miyofasiyal ağrı

Miyofasiyal ağrı hastalığı

Miyofasiyal ağrı hastalığı nedir ?

Miyofasiyal  ağrı hastalığı, kaslar içerisinde  belirlenebilen (tetik ) noktalardan kaynaklanan ağrı ve ilgili fonksiyon bozuklukları ile karakterize bir hastalıktır. Aslında, Miyofasiyal ağrı hastalığı, bu tetik noktalardan kaynaklanan bölgesel bir ağrı hastalığıdır.

Miyofasiyal ağrı hastalığında ağrı ne şekildedir ?

Ağrı, künt ya da sızı şekli ağrılardan, bıçak saplayıcı keskin ağrılara kadar farklılıklar gösterebilir. Ağrıya; hareket kısıtlılığı, yorgunluk, uyuşma, bulantı, baş dönmesi, depresyon ve anksiyete eşlik edebilir.

Miyofasiyal ağrı hastalığı tanısında hangi testler kullanılır?

Tetik  noktalarda laboratuvar ve Ultrasonografi, radyografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleri ile herhangi bir bozukluk saptanamaz.  EMG testlerinde de herhangi bir değişiklik görülmez.

Miyofasiyal ağrı hastalığının bulguları nelerdir?

Miyofasiyal tetik noktaların bulguları; noktasal ağrı, Kas içerisinde ele gelen gergin ve hassas fibröz şerit,  baskı uygulandığında kastaki noktanın tetiklediği uzak bölgeye yayılan ağrı, hareket kısıtlılığı, kasta güçsüzlük,  ağrının germe, veya tetik nokta enjeksiyonu ile azalması olarak sayılabilir.

Miyofasiyal ağrı hastalığında, ağrılı kas üzerindeki gergin fibröz bant genellikle muayenede ele gelir. Bu noktaya basıldığında hasta, ‘’sıçrama bulgusu” adını verdiğimiz şekilde sıçrar.  Kasın elle muayenesinde seğirme yanıtı gözlenebilir. Tutulan kaslarda yorgunluk, güçsüzlük, kramp ve hareket kısıtlılığı gözlenebilir.

Miyofasiyal ağrı hastalığı vücudun hangi bölgelerini etkiler ?

Miyofasiyal noktaların en sık görüldüğü yerler ense, boyun, sırt, kürek kemiği bölgesi, göğüs tahtası çevresi, kalça trokanterik bölgesi, kalçada gluteal bölgeler, diz ve baldır bölgeleridir.

Miyofasiyal ağrı hastalığının tedavisi nasıl yapılır ?

Miyofasiyal ağrı hastalığında germe eksersizleri, soğuk sprey uygulamaları ve masaj ilk yapılan uygulamalardır. Bunlarla başarılı olunmayan olgularda Kas stimulasyonları ve ESWT (Şok Dalga Tedavisi) kullanılmaktadır.

Günümüzde en etkin tedavi yöntemi olarak; tetik nokta enjeksiyon uygulamaları yapılmaktadır. Kliniğimizde bu hastalarda; tetik noktalara,  lokal anestezi + kortikosteroid uygulamaları yanında uzun süreli yanıt için Botoks enjeksiyonlarını da uygulamaktayız.

 

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”