Diz Ağrısı Yazdır

DİZ AĞRISI

Diz ağrısı neden kaynaklanır?

Diz eklemini; femur dediğimiz uyluk kemiğinin alt ucu, tibia dediğimiz baldır kemiğinin üst kısmı ve diz kapağı kemiklerinin kıkırdak yüzeyleri tarafından oluşturulmaktadır. Meniskus ve çapraz bağlar ile kollateral bağlar, diz ekleminin önemli yapı taşlarındandır. Dizi oluşturan gerek kemik, gerek kıkırdak, menisküs ve bağ yapılarının normal yapılarındaki değişiklikler ile diz ağrısı görülmektedir.

Diz ağrısı, diz ekleminde hissedilir, kişinin yürüme, eğilme, çömelme gibi fonksiyonlarında zorlanma yol açarak kişinin hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilir. Diz ağrısının bir çok nedeni vardır. Travma, kaza ve spor sırasındaki yaralanmalar, enfeksiyon, romatizmal yada romatizmal olmayan imflamatuar hastalıklar ve gonartroz dediğimiz diz eklemi kireçlemesi diz ağrısına neden olabilirler.

Travma, kaza ve spor sırasında oluşan yaralanmalarda ağrı neden olur?

Travmalar sonucunda kemik yapılarında oluşan kırıklar ve kemik kontuzyonu ağrıya neden olur. Yine spor yaralanmaları ve burkulmalar sonucunda  meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmaları görülür.

Meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmaları sadece spor yaralanmalarında mı olur?

Genç hastalarda menisküs ve bağ yaralanmaları sıklıkla sportif aktivite sırasındaki ani burkulma ve zorlanmalar  ile olur. Futbol, tenis, kayak gibi sporlar diz ağrısına neden olan diz yaralanmalarının sık görüldüğü sportif aktivitelerdir. Orta yaşı takiben basit burkulmalar, dönmeler ile bu yapılarda yaralanmaları görebiliriz.Bunun en önemli nedeni ise kıkırdak, menisküs ve bağlarda yıllar içinde oluşan dejenerasyon dediğimiz yıpranmalardır. Bu yıpranmlarla diz kıkırdak, menisküs ve bağ yapıları normal sağlamlıklarını kaybederek daha düşük kuvvetteki zorlanmalarla yaralanabilmektedirler.

Meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmalarında tedavi cerrahi midir?

Meniskus yırtıklarının tedavisinde yırtığın yeri, tipi, büyüklüğü ve hastanın yaşı tedavi seçimini belirler. Örneğin menisküsün kanlanması olan kırmızı bölgesi dediğimiz dış %10-15 lik kısmındaki küçük yıtıklar takip ve aktivite kısıtlanması ile tedavi edilirken aynı bölgedeki büyük yırtıklar artroskopik cerrahi ile dikilerek tedavi edilmektedir. İleri yaşta ve dizde kireçlenmenin eşlik ettiği bir çok menisküs yırtığında cerrahi tedavi tercih edilmemektedir. Bağ yaralanmalarında hastanın yaşı ve aktivite düzeyi tedavinin cerrahi olup olmayacağını belirler. Cerrahi yapılmayan olgulara fizik tedavi önerilebilinir.

Diz ağrılarında ilk tedavi nedir?

Diz ağrılarında ilk tedavi istirahat, buz tatbiki, bacağın uzatılması ve hafif yükseltilmesi, bandaj yada dizlik kullanımı şeklinde olmaktadır.

Dizde ağrı ve şişlik enfeksiyonun belirtisi midir?

Dizde ağrı ve şişlik enfeksiyon kaynaklı olduğunda eklemde ısı artışı vücud ısısında artma ve kan değerlerinde bulgu saptanır. Romatizmal hastalıklar, Ürik asit artropatisi ve diğer emflamatuvar durumlarda da ağrı ve şişlik görülür. Tanıda lradyolojik ve kan tetkikleri dışında gerekli olgularda diz ekleminden iğne ile sıvı alınıp incelenir. Enfeksiyon şüphesi olan olgularda vakit kaybetmeden ortopedi doktoru değerlendirmesi yapılmalıdır.

