Omuz Ağrısı Yazdır

OMUZ AĞRISI

Omuz eklemi, kol kemiği ile kürek kemiği arasındaki eklemi oluşturur. Omuz eklemi, vücudun en hareketli ve birçok yöne hareket serbestliği olan eklemlerinden birisidir. Böylesine çok hareketli omuz ekleminde hissedilen ağrılara Omuz Ağrısı demekteyiz. Omuz Ağrısı, ortopedi de bel ve diz ağrısından sonra en sık gördüğümüz ağrı şikayetlerindendir. Omuz ağrısı istirahatte, omuzun belli hareketlerinde, omuzun her hareketinde yada daima olabilir. Omuz ağrısı; anlık, kısa süreli, birkaç gün sürüp geçen yada devamlı olabilir.

Omuz Ağrısı nedenleri nelerdir?

Omuz ağrısı, omuzu çevreleyen yumuşak dokulardan, omuz ekleminden, omuzu oluşturan kemiklerde ve boyundan gelen sinirlerden kaynaklanabilir. Yumuşak dokulara  bağlı omuz sorunları, ensık omuz ağrısı nedenidir.

Omuz ağrısı oluşturan yumuşak doku sorunları nelerdir?

Tendinit, bursit, omuz incinme ve yaralanmaları, omuz instabiliteleri, çıkıkları, kalsifik tendinitis ve donmuş omuz hastalığı omuz ağrısını oluşturan sık görülen yumuşak doku sorunlarındandır.Tendon, kasların ince şerit şeklinde uzantıları olup kemiğe yapışan dokulardır. Kas kasılması ile tendon hareket ederek yapıştığı kemiği kendisine doğru çeker, böylece eklem hareketi oluşur.
Tendinitis, omuz eklemini oluşturan tendonların zorlanması ile oluşan ödem, yıllar içinde dejenerasyon dediğimiz yıpranmaları ve yırtılmaları durumudur. Tendinitis durumunda sıklıkla omuz ön tarafında ve omuzu arkaya doğru döndürme hareketleri sırasında omuz ağrısı hissedilir. 
Bursitis, Omuz eklemi ile omuzun tavan dediğimiz akromion arasında yer alan bursa dediğimiz içi sıvı dolu kesenin imflamasyonudur. Sıkılkla omuz zorlanmaları, tendinit, rotator manşet yırtıklarında bursa şişer ve emflame olur. Bunun sonucunda özellikle omuzu yukarı kaldırma gibi hareketlerde omuz ağrısı olur.
Kalsifik Tendinitis, omuz eklemini hareket ettiren tendonlardaki zorlanma, minik yırtılma ve kanamalar sonucu tendon dokusunda kalsiyum çöküntülerinin olması ile karekterize bir hastalıktır. Kalsifik tendinitin bir diğer özelliği de çok şiddetli omuz ağrısına neden olmasıdır.

Omuz Ağrısında hangi durumlarda tıbbi yardım almalıyım?

Omuz Ağrısında her zaman profesyonel yardım önerilir. Aşağıdaki durumlarda ise mutlaka doktora başvurmalısınız:
Omuz ağrısı, omuz eklemi yarlanmalarından sonra olduysa, beraberinde omuzunuzda şekil bozukluğu varsa, omuz bölgenizde açık yara varsa,
İstirahatte dahi olan ve/veya gece uykudan kaldıran omuz ağrınız var ise,
Omuz ağrınız hafif olmasına rağmen birkaç günlük istirahat ve ağrı kesici kullanımına rağmen sürüyorsa,
Kolunu kaldıramıyor ve omuzunuzu hareket ettiremiyorsanız,
Kolunuzu kullanarak normalde kaldırabileceğiniz herhangi bir objeyi kaldırmakta güçlük hissediyorsanız,
Omuz ekleminizde enfeksiyonu düşündürecek kızarıklık, ısı artışı olması durumu.

Omuz Ağrısının nedeninin tanısı nasıl koyulur?

Omuz ağrınızın sürmesi sonucunda başvuracağınız Ortopedi Uzmanı, size bir takim sorular sorarak olası nedenleri anlamaya çalışacaktır. Sonrasında omuz ekleminizi ve boyun bölgenizi muayene edecektir. Muayene sonrasında, doktorunuz  omuz ağrınızı tanısı konusunda bir fikre sahip olacaktır. Doktorunuz bazen size hemen tedavi başlarken bazen de radyografi yada MR gibi görüntüleme yöntemlerinden faydalanabilir.

Omuz Ağrısını tedavisi nasıl yapılır?

Omuz ağrısının tedavisi tamamen nedene yönelik olup koyulan tanıya göre uygulanır. Omuz ağrısında, en sık kullanılan
tedavi yöntemleri şöyle sıralanabilir:
İstirahat ve antiemflamtuvar ilaç kullanımı,
Germe ve güçlendirme eksersizleri
Fizik tedavi ve Rehabilitasyon,
Ağrılı nokta yadan bölgeye yapılan lokal enjeksiyonlar,
Omuz Artroskopisi,
Açık cerrahi girişim.

