Tırnak batması

Sıklıkla ayak başparmağında görülen ağrılı bir hastalıktır. Ayak başparmağı tırnağının yan kenar ucundaki sivri kenarının cilde batması ile gelişir. Burada daha sonra bir emflamasyon, şişlik ve kızarıklık gelişir. Bu ağrılı şiş bölge çok hassastır. Bu bölgede daha sonra granulasyon dokusu denilen yeni doku oluşur ki bu doku batmayı arttırır. Tedavi edilmemiş olgularda sarımsı bir akıntı  ve enfeksiyon görülebilir. Tırnak batması erişkin erkeklerde daha sık görülür.

Tırnak batmasının nedenleri nelerdir ?

Topuklu ve dar ayakkabılar tırnaklarda bası oluşturur ve tırnak gelişiminin bozulmasına neden olabilir. Hatalı tırnak kesimleri de batmaya neden olur. Tırnaklar düz kesilmelidir. Tırnaklar kesilirken yuvarlaklaştırılıp tırnak kenarının deri altındaki kısmına doğru kesilirse uçta kalan ince sivri tırnak parçası batmaya neden olur. Tırnak travmaları, ayak başparmağını sert bir  yere çarpma sonucu tırnak yatağında tahribata sebep olarak tırnakların batmasına neden olabilir. Mantar enfeksiyonu gibi nedenlerle tırnak kalınlaşmaya neden olarak batmaya yol açabilir. Ailesinde tırnak batması olan bireylerde de tırnak batması daha sık görülür. Yine tırnak kenarları içe doğru kıvrımlı hastalarda batma daha sık görülür.

Tırnak batmasında kimlerde önemlidir ?

Şeker hastalığında, AIDS, immun yetmezliği olan hastalarda tedavisi acil ve titizlikle yapılmalı, enfeksiyon varsa kontrol altına alınmalıdır.

Tırnak batması tedavisinde neler yapılmalıdır ?

Tırnak batması erken döneminde günde 3-4 kez ayak parmakları ılık suda bekletilir ve yıkanır. Ayrıca günde iki kez antiseptik solüsyon ve lokal kremlerle temizlenir. Tedavide genel olarak, ayak parmakları temiz ve kuru tutulmalıdır. Ayağı sıkan ayakkabıların kullanılmamasına özen gösterilmelidir.  Akıntı ve ağrının artması durumunda doktora başvurulmalıdır. Doktorunuz gerekli duyduğu durumda antibiyotik kullanmanızı önerebilir. Bazı durumlarda cerrahi tedavi önerebilir. Tırnak batmasında sıklıkla tırnağın batan kısmı ince bir şekilde çıkarılır ve çıkarılan tırnak kısmının altındaki tırnak yatağı da çıkarılarak aynı bölgede tırnak çıkması ve batması engellenir. Bazen, doktorunuz tırnağınızın tamamen çekilmesini isteyebilir. Bazı durumlarda da genişlemiş ve büyümüş cilt ve cilt altı dokular nedeni ile tırnak gömülü şekilde olabilmektedir. Bu durumda da cilt ve cilt altı dokuların bir kısmının çıkarılması tırnağın ortaya çıkmasını ve batmasını engellemektedir.

Tırnak batmasında uzamış enflamasyona bağlı oluşan granulasyon dokusuna da uygulanacak tedavilerle ortadan kaldırılabilmektedir.

Tırnakta bozukluğun ileri derecede olduğu hastalarda tırnak ablasyonu yapılabilir. Tırnak ablasyonunda tırnak çekilip bir daha çıkmayacak şekilde tırnak yatağı ve matriksi tahrip edilir.

 

Tırnak batması ve buna bağlı oluşan sorunların tanımlanması için çoğu olguda fizik muayene yeterli olmaktadır. Tırnak sorunların doğru tanımlanması ve uygun tedavi seçilmesi ile hastaların konforu sağlanabilmektedir.

Tırnak batması

Prof.Dr.Şeref Aktaş, İstanbul Fulya’ daki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof.Dr.Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

ortopedi.tv

Ortopedi TV – Prof. Dr. Şeref AKTAŞ – Ortopedik Hastalıklar Video sayfası

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”