Diz eklemi kireçlenmesinde tedavi nedir?

Diz eklemindeki kireçlenmenin fizik muayene, radyografi ve gerekli olgularda mr tetkiki ile değerlendirmesini takiben hastalığın evresine göre eksersiz, fizik tedavi, diz içi enjeksiyonlar, PRP uygulamaları, artroskopik cerrahi ve ileri düzeylerde protez uygulamaları yapılmaktadır.

Diz Önü Ağrısı için tıklayınız.

 

 

 

Diz Ağrısı Videosu

 

 


Sorun Cevaplayalım (200) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • GamzeAV  - Dizde Timör
  Hocam Merhaba; Annemin diz ağrısı vardı ve çekilen mr sonucu şu şekilde; '' Fmur interkondiller alanda 30*25 mm lik ENKONDROMLA uyumlu noüdler düzgünonturlu leyon mevcuttur'' Ayrıca '' Diz ekleminde sıvı artışı, popliteal kist, medial menisküs posteriorda grade 3 dejenerasyon, diz medial eklem yüzeylerinde dejeneratif subkortikal değişiklikler ve ödem,femur lateral kondilde ödem ve eklem yüzünde kortikal düzensizlik '' Durum nasıl hocam, ne önerirsiniz? Ameliyatsız tedavisi mümkün müdür?
 • DrSerefAktas
  annenizin durumundaki bir hastada yorumu muayene ve mr görüntülerini inceleyerek yapmak isterim.
 • hasanmersin  - menisküs yırtığı
  hocam iyi günler bir süredir diz ağrısı çekiyordum muayene de mr istendi ve sonuçta lateral menisküs anterior hornunda internal yırtığın horizontal olarak anterior kenara uzanımı izlenmektedir ve ek olarak da medial menisküs posterior hornunda dejenerasyon izlenmiştir yazıyor.ne önerirsiniz şimdiden çok teşekkürler iyi günler
 • DrSerefAktas
  ön boynuz yırtıkları nadir olup şikayetlerinizin bu bulgudan kaynaklanıp kaynaklanmadığından emin olmak gerekir.
 • rulay  - Diz arkasına vuran diz ağrısı.
  Sayın Hocam, Sağ diz mr incelemesi; Tibiafemoral eklem, ilişkili konturları, eklem kıkırdak kalınlığı normaldir. "Artiküler sıvı miktarı belirgin olarak artmıştır." "Patella lateral fasetinde kıkırdakta ödem mevcuttur." Patellofemoral eklem aralığı normaldif. Patellar ligamentin trase, kontur ve sinyal intansitesi normaldir. "Medial menisküs posterior hornda grade I dejenerasyon izlenmektedir." Lateral menisküs normal anatomik lokalizasyonda ve homojen iç sinyal dağılımı ilekarakterize olmuştur. Eklem içi anterior ve posterior çapraz bağlar (ACL,PCL) ile medial ve lateral kollateral ligamentlerin trase kontur ve sinyal intansite normaldir. "Suprapatellar bursada effüzyon mevcuttur." MR sonucumuza göre bize yardımcı olabilir misiniz?
 • DrSerefAktas
  mr sonucunuz tek başına bir tanı için yeterli olmayıp muayene ile beraber değerlendirilmesi ile bir tanıya varılabilir. Dilerseniz kliniğimizden randevü alabilirsiniz.
 • cem06  - diz
  hocam merhaba size mr sonucumda çıkan sonucu yazıyorumm.medial menisküs arka boynuz köşe düzeyinde sınırlı tip 2 dejenerasyon meniskolibial bileşke üst düzeyde zedenlenme kısmi yırtığa ait düzensizlik ve fokal defektif görünüm izlenmiştir.ön çapraz bağ orta proksimal kesimi kaba sinyalli görünümdedir zedelenme yönünden anlamı olabilir.hocam 2 tane doktor artroskopi olmam gerektiğini söyledi dizimde ağrılar azalmıyor yürüyünce ağrı yanma oluyor devamlı ses geliyor 5 sene öncede aynı sıkıntılar olmuştu hocam şu an egzersizleri yapıyorum ama devamlı ağrılar var azalmıyor.artroskopi olmam şart mı hocam? çapraz bağlarda iç meniskusde ve kıkırdakta sorunlar olduğu söylendi yapılan muayene sonucu hocam lütfen cevaplarsanız çok sevinirim.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklerinizin değerlendirilmesi gerekir.
