Profesör Doktor Şeref Aktaş

Fibromiyalji hastalığı

Fibromiyalji hastalığı nedir ?

Fibromiyalji, yaygın kas ağrısı ve yorgunluk hali ile karakterize bir hastalıktır. Fibromiyalji, romatoid artrit, hipotirodi gibi hastalıklara ikincil olarak gelişebileceği gibi, başlı başına da  gelişebilir.

Fibromiyalji hangi yaş grubunda görülür ?

Fibromiyalji hastalığı sıklıkla, 40-50 yaş grubu bayanlarda görülür.

Fibromiyalji hasalığını bulguları nelerdir ?

Fibromiyaljili hastalarda, vücudun çeşitli bölgelerinde kas iskelet sistemi ağrısı, dokularda sertlik ve şişlik hissi, sabah yorgunluğu ve genel yorgunluk, uyku bozukluğu, belirli bölgelerde uyuşmalar, anksiyete, baş ağrısı, dismenore, irritabl bağırsak hastalığı, genel depresyon görülebilir.

İkincil Fibromiyalji hastalığı olan bireylerde eklem hareketlerinde ağrı, kısıtlılık gibi bulgular görülürken primer Fibromiyalji hastalığında kaslarda yaygın hassasiyetler dışında genelde fizik muayene normaldir.

Fibromiyalji tanısı nasıl koyulur ?

Uluslararası kabul edilen fibromiyalji kriterleri aşağıdaki gibidir.

 1. 3 aydan uzun süreli yaygın ağrı hikayesi (sağ ve sol kol, üst bel, alt bel  ve kalça bölgelerinin en az üçünde yaygın ağrı),
 2. Elle muayenede  18 Hassas noktanın 11 ‘inde ağrı görülmelidir. Bu 18 bölge  iki taraflı olmak üzere aşağıda belirtilmiştir:
 • Başın ark alt kısmı,
 • Kürek kemiklerinin arası,
 • Omuzların üst kısmı,
 • Boynun ön yan tarafları,
 • Üst Göğüs kafesi,
 • Dirsek dış kısımları,
 • Kalça arka kısımları
 • Kalça yan kısımları,
 • Diz iç yanları

Fibromiyalji neden görülür ?

Aile hikayesinin olması bir genetik ilişkiyi düşündürmektedir. Bazı enfeksiyonlar ve hastalıklar, fibromiyaljiyi tetikleyebilmektedirler. Yine fiziksel ve manevi travmalarında oluşturduğu sress ile de fibromiyaljinin etkili olduğu düşünülmektedir. Yine bu hastalarda, ağrı eşiğinin daha düşük olduğu gözlenmektedir.

Fibromiyalji nasıl tedavi edilir ?

Ağrı kesiciler, antidepresanlar, gabapentin ve pregabalin  gibi ilaçlar kullanılmaktadır. Psikoterapi, stresten uzak yaşam tarzı, akapunktur ve masaj tedavisinden de hastaların bir kısmı fayda görmektedir. Fibromiyalji hastalığında herhangi bir bitkisel tedavi yöntemi uygulamamaktayız.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”