Tibia (baldır kemiği) ön tarafında ağrı (shin splints)

Tibia (baldır kemiği) ön tarafında ağrı (shin splints)

Tibia (baldır kemiği) ön tarafında ağrı, shin splints, oldukça yaygın görülen bir şikayettir. Özellikle koşma ve sıçrama hareketini sıklıkla yapan sporcularda görülür. Genelde, eksersizleri alışık olunandan çok fazla ve hızlı yapmak ile gözlenir. Bu şikayeti olan hastalar sorgulandığında ya spora yeni başlama yada yapılan spor düzey ve süresinde yakın dönemde yapılan ani artışların olduğu ifade edimektedir.

Baldır ön tarafındaki ağrılar neden oluşur ?

Baldır kemiği bacağımız ön tarafında elimizle hissedilebilir. Bacak ön tarafında hissedilen tibia (baldır) kemiğinin hemen dış tarafında yumuşak bir doku hissederiz ki bu tibiali anterior dediğimiz ayak bileğini yukarıya çeken adeledir. Bu kas, boylu boyunca tibia kemiğinin periost dediğimiz zarına yapışır. Özellikle antremansız kişilerin ani spor yüklenmeleri yada yapılan spor süre yada yoğunluğunu arttırma ile kas kemikte ayrılma yönünde çekilir. Bunun sonucunda kasta ve periost dediğimiz kemiğin zarında imflamasyon ve ödem oluşur.

Bunun yanında yine yeni spora başlayanlarda, acemi askerlerde görülen benzer bulgulara neden olan stibia kemiği stres kırığı ile de karışabilir. Stres kırığında, tibia kemiğinde küçük çatlağa bğlı ödem ve imflamasyonla ağrı oluşur.

Kompartman sendromu da diğer akılda tutulması gereken hastalıktır. Adelelerde oluşan ödem ile kaslar içlerinde bulundukları kompartmanlarda sıkışarak, kompartman içi basıncı arttırırlar artan basınçla beraber dolaşım bozukluğu ve buna bağlı ağrı gözlenir.

Baldır ön tarafındaki ağrılar kemiğin hangi bölgesinde ve nasıl hissedilir ?

Shin splintste ağrılar hemen tibia (baldır) kemiği ön yüzü dış tarafında boylu boyunca adelenin yapışma yerinde hissedilir. Ağrı, ani koşma veya hızlı yürümede artarken dinlenmekle azalır. Sportif kişilerde ise ağrı aşırı yüklenmeler sonucu görülür.

Baldır ön tarafındaki ağrılarda tanı nasıl koyulur ?

Tanıda sıklıkla, hastanın şikayetleri ve muayene yönlendirici olmaktadır. Ortopedi uzmanı gerekli gördüğü olgularda radyografi veya MR gibi ileri tetkikleri isteyebilir. Kompartman sendromunda ise kompartman içi basınç istirahatte ve eksersiz sonrası ölçülerek tanı yoluna gidilir.

Shin splints te nasıl bir tedavi uygulanır ?

Shin Splintste tedavide ilk yaklaşım istirahattir. Bunun yanında antiemflamatuvar ilaçlar ve buz uygulaması katkı sağlamaktadır. Bu tedavi ile yanıt alınamayan hastalarda fizik tedaviden yarar görebilirler.

Shin Splints te  cerrahi tedavinin yeri var mıdır ?

Shin splintste cerrahi tedavi kompartman sendromu varlığında uygulanmaktadır.

shin splints

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”