Anahtar Kelimeler: Omuz, omuz ağrısı, omuz ağrıları, tendinit,bursit,donmuş omuz,omuz instabilitesi, omuz çıkıkları, kalsifik tendinit

a

a

 

 

 

Omuz Ağrısı Videoları

 

 

 


Sorun Cevaplayalım (360) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • malimali01  - zorlanma
  merhaba hocam geçen pazar fitness e yazıldım ilk günden ağırlıklara yüklendim ertesi gün sağ omuzum çok ağrıyordu doktora gittim mr ve röntgen çektirdim omuz adelesinde zorlanma var dedi ilaç yazdı bir buçuk ay zorlamıyacan dedi ağırlık kaldırmamada izin vermedi şimdi 1 hafta oldu 6 gündür ilaçları kullanıyorum ağrılarım azaldı neredeyse hiç yok yavaş yavaş hafif kilolu ağırlıklara başlasam veya top oynasam bir sıkıntı olur mu
 • DrSerefAktas
  son durumunuz değerlendirilerek karar verilebilir. En doğrusu doktorunuza başvurmanızdır.
 • Okurefkan20
  Hocam arkadaş beni Kafamı bi kolunun altına ayağımı da bi kolunun altına altı çok kötü sıltı boynum çok ağrıyor 4-5 gündür Ağrı'dan duramıyorum 2-3 gündür sabah akşam kas gevşetici kremle masaj yaptırıyorum bi faydasını görmedim ne yapmam Lazım yardıma ihtiyacım var.!
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurmanızı öneririm.
 • ali0618  - Osteokondrom
  k.gelsın hacam benım bır rahatsızlığım var sağ omzumda sert şişlik ve uykularımdan uyandıran agrı var dıye izmir atatürk arş. hastanesıne gıttım Osteokondrom supesı konuldu bunun netıcesınde MR ve cok sayıda BT cekıldı ve Osteokondrom olmadıgı bu şişligin ve agrıların gececegi ve benim bu 2 aydır var dememe ragmen ısrarla cok önceden oldugunu ıddıa etdiler 2 sene oldu agrılarım ve şişlik hala ver ve önceki halınden bıraz daha büyüdü ve artık uyuşmalar ve klevye kullanırken dahı agrılar var ve meslegımızın cılvesı boyun daralması var ne önerirsiniz.. teşekkur ederim ...
 • DrSerefAktas
  son durumunuz muayene ve gerekirse tetkikler ile değerlendirilmelidir. Tarafımızdan ikinci görüş almak isteğindeyseniz hasta ve tetkiklerinin değerlendirilmesi için iletişim bilgilerindeki telefonlarımızdan randevü alabilirsiniz
 • Muguet  - Kürek kemiği ağrısı ve el parmaklarında iğnelenme
  Hocam Merhaba, 2 gün önce çok aşırı sinirlendim ve elimdeki pet şişeyi en az 10 defa sehpaya vurdum, öyle sert vurdum ki şişe patladı. :( :( Bu olaydan sonra kürek kemiğim acıyor, boynum acıyor ve parmaklarımın ucu iğneleniyor :( :( :( Hocam ne yapmam gerekir hemen MR falan çektirmem gerekli mi? Yoksa birkaç güne geçer mi? Ciddi birşey gibi mi bu belirtiler? :( :(
 • DrSerefAktas
  şikayetlerinizin sürmesi durumunda ortopedi doktoru muayenesi önerilir.
 • aysel  - sag omuz agrisi
  merhaba hocam dun sag omuzda agrim vardi aksam omzumu oynattikca hirtik gibi agri oluyor neyapmam lazim tesekurler ?
 • DrSerefAktas
  istirahat ve buz tatbikine rağmen srerse bir ortopedi doktoruna başvumanız önerilir.
 • emine
  merhaba hocam yaklaşik 4 gündür sağ omuzumda çok ağrilar oluyor.4 gün önce gri̇p oldum ama şi̇mdi̇lerde bi̇raz düzeldi̇m ama omuz ağrim çok artti.ama kolumu oynatabi̇li̇yorum fakat dedi̇ği̇m gi̇bi̇ çok ağriyor ağri kesi̇ci̇ aldim fakat hi̇ç bi̇r i̇şe yaramadi.omuzumun ağridiği yere i̇lk günler sicak bezler koydum ve i̇şe yaradi ama son 2 gündür o bi̇le i̇şe yaramiyor geceleri̇ uyuyamaz oldum.si̇zce ne yapmaliyim??
 • DrSerefAktas
  en doğrusu bir ortopedi doktoru tarafından muayene ve tetkikinzdir.
 • Kadir  - Sağ omuz