 • hatice ozer  - villonodüler sinovit (pigmente)
  Merhaba hocam.. Ben 24 yaşındayım. 2 yıl önce Sol diz arka tarafta şişlik ve ağrıdan dolayı izmirde alanınizda iyi bir profesör doktora başvurdum. Baker kisti olduğunu söyleyip beni gönderdi. Bir hafta once başka bir doktor tarafindan Yapılan artroskopi sonucu villonodüler sinovit teşhisi kondu. Radyasyon tedavisi ve gecikmeden bir ameliyat daha yapılması gerektiğini soylediler. Şuan hastanede 2. Ameliyata hazirlanmak icin fizik tedavi görüyorum Bu sefer tedavi doğru mu? Yoksa Istanbul'a geleyim mi? Artroskopi raporu: eklem açıldığında bol miktarda koyu renkte kanamalı sinoviyal sıvı geldiği görüldü. Kompartmanlardaki eklem kıkırdağı, medial ve lateral menisküs, ön çapraz bağ normal bulundu. Eklemiş tamamını kaplayan villoz yapıda, yer yer kahverengi görünümde sınoviyal doku görüldü. RF ve mekanik aletlerle parsiyel sinovektomi yapıldı.
 • DrSerefAktas
  sorunuzdan anlaşıldığı kadarı ile uygun tedaviniz planlanmış ve uygulanmakta. Dilerseniz tabiiki bize de başvurabilirsiniz.
 • mesutcug472  - diz arkası ağrısı
  sol diz arkasında hamstring tendonunda(doktorum öyle dedi) ağrı mevcut. Dinlenmeyle ve ilaçla geçiyor. Sportif faaliyete imkan vermiyor. Sorum: tendonu kuvvetlendirmek için ne yapmak gerekir? Hamstring mi çalıştırmak gerek ? ek tavsiyelerinize açığım. tşkkürler
 • DrSerefAktas
  fizik tedaviye başvurabilirsiniz.
 • der_bil  - acil
  hocam merhaba -------- hastanesi ------ beye oldugumuz muayenede de dız kıkırdaklarının tamamen eridiğini amelıyat olması gerektıgını soyledı .11.11.2014 tarıhınde sag dızıne protez takıldı ertesı gun yurutmeye basladılar ve hergun duzenlı yuruyor ve egzersız yapıyor dıyette yapıyor.kansulandırıcısını ıcıyor varıs coraplarıda bacagında sureklı .agrılarım cok dıyor amelıyat olalı bır hafta oldu amelıyat yapan hocamız yurt dısında oldugu ıcın soramadım hocam dızden bılgı almak ıstedım bu agrılar normalmı?
 • DrSerefAktas
  erken dönemde ağrıların bir kısmı normalde olsa mutlaka normal iyileşme seyrinde olup olmadığınız bir ortopedi uzmanınca değerlendirilerek ağrıların normal olup olmadığı ortaya koyulabilir.
 • erdal.solmaz85  - HER İKİ DİZDE AĞRI
  Tetkik Adı MR, Eklem tek SAĞ DİZ (MRG) İNCELEME SAYIN MESLEKTAŞIM; Hastanıza T1A ve T2A sagittal, FS her üç ortogonal düzlemde PdA sekanslar. Bulgular: Diz eklemi çevresinde kemik yapı köşe kesimlerinde dejeneratif sivrileşmeler izlenmiştir. Diz eklem mesafesin medial kompartımanda daralmıştır. Diz ekleminde infrapatellar bursaya uzanan efüzyon izlendi. Medial tibial plato orta-posterior kesiminde fokal medullar kemik iliği ödemi-kontüzyon lehine sinyal değişikliği