Topuk Ağrısı Yazdır

TOPUK AĞRISI

Topuk ağrısı, en sık görülen ayak şikayetlerinden birisidir. Topuğumuzun üstüne yürürken ağırlığımız kadar, koşarken ise ağırlığımızın iki katı kadar ağırlık biner. Her gün ayakta durduğumuzu ve yürüdüğümüzü düşünürsek topuk ağrısının ne kadar rahatsız edici olduğunu anlayabiliriz. Genel olarak topuk ağrısı = topuk dikeni şeklinde bir inanış olmasına rağmen topuk dikei topuk ağrılarının sadece % 10 undan sorumludur. Normal ağırlıktaki kişilerde ileri yaşta kilolu kişilerde daha erken olmak üzere röntgen ile de gösterilebilen topuk dikenini görebiliriz ve bunların bir çoğu ağrıya sebebiyet vermez.

 

Topuk Ağrısı neden kaynaklanır?

Topuk ağrısının nedenlerini ortaya koymanın en doğru yeri öncelikle ağrının hissedildiği bölge değerlendirilmesidir.

Topuğun alt kısmında olan ağrılar; başlıca plantar fasiitis, topuk dikeni, topuk yağ yastıkçığı, ayak tabaına giden sinir sıkışması kökenli olabilir.

Plantar fasya, ayak tabanında yer alan kasların altında yer alan topuk kemiğinden ayak uç kısmına uzanan fibröz bant şeklinde bir yapıdır. Tekrarlayan travmalar, normalde yapılanın üzerinde uzun süreli yapılan yürüyüşler, sportif aktiviteler, farklı uygun olmayan ayakkabılar kullanımı plantar fasyada, plantar fasciitis dediğimiz imflamasyona yol açar. Plantar fasciitis ağrısı genelde sabah ilk kalkışta, uzun süreli oturma sonrası ilk ayağa kalkma sırasında ve gün içerisinde yorulmayla belirgin olarak hissedilir. Hastalar topuklu ayakkabı ile rahat ederler.

Topuk dikeni, topuk alt kısmında diken şeklinde kemik çıkıntı oluşumu ile karakterize olup, topukta diken batması gibi ağrı ile karakterizedir.

Topuk yağa yastıkçığı topuk kemiği ile topuk derisi altında yer alan yağ dokusudur. Herhangi bir travma, darbe gelmesi sonrasında topukta yağ yastığı bölgesinde morluk, hassasiyet ve şişlik ile karekterizedir. Ayrıca, yaş ilerledikçe topukta yağ yastığında incelme olur ki buda ağrıların ileri yaşlarda hissedilmesinin bir diğer nedenidir.

Ayak bileği, iç kısmından iki ana dala ayrılarak ilerleyen sinirin bir dalı da ayak iç kısmından dolanarak ayak tabanında en dıştaki adeleyi inerve eder. Bu sinirdeki sıkışmada ayakta topuğun iç kısmında daha belirgin hissedilir.

Topuğun arka kısmındaki ağrılar; Aşil tendiniti, Aşil tendinosizi ve kalkaneal kemik çıkıntıları oluşumu ile Haglund hastalığı dediğimiz topuk kemiği (kalkaneus) arka kısmının dörtgenimsi yapıda olması durumlarında görülür. Sıklıkla neden olarak, uzun süreli koşu, tenis, raketbol, basketbol gibi sporların belli bir düzen ve antreman dışında aşırı yüklenerek yapılması, uygunsuz ayakkabı kullanımı ve yapısal farklılıklar sayılabilir.

Topuk Ağrısının Tedavisi nasıl yapılır?

Sıklıkla,antiemflamatuvar ilaçlar, germe eksersizleri ve topuk desteği ile hastaların büyük kısmında şikayetlerde gerileme olmaktadır. Israr eden ağrı durumlarında ileri tetkikler yapılarak ağrının nedeni tam olarak ortaya konulur. Saptanan neden göre; eksersiz,ESWT Tedavisi, fizik tedavi, ağrı kontrol edici ilaçlar, cerrahi tedavi gündeme gelebilir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya' daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş' a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 


Topuk Hastalıkları

 

 

 

ESWT Tedavisi Videosu


 

 


