :(
 • DrSerefAktas
  muayeneniz ve sonrasın da gerek duyulursa tetkiklerinizle şikayetlerinize nedn olan sorun saptanabilir.
 • HASAN AKTAŞ  - DİZ AĞRISI
  hocam babamin di̇z ağrisi ve di̇zi̇nde şi̇şli̇k vardi i̇laçlari kullandi şi̇şli̇k i̇ndi̇ ama ağrisi halen devam edi̇yor geçen gün mr çeki̇ldi̇ ve sonuç olarak mr da medi̇al meni̇sküs posteri̇or hornunda evre iii anteri̇or hornunda evre ii dejenerasyon verdir lateral meni̇sküs anteri̇or ve posteri̇or hornlarinda evre ii dejenerasyon vardir.medi̇opatellar pli̇ka i̇zlenmektedi̇r.di̇z eklemi̇ni̇ oluşturan kemi̇k yapilarda dejenerati̇f deği̇şi̇kler ve medi̇alde arti̇küler yüzlerde kikardak lezyonlari i̇zlenmektedi̇r.eklem i̇çeri̇si̇nde ve suprapatellar bursada effüzyon vardir di̇ye yaziyor hocam acaba tedavi̇ olarak ne yapilabi̇li̇r. doktorumuz bi̇ze ameli̇yat yapmamiz gereki̇yor di̇ye söyledi̇ bu rahatsizlik i̇çi̇n ameli̇yat olmasi sartmidir acaba hocam
 • DrSerefAktas
  mr görüntülerinizin incelenmesi ve hastanın yaşı tedavi planında son derece önemlidir. Eklem kireçlenmesi gelişmiş hastalarda tedavi ile eklem kireçlenmesi olmayıp salt meniskus yırtığı olan hastalardaki tedavi yaklaşımı farklılık göstermektedir.
 • Emrah  - Diz ağrısı
  Hocam 4 gündür benim bazen sag bazen sol diz kapaklarımda ağrı oluyor. Hastaneye gittim röntgen çektiler diz kapagımdan doktor birşey yok dedi ama hala ağrılarım var. Hocam 18 yaşındayım büyüme ağrısı olabilirmi acaba ve birde ben 2 sene önce varikosel ameliyatı oldum tekrarlamış olabilirmi ondan kaynaklanabilirmi teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizin değerlendirilmesi gerekir.
 • gülseven  - mr sonucu
  Merhaba hocam. ben 25 yaşındayım. sol diz eklemi aralığında,suprapatellar bursada hafif sıvı birikimi;medial menisküs posterior hornda grade 2dejenerasyon; lateral menisküste kompleks yırtık ve komşuluğunda milimetrik parameniskal kist; ACLde parsiyel yırtık ile uyumlu görünüm izlenmektedir. sağ dizde ise diz eklemi aralığında suprapatellar bursada sıvı birikimi; medial menisküs posterior hornda horizontal yırtık, lateral menisküste horizontal yırtık; ACLde grade 1 sprain ile uyumlu görünüm izlenmektedir. sizce nasıl bir yol izlemeliyim tedavi kousunda. fizik tedavi ile iyileşmem mümkün mü ameliyat olmadan? teşekkürler
 • DrSerefAktas
  yaşınız itibarı ile artroskopik cerrahi tedavi gerekebilir. Muayene ve filmlerinizin incelenmesi ile öneri de bulunulabilir.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!