Romatizmal Hastalıklar

Romatizmal hastalıklar

Romatizma, kas ve eklemlerin ağrılı ve hareket kısıtlanmasına yol açan hastalıklar için genel olarak kullanılan bir tabirdir.

Romatizmal hastalıklar denildiğinde genel olarak kas ve eklemleri tutan hastalıklar anlaşılsa da romatizmal hastalıklar da iç organ tutulumları da görülmektedir.

Romatizmal hastalıklar sınıfında en sık görülen hastalıklar; eklem kireçlenmeleri, miyalji dediğimiz kas ağrıları, Fibromiyalji hastalığı ve tendinit gibi hastalıklardır. Bunun dışında halk arasında iltihaplı romatizmal hastalıklar olarak ta bilinen; eklemlerde şişlik, kalınlaşma ve ağrılarla giden hastalıklar da Romatizmal hastalıklar grubunda yer almaktadır. Bu grupta genetik yatkınlık mevcut olup iç organ tutulumu da görülmektedir. Romatoid artrit, SLE, ankilozan spondilit, Behçet hastalığı, Gut hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi gibi hastalıklar bu grupta yer almaktadır.

Bu hastalarda eklemlerde tutulumla eklemlerde sıvı birikimi, eklem zarında kalınlaşma ve ileri dönemde deformiteler gelişmektedir. Hastalarda en erken bulgu eklemlerde ağrı, sabah sertliği ve zaman zaman olan eklem şişmeleri ve hareket kısıtlılıklarıdır.

Bu hastalarda erken dönemde tedavi takip yapılmaması eklemlerde dejenerasyon dediğimiz eklem yapısında bozulmalar ve kireçlenmelere yol açabilmektedir. Bu durumda bir çok hastada günlük yaşamı etkileyen düzeyde eklem hareket kısıtlılıkları ve fonksiyon kayıpları ile ağrı ve deforiteler gelişebilmektedir.

Romatizmal Hastalıklarda ortopedi doktorunun rolü hastalığın ayırıcı tanısının yapılarak ve uygun tedavisinin yapılmasını sağlamakla başlamaktadır. Bu hastaların düzenli takip edilmesi ve gerekli durumlarda uygun tedavi ve müdahalelerin yapılması ile hastaları yaşam konforlarının artması hedeflenmektedir.

Uygulanan tedavilere rağmen bazı hastalarda eklemlerde sinovit dediğimiz eklem zarında kalınlaşma, eklem de deformite ve dejeneratif hastalıklar (kireçlenme) gelişebilmektedir. Bu durumda da Ortopedi uzmanı uygun cerrahi tedavi ile hastaların ağrısız ve hareketli ekleme kavuşmalarını sağlayabilmektedir. Uygulanan cerrahi tedaviler arasında artroskopi ve eklem protezleri sayılabilmektedir.

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”