Sorun Cevaplayalım (112) - (Online Randevu almak için lütfen tıklayınız.)
 • bulent danis  - plantar fasciitis
  Hocam Merhabalar, Yukaridaki aciklamalariniza gore benim sikayetimin karsiligi plantar fasciitis ayni belirttiniz gibi sabah uyaninca veya isyerinde bir sure oturup kalkinca vasita ile 15-20 dakikalik bir mesafe oturup sonra ayaga kalkinca ozelljkle sol topugumun altinin acisindan uzerine basmakta zorlaniyorum bu agri noktasi bazen tam topugun tabaninda bazen topun altinin sol veya sag tarafinda da asiri sekilde hissediliyor. Ayni zamanda asil tendonlarina hafifce dokundugumda yine buyuk aci veriyor. Ne yapmami onerirsiniz fizik tedavi mi yoksa rahatlatici taban vs. saygilarimla.
 • DrSerefAktas
  ilk etapta heri iki yöntemi de deneyebilirsiniz.Bu yaklaşımlara rağmen şikayetler sürerse bir ortopedi uzmanına başvurabilirsiniz.
 • nergis
  Merhaba hocam. Yaklaşık 8gün önce ayağımın üzerine Su şişesi düşmesi sonucu ufak bi çatlak oluştu ve ayağımı yarım alçıya aldılar. Alçımın çıkmasına bir gün kaldı ve bu sabah yürürken alçıyla bastığımda topuğumda bir acı oluşuyor. Neden böyle bir durum oluşmuş olabilir?
 • DrSerefAktas
  bir süre alçıda kalan hastalarda bu tip ağrılar olmakta olup zamanla geçmektedir.
 • hüseyins  - Topuk Hastalıgı
  Hocam 18 yaşındayım 7-8 yaşlarında bir kaza sonucu sol ayağımın topuğu yere yetişmiyor bir tedavisi varmı? ve ne yapmam gerekiyor...şimdiden teşekkür ediyorum
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkiklarinizle topugunuzun yere basmama nedeni ortaya koyularak gerekli tedavi yapilabilir.
 • volkan kurtuldu  - topuktaki kemik ağrısı
  hocam merhaba, topuğumdaki ayakkabının arka kısmı ile temas eden kemikte bir ağrı ve şişlik var. 1 hafta içinde kemik büyüdü ve ayağım ayakkabı içindeyken ağrı yapıyor. elimle bastırınca bir ağrı yok ama ayakkabı içindeyken tekrar ağrıyor. ayakkabıyı değiştirince sorun yok. mevcut oluşumu nasıl geçirebilirim? ayakkabıyı değiştirsem yeni oluşum geçermi*
 • DrSerefAktas
  muayene ve radyografi ile Aşil tendiniti, kalsifik tendinit evrelemesi yapılarak tedavi düzenlenmelidir. Önlem olarak o bölgeye baskı yapmayacak ayakkabılar ve aktivite kısıtlaması önerilir.
 • emine demir  - topuk ağrısı
  33yaşında 2 çocuk annesiyim topuğumun içinde bakan ve dış kısmında dokandımda belli noktalarda acı hissediyorun filim çektirdim topuk dikeni yok yataktan kalkınca üstünre basamıyorum yolda yürürkende acımaya başladı neden acı hissivar neden olur ben ne yapmalıyım tedavi için nereye başvurmalıyım
 • DrSerefAktas
  dilerseniz randevü için iletişim bilgilerindeki telefonları arayabilirsiniz.
 • çağlar arslan  - ayak tabanında ağrı
  Hocam iki haftadır ayak tabanımda ağrı var iğne batması hissi veriyor ama her bölgede değil sadece bir bölgede o bölgeye dokununca ağrı yapıyor aile hekimi topuk dikeni olamaz dedi topuk dikeni daha ön kısımda oluşur dedi sanki tabanında bir lezyon var gibi dedi. Hekimimizin söylediği gibi bir sertlik var tabanımda ve dokununca ağrı yapıyor ne olabilir acaba cevabınızı dört gözle bekliyorum şimdiden teşekkürler.
 • DrSerefAktas
  muayeneniz gerekir.
 • mustafa  - yuzugun arkasinda topugun ustundeki damar agrisi
  hocam kolay gelsin bn 20 yasinda gencim topumun ustunde ayak yuzgunun arkasinda uzun ince olan cok fena agriyor sag tataf solda bise yok napmam gerek
 • DrSerefAktas
  bir ortopedi uzmanına başvurmanız önerilir.
 • behzat yılmaz  - topuk dikeni
  hocam benim sol ayak topuğumda topuk dikeni var 5 gün önce topuk iynesi yaptı doktorum ağrı geçti fakat 3 gün sonra tam ayağımın ortasında ağrı başladı neden olabilir acaba
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikler gerekir.
 • ALİ ASKER DEVECİ  - Topuk altında şişme ve ağrı.
  Hocam merhaba. 12 yaşındaki kızımın sol ayak topuğunun tam orta yerinde kızarıklık, şişlik ve ağrı oluştu. Aynı ağrı bir ay önce de olmuştu. Ağrı sadece alttan bastırınca hissediliyor. Topuğu yan ve arkadan sıkınca ağrımıyor.Bu konuda yardımcı olursanız seviniriz. Teşekürler.
 • DrSerefAktas
  Vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına başvurunuz
 • ali evgi  - topuklar