izlenmiştir. Medial menisküs posterior hornunda korpus düzeyinde kompleks yırtık formasyonları ile sinyal değişiklikleri, düzensizler mevcuttur. Lateral menisküs anterior hornu düzeyinde düzensizlikler ve sinyal değişikliği izlenmiştir. Ayrıca posterior hornunda da grade II dejenerasyon lehine sinyal değişiklikleri mevcuttur. ACL kalınlığı ve sinyali hafif derecede artmıştır (ligamentöz sprain). PCL posterior kesiminde intraartiküler sinovyal kist formasyonları izlenmiştir. Medial ve lateral kollateral bağ sağlamdır. Patella, patellar tendon, suprapatellar bursa ve infrapatellar yağ alanı normaldir. Eklem aralığı, eklem yüzeyleri ve görüntülere dahil kemik yapılar normaldir. Popliteal fossa medial kesimde gastroknemius medial başı ve semimembranozis tendonu komşuluğu alanda sıvama tarzında yağ baskılı T2A sekanslarda sinyal artımı izlendi (Baker kisti). Rapor Çalışma Zamanı Cihaz Seri Açıklaması Tetkik Adı MR, diğer SOL DİZ (MRG) İNCELEME SAYIN MESLEKTAŞIM; Hastanıza T1A ve T2A sagittal, FS her üç ortogonal düzlemde PdA sekanslar. Bulgular: Diz eklemi oluşturan kemik yapı köşe kesimlerinde milimetrik dejeneratif sivrileşmeler mevcuttur. Lateral menisküs posterior hornu düzeyinde artiküler yüzeye belirgin açılım izlenmeyen lineer sinyal artışı grade II dejenerasyon lehine yorumlanmıştır. Medial menisküs posterior hornu korpus düzeyinde superior artiküler yüzde volüm kaybı, düzensizliklerin de eşlik ettiği kompleks yırtık formasyonu ve düzensizler mevcuttur. Medial tibial plato düzeyinde milimetrik boyutlu osteokondral lezyon görünümü mevcuttur. Ön, arka çapraz bağ ile medial ve lateral kollateral bağ sağlamdır. Patella ve patellar tendon anteriorunda yumuşak dokularda yağ baskılı PD sekanslarda ödem lehine sinyal artımları izlendi. Diz ekleminde suprapatellar bursaya uzanan efüzyon izlenmiştir. Suprapatellar bursa ve infrapatellar yağ alanı normaldir. Eklem aralığı ve görüntülere dahil kemik yapılar normaldir. Yukarıda belirtilen şekilde benim MR sonucu çıktı.Bana yardımcı olurmusunuz?
 • DrSerefAktas
  kireçlenme bulguları ile beraber diz de meniskus yırtıklarının bulunduğu durumlarda tedavi muayene ve görüntüler incelenerek kararlaştırılmalıdır. Zira, her hasta da cerrahi tedavi ile tatminkar sonuç alınamayabilir.
 • aysun1978  - aşik rüptüründen sonra diz ağrısı
  merhaba hocam.eşimin sağ aşil tendonunda kısmi rüptür oluştu. konservatif tedavide 6 hafta alçı uygulandı.alçı çıkınca ftr de tendonu germe eğzersizleri yaptı.2 hafta sonra dizinde şiddetli ağrı gelişti.tek kolçak kullanınca ağrı azalıyor.bu ağrı neden olabılır.eğzersizlere devam etsinmi?burada uzman olmadığı için danışamıyoruz şimdiden teşekkürler
 • DrSerefAktas
  öncelikle diz ekleminin muayene edilerek diz ile ilgili sorun olup olmadığı ortaya koyulmalıdır. Bir ortopedi doktoru değerlendirmesi en iyi yaklaşım olacaktır.
 • Nnn  - diz kapağının arkasının şişip ağrıması
  Merhaba. 23 yaşındayım. Bir haftadır ara ara sol dizimin arkası şişiyor ve hafif bir ağrı var özellikle ayağımı düz tuttuğum zaman ağrıyor.bu neden kaynaklanır ve ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  En doğrusu bir ortopedi uzmanına başvurmanız olacaktır.
