Osteitis Pubis Ağrıları (Kasık ve Uyluk İç Kısmında Ağrı)

Osteitis pubis ağrıları ( kasık ve uyluk iç kısmında ağrı )

Osteitis Pubis, kasık ve uyluk iç kısmındaki ağrıların en önemli nedenlerinden biridir. Osteitis Pubis, pelvis dediğimiz leğen kemiklerinin ön kısmında birleşme yeri olan simfizis pubiste olan imflamasyon ve ödem ile oluşan bir hastalıktır.

Osteitis Pubis Hastalığı neden kaynaklanmaktadır?

Spor yaralanmaları, aşırı yüklenmelere bağlı, pelvis yaralanmaları, pelvis ameliyatları (Karın bölgesi ve uroloji ameliyatları) ve enfeksiyona bağlı görülebilmektedir. Osteitis Pubis, futbol, amerikan futbolu ve buz hokeyi oyuncularında sık görülmektedir. Bunun yanısıra hamilelik döneminde de osteitis pubis bulguları görülmektedir.

Osteitis Pubis Bulguları Nelerdir?

Kasıkta, uyluk iç kısmında ve testislerde ağrı hissedilmektedir.

Osteitis Pubiste Tanı Nasıl Koyulur?

Osteitis pubiste tanıda, simfizis pubiste hassasiyet fizik muayenede kasıkta ağrı tanıyı düşündürür. Ayrıca, Ortopedi uzmanı, radyografi, mr, sintigrafi ve gerekli duyduğu laboratuvar testlerini isteyebilir. Direk radyografide simfizis pubis bölgesinde kemikte düzensizlik görülür. Osteitis pubiste ağrıya neden olan sorunun ortaya konulması son derece önemlidir. Bu tedavide de yol gösterici olmaktadır.

Osteitis Pubiste Tedavi Nasıl Yapılır ?

Tedavide ilk yaklaşım, istirahat, antiemflamatuvar tedavi ve buz tatbikidir. İstirahat ve spora ara verme tedavide en önemli yaklaşımlardan biridir.  Ağrıların sürdüğü olgularda lokal enjeksiyon, fizik tedavi uygulanır. Tedavi sürecinin ve iyileşmenin birkaç ayı bulabileceği bilinmelidir. İnatçı olgularda cerrahi tedavi uygulanır.

Osteitis Pubis Güncel Tedavi

Son yıllarda artroskopik yada mini açık tekniklerle  simfizis pubisin debridmanı ve arka kısmına polipropilen mesh uygulanmaktadır. Bu tedavi ile özellikle atletlerde aylar içinde spora dönüş mümkün olabilmektedir.  Bizde bu tekniği cerrahi tedavide uygulamaktayız ve çoğu sporcu olan hastalarımızda aldığımız sonuçlar başarılıdır.

Osteitis pubis ağrıları ( kasık ve uyluk iç kısmında ağrı )

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”