Diz Ağrısı

Diz ağrısı

Diz ağrısı neden kaynaklanır?

Diz eklemini; femur dediğimiz uyluk kemiğinin alt ucu, tibia dediğimiz baldır kemiğinin üst kısmı ve diz kapağı kemiklerinin kıkırdak yüzeyleri tarafından oluşturulmaktadır. Meniskus ve çapraz bağlar ile kollateral bağlar, diz ekleminin önemli yapı taşlarındandır. Dizi oluşturan gerek kemik, gerek kıkırdak, menisküs ve bağ yapılarının normal yapılarındaki değişiklikler ile diz ağrısı görülmektedir.

Diz ağrısı, diz ekleminde hissedilir, kişinin yürüme, eğilme, çömelme gibi fonksiyonlarında zorlanma yol açarak kişinin hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilir. Diz ağrısının bir çok nedeni vardır. Travma, kaza ve spor sırasındaki yaralanmalar, enfeksiyon, romatizmal yada romatizmal olmayan imflamatuar hastalıklar ve gonartroz dediğimiz diz eklemi kireçlemesi diz ağrısına neden olabilirler.

Travma, kaza ve spor sırasında oluşan yaralanmalarda ağrı neden olur ?

Travmalar sonucunda kemik yapılarında oluşan kırıklar ve kemik kontuzyonu ağrıya neden olur. Yine spor yaralanmaları ve burkulmalar sonucunda  meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmaları görülür.

Meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmaları sadece spor yaralanmalarında mı olur ?

Genç hastalarda menisküs ve bağ yaralanmaları sıklıkla sportif aktivite sırasındaki ani burkulma ve zorlanmalar  ile olur. Futbol, tenis, kayak gibi sporlar diz ağrısına neden olan diz yaralanmalarının sık görüldüğü sportif aktivitelerdir. Orta yaşı takiben basit burkulmalar, dönmeler ile bu yapılarda yaralanmaları görebiliriz.Bunun en önemli nedeni ise kıkırdak, menisküs ve bağlarda yıllar içinde oluşan dejenerasyon dediğimiz yıpranmalardır. Bu yıpranmlarla diz kıkırdak, menisküs ve bağ yapıları normal sağlamlıklarını kaybederek daha düşük kuvvetteki zorlanmalarla yaralanabilmektedirler.

Meniskus yırtıkları ve bağ yaralanmalarında tedavi cerrahi midir ?

Meniskus yırtıklarının tedavisinde yırtığın yeri, tipi, büyüklüğü ve hastanın yaşı tedavi seçimini belirler. Örneğin menisküsün kanlanması olan kırmızı bölgesi dediğimiz dış %10-15 lik kısmındaki küçük yıtıklar takip ve aktivite kısıtlanması ile tedavi edilirken aynı bölgedeki büyük yırtıklar artroskopik cerrahi ile dikilerek tedavi edilmektedir. İleri yaşta ve dizde kireçlenmenin eşlik ettiği bir çok menisküs yırtığında cerrahi tedavi tercih edilmemektedir. Bağ yaralanmalarında hastanın yaşı ve aktivite düzeyi tedavinin cerrahi olup olmayacağını belirler. Cerrahi yapılmayan olgulara fizik tedavi önerilebilinir.

Diz ağrılarında ilk tedavi nedir ?

Diz ağrılarında ilk tedavi istirahat, buz tatbiki, bacağın uzatılması ve hafif yükseltilmesi, bandaj yada dizlik kullanımı şeklinde olmaktadır.

Dizde ağrı ve şişlik enfeksiyonun belirtisi midir ?

Dizde ağrı ve şişlik enfeksiyon kaynaklı olduğunda eklemde ısı artışı vücud ısısında artma ve kan değerlerinde bulgu saptanır. Romatizmal hastalıklar, Ürik asit artropatisi ve diğer emflamatuvar durumlarda da ağrı ve şişlik görülür. Tanıda lradyolojik ve kan tetkikleri dışında gerekli olgularda diz ekleminden iğne ile sıvı alınıp incelenir. Enfeksiyon şüphesi olan olgularda vakit kaybetmeden ortopedi doktoru değerlendirmesi yapılmalıdır.

Diz eklemi kireçlenmesinde tedavi nedir ?

Diz eklemindeki kireçlenmenin fizik muayene, radyografi ve gerekli olgularda mr tetkiki ile değerlendirmesini takiben hastalığın evresine göre eksersiz, fizik tedavi, diz içi enjeksiyonlar, PRP uygulamaları, artroskopik cerrahi ve ileri düzeylerde protez uygulamaları yapılmaktadır.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”