Osteoporoz

Kemiklerin zayıf ve kırılgan olmasına yol açan bir hastalıktır. Osteoporoz gelişmiş kemiklerde artan kırılganlıkla kemiklerde daha kolay kırılabilmektedir.

Özellikle kalça, bel omurları ve el bileği kırıkları osteoporoz ile ilgili en sık görülen kırıklardır.

Kemik dokusunda devamlı bir yapım ve yıkım olayı birlikte gitmektedir. Yaşın ilerlemesi ile yapımın yıkımı karşılamayacak şekilde azalması ile osteoporoz görülmektedir.

Menopoz sonrasında kadınlarda daha fazla olmak üzere ileri yaş tüm bireylerde görülmektedir.

Osteoporoz

Osteoporozda hastalarında en  sık görülen şikayetler sırt ve bel ağrılarıdır ki bu durumda mutlaka olası çökme kırıkları açısından değerlendirilmelidir.  Hastalarda zamanla boyda kısıtlanma görülmektedir. Zaman için kamburlaşma görülür. Bunun dışında; el bileği, kalça gibi bölgelerde kırık risklerinde artma görülmektedir.

Osteoporoz kimlerde görülür ?

Menapozu sonraı bayanlarda ve 70 yaş üstü erkek hastalarda sık görülmektedir. Kadınlarda estrojen erkeklerde testesteron düzeylerinin azalması riski arttırmaktadır. Yine tiroid hormonlarının yüksek olmasının da osteoporoza neden olduğu görülmektedir. Yine dengeli beslenmeyen ve yeterli kalsiyum almayan bireyler de osteoporoz açısından risk altındadır. Kortizon ve türevi ilaçların kullanılması, sedanter yaşam, alkol kullanımı, tütün kullanımı da osteoporoza neden olabilmektedir.

Tanı nasıl koyulmaktadır ?

Tanısı kemik yoğunluğu ölçümü ile koyulmaktadır.

Tedavisi nasıl olmaktadır ?

Tedavi de en sık kullanılan ilaçlar bifosfonat grubu ilaçlardır. Bu grup ilaçlar ağızdan yada parenteral yoldan kullanılabilmektedir. Haftada 1, ayda 1 yada 3 ayda 1 kullanılan ilaçlar mevcuttur.

Osteoporoz tedavisinde yine azalmış östrojenin etkilerini sağlamak  için hormon yada hormon türevi ilaçlar kullanılmaktadır.

Nadiren de teriparatid kullanımı ile kemik yapımı uyarılmaktadır. Paratiroid hormon benzeri etki göstermektedir.

Koruyucu hekimlik açısından, düzenli eksersiz, dengeli beslenme, yeterli kalsiyum alınımı,sigara ve alkol den uzak durmak önerilmektedir.

Osteoporoza bağlı olarak gelişen vetebra, el bileği ve kalça kırıklarında ortopedik tedavi yapılmaktadır. Örneğin vertebra çökme kırıklarında kırık tipi ve çökme miktarına göre, istirahat, korse, vertebroplasti, kifoplasti ve cerrahi tedavi seçeneklerinden hastaya en uygun olanı seçilebilmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”