  Hocam merhaba yaklaşık 5 yıldır sag omzumu oval olarak oynattıgımda kıtır kıtır kemik sürtünme sesleri geliyor boynumda agrımaya başlamıştı doktora gittim mr cektirdi boyunda duzleşme vardedi krem ve ilaç verdi ama bir faydası olmadı 1 ay önce tekrar başka bir doktora gittim sagkürek kemigimin boşlugunda boynumda ve arada bir kolumda agrılar oldugunu söyledim omuzumdan mr istedi ve omuzumda kütle oluştugunu söyledi omıiuz ve kürek kısmından igne vurdu ama hala agrılarım devam etmekte nasıl kurtula bilirim bu agrılardan meslegim şöförlük teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikleriniz değerlendirilerek bir yorumda bulunulabilir.
 • mücahit  - sol omuzun sızlaması
  şeref hocam merhaba, sol omuzum son 2 haftadır ara ara sanki kemik sızlaması şekilde ağrı yapıyor. yapmam gereken bir husus var mı? tedavi öneriniz nedir.? teşekkür ederim.
 • DrSerefAktas
  öncelikle bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • serife erbuga  - hocam'yaklasik 25 gundur sol omuzumda agri var.ag
  :
 • Fatih ALDAĞ  - sağ omuzda ağrı
  Merhaba. Yaklaşık 20 gündür sağ omuzumda omzumu öne ve arkaya hareket ettirdiğimde artan bir ağrı mevcut. Haftada 3-4 kez halı saha maçı yaptığımdan ilk başta maç esnasında aldığım bir darbeye bağlı olacağını düşünmüştüm ama ağrıda 20 gündür hiçbir artma ve azalma olmadı. Zaten herhangi bir darbe aldığımı hatırlamıyorum. Bir de sabah uykudan uyandığımda artan ağrı gün içerisinde az da olsa azalıyor.
 • DrSerefAktas
  muayene ve gerekirse tetkikiniz önerilir.
 • mustafa erdim  - omuz mrg incelemesi
  sonuç:Humerus başında posterior anatomik boyun düzeyinde subkortikal milimetrik boyutlu resorbsiyon kistleri izlenmektedir. Glenoid labrum anterior superior kesimde yırtık mevcut olup yırtık çevresinde sıvı intensiteleri izlenmektedir.Supraspinatus tendonunda interstisyel yırtk izlenmektedir.Ayrıca tendino insersiyo lokalizasyonunda eklem yüzü ile ilişkili parsiyenel yırtık görünümleri dikkati çekmektedir.subakromial-subdeltoid bursada ve biceps tendon çevresinde minimal sıvı artışı izlenmektedir.Artiküler sıvı miktarı artmıştır.
 • DrSerefAktas
  muayene ve mr görüntüleri raporda yazılı olanlar ile paralellik gösterirse artroskopik cerrahi gerekecektir.
 • yıldız  - BOYUNN
  mrb sağ boynumdan arka kürek kemiğime doğru bir ağrı girdi bir anda 2 gündür devam ediyor başımı sağa doğru çevirirken ağrı artıyor. yorumunuz nedir
 • DrSerefAktas
  şikayetleriniz uzaması halinde bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • okumus  - yardım
  merhaba kolay gelsın benım uzun zamandan beri sağ ve sol omuzlarım ağrıyor devamlı bide devamlı oynattımda kıkırt kıkırt nıe sesler geliyoo bide masa başindayım iş gereği ne önerirsiniz???
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi doktorundan randevü almanız önerilir.
 • Selim  - omuz agrisi
  Hocam kas sikismasi bursalarda efuzyon ve omuzda daralma tanisi kondu 10 ay once cekilen mr sonucunda 1ay fizik tedavi aldim suan hala devam ediyor iki gecedir dayanamiyorum. Bu gun tekrar dr. Basvurdum kontrol mr cektirecegim farkli bir dr. Omuzdan igne yapildimi diye sordu mr sonucuna gore igne yapacakmis sizce iyilesebilecekmiyim otomotivde calisiyorum suan kolumu yukari ve basimin ustune kaldirabiliyorum. Tsk ederim
 • DrSerefAktas
  omuz sıkışma hastalığında fizik tedaviye rağmen şikayetler sürüyorsa artroskopik cerrahi önerilmektedir.
 • kemal şahin yumak  - şeref aktaş şın hastaları mennunmu ondan
  ;))
 • nuriye  - .
  merhaba hocam sol omzumda 20 gündür ağrı var. nefes alırken , eğilirken , hareket ettirirken veya bir eşya taşırken sancı giriyor. ne yapmamı öneriirsiniz?
 • DrSerefAktas
  sol omuz ağrıları kalp açısından da önem arz ettiği için vakit kaybetmeden mutlaka bir hekime başvurunuz.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!