 • güler  - diz ağrısı
  merhaba hocam ben yaklaşık 3-4 aydır diz ağrısı çekiyorum.ortopedi doktoruna gittim mr istedi.sonuç: popliteal fossa medialinde 22*13*26 mm synıvial kistik genişleme izlenmektedir.ayrıca milimetrik boyutlu baker kisti ile uyumlu görünüm dikkati çekmektedir. doktorumda bana önemsiz bişey olduğunu ağrının başka şeyden kaynaklandığını yapacak bişey olmadığını söyleyip 2 ağrı kesici 1 kas gevşetici yazıp gönderdi.sizce bu ağrının sebebi nedir? gerçektende yapacak bişey yokmudur.lütfen cevabınızı bekliyorum..
 • DrSerefAktas
  Doktorunuzunda ifade ettiği gibi sorun büyük bir olasılıkla diz içi problemden kaynaklanıp tedaviye rağmen şikayetler sürerse değerlendirme önerilir.
 • esrademirel  - 6 yaş diz ağrısı
  hocam 6 yaşında oğlum var birkaç gündür gribal öksürüklü enfeksiyon rahatsızlığı geçiriyor fakat dünden beri dizlerinin ağrıdığını söylüyor ve ayakları üzerine basmak istemiyor.kalktığında ise dizlerini bükmeden yürüyor ilk defa bu sorunu yaşıyor.neden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olabilirmisiniz_?
 • DrSerefAktas  - ayağına basmıyor
  Konu ile ilgili detaylı bilgi için http://www.serefaktas.com/cocuk-ortopedisi/aksama-bacagini-basamama linkini tıklayınız.
 • kulgan  - mr sonucum
  intraaktiküler hafif artmış sinoviyal effüzyon mevcuttur. retropatellar artiküler kartilajda medial fasette grade 1-2 kondromalazi patella lehine değerlendirilen dejeneratif hafif sinyal değişiklikleri ve incelme izlenmektedir. medial menisküs korpus posterior ve arka boynuzunda grade 1 intrameniskal sinyal (dejenerasyon) görülmektedir. hocam eğilip kalkerken dizimden sürekli sesler gelmekteydi. mr sonucunda nasıl bir tedavi uygulanmalı sizce?
 • DrSerefAktas
  MR sonucunuzda spesifik bir sorundan bahsedilmemiş. Muayene bulguları ve MR görüntülerine göre doktorunuz uygun tedaviyi planlayabilir.
 • nurşen üzülmez  -  mr sonucu subrapatellar bursal ve minimal intraar
  kızım düştü ve dizi şişti doktorumuz mr istedi sonucu suprapatellar bursal ve minimal intraartiküler effüzyon doktorumuz geçer dedi fakat şişlik inmedi korkuyoruz kalıcı bir hasar olurmu geçermi kızım 11 yaşında teşekkürler
 • DrSerefAktas
  buz tatbiki ve elastik bandaja rağmen şişliğin sürdüğü durumlarda yeniden deerlendirme gerekmektedir.
 • Filiz güler  - Sol diz ağrısı
  Diz emarımda eklem mesafesinde suprapatellar bursayayükselen effüzyon- Popliteal fossadaplantarisve fibularis kas gruplarında diffuz ödem izlenmiştir. Medial menisküs posterior horn ve korpus düzeyinde inferior artiküler yüzeyle ilişkili grade ııı rüptür izlenmektedir anterior horn tabidir. Femoral kondili kısmen çevreleyen en geniş olduğu yerde boyutları 8.10.20 mm yi bulan parameniskal kist dikkat çekmektedir. Ne yapılması gerekir bilgi verirmisiniz teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  bu grup hastlarımızda artroskopik cerrahi uygulamaktayız.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!