  Merhabalar. Bir yıldır topuklarimda sıkıntı var. Geçen yıl ortopedi doktorumun yaptığı muayene, kan analizi ve topuk röntgeninde herşeyin normal olduğunu söyledi ve 2 adet tablet ( tilac , . . . . ) , 1 adette Krem kullanmam için verdi. Düzenli uzun müddet kullandim. Bir faydasini görmedim. Bir yıldır aynı ağrılar devam ediyor. Sabah kalkınca ve uzun müddet oturduktan sonra ayağa kalktığımda 10 - 15 dakika müthiş bir ağrı oluyor. Artik kroniklesen bir ağrım var ve 1 yılı geçen topuk agrilari devam ediyor. Ben yurtdisinda yaşıyorum . Su anda yıllık izinim için Türkiye deyim. Tekrar muayene oldum. 10 ekim 2013 de. . Başka bir doktor. Ama daha detaylı muayene oldu busefer. Sonuç olarak NÖRALTERAPİ görmem gerektiğini söyledi doktorum. Yasadigim şehirde bu terapi yok. Bu terapi benim rahatsizligimi çözer mi ? Bu terapi hakkında bana bilgi verir misiniz ?
 • DrSerefAktas
  Bu kadar uzun süreli şikayetlerde muayene ve mr tetkiki gerekir
 • Suat CANSEVER  - topukta şişme
  merhaba hocam; uzun suredir topuklarımda ağrı vardı önemsemedim. son 2 hafatadır sag ayak topugumda oturdugumda yada sabah kalktığımda şişme ve ağrı var, ayaga kalktığımda yürümekte zorluk çekiyorum biraz yürüyünce topukya rahatlama var fakat acım devamlı var pls bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla...
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkik için bir ortopedi uzmanına başvurunuz.
 • jude law  - sağ ayak bileği MR sonucum
  hocam MR sonucumu yazıyorum. Anterior talofibular ligamanda evre-ll,posterior talofibular ligamanda evre-lll sprain.Evre lll sprain zemininde intertisiyel yırtık dikkat çekmektedir.Deltoid ligaman ve talokalkaneal interosseoz spring ligamanda evre-l sprain.Fleksör hallucis longus, spinalis posterior fleksör dijitorum longus tendon kılıflarında effüzyon artışı tenosynovit.Talardom lateral anterior kesimde osteokondrol lezyon.Tibiotalar ve subtalar eklemlerde hafif effüzyon...HOCAM doktorum CHONDRURAX adlı bir ilaç verdi.ve fizik tedavi verdi.ilacı kullanıyorum.fizik tedaviye gün aldım,bekliyorum.sizce neler yapmalıyım..TEŞEKKÜRLER....
 • DrSerefAktas
  osteokondral lezyonunuza ait mr görüntüleri incelenerek karar verilecektir. Ancak önemli kısmında tedavi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır.
 • sinem  - Annem
  Hocam merhabalar Annemin sol ayağının topuk kısmının arka kemik tarafından iç tarafa doğru şişme ve kılcal damarlar vede şişme oluştu ve ovaladığımızda çok ağrıma yapıyor oradaki şişme zamanla kemikleşti ve dışarı hafif çıkıntı halinde duruyor. gözle görülen aşırı bir çıkıntı yok fakat çok fazla ağrı yapıyor daha önce damar (renkli doplör) ile muayne oldu ultrasonda fakat doktor yaşına göre damarlarının çok iyi olduğunu herhangi bir problemin olmadığını söyledi.. o kısmıda inceledi ama bu sadece kemikleşmiş fakat kilo ile alakalı olduğunu zayıflaması gerektiğini söyledi zten bacaklarındada romatizmal yoğun kireçlenmesi var ne gibi bir tedavi olabilir baska tür hastalıklar söz konusu olabilirmi? şimdiden çok tşk ederim.. iyi çalışmalar dilerim saygılarımla...
 • DrSerefAktas
  maalesef sorunuzdaki bilgiler bir yorum yapabilmemiz için yetersiz.
 • davut  - topuk agrisi
  merhaba hocam benim 4 yildir topuklarim alti ve arkasindaki kemik cok agriyor igne ilac tabanlik hepsini denedim ve fasya gevsetme ameliyati oldum ama nafile agrilar gecmedi ayakta duramiyorum cok siddetli agriyor nasil kurtulabilirim bu dertten cvp..saygilar..
 • DrSerefAktas
  muayene ve tetkikleriiz incelenmelidir.
 • ayşe  - ağrım var
  :angry-red: sevgili hocam ..ayak topuğumda sanki acı biber sürmüşüm gibi bır acı hissedıyorum ..ortopedıye gıttım topuk dikenı dedi.silikonlu tabanlık verdi kullandım ama hiç bır faydası olmadı ..internetten inceledım biraz topuğa iğne vuruyorlar çok acıtıcı bir işlem sanrım .bu iğnenin ne kadar faydası var .o acıyı çekmeye değermi.ve tekrarlarmı ..(çok korkuyorum ama) doktora gıtmeyede korkuyorum iğne vuracak dıye ..bu topuk dikeni geçici bir rahatsızlıkmı yoksa sürekli tedavı mı gerekdırıyor. .ilginiz için şimdıden teşekkürler ..
 • DrSerefAktas
  tanınız topuk dikeni olup olmadığından emin olunduktan sonra planlanacak bir çok tedavi yöntemi mevcuttur.
Sadece kayıtlı kullanıcılar sorun cevaplayalım bölümünü kullanabilir!